Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Jan Kalendovský | 24.07.2013 | sekce:Šachy a média
elektronika v šachu

Milý pane Chrzi, mám vás rád, ovšem trošku mi činí potíže probrat se Vašimi ctěnými příspěvky pro jejich obsáhlost spojenou tak trochu s povídavostí. Prosím stručně! Ovšem že ctím Vaše právo argumentovat, ale čiňte to tak, abychom na konci článku již nezapomněli, co bylo na začátku. I vy jste jistě poznal, že některé vaše inovace lidé nepřijali (myslím třeba dání přednosti počtu výher před skórem v soutěžích družstev), jiné se zase (ač jsou mi proti mysli - 3 body za výhru) ujaly. Tak jen prosím dál předvídejte možné zločiny a chraňte nás hlupáčky před lízáním zábradlí v zimě. A hlavně - smějte se!

Pavel Chrz | 24.07.2013
Re: elektronický doping

Re Petr Krolop: Máte pravdu, omlouvám se, v delším příspěvku jsem nedocenil slovo zaplevelena, které se mohlo dotknout Vás i všech co do diskuse psali. Napsat plna příspěvků, je slovo neutrálnější nevystihujíc zda je to dobře či špatně. Chtěl jsem poukázat na to, jak hráči zdůrazńuji jak hrají pro radost, ale cítíli-li podezření z příkoří, ovlivňujíc jejich výsledky, pořadí a nedejbůh i postup/sestup, pak volají po legislativě a nástrojích obrany.

Aniž bych chtěl něco přivolávat nebo varovat před lízáním zábradlí v zimě, tuším, že dřív nebo později se s tím i v nižších soutěžích setkáme. A věřte mi, ti co to hrají pro radost, budou proti pravděpodobným hříšníkům velmi nažhaveni a budou volat po legislativě proti hříšníkovi, který se brání listinou práv a svobod. Aby je to neodradilo od hry pro radost. Ostatně případy, zatím známé jen u cizinců (kteří hráli i KP u nás) byly.

Pane Kalendovský, vážím si Vašich názorů, jste velmi zkušený, ale také se hrálo dříve/hraje dle legislativy a legislativy obsahujíce obranu proti podvodníkům a hráči na úrovni kraje proti ni neprotestovali/jí a byli/jsou za ni rádi. Tu je však potřeba \"s dobou\" upravovat, dříve el. pomůcky k podvodům sloužit nemohly. Jinak jsem psal o škole \"písemka nebo matur...\" Prostě o čem učitel může rozhodnout, aniž by se dotknul práv a svobod žáka.

Samozřejmě můžeme čekat na první podvod u nás, o kterém se budou psát měsíce názory na novoborském, pak tam bude mnoho chytrých hlav, kdo na svazu chyboval, že doporučení FIDE odmítáme. A nebo alespoń něco chtít preventivně. Co má udělat rozhodčí? Hráč sedí v saku, vlasy po ramena, podezření je, že má ele. přístroje pod sakem, pod vlasy má možná kabely do uší. Všichni tuší, že to tak je, jako hráč 1600 poráží podstatně silnějšího a schazuje soupeře z KPI. (kteří to hrají pro radost). Tvrdí, že nic nemá, že nic neodkryje, že by to bylo porušení práv a svobod. Není-li legislativa jako v dopingu klasickém či jako na letišti nebo při písemnce ve škole, že prostě \"ano, máš na to právo, ale prohrál si, nepustíme dál, neudělals\", tak má podvodník pravdu, byť i v tomto krajním popsaném případě. Že je to přitažené za vlasy? Takto vypadal první podvodník, opět v SRN, před mnoha lety, chytré mobily nebyly, měl něco ele. jiného. A jako hráč 2200 porážel velmistry, nikoho to nenapadlo až v posledním kole \"blbec\" nahlásil osmitahový velmi obtížný mat.

Říkám jen, že dle mého názoru to problém je a bude, je i petice velmistrů k FIDE o čistotě šachu v této věci a samozřejmě se můžeme na krajích tvářit, že se nás to netýká, že hrajeme pro radost..... až do prvního průšvihu nepostupu/sestupu poškozeného týmu, který odradí ty, kteří hrají pro radost.

PS: Omlouvám se, že se zde vám vyjadřuji, jak jsem minule psal, byl jsem k tomu zde de facto popohnán.

