Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Miroslav Hurta | 19.10.2013
Ad: Podpora mládeže

Diskutovat o kritériích stanovených do „podpory šachových kroužků“ je na tomto fóru poněkud zbytečné, neboť tato kritéria nestanovila krajská komise mládeže, ale republiková. Bylo by proto asi vhodnější se s připomínkami obrátit tam, i když jako starý praktik bych spíše poradil, že než se snažit instituce vypisující různé dotace a granty přesvědčit o změnu vypsaných kritérií, je daleko účinnější a efektivnější si ze záplavy grantových možností vybrat ty, které nám vyhovují a které bez větších problémů dokážeme splnit. Měli bychom být i korektní a přiznat, že v seznamu možných započitatelných soutěží nejsou jen republikové soutěže, ale i mistrovské okresní přebory a soutěže družstev, takže na získání podpory není nutno vyjet ani za hranice okresu a už vůbec není nutno „vláčet děti po republikových soutěžích“, jak docela jednostranně uvádí pan Macek

Pan Macek dále naznačuje, jako by ve velkých městech byla práce se šachovou mládeží lehčí a méně obtížnější než na vesnici. To se samozřejmě takto zjednodušit vůbec nedá. Pracuji v tělovýchově už 25 let jak ve městě Brně, tak na vesnici a ani po této době nedokážu říci, kde je ta práce lehčí či snad jednodušší. Konečně – podívejme se na tabulky mistrovských soutěží mládežnických družstev. Nezdá se, že by extraligu dorostu hrály jen celky velkých krajských měst. Anebo se podívejme do historie – není to tak dávno, kdy např. v sezóně 1995/96 za celé město Brno nehrál v dorosteneckých soutěžích ani jeden jediný mládežnický tým a v KP družstev mladších žáků hrál jen jeden tým z malého oddílu TJ Vinohrady. Zato okres Brno-venkov válcoval tehdy všechny…

V tom, jestli pracujeme s dětmi na vesnici nebo ve městě, prostě žádná lehčí práce není, každá má své specifikum. Zeptejme se sami sebe, zda:

- dokážeme děti k šachu přitáhnout a zaujmout je

- dokážeme vybudovat širší tým spolupracovníků, aby vše neviselo na jednom člověku

- dokážeme trpělivou činnosti získávat granty, dotace, sponzory, aby se mohly šachové činnosti účastnit i děti, jejichž rodiče mají hluboko do kapsy

- dokážeme svou činnost propagovat, aby se o nás vědělo, zda máme webové stránky, veřejnou nástěnku, zda se o nás na veřejnosti a ve školách vůbec ví, zda uveřejňujeme články o své činnosti v místních zpravodajích, komunikujeme s místní samosprávou atd.

Tam, kde odpověď na všechny tyto otázky zní ano, tam se bude práci s mládeží dařit, a to bez ohledu na to, zda jde o město či vesnici.

Petr Krolop | 19.10.2013
Inu,komu není shůry dáno.

Re: D. Ciprys
Já vím, že to není vůbec žádná "sranda." Veškeré pády jsou vždy smutnou záležitostí. A to se netýká jen bájných Ikarů. Chápu, že můj předchozí příspěvek byl opět poněkud nemístný. Často se mluví o jakési hranici slušnosti, kterou je velmi vhodné respektovat. Jenže, problém je v tom, že tzv. hranice slušnosti není bohužel okem viditelná. Ba, ani nijak hmatatelná. No a pak se stane, že člověk - prosťáček vyťuká na světlo světa /tedy tento web/ poněkud nevhodný příspěvek. Samozřejmě, dá se namítnout, že hranice slušnosti se dá snadno vnímat. Jenže i s tím vnímáním to vždycky nefunguje. Onehdy jsem byl náhodným pozorovatelem debaty tří mladších přítelkyň. Bavily se vesele, hlučně a především tzv. spontálně. Mluvily všechny tři najednou a evidentně je to bavilo i těšilo. Sice jsem nepochopil jak se mohou vzájemně vnímat, ale o to jím možná vůbec ani nešlo. Byl to prostě jen takový dobrý pokec !

Já jsem si v této souvislosti nechtěně vybavil i některé příspěvky na tomto webu. Když už jsem se takhle nešťastně rozepsal, tak bych ještě rád skromně dodal:

1. Co se týče rušení soutěží či snížení počtu skupin družstev v jednotlivých soutěžích. Raději bych to nechal fungovat tak jako doposud. Protože jak známo, každá současná změna je fakt jenom k tomu horšímu.

