Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Janda Zdeněk MUDr. | 23.09.2013
re Davidův kočkopes

Davide, jedno jste z toho nevyčetl. Dnešní osmačtyřicátníci jsou duševně (a někteří i fyzicky) daleko svěžejší , jak člověk, ve věku 36 let , v r. 1955 :-))

Petr Krolop | 22.09.2013
Re: David Ciprys.

Přiznám se, že jsem příliš nepochopil smyslnost níže uvedené statistiky. Ovšem, pravda je i taková, že jedna Amerika byla již před časem objevena, tudíž nebuďme naivní a nečekejme na ještě větší objev. Ostatně, mně osobně jedna Amerika úplně stačí !

Co se týče Kyjova, tak ten má tuším 17 aktivních členů. Zda je to hodně či málo, to mně jistě nepřísluší řešit, ani jinak hodnotit. Dost možná je to jen takové Shakespearovské: Much Ado About Nothing.

Možná by se mně chtělo říci: ,,Ano, Kyjov měl v roce 1955 oproti dnešku nadprůměrně mladý tým a proto se dožil tak vysokého věku !"

Co se týče Vaší zmínky o špičkovém šachovém velmistrovi a neobyčejně slušném, decentním Davidovi Navarovi. Tam bych řekl snad pouze toto:

Šachový velmistr David Navara má štěstí, či spíše smůlu na úplně pitomý ženský. Po jakémsi podivném studentském filmu režisérky R. Kohoutové -Velmistr, poskytuje rozhovor jistě "nadějné" kapitalistické moderátorce, která si dokáže představit převahu ve fotbale, nikoliv však v šachu !

No, já si zase dokáži představit, že tato moderátorka ani neví zda se fotbal hraje nohama či hokejkama !

Ale to dneska přece není vůbec důležité ! Tedy, pokud má tato redaktorka, alespoň pěkná prsa. Přesto se omlouvám, pokud jsem se šachového Kyjova nějak svou neomaleností dotkl !

David Ciprys | 22.09.2013
Re: Kočkopes

Zaujala mě poznámka Petra Krolopa k oslavám kyjovského šachu - o vymírání členské základny.
Vyfotil sem si tam soupisku z roku 1955 a průměrný věk tehdejších 19 borců mi vyšel 36 let. Z jedné soupisky jednoho klubu se nedá nic zásadního vyvodit, ale pro srovnání průměrné stáří posledních ročníků KP I. (od 2012/2013 do 2005/2006) je 44, 46, 45, 44, 49, 49, 46 a 48 let.
A pro milovníky čísel ještě věkovitost minulé extraligy, první ligy západ a východ a druhých lig v pořadí A-F: 37, 40, 38, 40, 41, 40, 42, 41, 40.
Jediné, co se dá o předchozích číslech říct, že jsou překvapivě homogenní a že Kyjov měl v roce 1955 oproti dnešku nadprůměrně mladý tým.

Josef Plch | 21.09.2013
Za minutu dvanáct?

Začnu tam, kde Luboš Ševčík skončil. Není za minutu dvanáct, ale spíše dávno po dvanácté. Rozhodnutí konference může změnit zase jen rozhodnutí konference. Tudíž by se do zahájení soutěží musela svolat mimořádná konference JmŠS - aby se pokusila změnit něco, co bylo schváleno v r. 2012 a teprve se uvádí do života - systém 3x 10 družstev. Tohle bych osobně nepovažoval za rozumný postup.

Luboš Ševčík | 21.09.2013
končíme:-)?

