Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Janda Zdeněk MUDr. | 24.09.2013
ještě ad Petr Krolop

Ještě jednou zdravím Petra Krolopa. Smajlík na konci mého příspěvku měl napovědět , jak jsem to myslel. Když už jste to vzal za opačný konec, tak jen pár nešachových poznámek:
Pane Krolope, pracuji od r.1976. na své práci mám rád i to, že se člověk setkává s mnoha osudy , ošetřuji lidi , co pamatují válku, i ty mladé,co jim nic neříká 17.listopad . Znal jsem jednoho,co prožil oba druhy koncentračních táborů , a říkal mi,že hůř se choval Čech k Čechovi. Během války bylo oblíbené udávání, že nepohodlný člověk poslouchá „Londýn“ , a ten následně končil v koncentráku. To udávání se stalo naší národní tradicí, jak se stalo např.jednomu našemu šachistovi,který zde kdysi hojně přispíval. On o inteligenci šachistů ztratil veškeré iluze.Proto jsem psal p.Šťasnému,aby neplísnil toho,kdo se bojí pod svůj příspěvek podepsat. Obdiv těm,co se toho nebojí . Samozřejmě,já nepamatuji válku , ale tehdejší generace musela vydržet daleko více,jak ta dnešní. To si troufnu po 40 letech praxe konstatovat. Možná Vám říká něco p.Seliger, známý a už zemřelý ve 92 letech , teplický šachista. Prošel válku s gen.Svobodou od Buzuluku až do Prahy , a ani si neumíme představit , čím prošel. Měl jistě obdivuhodný tuhý kořínek. Na jinou stranu říkali mi někteří, že pro ně byla složitější doba,kdy byla provedena měnová reforma (tuším r.53) , kdy přišli o své veškeré úspory. Mnoho lidí si vzalo život,jen se o tom nesmělo tenkrát mluvit.
Netrpěl jsem pod komunistickým jhem, horší bylo např. dýchat v ústeckém kraji vzduch s 2500 mikrog SO2 (to jste na Moravě neznali) . Komunisté byli varování , že výstavbou dalších uhelných elektráren (Prunéřov II a Tušimice II , k dosavadním 4řem ) dojde k výraznému zhoršení zdravotního stavu obyvatelstva.Kašlali na to. Divíte se,že dnešní severočeské děti masivně polykají prášky na alergie a na podporu imunity?
Komunisté nebyli „zlí“, jen na VŠ přednostně vybírali ty kádrově správné lidi . Přeji dnešní mladé generaci,že při současných přijímačkách rozhodují znalosti,a ne ten správný třídní původ. Dneska by se tomu říkala „diskriminace“.
I já jsem kdysi dělal (a udělal) podobné absolutní soudy , jako Vy. Ale poznal jsem, že ta „pravda“ je daleko složitější, než jsem mohl tenkrát domyslet. No,nechci zcela zahltit váš šachový server podobnými úvahami. Třeba se najde příležitost podebatit u skleničky dobrého moravského vínečka :-))…Tak,a teď se věnujte svým soutěžím :-). Přeji všem hezký den.

Pavel Chrz | 24.09.2013
ještě jednou k filmu

Smysl mého příspěvku bylo moje upřesnění příspěvku Petra Krolopa, který se domníval, že to točila dáma, která neví, jak dáma táhne:)). To se domnívá k tomuto filmu asi více lidí, krom zasvědcených (já bych si na ni také nevzpomněl, kdyby na to tenkrát v odborné diskusi jiní nepoukázali).

Neberu nikomu jeho názor, já ve filmové kritice jsem samozřejmě úplný laik. Neříkám, že má film vykreslit osobnost jen v těch nejkrásnějších barvách, ale přišel mi film takový prázdný, bez hlubší myšlenky, bez vtipu, bez pointy. Takový David rozhodně není, ty Davidovi myšlenky, vtip, to tam prostě není, spíše hledání dle mne hloupé senzachtivostio šachistech a vycházející v jakési prázdno. Kdybych neznal Davida od žákovských soutěžích, tak po pár minutách \"přepnu\" pro nezajímavost. Dodíval jsem jen z odborné zvědavosti.
Navíc jsem slyšel Davida na živo, který měl z něj, slušně řečeno, dost smíšené pocity. Následná diskuse šachistů/ek tehdá nechala film autorce (právě že šachistce, kdyby laikovi, tak mávnou rukou) hodně \"sežrat\". Ale každý může mít svůj pohled.