Václav Budovec | 24.07.2013
elektronický doping

Můj názor je, že turnaje a soutěže družstev by se měly rozdělit na profesionální a amatérské a tomu i přizpůsobit pravidla. V minulosti FIDE kritizovali, že \" zaspala \" a o problém s el.dopingem se nestarala, teď se v rychlosti vymýšlejí změny pravidel, což nemusí být zrovna ideální. Ti, kdo článek 12.3b navrhovali, asi opravdu vůbec nemysleli na nás amatéry, kteří z pracovních a rodinných důvodů mobil potřebují a po skončení partie si chtějí zavolat. Otázky zůstávají i u prohlídek hráčů rozhodčími. Není to v rozporu s právními předpisy ? Může rozhodčí pouze prohlížet tašku a kapsy nebo nutit hráče, aby si sundal košili nebo i něco jiného ? Kdy je dán důvod k podezření a jak zajistit, aby rozhodčí toto své právo nemohl zneužít, atd. I já doufám, že zvítězí zdravý rozum a - pokud bude článek schválen - se v nižších soutěžích kontroly nebudou praktikovat. Kdyby se mělo stát pravidlem, že každý, komu se partie povede a mstivý soupeř ho obviní z podvodu, bude následně prohledán rozhodčím, tak je asi nejvyšší čas s hraním skončit.

Jan Kalendovský | 24.07.2013 | sekce:Soutěže družstev
elekronika v šachu

Ad pan kolega Chrz - přirovnáním šachové partie (běžná věc) k maturitě (1 x za život, pokud se neopakuje) naznačil nám čtenářům jistý zmatek ve svých názorech na řekněme "rozumný" výklad různých nesmyslů od FIDE, kterými nás již léta tato organizace (podobně jako Brusel) zásobuje. Škoda, že nemáme ve vedení Šachového svazu ČR nějakého toho přemýšlivého Klause. Jinak nic ve zlém - pár protestů na STK šlo vždy - a byly řešeny a vyřešeny. Co byste tam jiného páni funkcionáři dělali (kromě vymýšlení, jak rozdělit družstva do různých skupin), že. Takže prosím - více používat co, co už kdysi veliký Lasker nazval Zdravý rozum v šachu. A my většinoví šachisté opravdu hrajeme pro radost a pobavení, nikoliv pro půtky, hádky a nasranost - jak tu právem zdůrazňuje kolega Krolop.

Petr Krolop | 23.07.2013
Re: P. Chrz - Elektronický doping

Pan Pavel Chrz čas od času obohatí tento web nějakým svým náhledem, názorem, prostě příspěvkem. Mám velice rád příspěvky pana Chrze, neboť jsou slušné, věcné a mají potřebnou odbornou úroveň. Přesto všechno si myslím, že tento jeho poslední příspěvek ohledně elektronického dopingu, ač je poněkud delší, stejně je v podstatě o ničem a k ničemu.

Já jsem jeden z těch co hrají šachy pro radost. Samozřejmě, když náhodou vyhraji tak mám radost a když prohraji, tak nemám radost. Nic víc a nic míň ! Můj soupeř je v mých očích naprosto stejný šachový nadšenec, ať jsem v našem klání úspěšný nebo neúspěšný. Neexistuje, že bych jej začal vidět jako nějakého nepřítele. Nebo, že bych jej dokonce začal nenávidět.

Jestliže se však v soutěži stane něco co je naprosto zjevně nefér / z poslední doby např. 7 miniatur- Staré Město C - Napajedla/ trvám na tom, že je třeba na to upozornit a minimálně se o tom zmínit. Nechápu tudíž, co myslíte tím tzv. zaplevením diskuze. Ta vaše "estéká" stejně většinou nic kloudně nevyřeší a často ani vyřešit nechce. Protože, tak to se to přece běžně dělá a běžně stává. Mně je ovšem vcelku lhostejné co řeší a vyřeší "estéká". Když se mně něco nelíbí vyjádřím se, nebo dle Vaší rétoriky zaplevelím jistou diskuzi svým názorem a rozhořčením. Ale od toho přece skutečné diskuze jsou !

Přátelé, nedávno mně vyprávěl /omlouvám se předem za svou špatnou paměť/, tuším v Kunovicích pan Martinák jak před léty v jakési soutěži se jeden z hráčů domácího týmu poněkud podnapil. No, to nebylo všechno, neboť rozpité pivo převrhl na šachovnici ! Co se stalo ?

Kapitán jeho týmu okamžitě tuto partii zkontumoval ve prospěch soupeře a viníka energicky vykázal z hrací místnosti !

Ano, žádné podněty a stížnosti na "estéká." Žádné dodatečně zaplevelené diskuze ! Nic takového nebylo třeba. Zvítězila sportovní morálka, smysl pro čest a obyčejnou spravedlnost !

Já vím, to všechno se dnes příliš "nenosí !" Proto se dodatečně pomlouváme, udáváme a zaměstnáváme "estéká."

Můj názor je naprosto jasný: Pokusí-li se někdo prokazatelně podvést v partii pomocí nějaké elektroniky. Měl by být jednoznačně z hracího sálu vykázán a to navždy ! Vůbec mě nezajímá nějaký argument, že to chtěl "jenom vyzkoušet !"