Ještě jednou bych chtěl zareagovat na debatu ohledně rychlosti (pomalosti) rozhodnutí JMŠS a struktur soutěží na jižní Moravě. Také si myslím, že ZÁSADNÍ rozhodnutí, mezi něž řadím změnu počtu družstev v soutěžích a vůbec jakoukoliv reorganizaci soutěží, by měla být oznámena dlouho předem, zcela jistě PŘED zahájením nové sezóny (1.kolem), aby bylo jasné, jak to bude s postupy a sestupy. Měnit pravidla během soutěže není dobré! Právě proto jsem jako první reagoval na Milana (Millba) a ptal se, jak je to s tou naší slavnou KP2 a ročníkem 204/15? Vždyť 1.kolo KP2 bude 3.11. a pokud by měly být nějaké změny, je nejvyšší čas! Mám stejný názor jako jeden z diskutujících (tuším, že pan David Ciprys) - jen nerušme a neměňme to, co funguje... A já si myslím, že KP1 funguje dost dobře - jedna skupina po 12 účastnících, díky velké členské základně postupují do 2.ligy hned první 2 celky a počet sestupujících je většinou též větší, takže je o co hrát ve velmi kvalitní soutěži! Měnit by se měl jen KP2, kde to už delší dobu skřípe. je otázka jak. Psal jsme už dříve, že se mně nelíbí současný stav (3 skupiny po 10 účastnících) zejména pro to, že se hraje jen 9 kol a pokud hráč hraje jen tuto soutěž, je to skutečně málo. Myslím, že pro šachové soutěže je ideální mít skupiny po dvanácti účastnících. Proto je můj SUBJEKTIVNÍ názor, že pro sezónu 2014/15 (popř. i sezóny následující) by bylo vhodné mít buď 3 skupiny po 12 účastnících a nebo 2 skupiny po 12 účastnících. Druhá varianta by byla radikální, měla by své mínusy (delší dojezdová vzdálenost, velký počet sestupujících v této nové sezóně...) ale i hodně kladů (zkvalitnění soutěže, bezproblémové obsazení, možnost fungování delší dobu, zkvalitnění okresních přeborů...). Ale jakákoliv zásadní změna musí být provedena před zahájením ročníku, tudíž je za minutu dvanáct... Přeju všem pěkný víkend a pohodovou sezónu 2013/14:-).

David Ciprys | 20.09.2013
Co je to převaha, co jsou to šachy?

Z úplně jiného soudku.
Umývám takhle dnes navečer nádobí a z rádia se ozve: "Čínská šachistka Hou Yifan se v domácím prostředí stala novou mistryní světa, na telefonu máme hráče světové špičky Davida Navaru..." V hlavním večerním zpravodajství Radiožurnálu Stalo se dnes si moderátorka povídala s Davidem několik minut. Skvělé!
Ovšem... "Davide, říkáte, že Hou Yifan měla nad obhájkyní titulu převahu. Co to znamená mít převahu? Dovedu si to představit ve fotbale, ale v šachu...!?" A když se moderátorka zeptala na Davidův letošní zápas právě s Hou Yifan a on vysvětloval, že v zahájení měl převahu on, zatímco ve střední hře a koncovce vítězila soupeřka, bylo cítit že moderátorka raději kormidluje rozhovor do všeobecně srozumitelných vod, "Co uděláte, abyste se vrátil do absolutní světové špičky a dá se šachem uživit?"
Máme rádi pocit, že šachy jsou královnou všech her a jejich znalost patří k všeobecnému vzdělání. Bohužel realita je jiná. Postavení na žebříčku a vydělané prize money jsou jedinými pojmy, pod kterými si veřejnost představí něco konkrétního. Stejně jako u piškvorek, go nebo bridže.
Ale jinak palec vzhůru pro Davida Navaru. Je to jediný náš vyslanec u široké sportovní veřejnosti.

Petr Krolop | 20.09.2013
Kočkopes

Samozřejmě, že i já s velikým zájmem sleduji vývoj diskuze o soutěžích družstev, kterou rozpoutal či spustil Millbo /15.9.2013/. Diskuze se mně jeví jako velmi poučná i zábavná. Moc proto nechápu volání o její ukončení. Já vlastně ani nevím, zda je lepší mlátit prázdnou slámu či nedělat vůbec nic. Přesto se mně to mlácení slámy jeví daleko sympatičtější variantou, neboť nemám rád stojaté vody a to ani na tomto webu.