MSipek | 24.09.2013
film velmistr

Mně osobně se film VELMISTR http://vimeo.com/4146577
dost líbí a i o Davidovi něco říká. Vy tu hodnotíte, že autorka Davida někam něco??? ale v tom filmu je dle mně zachyceno právě naopak to, že David se nikam tlačit nenechá a já se domnívám, že to tam právě autorka chtěla.

Pavel Chrz | 24.09.2013
úplně záměrně pitomý film

Re Krolop (22.9.). Když již jste to nakousl, uvedu skutečnost.
Nejsmutnější na tom studenském filmu byla skutečnost, že autorka byla žákovskou mistryní ČR, snad i ve stejné kategorii a roce jak David.
Nejspíš, aby zaujala "nešachovou porotu" ve škole, snažila se zmanévrovat Davida a tím šachisty do role lidí z jiného světa. Viz (přibližně si pamatuji), když z ní omrzelý David, snaží se slušně nesouhlasit: "Mne se ta hra, kdy se mne ptáš, zda když procházím zahradou, každý stromek připomíná nějakou šachovou figuru, opravdu nebaví, protože v ním nevidím hlubší smysl". Prostě od autorky tak, aby (odborník se klidně divil), šachový laik ve škole žasl. Přesto si myslím, že film nemohl dostat kladné hodnocení a být v porotě někdo, kdo má k šachistům blízko, musel skončit nedostatečnou. To již studenský film neříká.

Petr Krolop | 23.09.2013
Nechme kočkopsa pojít !

Mám dojem, že je zde poněkud překočkopsováno ! Proč jsem vůbec sáhl po tak podivném a nepěkném názvu svého prvního příspěvku ? Nevím. V pátek se mě to zdálo jako dost dobrý nápad, zatímco v pondělí to vidím úplně jinak.

Setsakramenský pivo !

Ačkoliv s příspěvky pana MUDr Jandy většinou souhlasím tak tento jeho poslední je dle mého soudu naprostá krávovina, či skutečný kočkopes.

Možná Vám pane doktore Jando poněkud unikla skutečnost, že v roce 1955 tehdejší šestatřicátník prožil 2. světovou válku. Mnohý z nich prošel i koncentračním táborem. Ano, teď můžete novodobě a kapitalisticky namítat jak Vy jste trpěl pod komunistickým jhem. Jak Vám "zlí" komunisti bránili ve Vašem vysokoškolském studiu. A jak kolem Vás neustále kroužili nejméně dva estébáci. A jak jste jako mladý člověk dlouze a marně snil, alespoň o jednom banánu !

Srovnávat nesrovnatelné je dle mého soudu blbost a brát toto pofiderní srovnání jako bernou minci je ještě něco horšího.

Janda Zdeněk MUDr. | 23.09.2013
re Davidův kočkopes

Davide, jedno jste z toho nevyčetl. Dnešní osmačtyřicátníci jsou duševně (a někteří i fyzicky) daleko svěžejší , jak člověk, ve věku 36 let , v r. 1955 :-))

Petr Krolop | 22.09.2013
Re: David Ciprys.

Přiznám se, že jsem příliš nepochopil smyslnost níže uvedené statistiky. Ovšem, pravda je i taková, že jedna Amerika byla již před časem objevena, tudíž nebuďme naivní a nečekejme na ještě větší objev. Ostatně, mně osobně jedna Amerika úplně stačí !

Co se týče Kyjova, tak ten má tuším 17 aktivních členů. Zda je to hodně či málo, to mně jistě nepřísluší řešit, ani jinak hodnotit. Dost možná je to jen takové Shakespearovské: Much Ado About Nothing.

Možná by se mně chtělo říci: ,,Ano, Kyjov měl v roce 1955 oproti dnešku nadprůměrně mladý tým a proto se dožil tak vysokého věku !"

Co se týče Vaší zmínky o špičkovém šachovém velmistrovi a neobyčejně slušném, decentním Davidovi Navarovi. Tam bych řekl snad pouze toto:

Šachový velmistr David Navara má štěstí, či spíše smůlu na úplně pitomý ženský. Po jakémsi podivném studentském filmu režisérky R. Kohoutové -Velmistr, poskytuje rozhovor jistě "nadějné" kapitalistické moderátorce, která si dokáže představit převahu ve fotbale, nikoliv však v šachu !