2. Co se rozhodčích týče. Myslím si, že do dobrého sportu patří i dobrý rozhodčí! Nemusí jich být zrovna příliš a vůbec nemusí být každý rozhodčím! Ať je rozhodčím ten, který pro to také něco hodlá udělat a obětovat. Nedávejme to každému, kdo je jen na školení vyslaný. Jen ať je školení náročné, netřeba mít desítky rozhodčích, kteří v podstatě stejně nic neví a rozhodovat neumí.

Co se týče příspěvku pana Macka, pak myslím, že pláče sice dobře, ale na špatném hrobě. Prostě dnes je bohužel všechno hlavně o penězích. Pokud by jeho syn hrál hokej či golf jistě by investice byly vyšší než u šachu. Taky nechápu a vůbec se mně nelíbí, že hodonínský hokejisté dostávají od města milióny za které si vydržují hráče od jinud, dokonce i z Kanady. Zatímco šachisté dostanou pár tisícovek, což s bídou stačí na pokrytí nezbytných nákladů, nikoliv na získávání a výchovu talentované mládeže. Myslím, že více peněz dostává i kdejaký romský taneční kroužek. Jenže, komu není shůry dáno. Nic mu nedá ani to moudré ráno!

David Ciprys | 18.10.2013
Ferdinanda zabijí až za půl roku

Střílení Ferdinandů si užijeme příští červen dost a dost, bude se slavit sté výročí :-)
ČUS - funus nebyl pokus o vtip, ale o vystižení nálady "v komoře tělovýchovných jednot".
Většina lidí si pod pojmem ČSTV (dnes ČUS) představí hlavně sportovní svazy. To ovšem platívalo jen na celostátní úrovni a možná v největších městech, kde jsou svazy silné a je jich hodně. Na okresech to bylo přesně obráceně. ČSTV tam bylo spolkem tělovýchovných jednot (těch byla minimálně stovka), které vlastnily majetek v řádu stovek milionů a ročně díky ČSTV dostávaly přímo nebo přes "porcování rozpočtového medvěda" několik milionů na jeho údržbu a opravu. Okresní svazy (většinou jich nebylo více než 20) byly jen takovým chudým příbuzným, který na konferencích jen zdržoval "důležitá jednání komory tělovýchovných jednot o majetku a financích".
Tento systém od 90. let utěšeně bobtnal. Kde měli kdysi na Okresním sdružení ČSTV jednoho (špatně) placeného tajemníka, který stihl tajemničit i pro fotbalový svaz a ve své jednoduše zařízené kanceláři si musel přivydělávat prodejem pohárů a dresů, postupně přijali sekretářku, hospodářku a ředitelku sekretariátu, zvětšili počet kanceláří, vybavili je moderní technikou, zvedli platy nad průměrnou úroveň zapadlého okresního městečka... V zájmu objektivity nutno poznamenat, že i když tato hýřivost bila do očí a leckdy se ventilovala na okresních konferencích, dámy se snažily a pro okresní sport opravdu něco udělaly. Leč penězovod se zadrhl pádem Sazky a postupným ubíráním úvazků jsme se dostali do ještě prekérnější situace než za zmíněného špatně placeného tajemníka. Inu jak je u nás zvykem - ode zdi ke zdi.
Aniž si to většina lidí uvědomuje, odstartoval souběh finanční krize a pádu Sazky největší přesun sportovních majetků od začátku 90. let. Tělovýchovné jednoty přišly jen v okresním měřítku o pravidelných několik milionů od ČSTV a sponzorů při současném úpadku jejich tradičních vedlejších činností (pohostinství, ubytování, pronájmy). Výsledkem je neschopnost udržovat provoz sportovišť a vynucený převod milionových majetků (často na lukrativních pozemcích uprostřed měst) do vlastnictví obcí. Historie nezávislých občanských sdružení vlastnících sportoviště za miliony nebo desítky milionů možná píše své poslední stránky.

Petr Krolop | 17.10.2013
Tak nám zabili Ferdinanda.

Český svaz tělesné výchovy ČSTV se nikoliv s velkou slávou /ba právě naopak/ přejmenoval na Českou unii sportu ČUS ...

... a na okresech to leckde vnímají trochu jinak - ČUS¸ funus.

Já děkuji panu Ciprysovi za další dobrý a poučný článek ! Jen jsem chtěl něco málo dodat:

Mně se to ČUS - funus vůbec nelíbí. Není to nijak libozvučný a troufám si tvrdit, že ani vtipný.

Jo, to takhle kdyby se ČSTV přejmenoval třeba na takový Tschüs /nazdar/. Myslím, že by bylo každému hned jasné, že prachy nebudou a nazdar !

