Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010
Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.
Statistiky "ratingové síly" jednotlivých skupin II. ligy vedly k několika ohlasům na téma - jak je to s prvními ligami? A má takové porovnání vůbec nějaký smysl? První otázka je snazší - západní skupina první ligy byla letos silnější po všech stránkách.
Papírový průměr všech 12 základních osmiček (úplně přesně osmi nejlepších hráčů z každého týmu - tak to počítá Swiss-Manager) byl úctyhodných 2335. Žebříčku suverénně vévodil Jičín (2456) a uzavíraly jej Vršovice (2259). Ratingový průměr hráčů skutečně nastupujících k utkáním byl 2286. V čele, ale už jen těsně, zůstal Jičín (2338), na konci Vršovice (2232). Jak to koresponduje s celkovým pořadím si můžete připomenou zde.
I. liga východ měla papírový průměr 2308 a ten reálný poklesl zhruba o stejnou hodnotu jako na západě na 2253. Prvním nasazeným týmem byla Poruba (2364), papírovým otloukánkem měla být Orlová (2253). V reálu zůstala na prvním místě Poruba (2302), na poslední místo se absencemi titulovaných hráčů propadl Třinec B (2184).
Převahu měl západ i v mezinárodně titulovaných borcích - na soupiskách se objevilo 8 velmistrů, 2 velmistryně, 26 mezinárodních mistrů a 2 mezinárodní mistryně, na východě to byli 3 velmistři, 1 velmistryně, 25 mezinárodních mistrů a 4 mezinárodní mistryně (což je jediné vítězství východu nad západem ).
Pro rychlé srovnání s naší nejvyšší soutěží si uveďme, že extraliga měla papírový průměr 2494 a reálný 2446. Lídrem byl v obou případech extraligový mistr Nový Bor (2627 a 2578). Outsiderem Polabiny (2392 a 2381). Rekordně nízký rozdíl mezi oběma průměry u Polabin napovídá, proč se předloňský nováček i letos v soutěži udržel - do všech zápasů dával skutečně to nejlepší, co měl k dispozici.
Ovšem jsou ratingové průměry vůbec nějakým měřítkem s reálnou vypovídací hodnotou? Jestli ano nebo ne, to si porovnejte sami v následujících třech tabulkách z II. ligy E, II. ligy D a jihomoravského KP.
V prvním sloupci jsou družstva seřazena podle konečného pořadí, ve druhém podle "papírových" průměrů základních sestav a ve třetím podle ratingů skutečně nastupujících hráčů. Za skvělé týmové výkony "Elu navzdory" zaslouží uznání zejména Zlín C a Lokomotiva Brno B.
2. liga E | |||||
1. | Kroměříž | Kroměříž | 2246 | Kroměříž | 2172 |
2. | Zlín C | Hustopeče | 2236 | Znojmo | 2127 |
3. | Znojmo | St Město B | 2194 | Hustopeče | 2125 |
4. | Hustopeče | Prostějov | 2169 | St Město B | 2122 |
5. | St. Město C | Znojmo | 2159 | Prostějov | 2108 |
6. | St. Město B | Boršice | 2121 | Veselí | 2072 |
7. | Veselí | St Město C | 2108 | Adamov | 2072 |
8. | Boršice | Zlín C | 2105 | Zlín C | 2070 |
9. | Adamov | Veselí | 2092 | St Město C | 2060 |
10. | Prostějov | Holešov | 2091 | Boršice | 2046 |
11. | Holešov | Adamov | 2088 | Holešov | 2044 |
12. | Postoupky | Postoupky | 2015 | Postoupky | 2000 |
2. liga D | |||||
1. | Polabiny B | Polabiny B | 2328 | Třebíč A | 2254 |
2. | Třebíč A | Třebíč A | 2297 | Polabiny B | 2242 |
3. | Chrudim | Chrudim | 2225 | Chrudim | 2170 |
4. | Duras B | AKIS Pard | 2225 | Duras B | 2166 |
5. | Lok Brno | Lok Brno | 2212 | Lok Brno | 2162 |
6. | Vys Mýto | Duras B | 2210 | AKIS Pard | 2143 |
7. | Ústí n Orl | Vys Mýto | 2191 | Zaječice | 2126 |
8. | Zajecice | Třebíč B | 2147 | Vys Mýto | 2119 |
9. | AKIS Pard | Zaječice | 2128 | Třebíč B | 2089 |
10. | Třebíč B | Ústí n Orl | 2096 | Ústí n Orl | 2072 |
11. | Bedřichov | Bedřichov | 2085 | Bedřichov | 2054 |
12. | Litomyšl | Litomyšl | 2054 | Litomyšl | 2038 |
Jm KP I. | |||||
1. | Loko D | Lipovec | 2168 | Lipovec | 2121 |
2. | Lipovec | Loko D | 2107 | Loko D | 2073 |
3. | Prušánky | Duras C | 2101 | Kuřim | 2060 |
4. | Loko B | Kuřim | 2100 | Znojmo | 2058 |
5. | Znojmo | ŠK 64 | 2094 | ŠK 64 | 2046 |
6. | ŠK 64 | Prušánky | 2092 | Prušánky | 2045 |
7. | Bystrc | Znojmo | 2091 | Duras C | 2027 |
8. | Kuřim | Bzenec | 2083 | Bystrc | 2024 |
9. | Duras C | Ořechov | 2079 | Ořechov | 2017 |
10. | Ořechov | Bystrc | 2071 | Bzenec | 1993 |
11. | Loko C | Loko C | 2044 | Loko C | 1966 |
12. | Bzenec | Loko B | 2017 | Loko B | 1945 |