No, já si zase dokáži představit, že tato moderátorka ani neví zda se fotbal hraje nohama či hokejkama !

Ale to dneska přece není vůbec důležité ! Tedy, pokud má tato redaktorka, alespoň pěkná prsa. Přesto se omlouvám, pokud jsem se šachového Kyjova nějak svou neomaleností dotkl !

David Ciprys | 22.09.2013
Re: Kočkopes

Zaujala mě poznámka Petra Krolopa k oslavám kyjovského šachu - o vymírání členské základny.
Vyfotil sem si tam soupisku z roku 1955 a průměrný věk tehdejších 19 borců mi vyšel 36 let. Z jedné soupisky jednoho klubu se nedá nic zásadního vyvodit, ale pro srovnání průměrné stáří posledních ročníků KP I. (od 2012/2013 do 2005/2006) je 44, 46, 45, 44, 49, 49, 46 a 48 let.
A pro milovníky čísel ještě věkovitost minulé extraligy, první ligy západ a východ a druhých lig v pořadí A-F: 37, 40, 38, 40, 41, 40, 42, 41, 40.
Jediné, co se dá o předchozích číslech říct, že jsou překvapivě homogenní a že Kyjov měl v roce 1955 oproti dnešku nadprůměrně mladý tým.

Josef Plch | 21.09.2013
Za minutu dvanáct?

Začnu tam, kde Luboš Ševčík skončil. Není za minutu dvanáct, ale spíše dávno po dvanácté. Rozhodnutí konference může změnit zase jen rozhodnutí konference. Tudíž by se do zahájení soutěží musela svolat mimořádná konference JmŠS - aby se pokusila změnit něco, co bylo schváleno v r. 2012 a teprve se uvádí do života - systém 3x 10 družstev. Tohle bych osobně nepovažoval za rozumný postup.

Luboš Ševčík | 21.09.2013
končíme:-)?

Ještě jednou bych chtěl zareagovat na debatu ohledně rychlosti (pomalosti) rozhodnutí JMŠS a struktur soutěží na jižní Moravě. Také si myslím, že ZÁSADNÍ rozhodnutí, mezi něž řadím změnu počtu družstev v soutěžích a vůbec jakoukoliv reorganizaci soutěží, by měla být oznámena dlouho předem, zcela jistě PŘED zahájením nové sezóny (1.kolem), aby bylo jasné, jak to bude s postupy a sestupy. Měnit pravidla během soutěže není dobré! Právě proto jsem jako první reagoval na Milana (Millba) a ptal se, jak je to s tou naší slavnou KP2 a ročníkem 204/15? Vždyť 1.kolo KP2 bude 3.11. a pokud by měly být nějaké změny, je nejvyšší čas! Mám stejný názor jako jeden z diskutujících (tuším, že pan David Ciprys) - jen nerušme a neměňme to, co funguje... A já si myslím, že KP1 funguje dost dobře - jedna skupina po 12 účastnících, díky velké členské základně postupují do 2.ligy hned první 2 celky a počet sestupujících je většinou též větší, takže je o co hrát ve velmi kvalitní soutěži! Měnit by se měl jen KP2, kde to už delší dobu skřípe. je otázka jak. Psal jsme už dříve, že se mně nelíbí současný stav (3 skupiny po 10 účastnících) zejména pro to, že se hraje jen 9 kol a pokud hráč hraje jen tuto soutěž, je to skutečně málo. Myslím, že pro šachové soutěže je ideální mít skupiny po dvanácti účastnících. Proto je můj SUBJEKTIVNÍ názor, že pro sezónu 2014/15 (popř. i sezóny následující) by bylo vhodné mít buď 3 skupiny po 12 účastnících a nebo 2 skupiny po 12 účastnících. Druhá varianta by byla radikální, měla by své mínusy (delší dojezdová vzdálenost, velký počet sestupujících v této nové sezóně...) ale i hodně kladů (zkvalitnění soutěže, bezproblémové obsazení, možnost fungování delší dobu, zkvalitnění okresních přeborů...). Ale jakákoliv zásadní změna musí být provedena před zahájením ročníku, tudíž je za minutu dvanáct... Přeju všem pěkný víkend a pohodovou sezónu 2013/14:-).

Zobrazeno 871 až 880, celkem 2903
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  »» 

Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009