Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

Znojemská královna s velmistryněmi, vítězem rapidu Plát

Výbornou účast má letošní jubilejní 25. ročník Znojemské královny, mezinárodního mistrovství ČR žen v rapid šachu - dvě velmistryně a tři mezinárodní mistryně s průměrem první desítky 2131 dávají společně s dalšími účastnicemi třiadvacetičlenného startovního pole jeden z nejkvalitnějších ženských turnajů na našem území za poslední léta.

Výsledky Znojemské královny najdete zde, web pořadatele zde

Výsledky Memoriálu Jana Turka, otevřeného přeboru JmŠS a součásti Grand-Prix ČR v rapid šachu najdete zde. Fotogalerii Břetislava Eichlera si můžete prohlédnout zde.

Výsledky turnaje mládeže najdete zde, výsledky Královského bleskového turnaje zde

Bylo by velkou chybou, kdyby významný turnaj žen nebyl spojen i s turnajem mužů . Kromě velkého turnaje Grand-Prix je součástí Šachového festivalu Znojmo tradičně i páteční turnaj mládeže a relaxační blicák v sobotu večer. Poprvé musel být letos pro slabou účast zrušen turnaj dívek do 14 let Znojemská královnička. Bohužel k tomu přispěla i nepochopitelná kolize s krajským přeborem smíšených družstev mladších žáků. Projděme se nyní po znojemském festivalu výsledkově a hlavně fotograficky. Vydat se na jaře do Znojma má smysl už jen pro to nádherné panorama historického královského města zalitého ostrým světlem jarního slunce.

Mimochodem, víte, co autora článku kochajícího se zatím poměrně chudou časně jarní přírodou na cestě z Mikulova do Znojma zaujalo jako dominantní krajinný prvek podél silnic? Myslíte, že vinice na stráních nebo bělostné květy třešní a trnek u cesty? Omyl, sluneční elektrárny ! Ale vraťme se na Louku,

tedy přesněji do obřího komplexu Louckého kláštera, kde má v rekonstruované části přízemí a prvního poschodí (drtivá většina ostatních prostor leží léta ladem a chátrá) Znojemský šachový festival už několik let své sídlo.

Přímo před vstupem do kláštera si můžete v trávě zameditovat se svatým Klementem Maria Hofbauerem (jediným svatým pocházejícím ze Znojemska, sochu má před klášterem od loňska) nebo se po partii občerstvit, nejlépe něčím z místní vinotéky.

Podobné spojení duchovna a vína je díky firmě Znovín typické i pro interiér.

Mezi hracími sály G-P mužů a Znojemské královny, které jsou samy o sobě malou galerií, je otevřen výstavní sál se soudobým výtvarným uměním, převážně se vztahem k vínu a vinařství.

Šachistům a šachistkám však většinou stačí umění na chodbě mezi sály, kde je kromě duchovní potravy i něco k snědku a k pití od sponzorů a také slušný výběr šachové literatury.

Suverénním vítězem dnešního turnaje Grand-Prix se stal IM Vojtěch Plát s obdivuhodným ziskem 6,5/7.

Aby ne, když měl Vojta za zády takové fanynky...

Jedinou půlku ztratil až v posledním kole s Janem Dočekalem,

který dokonce tvrdil, že měl i šance na výhru, ale i remíza mu stačila ke krásnému 4. místu a zisku titulu jihomoravského krajského přeborníka v rapid šachu. Honza Dočmen Dočekal potvrdil dobrou formu před rozhodujícím zítřejším duelem Znojma s Kroměříží o postup do 1. ligy. Ke stolu č.2 si pravidelně sedal loňský vítěz Grand-Prix velmistr Petr Velička. Vzájemná partie s Vojtou měla nečekaně rychlé rozuzlení. Vojta přilítl z obědové přestávky jako rudý ďábel do plného sálu úplně poslední a s drobným zpožděním rozehrál bílými svou obvyklou úvodní bleskovku. Krátce poté se mu podařilo v pozici s nestejnopolnými střelci a všemi těžkými figurami obětovat střelce na f7, což černý hrdinně vzal, ale cesta králem mezi soupeřovu dámu a věže se mu stala osudnou už po několika tazích. Všechny ostatní partie však Velička vyhrál a obsadil zasloužené 2. místo.

