Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Lokomotiva přeblicala Duras

Jihomoravský pohárový víkend připravili pořadatelé z Vyškova na velikonoční sobotu a neděli - spojit do jednoho víkendu Pohár pětičlenných družstev v rapidu a krajský přebor čtyřčlenných družstev v blesku má něco do sebe (kdysi se tak hrála celostátní finále ve Znojmě), ale najít vhodný víked je těžké, ba snad nemožné.

Radost vítězné Lokomotivy Brno C ve složení Karel a Milan Kratochvílové, Petr Kunčar a Jakub Bednář

Výsledky najdete zde, mimořádně bohatou fotogalerii včetně několika krátkých videí zde

Hotel Dukla na okraji Vyškova na Dědické ulici (pokud vám Dědice připomínají nějakého slavného rodáka, psali jsme o něm např v úvodu k článku z předloňského MČR dětí do 8 let) nakonec zůstal v sobotu prázdný. Konkurence Velikonoc a několika tradičních akcí (např. TŠN, Turnaj Přátelství, Křtiny, Trnávka) snížila počet závazných přihlášek na tři. Nejspíše je na vině i hrací systém. Krajské Poháry v rapidu a v blesku byly před 10 lety navrženy jako soutěže mající aktivizovat týmy okresních a nižších krajských soutěží, leč bohužel se to moc nedaří.

Rozhodující zápas Lokomotiva C - Duras od zadních desek; vlevo nejlepší hráč celé soutěže Karel Dvořák - 10,5/12!

Pohár družstev v rapidu zakazující účast všem ligovým družstvům je tím samozřejmě postižen více než krajský přebor v blesku, kde se postupně uvolnila účast pro všechny a letos jsme si mohli zablicat i s mezinárodním mistrem v čele prvoligového Durasu Brno.

Mimochodem rychlost blicání takového mistra je skutečně neuvěřitelná. Podívejte se na stav na hodinách po právě skončené partii, která dopadla ... hádejte jak?

Možná už jste to poznali z výrazu tváře obou soupeřů - IM Neklana Vyskočila a Karla Kratochvíla.

Ty se směješ Davide, ale to byla fakt remis - podívej se na tu pozici...

Ovšem i vyhrát se dá expresně. Volné místo na následující fotografii Lokomotivy Brno B zbylo po vítězném Miroslavu Pakostovi. Kdyby jste si přiblížili stav na jeho hodinách, uvidíte tam svítit 4.54!

Nebyl by to správný bleskový turnaj, aby nepřinesl hezký rozhodcovský oříšek. V zápase Durasu s Vyškovem stál Vítek Bureš s černými proti Vlastimilu Rozumkovi na výhru, ale na hodinách mu zbývaly už jen sekundy. Šach černou dámou, král na h2, další šach dámou, král na zpět g1. Takových šachů bylo asi dost, když černý zastavil se 4 sekundami hodiny a povolal rozhodčího k reklamací remízy "čtverým" opakováním pozice. Rozhodčí partii neviděl a dosvědčit černému věčné šachování byl ochoten pouze jeden jeho spoluhráč. Co teď? Věčný šach byl evidentní, ale nikoliv vynucený, protože bílý mohl hrát i jinak, byť za cenu těžkých ztrát a rychlého matu. Po dlouhém rozvažování, které zákonitě začalo nebezpečně zvyšovat intenzitu hlasů a emoce všech okolostojících, rozhodl se pravděpodobně správně nechat pokračovat v partii. Jak to tak chodí, každý problém mívá nějakého dalšího bratřička. Hned při znovuzahájení partie spadlo několik figurek, hráči se začali přetahovat o hodiny (je správné je přemáčknout nebo zastavit?!), až praporek černého konečně spadl a byl klid .

