Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Open Duras odstartoval letní turnajovou sezónu

Předskokanem letního šachového šílenství, které vypukne příští týden hned na několika místech republiky současně (vyberme alespoň tradiční Náchod - Klatovy - Karvinou - Vsetín - Prahu - Krásnou Lípu a netradiční Světlou nad Sázavou pro dorostence), vyvrcholí v Pardubicích a bude doznívat v BrněStarém Městě, Jeseníku, Táboře, Liberci, ŘíčanechHavířově i leckde jinde, je opět brněnský Open Duras.

Výsledky turnaje A najdete zde, turnaje B zde

Fotogalerii najdete zde, stránku pořadadatele zde (odkaz na turnaj je v levém menu, najdete zde propozice, plakát, výsledky i partie)

Chcete-li turnaj navštívit, chce to vyjet nejdelší brněnskou třídou až na řečkovický kopec (konečná tramvaje č.1), odkud je Královo Pole, domovské působiště Durasu, vidět jako na dlani. Odtud sejdete už jen pár desítek metrů dolů vpravo k místní Sokolovně,

z jejíhož Pekla (suterénního bufetu ) se dá vyjít na krásně sestřižený a stromy obkroužený palouk, který byste uprostřed husté zástavby rozhodně nečekali.

Ale ani uvnitř to není špatný...

Nepodařilo se sice rozbalit v hlavním sále slibované protihlukové koberečky, ale zato jsou v oknech vedlejšího sálu s předními šachovnicemi obou turnajů nainstalovány bílé záclonky rozptylující intenzivní proudy slunečního světla valící se v časném odpoledni vysokými okny přímo do středu šachovnic.

Je sice konec pěkným šerosvitovým záběrům, které se teď dají pořídit jen v hlavním sále,

ovšem velmi příjemné, klidné, světlé a vzdušné prostředí mohou Durasákům účastníci některých jiných velkých openů jen závidět. Mimochodem garnyžky s nařasenými firháňkami (tj. záclonkami, bude-li článek číst někdo mimo jižní Moravu) jsou ručním výrobkem agilního šéfa Durasu Ing. Rudolfa Moulise, CSc. a prý se zalíbily i majitelům Sokolovny natolik, takže je tam chtějí nejen nechat, ale i zaplatit...

Před začátkem kola se v sále tvoří obvyklé hloučky. Většinou rovný s rovným - rozverná mládež žhavená přítomností několika atraktivních slečen, titulovaní borci probírající příští turnaje a ligové soupisky (jistě poznáte našeho "zahraničního zpravodaje" Petra Mlýnka a velmistryni Evu Kulovanou)

a také senioři. K nim patří odnedávna (*13.5.1951) i po desítky let nejznámější kuřimský šachista Jiří Majer (na snímku se usmívá během hovoru s Miloslavem Němcem). 

Šachoví přátelé mu přichystali oslavu skutečně velkolepou. Na většinu dárků člověk zapomíná po několika týdnech, narozeninovou partii se Sergejem Movsesjanem si určitě bude pamatovat navždy. Pro případné šťoury uveďme, že se nejednalo o žádnou "obchodní záležitost" světového velmistra, ale o přátelskou službu Jirkovi Majerovi ml., který je stejný ročník jako Sergej a potkali se už na prvním Sergejově turnaji v Brně na Výstavišti v roce 1993. Fotky z oslavy najdete na kuřimském webu nebo zde, podívejte se i na několik záznamů z kuřimské televize.

Pojďme se nyní projít hracími sály. Hlavními favority jsou minulí vítězové (resp. krajští přebornící z doby, kdy se Open Duras pravidelně hrával jako krajský přebor) Tomáš Cagašík (2255) ze Spartaku Přerov (vpředu vlevo proti FM Josefu Spodnému) a Jiří Nehybka (2235) z domácího Durasu (vzadu vpravo proti Michalu Zavadilovi). Vítěze budeme znát v sobotu v poledne. 7. a 8. kolo se hraje ve čtvrtek a v pátek od 16:00, poslední kolo v sobotu od 9:00.

Z dalších předních hráčů se mrkněme třeba na věrného účastníka brněnských turnajů a sběratele seniorských cen Milana Šnorka (toho času člena ambiciózního ŠK AD Jičín), na Tomáš Fojtíka z letos "téměř" prvoligového SPgŠ Znojmo, který se do partie vždy doslova položí,

na Pavla Kubíčka proslulého v dobách šéfování 2. lize D a psaní zpráv na tento web svým krásně nabroušeným jazykem a později hlavně klíčovou rolí hráče, kapitána, rozhodčího a vedoucího soutěže v jedné osobě v cause "myslivecký guláš v ořechovské Orlovně"

a na neméně známého jihomoravského borce Josefa Petláka, o němž, kdo by nevěděl, že je ze Znojma, přečte si to na čepici.

Ve vedlejším národním turnaji vede král všech brněnských B-turnajů Jaromír Novák z Lokomotivy Brno (za ním stojí další známý senior z téhož klubu Vladimír Kosina).

Pan Novák oslaví za dva měsíce čtyřiaosmdesátku a jeho výkon i vitalita jsou excelentní. Druhé místo zatím drží Zdeněk Hlavinka z brněnských Vinohrad.

Letošní Open Duras byl programově plánován jako "nízkorozpočtový", tj. s relativně malými vklady i cenami. To by mělo vyhovovat hlavně mladým, kteří v posledních letech vytvořili v Durasu partu, jaká často drží pohromadě i v dospělosti a je páteří oddílu po řadu dalších let. Proslýchá se, že extraligové čelo nováčka dorostenecké extraligy bude budit respekt - Martin Blahynka

už hraje turnaj v (pomyslném) žlutém tričku Durasu místo zeleného Lokomotivy. Aktuálně nejúspěšnějším Durasákem je však Tadeáš Boček (po 6. kole 5. místo).

Z dalších nadějných a v tomto turnaji úspěšných borců si všimněme Lukáše Sikory

a mladíčků Daniela Daňka

a Benedikta Hofírka,

jehož autor tohoto článku vinou stárnutím podmíněné snížené pozornosti  při interwiev s účastníky omylem odeslal v původní verzi článku společně s Martinem Blahynkou z Lokomotivy do Durasu. Novinářskou kachnou však není, že suverénní mistr ČR do 12 let Benedikt vynechá z finančních důvodů letošní MS mládeže v Brazílii i ME mládeže v Bulharsku, a že jeho tatínek se stal čteným a komentovaným, byť lehce kontroverzním bloggerem na stránkách Pražské šachové společnosti.

přidal David Ciprys dne 29.06.2011 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009