Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis článku

O brankovické krále bojovalo 155 dětí

13. ročník Brankovického krále - memoriálu Miroslava Křivánka, úvodního turnaje v seriálu jihomoravského KP mládeže v rapid šachu nebyl nijak smolným - přijelo o 17 hráčů více než loni a po hladkém průběhu ohlásilo troubení vuvuzely (moderní změna oproti někdejší rozhodcovské píšťalce ) ředitele turnaje Jaroslava Hejného vyhlášení výsledků přesně podle propozic.

Výsledky turnaje starších žáků najdete zde

Výsledky turnaje mladších žáků najdete zde

Výsledky turnaje dívek najdete zde

"Brankovičtí králové jsou originály vyráběné speciálně pro tento turnaj, v obchodě je nekoupíte...", neopomněl zdůraznit ředitel turnaje Jaroslav Hejný starší každému z vítězů. Velcí králové jsou pro vítěze kategorií, malí králové pro druhé v pořadí a královny pro třetí.

Brankovice si jako jeden z mála turnajů mohou dovolit i samostatný a kvalitní turnaj dívek. I tlačenice před výsledkovou tabulí má v takovém turnaji svůj půvab... Ačkoliv 2 dámy daly přednost startu společně s chlapci, sešlo se v dívčím turnaji 19 slečen.

Vítězkami se se 6 body staly Daniela Dumková ze Zastávky a Veronika Bartošová z Lokomotivy Brno (nahoře hrají spolu, Daniela má bílé). Veronika jela jako blesk až do 6. kola, kdy vedla se 100% ziskem 6 bodů. V posledním kole ji však nečekaně zastavila Erika Náplavová z Osvětiman (dole vpravo, nejlepší do 11 let)

a vítězkou turnaje i kategorie do 13 let se tak lepším pomocným hodnocením stala Dumková.

Trochu podobný průběh měl i turnaj mladších žáků do 11 let. Až do 5. kola byl v čele se 100% výsledkem a cennými skalpy pozdějšího vítěze Ondřeje Stuchlého a celkově třetího Radka Zabloudila Jan Nekarda ze Starého Města (nahoře vpravo, vedle něj David Opluštil).

Pak však přišla chvíle chlapců nahoře - zprava Ondřeje Stuchlého ze Starého Města a Daniela Daňka z Durasu Brno a oba skvělým závěrem 2/2 obsadili první dvě místa (byť jen na pomocné hodnocení před Radkem Zabloudilem z Vyškova a Vojtěchem Juráskem z Lokomotivy Brno).

Trochu smůly měl Vojta Jurásek (nahoře vlevo). V 6. kole porazil Nekardu (to měl Vota 6/6), ale jediná turnajová porážka v posledním kole s Ondřejem Stuchlým ho odsunula až na 4. místo. Vyhrál však kategorii do 9 let.

Nejdramatičtěji se vyvíjela kategorie starších žáků do 15 let, kde nejvýše nasazený Ondřej Karlík (Elo 2127, nahoře vpravo) z Hošťálkové neměl vůbec lehký život v mlýnu několika dravců z Lokomotivy Brno.

Občas si od těžkých partií musel dát i pauzu - např. tady fotograf marně dumal, proč Adam Dvořák (nahoře vlevo) dobré dvě minuty se zájmem zírá stejně jako jeho soupeř na vedlejší šachovnici a naopak si nevšímá rychle ubývajících sekund na vlastních hodinách. Zkušení diváci by možná odhadli správně - "Asi je tam nabídnutá remis..." A taky že jo. Za malou chvíli se Adamova ruka natáhla k soupeři s všeříkajícím, "Tak jo...".

Podobně si vyšli vstříc i celkově třetí a čtvrtý Dominik Pfeffer z Boršic a Jiří Musil z Lokomotivy. Ruce si podali vzápětí po Dvořákovi s Karlíkem, ihned poté nasadili na uši každý jedno sluchátko z Dominikova přehrávače a celých zbylých 30 minut nehnutě (jinak by jim sluchátka vypadla) seděli na svých místech a sledovali neskutečnou divočinu v partii Lukáš Sikora - Roman Borufka. Tato partie rozhodně stojí za všimnutí.