Já jsem do této vysoce fundované diskuze vůbec nechtěl vstupovat. Jednak se k tomuto tématu necítím dostatečně kompetentním. No, jinými slovy: ,,Moc tomu nerozumím.\"

Přesto bych vyzdvihl a vysoce ocenil názor pana Miroslova Pakosty /19.9.2013/, cituji: ,,Šachistů ubylo, pojďme jednu soutěž zrušit a zkvalitnit a zmnožit okresní přebory na dřívější úroveň.\"

Přátelé, osobně si myslím, že by se dalo zrušit i více soutěží. Považte, u nás nás na Hodonínsku se hraje, řekl bych jistou setrvačností soutěž OP1 a OP2. Zatímco se vedoucímu soutěží OP1 a OP2 Petrovi Trávníčkovi podařilo v předchozím ročníku zajistit pro soutěž soutěž OP1 stěží uvěřitelných 8 týmů, tak v soutěž OP2 i 6 týmů ! Přátelé, to je bomba ! Nikdo nesestupuje a nikdo nepostupuje. Nikdo se nemusí o nic bát. Neuvěřitelné, že v jakémsi syrovém a tvrdém kapitalismu po česku ve kterém žijeme, najdeme jakousi oázu jakéhosi šachového socialismu či dokonce komunismu. Některé zápasy se samozřejmě nekonají, protože se některý tým nesejde. Přeborníkem v tomto je například béčko Kyjova. Mimochodem, šachisté z Kyjova /viz, pěknou reportáž D. Cipryse/ slaví letos 90 let svého trvání. Přejme jím to ! Přesto se trošku obávám zda právě šachový Kyjov bude mít co slavit již za několiK málo let, neboť o nějaké perspektivní členské základně si může nechat tak akorát zdát. Samozřejmě, třeba takový Hodonín pro jistotu nedělá vůbec nic, takže nic nezkazí ani neslaví. No, vyjde to holt levněji než nějaký almanach ! Co se třeba takové Břeclavi či Poštorné týče, řekl bych, že jsou si z Hodonínem velmi blízké nejen co se kilometrové vzdálenosti týče.

Osobně považuji za přepych silově udržovat soutěže KP1 a KP2. Myslím, že kraj by měli hrát už jen zdatní šachisté a ta zbylá většina jakýchsi šachových \"šumařů\" /kam se i já samozřejmě čítám/ by měla dostatečně naplnit okresní soutěže.

V současné době si pěstujeme jen jakéhosi kočkopsa. Soutěž OP2 udržuje při životě nezanedbatelné procenta hráčů OP1. Soutěž KP2C udržuje při životě vysoké procento hráčů z OP1. Přičemž /z mého pohledu/ kvalita soutěží KP2 a OP1 je dosti podobná. Proč ? Ano hráčů a týmů ubývá, tak proč už to nevzít na vědomí a přizpůsobit se tomuto trendu. Nač, snad z jakési setrvačnosti udržovat nadbytečné množství soutěží, když pro ně nemáme dostatek týmů ?

Co se týče rychlostí zavádění změn, tak tam bych rozhodně ze šachů ping pong nedělal !

pavel šťastný | 20.09.2013
končíme?

