Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Miroslav Hurta | 11.02.2018 | sekce:Stránky JmŠS
nefunkční webové stránky

Pro časté výpadky a nefunkčnost tohoto webu najdete stránky Komise mládeže JmŠS na odkazu http://sklokobrno.cz/KM/km.html . Nečekejte žádné zázraky, grafika je beznadějně primitivní, ale tento web nepadá všechny potřebné informace k práci s mládeží zde oddíloví funkcionáři (a případně i rodiče) najdou. Plusem by mohlo být i mnohem přehlednější uspořádání.

Petr Harasimovič | 31.01.2018
Ad Mobily

Nedokázal jsem se dobrat začátku diskuse, takže nevím, co se vlastně stalo, ale zareaguju na nejasnosti ohledně mobilů a hlasy volající po zmírnění trestu.

Pravidla jsou v tomto relativně jednoduchá, jsou dvě možnosti. Obecně platí, že hráč nesmí mobil do hracího prostoru vůbec přinést, jestli je vypnutý nebo není, je v tom případě jedno. Pořadatel však může povolit, že hráči mohou mobily mít uloženy v zavazadlech. V tom případě musí být mobil vypnutý a hráč nesmí se zavazadlem během partie manipulovat, tzn. nesmí například jít kouřit v bundě, v níž ten mobil má schovaný.

Trestem za porušení těchto pravidel je prohra partie. Pořadatel má právo určit méně přísný trest, ale pozor. Tento méně přísný trest vám neumožňuje výše popsané pravidlo ignorovat. Pořád platí, že mobil nesmíte mít (buď u sebe nebo ani v zavazadlech). Takže napoprvé budete potrestáni oním méně přísným trestem a rozhodčí vás vyzve, abyste ten mobil uložili do zavazadla nebo ho odnesli z hrací místnosti. Napodruhé už vás potrestá nejen za to, že ten mobil je tam, kde nemá být, ale také za to, že si z něj děláte šoufky a neuposlechli jste předchozí výzvu. Čili zmírnění trestu za mobily vám je neumožní legalizovat, pořád bude platit dvakrát a dost. A stejného výsledku dosáhnete i tím, že rozhodčí na začátku utkání toto všem připomene a dá jim minutku si mobily pořešit, než zahájí zápas. Pokud se někomu i přesto stane mobilová nehoda, tak co s ním? Víc už se dělat nedá. Myslím, že více než zmírnění trestu je potřeba řešit osvětu.

Pro ty, kteří nestíhají sledovat změny v pravidlech připomenu, že na NSS je pěkný článek shrnující velkou část aktuálních pravidel a je pod ním i diskuse, kde jsou vysvětleny některé nejasnosti: http://www.nss.cz/bleskove-rozhodcovske-okenko. A vlastně ještě jeden shrnující loňské změny: http://www.nss.cz/co-noveho-v-pravidlech

Jiří Kubíček | 30.01.2018
Opožděná reakce na znechuceného šachistu

Tuto diskuzi vyvolal „Znechucený šachista”. To, že se nedokáže podepsat jménem, svědčí buď o nedostatku sebevědomí, nebo že se za svůj článek stydí. Nemusíš se za něj stydět, jen jsi vyslovil svůj názor, korektně a slušně (na rozdíl od některých dalších). Nemůžeš ale spojovat dvě záležitosti, které spolu nesouvisí. To, že Kuřimští vyhověli Blansku a hráli doma je jedna věc, mohlo to vyhovovat i jim, ušetřili za dopravu, mohli déle spát atd. Druhá věc je chování Pavla. Byl rozhodčí a tak měl okamžitě sám sebe zkontumovat. Blanenští sice mohli projevit velkorysost a říci, že si tu kontumaci nepřejí, ale nikdo je k tomu nemohl nutit. Proto taky nevidím důvod k nenávistné kampani proti Blansku. A natolik dobře znám i předsedu Kuřimi Jirku Majera, že si troufnu tipnout, že by Blansku opět vyhověl. Zamysli se také nad skutečností, že když jsem si chtěl přečíst originální článek na kuřimským webu, byl vymazán, alespoň já ho nenašel. Proč asi?
A také ti patří dík za to, že jsi otevřel tu diskuzi o mobilech, myslím, že dozrál čas pokusit se v těch nejnižších soutěžích s tím něco udělat. Možná to nevyjde napoprvé, nejsou jen výhry, ale důležité je "bojovat".

znechucený šachista | 26.01.2018 | sekce:Soutěže družstev
Trest za mobil

Možností je hodně, vzpomínám si, že kdysi dávno na mistrovství republiky byla za první zazvonění v partii desetiminutová penalizace ( ubrání času ), za druhé prohra. Napadá mě i zkusit \" fotbalový \" trest, zazvonění hodnotit \" žlutou kartou \" a když by někdo měl dva takové prohřešky ( např. poprvé v 1.kole a za čtrnáct dní znovu, tak by v následujícím zápase nesměl nastoupit.