Za třemi Lokomotivami a Durasem obsadili pátou příčku Olejáři z Bystrce

Pozoruhodná situace nastala v jiném zápase, dokonce na první desce. Poučení by mohlo znít, "Jak je užitečné držet svou dámu v ruce dlouho před proměnou pěšce". Někteří hráči rádi brnkají soupeři na nervy, když hned při přechodu do koncovky sáhnou bleskovým chmatem soupeři pod nos pro svou vyhozenou dámu a svírají ji po zbytek partie v ruce na důkaz pevné víry ve vlastní vítězství. Někdy se to ale může hodit. V naší partii bílý s asi 10 sekundami na hodinách dojel pěšcem na poslední řadu, natáhl se po dámě a ... ona nikde! Jestli se jen někde zatoulala nebo ji černý plánovitě "uklidil do bezpečí", bůh suď . V každém případě bílý bleskově popadl a nasadil věž, kterou holého krále ve zbývajících sekundách nezmatil - remíza. Každý generál po bitvě by mu doporučil zastavit hodiny a dámu si nechat přinést, ovšem jednejte s rozvahou ve vrcholném stresu a s několika sekundami...

Nejlepším mimobrněnským týmem se stal obhájce loňského zlata Tatran Poštorná s tradičně skvělým lídrem Onřejem Nepomuckým - 10/12 bez prohry!

Jinak ale turnaj běžel jako na drátkách a v nejlepší pohodě, což je zřejmé i z úsměvů na fotografiích.

Bučovice skončily až předposlední, ale slušelo jim to...

Vůbec se nedařilo domácímu Vyškovu, který postavil tři družstva, ale i to nejlepší tentokrát překvapivě zůstalo až ve druhé polovině tabulky.

Předběhli je nadšeně bojující borci z Tetčic vedení pekelně soustředěným Jiřím Syslem. Mimochodem Jiří Sysel je možná mediálně nejznámějším šachistou jižní Moravy. Před dvěma týdny se skvěl v Brněnském a Břeclavském deníku na barevné fotografii na titulní straně! Aby ne, když je kromě "šachu na vedlejšák" i dvacetinásobným mistrem republiky v mezinárodní dámě .

Před vyškovskými favority skončili i hráči Makkabi Boskovice v čele s Pavlem Hubeným, který zároveň zve v neděli 8. května všechna družstva z Blanenska a okolí na 13. ročník turnaje čtyřčlenných družstev O černohorský soudek.

Povinná úlitba hotelu v podobě polední přestávky s obědem se nakonec ukázala jako dobré řešení, jidlo bylo výborné, obsluha rychlá a prostředí příjemné, takže i jinak velmi spořiví šachisté udělali nějakou útratu a spokojenost byla na obou stranách.

Jan Kalendovský, který měl osmkrát možnost pronést po partii své oblíbené "děkuji pane", a přidal k tomu ještě dvě remízy, nám možná o matech a útratách ještě něco napíše...

Krátká diskuse mezi rozhodčími proběhla o tom, co s pohárem, který byl vítězi přislíben dříve, než se přišlo na to, že měl patřit nejlepšímu týmu zrušeného sobotního rapidu. Jihomoravský svazový předseda ani šéf STK nebyli k sehnání a tak se určitě správně rozhodlo předat pohár nejlepším nedělním blicařům. Je totiž putovní a do rukou vítězů se hodí daleko líp než do skříně rozhodčích. Jen by se měly dolepit cedulky se jmény vítězů. Poslední je tam z roku 2007.

Na závěr ještě pochvalme nejlepší borce. Kromě už jmenovaných Karla Dvořáka z Durasu (10,5/12, vítěz 4. šachovnice) a Ondřeje Nepomuckého z Tatranu Poštorná (10/12, vítěz 1. šachovnice) získali 10 bodů ještě spoluvítězové 2. šachovnice Milan Kratochvíl z Lokomotivy a Petr Skácelík z Durasu. Třetí desku vyhrál Petr Kunčar z Lokomotivy (9,5/12).

Úplně na konec poděkujme týmu pořadatelů z Vyškova (Radka Slepánková, Jan Slepánek, Stanislav Vémola, Milan Čermák, Jan Vytopil) a podívejme se na stříbrný tým Durasu Brno (nahoře) a bronzový Lokomotivy Brno A (dole).

přidal David Ciprys dne 25.04.2011 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009