Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis akce

FIDE Open Staré Město 2010, dvě stovky hráčů a 4 velmistři

Termín: 13.-21.8.2010
Místo konání: Staré Město, Společensko-kulturní centrum
Propozice: [pdf]

212 hráčů z 15 zemí včetně 4 nositelů nejvyššího titulu velmistr je přihlášeno k osmému ročníku mezinárodního šachového turnaje FIDE OPEN Staré Město 2010 - stejně jako loni tak turnaj aspiruje na titul druhého největšího a nejsilnějšího letního Openu hned za festivalem v Pardubicích.

Kromě vlídného pořadatelského štábu a příjemného prostředí budou patřit k lákadlům 3 místní slovácké šachové speciality - 10 kol, 10 on-line partií a už téměř zapomenuté hrací tempo 40 tahů za 2 hodiny + hodina do konce. Informace najdete na webu turnaje, na stránkách ŠK Staré Město, loňský ročník si můžete připomenout zde. Bohatou fotogalerii pořadatelů z loňského ročníku najdete zde.

Stejně jako loni se můžete i letos nechat nalákat k turnaji "last minute" prostřednictvím úvodní tiskové zprávy pořadatelů:

Ani v letošním roce nechybí v kalendářích příznivců čtyřiašedesáti polí tradiční turnaj v pohostinném slováckém regionu FIDE Open Staré Město, jehož 8. ročník se uskuteční od 13.-21.8.2010. Počet přihlášených již přesáhl magickou hranici 200 a stále roste. Startovnímu poli vévodí ruský mezinárodní velmistr Dmitrij Kryakvin ELO 2603, kterému bude sekundovat další dvacítka titulovaných hráčů.

A jak hodnotí počet účastníků jeden z hlavních organizátorů a zároveň staronový předseda pořádajícího staroměstského šachového klubu Roman Omelka?
“Z vývoje počtu přihlášek jsem měl ještě na začátku července obavy. Zdálo se mi, že počet přihlášek je oproti dvěma předchozím letům za očekáváním. Byl jsem však uklidňován, že je to jen můj dojem, že i dříve byl největší nárůst přihlášek až v posledních dvou týdnech, a taky se to letos potvrdilo. Řekl bych, že letošní ročník bude patřit ke třem nejvíce obsazeným.
Zkušenosti mi říkají, že počet účastníků bývá okolo 90 procent stavu přihlášek uveřejněných na turnajovém webu. Třeba hráči z okolí (a taky naši oddíloví hráči) se na poslední chvíli odhlásí, což se málokdy stává u vzdálenějších účastníků. Loni jsme se začali před turnajem více zajímat o to, jestli můžeme s účastí všech opravdu počítat, protože jsme se ocitli na hranici kapacity sálu. Pokud je tedy v současné době stav 209 přihlášených, tak tipuji 180 účastníků.”

Zajímavá je i národnostní skladba účastníků turnaje. Většina hráčů se rekrutuje z České republiky, silné zastoupení má již tradičně Slovensko. Třetí nejpočetnější skupinou je dvanáctičlenná výprava z Francie a mezi favority budou určitě patřit například dva bulharští šachisté.

Slovo “krize” se stále hřeje na mediálním výsluní a sponzoři se do šachových turnajů a sportu obecně příliš nehrnou, což potvrzuje i Omelka:
“Nemám v ruce ještě všechny smlouvy, ale jistý úbytek jsme pocítili a to jak v počtu sponzorských smluv, tak i jejich výši. Na druhou stranu máme již za těch pár let své sponzorské stálice, na které se můžeme spolehnout. Od obnovy turnaje razíme cestu více menších sponzorů, nikdy jsme se nesnažili hledat jednoho generálního sponzora, abychom nebyli závislí na jednom zdroji.”
 
Konkurenční boj zuří i na poli šachových turnajů, a proto se ve Starém Městě rozhodli zvýšit atraktivitu turnaje navýšením cenového fondu. Jeho celková výše byla pro tento ročník stanovena na 53600 Kč a vítěz si odveze příjemných 12000 Kč.

“Zvýšení startovného souvisí s celkovým ekonomickým výhledem letošního ročníku. Po rozboru minulých dvou let a předpokládaném spíše pesimistickém vývoji celé ekonomiky, jsme se rozhodli, že asi bude nezbytné. Na druhou stranu jsme toto zvýšení startovného „kompenzovali“ zvýšením cenového fondu. Myslím si však, že systém slev zejména pro hráče do 15 let stále činí náš turnaj zajímavým. Vždyť počet přihlášených se nijak výrazně (i přes mé prvotní obavy) oproti minulým letům nepropadl.”, vysvětluje Roman Omelka.

Pořadatelé vědí, že turnaj není pouze o finančních cenách a boji o čelo tabulky. Také letos proto připravili zajímavý doprovodný program pro všechny účastníky turnaje.
 
Jako i v minulých ročnících bude pro účastníky nejzajímavější a pro některé i dost náročná sobota. Je nachystána tradiční simultánka na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti, tentokrát bez volejbalové kulisy. Netradiční ovšem bude simulující – tradiční „borec“ Vlastimil Babula letos nemůže a jako náhradu jsme domluvili pro účastníky jiného těžkého soupeře GM Marka Vokáče. Uvidíme jestli ho před druhým sobotním kolem soupeři neutahají.
Posezení hráčů po sobotním kole (letos třetí ročník) jsme si „nedovolili“ vyškrtnout z programu a tak i ti, co v sobotu prohrají, si budou moci obalit nervy nějakou „nezdravou“ uzeninou”
, zve dosud nerozhodnuté šachisty Roman Omelka.

Pro ty, kteří se nakonec do Starého Města nedostanou osobně, připravili pořadatelé online přenosy ze všech deseti kol a pravidelné zpravodajství na turnajových a klubových stránkách fera.hitech.cz a http://www.sachysm.cz/.

přidal David Ciprys dne 03.08.2010 | sekce: -


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009