Na druhou stranu: Zapomene-li se nějaký mladík a volá svým rodičům prokazatelně o odvoz. Následně /na pozdější, dodatečné udání/ je mu vyhraná partie nekrompromisně kontumována. To je dle mého soudu maximální zhovadilost a nikdo mě nepřesvědčí, že to tak musí být, protože je to tak "v souladu s platným řádem !"

Ať si páni z FIDE vymýšlí nové a další krávoviny ! Já naštěstí hraji šachy blbě a pohybuji se díky tomu v těch nejnižších soutěžích. A tam bych i nadále uvítal méně nových výmyslů FIDE, ale o to více zdravého selského rozumu a především džentlmentství !

Pavel Chrz | 23.07.2013
elektronocký doping

Re Václav Budovec

Četl jsem, neozval se, protože bych musel být adresný. Ale když jste mne vyprovokoval.....:))
Víte, mně se líbí, jak každý píše, ať jsou předpisy pro profíky, my si hrajeme pro radost, tak nám to nekažte. No a pak k něčemu dojde v soutěži „pro radost“ a je zaplevelena diskuse, třeba jak se tým nesnažil. Jdou dopisy, protesty, „estéká proč není řešeno legislativou, estéká, jak se máme bránit, estéka dělej s ním něco, estéká, udělej nám policajta, soudce". To se stalo tohle jaro, příští se třeba u vás stane, že v klíčovém utkání postupu/sestupu někdo prohraje. A z oslavy vítěze pronikne, že si dva pomáhali ele. dopingem, partie vyhráli a rozhodli. Poražený si uvědomí, že něco podezřelého viděl a to teprve pak bude tanec. „Co jsme měli dělat v podezření? Proč není legislativa? Většina lidí z klubu chtějí šachu zanechat! estéká konejte!“ To není nic probůh proti JM, uvedl jsem jen jako možný příklad, naopak u nás hrál ligu a kraj podvodník z SRN, který byl poté uznán u nich jako ele. doping pozitivní. A já nevím, zda si to netestoval tam, kde věřil, že nemůže být odhalen, ikdyž to neměl zapotřebí, ale chtěl vyzkoušet a třeba měl 8 z 10 místo 7 z 10 a někoho tím poslal dolů.

Nejsem v tom odborník, jak píšete, to ne, odborník není v tom nikdo na světě, jen někteří prognosticky tuší, že problém, který je v plenkách, poroste. Jen něco laicky více než běžná veřejnost vím o dopingu klasickém (z FTVS a pak jsem se o to z vlastního zájmu zajímal, když musel svaz podepsat antidoping. chartu a tehdá kofein byl od jistého množství zakáz. látkou). Třeba jak probíhají doping. kontroly, hrůza, ale prý to tak musí být.
Tak jen prognosticky píši, že miniaturizací elektor. věcí dřív nebo později se problém bude řešit jako doping klasický. Nikde jsem nepsal o rozhodčích, copak rozhodčí v atletice chtějí po závodníkovi vzorek? O komisi (lékařští pracovníci) a namátkové kontroly. Jasně otázka peněz, zvláštní místnosti, atp. Navíc v jiném sportu klasickým dopingem, co si pomůže okresní/krajský hráč, +10%? Pokud mu nepraskne srdce a stejně si kazí zdraví, aniž by se sportem v okrese zajistil na invalidní důchod. Proto komise „dolů“ nechodí, i otázka nákladů. V šachu může hrát lépe jak reprezentant a otrávit od šachu celý tým soupeřů, neříkejte, že to není vyloučeno. V tom je rozdíl oproti klasickému dopingu, na kraji, okrese, nižší soutěže, bychom se komisí nedoplatili.
Rozhodčímu je k diskusi, jaké pravomoci dát. Třeba jako profesorovi při písemce nebo maturitní písemce. Také nikdo ze studentů nesmí odcházet se zavazadlem, pomůckami na toaletu, upraveno je, co může mít u sebe žák na lavici u sebe; Profesor hlídá, rozhoduje. Samozřejmě dle listiny práv a svobod mu v tom nesmí profesor fyzicky zamezit, „jen“ prostě písemku v tu chvíli student neudělal, s odvoláním na platnou legislativu zkoušek.

Omlouvám se za delší příspěvek, ale jak je v úvodu, může to být do budoucna problém i na nižší úrovni a nerad bych, aby končili šachisté, ne pro možné kontroly samotné, ale že proti nim hrají soupeři s enginy a obranu oni nemají. A co je dnes malý problémek, může prostě zítra růst, také úměrně s miniaturizací el. pomůcek. Nějak bude FIDE řešeno v nejvyšších soutěžích, otázka pro veřejnost, co chceme v nižších.