Na třetí příčku se vyhoupl výborným finišem IM Jan Bernášek, doposud vedoucí muž letošní Grand-Prix. Po prohře s FM Martinem Šklíbou a remíze s Lukášem Karáskem v polovině turnaje se propadl až do druhé řady, ale konec korunoval dobře odvedené dílo. V posledním kole přehrál Bernášek Karla Kratochvíla.

Naopak trvale na nejvyšších deskách posedával FM Marian Sabol, nová posila republikové STK.

Z jihomoravanů se pohyboval nejvýše a byl vedle Jana Dočekala nejblíže k titulu krajského přeborníka IM Neklan Vyskočil,

O závěrečném pořadí rozhodovala i jedna kuriózní příhoda pro rozhodcovské fajnšmekry. Důležitou roli v ní hrál fotoaparát na snímku, který by se dal nazvat dva vousáči a video .

 

Foťák, jak jistě mnozí poznali, patří agilnímu pořadateli Akademických střed, blicáků U Pásků a dalších adrenalinových šachových akcí Břetislavu Eichlerovi. Shodou okolností se v posledním kole přitočil k partii na čtvrtém stole mezi IM Tamasem Erdelyi a IM Neklanem Vyskočilem a natočil závěrečnou šílenou blicku, která skončila reklamací nemožného tahu v nepřehledné pozici s 5 sekundami na hodinách pro každého hráče.

.

Stalo se toto: oba hráči bleskově měnili na poli e7, až figurky lítaly. Černému při tom upadl král a odkotoulel se z e7 někam na f8. Než černý stihl postavit krále zpět na e7, bílý už popojel svým králem z g5 na f6. Asi si to dovedete představit - šílené tempo, ruce se jen míhají, figurky lítají, vidíte jen, že černý vrací krále na e7 a bílý, sotva co pustil krále na f6, "opravuje" v témž okamžiku jeho polohu na f5 a už jsou zastaveny hodiny a černý reklamuje nemožný tah a přidání dvou minut, což je při stavu na hodinách jeho okamžitá výhra. Rozhodčí, který událost na vlastní oči neviděl, dumá, vyslýchá oba hráče (maďarský IM Erdelyi vzrušeně argumentuje německy a pak anglicky), snaží se nenechat se ovlivnit hlasitými názory kibiců a dokonce si prohlíží i natočené video. Pak rozhoduje, že reklamace je oprávněná. I když se král odkotoulel, měl bílý vědět, že stojí na e7 a video nasvědčuje tomu, že černý se žádného prohřešku nedopustil a naopak bílý mu "vlezl do tahu" a chtěl hrát králem, ještě než černý stihl opravit postavení figur a zmáčknout hodiny. Jaké bylo po dalších dlouhých debatách překvapení všech očitých svědků, když na zpomaleném videu rozfázovaném ne na sekundy, ale na desetinky, jasně uviděli, že černý stačil mezi pádem krále a jeho postavením zpět zmáčknout hodiny a tedy naopak bílý mohl reklamovat "narušení pozice". Na to, jak takovou reklamaci správně provést, se zeptáme přímo pana rozhodčího. A poučení? Lidské smysly jsou šálivé, dokonce ani z videa bez jeho zpomalení se nedaly události správně rekonstruovat. Kdo ví, kolik hráčů si nese oprávněnou hořkost v srdci, že byli poškozeni, i když všichni kolem "na vlastní oči  viděli, že to bylo jinak".

Kromě cen měli pořadatelé přichystány i diplomy. Poznáte toho, kdo pozorně dohlíží na šachovnici mezi věží znojemské radnice a Loukou? Pokud ne, odpověď najdete zde nebo zde.

Na Znojemskou královnu mrkneme v samostatném souhrnném článku, nyní jen velestručně. FM Hana Modrová a někdejší kandidátka mistrovství světa žen velmistryně Eliška Richterová-Klímová si mají co povídat.

Prozatím má však mírně navrch mládí představované Julií Kočetkovou

Olgou Sikorovou

nebo Terezou Olšarovou.

přidal David Ciprys dne 09.04.2011 | sekce: Soutěže dospělých


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009