Ani tahle diskuse o rychlosti zavádění změn a reorganizačních opatření asi na věci nic nezmění (leda, že by se do rozpisu krajských soutěží připsal nějaký „gumový paragraf“, který by pružnější zavádění změn umožňoval (nevylučoval) – pouštní psi prostě vyjí a karavana kráčí dál... Nedalo mi to ale a zaklikal jsem v soutěžním řádu stolních tenistů. V článku 311 je hned v první větě konstatování, že postupy a sestupy se závazně řídí rozpisem soutěže a nesmí být dodatečně měněny. O několik řádků níže se praví, že v případě, že je skupina více než 12i členná, musí poslední dva celky sestoupit. Přesto např. družstva Kobylí B a Břeclavi A z břeclavského okresu díky reorganizaci z KPII nesestoupily. ??? V každém případě od konečného rozhodnutí o rozšíření KPII po jeho zavedení do praxe uplynulo v tomto případě cca půl roku.... Nemohu rovněž odolat „vyslovit“ myšlenku, že po přečtení příspěvku pana kolegy Pakosty se mi zdá, jako by šachisté byli „znamenitým způsobem“ (J. Hašek – charakteristika lékařských znalců v ODVŠ, kap. 3) nadáni vidět svět 64 polí naprosto odtrženě od reálného života. Každé přirovnání samozřejmě pokulhává, ale na téma „rychlost zavádění změn“ a „závaznost předpisů a zákonů“ máme přece spoustu krásných příkladů z civilního života. Proč si z nich nevzít ponaučení? Namátkou mě napadají třeba zákony a předpisy komunistického režimu a jak dlouho a kolik úsilí to stálo, než se je podařilo změnit. Nebo vzpomenu nedávné 50. výročí historického projevu M.L. Kinga. Rasistické zákony a předpisy ve Spojených státech byly přece po desetiletí také zaběhnuté, drtivá většina obyvatelstva s nimi byla spokojená a nechápala tu menšinu, co v nich chtěla dělat „bordel“ a měnit je v "průběhu hry". Co se týče jakýchkoliv změn, drtivá většina je vždycky proti, to dá rozum. Zvyk je železná košile. Kdyby ovšem nebyl občas prolomen úsilím menšiny nebo nějakého progresivního jednotlivce, nežili bychom dnes ve světě globalizované ekonomiky zaplaveni iottabyty elektronických informací, nýbrž ve světě pralesů a jeskyní, připustil bych možná ještě otevřená ohniště a kožešiny. Někdy prostě trvá změna 50, 40 roků, šachistům stačí rok a půl, stolním tenistům půl roku. A co se týče „závaznosti“ předpisů a zákonů, jejich častému rozporu se zdravým rozumem či logikou a odporu měnit je v průběhu hry, připomněl bych opět JH – ODVŠ, začátek 3. kapitoly: .... "Zde mizela povětšině veškerá logika a vítězil §, škrtil §, blbl §... a neodpouštěl. Byli to žongléři zákonů, žrecí liter v zákonících.... Výjimku činilo několik pánů, kteří zákon nebrali tak vážně, neboť všude se najde pšenice mezi koukolem. A k jednomu takovému pánovi přivedli Švejka k výslechu...." Jako vhodný praktický příklad z poslední doby se mi jeví zákon a doprovodné prováděcí předpisy, které zavinily „tunel“ zvaný Solární energetika. Z nějakých (pravděpodobně prolobovaných, kriminálních) důvodů byly tyto zákony a předpisy přijaty. Po velice krátké době se však ukázalo, s čím máme tu čest a teď je třeba tyto zákony a předpisy v „průběhu hry“ změnit. Nenáviděný Kalousek vymyslel 26 procentní daň a hned se vyrojily protesty a pohrůžky, že v průběhu hry je nepřípustné pravidla měnit.... Arbitráže budou nebo nebudou? Měnit rychle nebo pomalu?

Josef Plch | 20.09.2013 | sekce:Soutěže družstev
Re: Ještě nekončeme

Ještě bych si dovolil doplnit jedno - zmého pohledu - zásadní téma - zda má být krajský přebor krajským přeborem.
Když jsem před dávnými časy diskutovali o názvu soutěží (při jejich konstituování), byl návrh mít krajský přebor a pod ním krajské soutěže. Ale kvůli "glancu" soutěže v očích novinářů, sponzorů, veřejnosti byly zvoleny KP1 a KP2.
Mám pocit (pravda, trochu přeháním), jako by někteří rádi viděli "krajský přebor" jako otevřenou soutěž, kterou si bude moci zahrát každé družstvo, které o ni projeví zájem.

Josef Plch | 20.09.2013 | sekce:Soutěže družstev
Re: Správně, končíme :-D

Jedna věc je přesně popsat všechny případy (což asi nejde, na tuto možnost rezignují i obsáhlá a precizní pravidla šachu FIDE), druhou věcí je jakési zvykové právo.
Takže počty účastníků, postupové / sestupové klíče, změna počtu skupin jsou podle tohoto zvykového práva zásadní změny, které mají být známy před sezónou, na kterou mají dopad, tedy (v tuto chvíli) rok a půl předem.
Změna počtu hráčů na soupiskách, změna zásad pro sestavování soupisek, změna výše členských příspěvků se mezi tyto zásadní změny podle onoho zvykového práva nepočítá, i když i ony mohou mít výrazný dopad na zúčastněná družstva.
Tedy - že by něco, co schválí konference JmŠS, začalo platit až za rok a půl, je spíše výjimka.

Zobrazeno 891 až 900, celkem 2918
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009