Antonín Továrek | 21.07.2013
Zusammenspielen

Vážení a milí šachoví nadšenci,
loni jsem díky náhodě, která mi přivedla do cesty dávného spoluhráče, kamaráda a šachového barda Mirka Pakostu, po 13 letech znovu usedl za šachovnici k vážné partii. Nebylo to na jižní Moravě, abych si mezi Vámi neutrhl ostudu :-), ale v Rakousku.
Když mi pak Mirek před posledním kolem oznámil, že nebudeme hrát v posledním kole doma, přestože bychom podle losu měli, ale v nějakém kulturním středisku 10km od Kremsu, tak jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Co je to za nesmysl? Vždyť nás to poškozuje? Odbyt jsem byl tím, že je to tradice, každý rok se to koná někde jinde a však uvidíš...
Když jsme dorazili do sálu, kde se postupně shromáždila asi stovka šachistů, po počátečním rozruchu vyvolaném shromážděním tak velkého počtu lidí, usedli ke svým týmovým řadám šachovnic, ztišili se, jak jen šachisté umí a bylo slyšet už jen klapání hodin a občas ťuknutí figurkou. Měl jsem tu smůlu/štěstí, že jsem vyhrál kontumačně (i v cizině občas někdo nedorazí k partii), a tak jsem měl spoustu času prohlédnout si jiné partie a poklábosit s hráči, proti kterým jsem seděl před měsícem nebo před půl rokem za deskou. Můj soupeř z prvního kola mi sdělil, že tu remízu v prvním kole mi nabídl v 15. tahu proto, že byl po dvoudenním flámu, já jsem mu odvětil, že jsem ji přijal proto, že jsem seděl u vážné partie po 13 letech a v propočtech jsem mu stihl už dvakrát nastavit figuru. Oba jsme se tomu zasmáli, pogratuloval jsem mu - v následujících 7 kolech totiž uhrál 7 bodů ze sedmi - a šel jsem si popovídat s někým dalším. Po skončení poslední partie byli přímo na místě vyhlášení vítězové všech soutěží, včetně hráčů s nejlepšími výsledky na jednotlivých deskách, odměneni a vyfotografováni, na místě nechyběl stánek s občerstvením, stánek s šachovou literaturou v několika šachových jazycích včetně češtiny, propagační letáky příštích šachových akcí a spousta lidí, kteří byli rádi, že se potkali. Šachový svátek se vším, co k tomu patří. Když jsme kolem jedenácté večer odjížděli, venku panoval vlahý jarní večer a já jsem byl unešen a dojat. Suverénně nejhezčí zážitek za celou sezónu. Přál bych Vám, abyste měli možnost to taky zažít.

Václav Budovec | 20.07.2013
nové předpisy

Celý návrh článku 12.3b v mém překladu : "Hráči je zakázáno mít v hracím prostoru mobil nebo jiný elektronický komunikační prostředek. Pokud je zřejmé, že hráč vnesl takové zařízení do hracího prostoru, svou partii prohrává. Jeho soupeři bude přiznána výhra. Pravidla soutěže mohou stanovit méně přísný trest. Existuje-li podezření, že hráč má takové zařízení u sebe, je povinen se po vyzvání rozhodčího podrobit kontrole oblečení, zavazadel a dalších věcí. Odmítne-li hráč tuto kontrolu, rozhodčí postupuje v souladu s článkem 13.9. Kontrolu hráče provádí rozhodčí nebo jím pověřená osoba." Článek 13.9 jsem nikde nenašel, ale je možné, že někteří fanatici budou chtít postavit odmítnutí prohlídky oblečení na stejnou úroveň jako odmítnutí dopingové kontroly - tedy se zákazem činnosti na dva roky. Odborníkem na toto téma je pan Chrz, určitě to dokáže objasnit lépe, divím se, že se ještě neozval.

Tom Rosner | 20.07.2013
re: nové předpisy

Jinými slovy - podle zákonů platných před rokem 1989 nebylo povinností volit KSČ. Ale pokud někdo z voličů zašel za plentu, musí počítat s postihem ze strany výkonné moci, neboť ta má pravomoc vytvářet zákony dle své libovůle a občan má povinnost je respektovat, byť by byly diskriminační.

Pro pana Krolopa - slipy nenosím, dávám přednost boxerkám. Ale s gustem si pro šachy jeden kousek pořídím, budu jim říkat "spodní dres".

Šípek | 19.07.2013
nové předpisy

Nejsem sice právník, ale jsem si celkem jist, že v souladu s našimi právními předpisy platí co již bylo řečeno a to že bez vašeho svolení vás opravdu nikdo (krom policie ČR) nemůže šacovat, ani vás jinak donutit předkládat věci k prohlídce. Ovšem je možné schválit pravidla, která budou říkat, že v případě, že toto neučiní hráč na požádání dobrovolně, bude kontumován.

Zobrazeno 951 až 960, celkem 2918
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009