Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

V Hustopečích mezi 17 velmistry vítězí Láznička - doplněno

Nejprestižnější český rapid "O pohár starosty města dobrého vína" proběhl v sobotu v sále Centra volného času na Herbenově ulici v Hustopečích u Brna - pozvánku od starosty Ing Luboše Kuchynky přijalo 17 velmistrů a 3 velmistryně.

Výsledky najdete zde

Partie z on-line přenosů si můžete stáhnout zde

Komentovanou fotogalerii najdete zde

Účast české i slovenské hráčské elity by se nemohla obejít bez dvou základních předpokladů - skvělé pověsti turnaje a finančního zabezpečení odpovídajícího jakékoliv jiné akci, kde se schází absolutní špička daného oboru lidské činnosti.

Druhý předpoklad se letos naplňoval jen pomalu (proto i poměrně pozdní ohlášení termínu turnaje (viz následující pozdrav naší šachové jedničky), ale nakonec vše klaplo hlavně díky generálnímu partnerovi firmě ČEZ a dodavateli briliantových šperků i investičních diamantů firmě Diamonds International Corporation. Jim i všem dalším patří náš obrovský dík.

Málo platné, peníze by málo zmohly, kdyby se ti nejlepší nemohli plně spolehnout na garanty vysoké úrovně hustopečského turnaje. Jak vidíme na snímku, plnou důvěru velmistrů má nejen pan starosta Kuchynka (zde s velmistrem a šťastným otcem třetího potomka Vlastimilem Babulou),

ale samozřejmě i stálý konzultant s obrovskou osobní prestiží Sergej Movsesjan

a manažer turnaje Petr Pisk. Váží si jich i česká jednička David Navara, který přímo z francouzské nejvyšší ligové soutěže TOP 12 poslal do Hustopečí jak jinak než originální a srdečný pozdrav. Když jej pan starosta osobně před druhým kolem recitoval na pódiu, bylo by v sále slyšet špendlík spadnout, načež se ozval mohutný aplaus doprovázený obdivným hvízdáním jako na koncertě :

Zdravím Vás do Hustopečí,
já jsem teď na akci větší,
hraji ligu ve Francii,
soupeře tu zatím biji.

Pěkné jsou ty Hustopeče,
dobré víno proudem teče,
jídla máte také dosti,
nechybí Vám dobří hosti.

Váš turnaj má malou vadu,
proto Vám dám jednu radu.
Abych mohl s Vámi sedět,
dejte mi též zavčas vědět,

kdypak bude ročník příští,
bych nemusel síly tříštit.
Vždyť by bylo přece vhodné,
abych hrál i v zemi rodné!

Přeji, ať se turnaj zdaří,
sejde se dost známých tváří,
vše proběhne bez potíži,
začátek se kvapem blíží.

Je čas končit báseň, pravím,
proto znovu všechny zdravím
do města dobrého vína,
na něž se nezapomíná.

Omluvou Davida Navary (který mimochodem v Hustopečích ještě nikdy nevyhrál) se hlavními favority stali dva skvělí velmistři z úvodních dvou fotografií - obhájce poháru Viktor Láznička a předloňský vítěz Sergej Movsesjan. Ale pojďme se projít hustopečským turnajem pěkně od začátku - on si to rozhodně zaslouží.

Specifikou turnaje je tradiční jihomoravská pohostinnost soustředěná do řady místních vinných sklípků. Asi třicítka hlavních aspirantů na medaile byla v péči pana starosty už od pátku. Po odpoledním dusnu a podvečerní bouřce se v sobotu ukázal den jako vymalovaný a parkoviště před Centrem volného času se začalo plnit. Sportovci a s nimi i šachisté si rádi postesknou nad tristní finanční situací, ale podle počtu a značek zaparkovaných automobilů to zrovna se šachisty nevypadá tak nejhůř...

Vevnitř se mezitím začíná scházet společnost, kterou nikde jinde na jednom turnaji nenajdete. A pro vzdálenější je nejlépe přijet na výlet i s rodinou - jedním z prvních v hracím sále je mistr ČR z roku 2003 Miloš Jirovský. Za chvíli už je v sále plno nejen velmistrů, ale i velmistryň. Tu pravou, loňskou mistryni republiky žen a juniorskou šampiónku Evropy z roku 2008 Kateřinu Němcovou jistě poznáváte uprostřed, Kristýna Němcová a Martina Marečková na šachový titul ještě čekají, ale rozhodně jim to sluší.