No, zajdu-li ve své úvaze ještě dále a odvážněji, pak by docela vhodné přejmenování bylo na takové pěkné: Schiss !

Přátelé, tady už je snad každému jasné k čemu a nač to bude !

Ladislav Palovský | 17.10.2013
Pravidla šachu FIDE - 1.7.2014

Pane Václave, prosím nešiřte ještě paniku, počkejte na překlad a na výklad jednotlivých novinek. První ostrou verzi budu rozesílat kolegům v komisi v tomto týdnu. Dejte nám minimálně do začátku prosince čas - ať to není překladatelská rychlokvaška. Co můžu říci, že žlutí se v textu opravdu hodně...

pavel šťastný | 16.10.2013
KPII

Obávám se, že momentálně je otázka reorganizace KPII úplně mimo mísu. Profláknutější téma tohoto fóra snad ani neexistuje.... Nicméně jsem zkusil pochopit návrh pana kolegy Továrka: Ze současných 30 účastníků odmítnou nejméně dva - dejme tomu tedy 3, takže to máme 27 družstev. Doplní se max o tři, aby byl součet dělitelný čtyřmi - tedy o jednoho, to máme 28. Ty rozdělíme na 2 skupiny po 14 družstev? Chápu to dobře?

Václav Budovec | 16.10.2013
Nová pravidla FIDE

Na kongresu FIDE v Tallinu bylo schváleno znění nových pravidel, platných od 1.7.2014. Obsahují řadu změn, ne všem se asi budou líbit. Čeho jsem si všiml, je to, že výrazně posilují pravomoci rozhodčího. Ten bude mít právo i v rapidu a blickách upozornit na nemožný tah a dokonce hráči prohlásit partii za prohranou, pokud soupeř ještě neprovedl svůj tah. Mají být také stejná pravidla pro rapid a bleskovou hru. Podle znění pravidel mi dokonce připadá, jako by i v rapidu nemožný tah prohrával, doufám, že co nejdříve vyjde překlad, aby to bylo jasné. Změny jsou např. i v tom, že nyní může rozhodčí jmenovat své pomocníky, pokud je u několika partií současně \" časovka \" a on nemůže být všude. Mění se i pravidlo o čekací době. Nynější úprava stanoví, že každý, kdo se dostaví k partii až po jejím uplynutí, automaticky prohrává. Nová pravidla dodávají : \" pokud rozhodčí nerozhodne jinak \". Došlo bohužel i k tomu, že byl přijat článek 11.3, který zakazuje vnášení veškerých elektronických komunikačních prostředků do hrací místnosti. Porušení zákazu se trestá prohrou, ale pořadatel to může v rozpisu soutěže změnit a určit nějaký méně přísný trest. Rozhodčímu se pak dává právo vám prohledávat oblečení a osobní věci. Když odmítnete, s největší pravděpodobností vám zapíše prohru nebo i vyloučí z turnaje. Názory na diskusích se různí. Někdo považuje nová pravidla za nesmyslně přísná, někomu se zase líbí, že zazvonění mobilu nemusí už nutně znamenat prohru. Rozhodčí doporučuje hráčům amatérům nechat mobily doma nebo je skladovat buď u rozhodčího nebo v nějaké speciální úschovně. Zdá se tedy , že od července nás čekají velké změny a jak rozhodčí, tak pořadatelé budou muset řádně nová pravidla prostudovat a hráči se na ně připravit. Doufám, že se aspoň v našich podmínkách článek 11.3 nebude uplatňovat doslovně , protože by svaz mohl přijít o velkou část členské základny.

Antonín Továrek | 13.10.2013 | sekce:Soutěže družstev
KP II 2014/2015

Přijímám hozenou rukavici a pokusím se naformulovat již dříve vyslovený návrh ohledně plynulého snížení počtu skupin KP II na dvě v případě nedostatku zájemců o účast. Kdokoli z účastníků krajské konference, komu se návrh zamlouvá, nechť si ho adoptuje a přednese ho na konferenci.

