Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis akce

Školení rozhodčích 2. třídy

Termín: 16.-17.9.2017
Místo konání: Brno
Propozice: [pdf]

Jihomoravský šachový svaz pořádá o víkendu 16. - 17. září školení rozhodčích 2. třídy.

Rozhodčí této kvalifikace působí na řadě různých akcí. Vedle zápasů družstev se očekává, že budou řídit i turnaje jednotlivců ve vážných partiích, ale i rapidu a blesku. Leckdy dokonce jako hlavní rozhodčí, který řídí činnost ostatních rozhodčích. Proto jsou nároky kladené na uchazeče o R2 výrazně vyšší než je tomu v případě zájemců o R3.

Bezpodmínečně nutná je perfektní znalost Pravidel šachu FIDE. Rozhodčí by měl umět rozhodnout každou situaci bez nutnosti zuřivě listovat pravidly a zoufale hledat příslušné ustanovení. Schopnost rozhodnout okamžitě každý spor je velmi důležitá. Proto je třeba, aby zájemci o školení si už doma předem několikrát (jednou nestačí) přečetli Pravidla šachu FIDE, text si vytiskli a v tomto textu si doma vyznačili pasáže, které jim nebyly jasné. Těmto pasážím se následně budeme věnovat na přednášce.

Pro působení v soutěžích družstev je významný Soutěžní řád ŠSČR. Je třeba znát jednak obecné zásady v článku 2 a jednak předpis pro sehrání utkání v ustanoveních 3.6 a násl. Tyto pasáže je třeba nastudovat stejným způsobem jako Pravidla šachu FIDE.

U ostatní legislativy stačí povšechná představa o tom, že příslušné předpisy existují a jaké oblasti upravují.

Ve zkoušce bude několik otázek na základní problémy (na ty by měl každý dokázat odpovědět zpaměti). Dále pak budou otázky, k jejichž zodpovězení bude třeba využít současně několik předpisů (které zkoušený může u zkoušky používat – doporučuji tudíž si je vytisknout a vzít). Pravděpodobně bude v testu i příklad, v němž bude popsána praktická situace a úkolem bude vlastními slovy popsat, jaké řešení zvolit a proč.

Součástí zkoušky není ovládání programu Swiss manager. Přesto je pro budoucí praxi důležité, aby rozhodčí se s programem naučili zacházet. Pořadatelé turnajů totiž velmi pravděpodobně budou preferovat rozhodčí, kteří zvládnou turnaj i losovat.

Potřebnou legislativu lze najít na internetových adresách ŠSČR -
http://www.chess.cz/web/informace/legislativa.html a http://www.chess.cz/www/informace/komise/kr.htm

Ondřej Zámečník,
předseda Komise rozhodčích JmŠS

přidal Miroslav Hurta dne 24.08.2017 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009