Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Dvojnásobnou Znojemskou královnou Julia Kočetkova

Slovenská reprezentantka a extraligová hráčka Rapidu Pardubice Julia Kočetkova vyhrála suverénně bez jediné prohry jubilejní pětadvacátý ročník Znojemské královny hrané jako Mezinárodní mistrovství ČR žen v rapid šachu. Navíc půvabná Julia vyhrála i tradiční volbu mužských fanoušků Miss Znojemská královna.

Výsledky Znojemské královny najdete zde

Web pořadatele najdete zde, další odkazy najdete v předchozím článku, záplavu fotografií Břetislava Eichlera zde. Článek a fotografie ve Znojemském deníku si prohlédněte zde

Třiadvacetičlenné startovní pole s průměrem první desítky 2131 čítající dvě velmistryně a tři mezinárodní mistryně bylo důstojným přeborem republiky. Silnější a početnější než loni byl i doprovodný turnaj série Grand-Prix ČR mužů, proto popřejme pořadatelům vedeným Josefem Lahodným a Annou Adámkovou, aby našli sílu a prostředky pro úspěšný vstup Znojemské královny do dalšího čtvrtstoletí.

Velmistryně Julia Kočetkova (2328) plnila roli favoritky od prvního kola. Půlky pustila jen Olze Sikorové, Martině Marečkové a Elišce Richterové a vyhrála s bodovým náskokem (7,5/9). S odstupem přišla do cíle pětice hráček, které na rozdíl od Kočetkové neudržely čisté konto a porážely se navzájem. Domácí titul nakonec zaslouženě získala velmistryně Eliška Richterová z QCC České Budějovice.

Pro později narozené připomeňme, že Eliška Richterová-Klímová je první československou velmistryní, v 80. letech patřila k absolutní světové špičče žen, je vítězkou pásmového turnaje MS a jedinou českou hráčkou, která se kvalifikovala až do turnaje kandidátek mistrovství světa. Bezesporu jde o první dámu českého šachu.

Za vůdčí osobnost českých šachistek bychom však určitě označili mezinárodní mistryni Olgu Sikorovou z Třince. "Rozhodčí tu není, my tu jsme všechny, já myslím, že můžeme hrát...", Olga si poradí ve všech situacích  a ostatní ji plně respektují.

V letošním turnaji vyhrála čtyřnásobná vítězka Královny na buchholz (společně s Věrou Medunovou), ale na body to bylo "až" čtvrté místo, chyběl především celý bod z partie s Terezou Olšarovou. Na třetí místo se pro některé překvapivě vklínila Martina Marečková z Rychnova nad Kněžnou,

ovšem jako zkušená ligová hráčka jen plně prodala to, co skutečně umí. Prohrála jen se Sikorovou. Nekompromisní styl 6 výher, 3 prohry předvedla Tereza Olšarová z Orlové. Prohra v posledním kole s Richterovou ji stála pozici nejlepší české hráčky. Vlevo vidíme ještě nejlepší domácí znojemskou hráčku Štěpánku Schirmbeck - Adámkovou (9. místo). 

Šesté a osmé místo vybojovaly zástupkyně Lokomotivy Brno WIM Věra Medunová a WFM Michaela Svobodová. Vzájemná partie na snímku skončila po boji remízou.

Mezi ně se na sedmé místo dostala WFM Hana Modrová z Bohemians Praha, mnohonásobná finalistka mistrovství republiky žen, mistryně Česka 1972 a Československa 1983 a korespondenční olympionička, která se tuze nerada fotí, ale za šachovnicí jí to pořád sluší, co říkáte.

První desítku a skupinu hráček nad 50% bodů uzavřela Kristýna Sabolová z Vysokého Mýta.

Velkým zklamáním byla letos Znojemská královnička, kam se přes slušnou propagaci přihlásila jen tři děvčata. Snad už se příště nestane, že se ve stejnou dobu hraje o pár kilomentů dál krajský přebor smíšených družstev mladších žáků...

Děvčata si tak musela zahrát v turnaji mužů Grand-Prix, kde se podle očekávání nejlépe dařilo Kristýně Šperkové z Vyškova (nahoře). Na zbylá děvčátka byl turnaj přece jen příliš silný a tak měla čas dát si odvetu i v jiných formách šachu...

Celkově se však Znojemská kálovna opět vyvedla a ukázala jako nejpříjemnější a nejpohostinější turnaj, kde hráčky opravdu cítí, že jsou pro pořadatele váženými hosty. Kromě drobného občerstvení během celého turnaje, poukázek na zmrzlinu apod. nemohl chybět sobotní večerní raut a samozřejmě květiny a víno se speciální turnajovou etiketou.

Rušivě tak mohlo působit jen občasné pronikavé zaskřípění některých podlahových prken nebo volné hraní diváků na poslední volné šachovnici. Ještě jednou tedy popřejme pořadatelům, děvčatům každého věku a všech výkonností i divákům aby se v hřejivé atmosféře mohly Znojemské královny scházet a bojovat o tituly i v příštích letech. 

Na závěr už jen mrkněme na několik účastnic z domácí jižní Moravy. Kromě Kláry Manouškové z brněnské Kociánky

a Lýdie Hemalové ze SPgŠ Znojmo

si všimněme zejména obdivuhodné trojice mladých dívek ze Zastávky - Nataši Richterové,

Daniely Dumkové

 

a Soni Sýkorové.

přidal David Ciprys dne 12.04.2011 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009