Kromě špičkových hráčů tvořících malé velmistrovské hloučky potkáme v sále i špičkové činovníky typické zejména energickou gestikulací . Ať už je to dvojnásobný expředseda Šachového svazu ČR z konce 90. let a znovu v letech 2008-2011 Vlastimil Sejkora

nebo jeho předchůdce z poloviny 90. let a šéf extraligového Zlína Rostislav Svoboda, na snímku s gestikulačně neméně zdatným trojnásobným šampiónem ČR Vlastimilem Jansou.

Kromě nich najdeme v sále i dva slovenské exprezidenty Petera Petráně a Gustáva Šturce, českého generálního sekretáře Marka Vokáče i bývalého slovenského sekretáře a poté dokonce velvyslance v Chorvatsku Jána Báňase a řadu dalších osobností. Abychom však nepropásli začátek!

 

Po panu starostovi a Sergeji Movsesjanovi se slova ujímá zástupce firmy D.I.C. Ing. Mašek a vyhlašuje dvě prémiové ceny, pro které má smysl hustopečský turnaj navštívit - vylosovaný účastník obdrží srdce z topazu a vítěz turnaje ... pozor! Láhev originálního francouzkého vína z kraje Champagne a přímo v ní investiční diamant v ceně 40,000Kč! Tak to je tedy bomba...

Později Ing. Mašek ještě upřesňuje jak má vypadat skutečně tradiční žádost o ruku - v pokleku, s kyticí růží a s briliantovým šperkem v hodnotě dvou až tří mužových platů. Přítomné dámy s ním bezvýhradně souhlasí...

O turnaj byl letos takový zájem, že kapacita sálu byla naplněna už několik týdnů předem. Proto pořadatelé připravili i přísálí (dříve tady byla promenáda ev. odkladiště přebytečných židlí), ale rozhodně neslevili z požadavku (tedy kromě posledních několika šachovnic), aby měli i hráči v dolních patrech tabulky svůj stůl s dostatkem prostoru ke hře.

Nevýhodou tak velkého počtu hráčů (rovných 150) bývá nával u prezence, který se díky včasnému příjezdu většiny výprav podařilo zvládnout, ale stejně se start turnaje posunul o půlhodinu. Vydělala na tom jedna výprava "až" z Brna, která si spletla dálnici a místo po té Bratislavské do Hustopečí se řítíla po Vídeňské do Pohořelic .

První kolo má v podobném turnaji zvláštní kouzlo - kde jinde by si známí jihomoravští borci Martin Habina z Lipovce a Jiří Majer z Kuřimi zahráli turnajovou partii se Zbyňkem Hráčkem a Vlastimilem Babulou, a ještě veřejně prezentovanou na on-line desce...

V předobědových 4 kolech jsme se nedočkali žádných velkých překvapení. Favorité občas ztratili nějakou remízku, ale většinou vyhrávali partii za partií, i když se po úvodním kole síly soupeřů velice rychle srovnaly a na pódium začali přicházet za vedoucí dvojkou od třetího kola mezinárodní mistři a od čtvrtého většinou už jen velmistři.

O rozptýlení účastníků se tak snažil hlavně manažer turnaje Petr Pisk, který před každým kolem zval k pódiu oslavence nebo zasloužilé seniory a vyznamenával je lahví špičkového moravského vína. Největší aplaus si vysloužil čtyřiaosmdesátiletý Al Valley, který přijel do Hustopečí s Pavlem Blatným. Američan Al žije na Havaji, ale v současnosti přebývá mnohem blíže  - v Drážďanech. To je skutečně výkon hodný dvou láhví!

Hodinu po poledni se všichni začali trousit na oběd do přilehlé restaurace Don Pedros a po čtvrt na dvě už byl sál úplně prázdný. Jen v krajní řadě pod oknem seděl jeden z prominentních hostů, ředitel Dopravních staveb Brno Vlastimil Chládek a ukládal si jen tak do paměti, bez tužky a papíru některou ze tří partií zahájených ostře Morra gambitem, aby je mohl obratem zveřejnit na svém blogu na stránkách Pražské šachové společnosti.

Oběd ve stylové restauraci i na vzdušné zahrádce by byl skvělý, kdyby se vše poněkud neprotáhlo - inu nával 150 hostí zde zřejmě nemají každý den. Třičtvrtihodinové turnajové zpoždění se tak protáhlo o další půlhodinku.

Teprve ve 14:30 mohl začít odpolední program 5. kolem. Na pódium proti Sergeji Movsesjanovi zasedl brněnský velmistr hájící ovšem extraligové barvy Zlína Tomáš Polák

a postaral se o jednu z nejzajímavějších partií, která v závěru doslova zvedla celý sál ze židlí.