Posledním tahem 1. Sc7 bílý demonstroval svou převahu na dámském křídle a určitě ho ani ve snu nenapadlo, jakou procházku si jeho král na Brankovickém králi udělá: 1. ... Vd1+  2. Kh2  De1  3. Sxd8  Dh1+  4. Kg3  Sxh3. K takovým tahům není Romana třeba moc pobízet, byť mu zbydou jen poslední dvě figury.

5. Vxd1  Dxg2+  6. Kf4  Dg4+  7. Ke5   Dh5+  8. Kd6  Dxd1+  9. Ke7  Dd5 Během posledních tahů partii obkroužilo kolo diváků a právě teď se začali sázet, jestli je mat nekrytelný nebo ne. Bílý z matu vyklouzl originálně 10. Ke8 - neuvěřitelná pozice!  

10. ... Sc8  11. Ve7  c5  12. Db5  a6  13.  Da4  Sb7 A opět je králi vrcholně úzko.

14. Vxb7  Dxb7  15. Dd7 Teď si pravděpodobně bílý oddechl - konečně je od šachů i matů pokoj a figura je doma. 15. ... Dxd7+  16. Kxd7  c4  17. Sa5 h5 - ovšem černý počítal dál, oba černé zajíce bílý nechytí.

Odměny za svůj srdnatý výkon se však Roman Borufka nedočkal - po nějakých 10 tazích ve vrcholné blicce mu už s dámou navíc spadl praporek - šachy jsou ale krutá hra!

O prvním místě rozhodla jiná nervy drásající partie v posledním kole mezi Ondřejem Karlíkem a Lukášem Sikorou (snímek nahoře).

V posledních tazích se bílému povedlo maximálně zaktivizovat těžké figury a částečně tak neutralizovat materiální nedostatky (poslední tah byl 1. Dd7). Černý zakombinoval 1. ... Vxb3 (po cxb3 padá věž na g6), ale bílý byl připraven a zahrál 2. V6xh6. Nyní upadl černý do delšího přemítání, aby po 2. ... Vxh6  3. Vxh6

dal šach "o políčko vedle" 3. ... De1+. Po 4. Ka2 ho už nenapadlo nic jiného než 4. ... h6, což po 5. cxb3 vedlo do prohrané koncovky, v níž mu navíc spadl praporek. Po 3. ... Dd1+  4. Ka2  Vxa3+ by rozhodně neprohrál a možná i vyhrál.

Co říct závěrem? Turnaj se opět vydařil, někteří kritizovali kolizi s Polofinále juniorů, ale hledejte nějaký termín bez kolizí... Příjemně překvapila devítičlenná výprava z Ratíškovic, kde nenápadně začali teprve loni, ale letos už začínali školní šachový rok přednáškou a simultánkou za účasti ředitelství školy a dokonce i pana starosty. Kromě modrých dresů zajistila škola i prostory pro třetí díl seriálu KP mládeže v rapid šachu 29. ledna 2011.

Turnaj měl dokonce i návštěvu z šachových "nejvyšších míst". Hospodář ŠSČR Rosťa Svoboda tentokrát nepřepisoval čísla v rozpočtu, ale plně se věnoval zlínským nejmenším. "Tak ukaž jaks to zahrál..." (nahoře) "A co tahle vzít mu věžku, to nic...?" (dole).

Jako vždy byly Brankovice dějištěm malého ceremoniálu předání medaílí a diplomů vítězům minulého ročníku krajského přeboru. Někteří hráli s medailí na krku celý turnaj, někteří jen tak dlouho, dokud jim přinášela výhry, ale radost tím udělali sobě i pořadatelům.

Tak neváhejte, druhý díl KP proběhne 18. prosince 2010 v Břeclavi.

přidal David Ciprys dne 20.11.2010 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009