\"Zřeknou-li se nejméně dvě družstva z třiceti, jimž vznikne právo účasti v krajském přeboru II. třídy v sezóně 2014/2015 (nebo v kterékoli další sezóně), své účasti v soutěži, doplní se počet účastníků z náhradníků maximálně o tři tak, aby počet účastníků KP II byl dělitelný čtyřmi. Zřekne-li se účasti takový počet družstev, že by počet účastníků KP II byl nižší než dvacet, doplní se počet účastníků z řad náhradníků na dvacet.
Účastníci se pak rozdělí do dvou regionálních skupin KP II o stejném počtu účastníků tak, aby účastníci z jedné oblasti byli, pokud možno, zařazeni do téže skupiny.
Z každé ze dvou skupin KP II budou sestupovat do okresních přeborů tři poslední týmy a ten s horším výsledkem na čtvrtém místě od konce. Pokud z vyšších soutěží (2.liga) sestoupí do jihomoravského krajského přeboru první třídy (dále jen KP I) jiný počet účastníků, než z KP I do 2. ligy postoupí, sníží nebo zvýší se adekvátně počet sestupujících z KP II tak, aby počet účastníků KP II pro další sezónu zůstal zachován, nebo se navýšil na 12 účastníků v každé skupině.\"

Důsledkem přijetí návrhu bude snížení počtu KPII ze současných tří na dvě skupiny, pokud účast pro některý z příštích ročníků KPII odřeknou alespoň dva týmy. KPII se pak bude hrát ve dvou skupinách optimálně o 12, maximálně o 14 a minimálně o 10 účastnících.

Plusy:
Jde o nenásilné a rychlé řešení dlouhodobého nižšího zájmu o KPII.
Nejde o revoluční změnu.
O něco málo se zvýší kvalita soutěže KPII.
Mínusy:
O něco se zvětší dojezdové vzdálenosti v KPII.
Vyšší počet sestupujících než dnes (tři a půl týmu z dvanácti), ale v zásadě srovnatelný s počtem sestupujících z jiných soutěží.

Martin Macek | 13.10.2013
Podpora mládeže

Více méně souhlasím s názory uživatele Millbo. Moc dobře vím jak je těžké se prosadit s mládežníky v navrhovaných turnajích, které "někdo" označil za prioritní a pak už nic.
Navíc je vše ztíženo dokladováním nákladů natrenéry. Nebylo by prostě lepší dát vesnickým klubům, jenž také s mladeží pracují, šanci na to, aby mohli do svých svěřenců dál investovat aniž by je musely vláčet na republikové soutěže a pod.? Má vůbec někdo ponětí o tom, jak to na vesnici funguje? Doslova na koleně se tam s dětmi pipláte a když se jeví jako dobré, narazíte na problém s financemi. Ne každý rodič dokáže dítěti zafinancovat nějakou tu větší akci. Viz. brzké MMaS. Nato, aby se tam rodič vydal sám se svou ratolestí je potřeba notná dávka odvahy a "zlatou kreditku". A kdo tam pojede z vesnického klubu jako doprovod v roli trenéra? Ne, kdepak, tímhle směrem cesta nevede. Dotace tak shrábnou velké kluby a na vesnici ostrouhají mrkvičku. Sám to zvlastní zkušenosti znám a kdo mě zná, ví co jsem se svým synem všechno absolvoval. A to jen proto, aby něčeho dosáhnul. Přesto všechno se mi dnes vydal na dráhu fotbalu a mám ho zato "zabít"?! Investovat desetitisíce, tak na to opravdu nemám, ale pakliže budeme na vesnici s dětmi pracovat, jakože pracujem, není od věci aby ten či onen klub dostal od svazu nějakou dotaci, kterou by pak účelově vynaložil do svých svěřenců. Talenty je opravdu vhodné podporovat, to je jasné. Ten kdo chce šachy hrát vrcholově by měl dostávat podporu především, a ne žádné drobné. Ty by naopak měly dostat kluby na vesnici, které nemají takové možnosti jako "velkokluby". A pakliže by se nějaký ten talent na vesnici objevil, není přeci nic snažšího, než invididuálně zprostředkovat jeho přestup, samozřejmě se souhlasem rodičů a nabídnout mu tak lepší podmínky jinde.

Millbo | 13.10.2013
Re:

Ano, tomu rozumím, ale nejsem si úplně jistý, že zabránění vytváření \"smyšlených turnajů\" znamená uznat jen pár rapidů a soutěže družstev... Mě osobně by se zdálo logičtější stanovit jen nějaké \"minimální\" požadavky, které turnaj musí splňovat, aby byl uznán (záznam na Chess-Results, X hráčů, účast X oddílů, zápočet rapid LOK, atp.).

Více-méně zastávám názor, že je často lehčí a mnohdy i prospěšnější vyvést děti na nějaký okresní turnaj dospělých, než je tahat po všech čertech v rámci KP (samozřejmě je to myšleno s jistou nadsázkou, snad je to srozumitelné a nikdo mě neobviní, že považuji KP za špatný, nebo něco v tom smyslu - to určitě ne!).

Zobrazeno 841 až 850, celkem 2928
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  293  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009