Sergej dokázal v divoké blicce přetavit výhodu ve věžovce ve výhru a zůstal po pěti kolech společně s Viktorem Lázničkou (ten přehrál Vlastimila Jansu) jediným stoprocentním hráčem. Skvěle se v této fázi turnaje dařilo IM Pavlu Zpěvákovi, který dokázal v partii na snímku remízovat se Zbyňkem Hráčkem a po 5 kolech měl 4,5 bodu.

V 6. kole tedy hlavní dva favorité konečně setřásli všechnu konkurenci, přestali na pódiu sedět "každý zvlášť" a v 15:10 zasedli proti sobě na první šachovnici. Honba za diamantem mohla začít!

Sergej začal náporem a už to vypadalo, že Viktora přehraje. Tomu se však podařilo tlak neutralizovat a zhruba minutu před koncem nabídl remízu. To byl klíčový okamžik partie i celého turnaje. Sergej se totiž rozhodl nabídku odmítnout a od té chvíle bylo jasné, že zbývajících několik desítek sekund bude bojem na život a na smrt. V neuvěřitelné rychlosti, kdy ani nedýchající diváci pod pódiem postupně přestali vnímat zběsilé lítání figurek po promítacím plátně a soustředili se jen na poslední ubývající sekundy, získal Sergej rozhodující výhodu, kterou ale nestihl proměnit v bod, když mu čas vypršel o 2 sekundy dříve než soupeři. Chvíli nebylo jasné, kdo vlastně vyhrál, ale pohled na všeříkající gesta dvou dobrých přátel, dokonce někdejšího učitele a žáka byl zcela výmluvný. Na mimovolné povytahování obočí a lehce vyčítavý pohled vnějškově zcela klidného, vyrovnaného a usmívajícího se Sergeje (vyjadřující nejspíš pocit "V takové pozici a v takovém turnaji bych zrovna od tebe takto zoufalé blicání nečekal!?") odpovídal Viktor proslulý svou vnitřní disciplínou rozhazováním rukama a tázavým, snad až nešťastným pohledem ("A co jsem měl podle tebe dělat, když jsi mi odmítl remis - to jsem měl vzdát pozici, kterou bych určitě udržel?!"). Ne nadarmo se šachu někdy říká „box intelektů“ . Pohled Viktora Lázničky najdete na Novoborském serveru.

"Intelektuální incident" možná ovlivnil další průběh turnaje, protože oba aktéři (zvláště Viktor, jehož zjevně mrzelo, že se mu Sergeje nedaří přesvědčit, že ho do situace, kterou si ani jeden nepřál, sám dohnal) si vše vysvětlovali ještě před další partií a jak vidíme na snímku v pozadí, vyslechl si během pozvánky Neklana Vyskočila na Open Duras vše i Viktorův další soupeř Peter Michalík.

Duševní nepohoda možná maličko přispěla k jediné porážce Viktora, která znovu srovnala čelo a katapultovala dvacetiletého Petera hrajícího u nás extraligu ve Zlíně (letos na 3. desce 7/11!) na třetí místo.

"Už se asi hraje jen o 4. místo", konstatoval smutně další mladík Vojta Plát, který v Hustopečích udržel vyrovnané skóre s 5 velmistry a jehož perfo 2518 hovoří za vše.

A měl pravdu. V 8. kole vedoucí trojka vyhrála - Láznička s Hábou, Movsesjan s Veličkou a Michalík s Polákem a do posledního kola šla shodně se 7 body s těmito soupeři: Štohl - Movsesjan, Láznička - Hráček, Cvek - Michalík.

V posledním kole startujícím v 17:15 už u leckoho hrála roli únava podpořená odpoledním dusnem, které nešetřilo nikoho - ani viditelně horkem schvácenou první dámu turnaje Julii Kočetkovou.

Nejvíce síly a sportovní zarpulosti (bez jediné remízy!) prokázal v  posledním kole Viktor Láznička. Do Zbyňka Hráčka se obul nekompromisně jako do všech předchozích soupeřů a v podstatě mu nedal žádnou šanci.

Peter Michalík remízoval s Robertem Cvekem a jako poslení mohykán musel nabídnout remis (vlastně ponúknuť, Sergej s Čechy mluví česky, so Slovákmi hovorí po slovensky ) Igoru Štohlovi Sergej Movsesjan.

Zde končí naše reportáž přímo z bojů za šachovnicemi, ale nekončí zprávy z Hustopečí. Na vyhlášení výsledků, některé další turnajové osobnosti a ohlas turnaje v médiích se podíváme v samostatném článku.

Můžete se mrknout i na ročník 2010, 2009 či 2008.

přidal David Ciprys dne 04.06.2011 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009