Reakce na Jirku Kubíčka

Na úvod chci napsat, že nejsem - a nikdy jsem nebyla -fanouškem tohoto \"antimobilového\" pravidla. Právě proto na začátku každého zápasu, který řídím, na to znovu upozorňuji a připomínám hráčům, aby si mobily vypnuli. Díky tomu si už fakt nevzpomínám, kdy naposledy jsem někomu musela říct, že prohrál kvůli mobilu. Kdyby totéž dělali i kapitáni - není přece problém před zápasem obejít hráče a ujistit se, že mají mobily vypnuté - nebyla by diskuse o změkčení pravidel možná vůbec zapotřebí. Ale k těm důvodům:
1. FIDE - To, že FIDE v pravidlech UMOŽŇUJE méně přísný trest neznamená, že CHCE, aby se takový trest běžně používal - prostě jen připouští, že se to může stát. Už teď si s FIDE zahráváme třeba ohledně rozhodčích s licencí - tváříme se, že se celá KPI hraje jako jedno velké soustředění řízené jedním rozhodčím, jaká je realita, FIDE vůbec netuší. Takže u soutěží započítávaných na FIDE rozhodně nechci \"dráždit hada bosou nohou\" a riskovat do budoucna jakékoliv sankce.
2. Různá pravidla v různých soutěžích - Přestože většina soutěží už se hraje s přídavným tempem, některé (třeba OP Brno-město) stále ne. Pak se mi stává, že se hráči diví třeba tomu, že v OP můžou přestat zapisovat, když v KPI i KPII musí zapisovat pořád. Různá pravidla v různých soutěží z mé zkušenosti mnoha hráčům nevyhovují. Asi se shodneme na tom, že plošné změkčení pravidla není reálné. Když hráči v OP zazvoní telefon a dostane za to napomenutí nebo přijde o pár minut za hodinách, bude za týden, až bude hrát KPI pamatovat na to, že tentokrát si mobil musí vypnout, protože při zazvonění prohraje? Bude z toho jen větší chaos a změkčení pravidla v jedné soutěži možná paradoxně povede k nárůstu těchto nešťastných proher v soutěži druhé.
Chápu, že spousta lidí vnímá současný trest jako nepřiměřeně tvrdý a nespravedlivý, hlavně vůči těm zapomnětlivým. Jak už jsem ale psala, podle mě by to vyřešil iniciativní kapitán a rozhodčí. Já mám na oplátku taky otázku. Jak KONKRÉTNĚ si zastánci to změkčení pravidla představují? To by zase zajímalo mě.

Jiří Kubíček | 25.01.2018
Reakce na Jirku Majera

Ahoj Jiří, napsal jsi toto:
Zajímal by mně názor renomovaných arbitrů.

To, že pravidla umožňují změkčit pravidlo o okamžité kontumaci je jednoznačné. Ale připojuji se k tvému dotazu v tom smyslu, že by mě zajímaly jejich argumenty ať už pro to změkčení, nebo proti němu.

Jiří Kubíček | 25.01.2018
Reakce na Vlaďku

Vlaďko, napsala jsi toto:
Otázkou je, jestli by zavedení méně přísného trestu bylo ku prospěchu věci. Já si tím nejsem vůbec jistá.
Mám prosbu, mohla bys napsat důvod (důvody) proč? Myslím, že bez argumentů tvé tvrzení má jen pramalou hodnotu. Předem děkuji za odpověď.

Pavel Šťastný | 24.01.2018
ad Tom

Tome, ty myslíš mě? Tohle téma mě moc nezajímá a naopak nechápu, proč ostatní zajímá natolik, že se zapojili do diskuse. Mně teď spíš zajímá, jak to dopadne s tou databází. Pokud dobře chápu dopis ze Svazu a dovozuji, co je myšleno pod slovním spojením "členská základna", tak mi vychází ty důsledky, že z databáze vypadne odhadem tak 30 - 50% "mrtvých duší" (opět dovozuji, co pod tímto pojmem bude Svaz myslet), což bude mít obrovský vliv na dotační peníze. Alespoň u našeho oddílu (už třetí nebo čtvrtý rok na kapačkách) to dopadne asi tak, že z cca 120 hráčů v databázi jich zůstane tak 15.... Ještě bych si dovolil požádat Zoufalého šachistu, aby na tento příspěvek nereagoval v diskusním fóru, nikoho to nezajímá, nýbrž aby klikl na moje jméno a napsal mi svůj názor přímo do schránky (pokud mu tedy není něco jasné). Děkuji.

Jiří Kubíček | 24.01.2018
mobily

Vážení přátelé, vážení diskutující (o mobilech)
Pokusím se shrnout to podstatné, co v této diskuzi zaznělo. A také učinit závěr, co by měli udělat zastánci změkčení důsledků zazvonění mobilu, mezi něž také patřím.
Shrnutí:
1) Myslím, že valná většina jihomoravských šachistů, hrajících okresní a krajské soutěže, si přeje změkčení sankce za zazvonění mobilu. (Nemyslím si, že někoho potěší výhra, když v neděli jede někam 70 km a v pátém tahu soupeři zazvoní mobil? Možná se ale na tutéž situaci dívá jinak extraligový hráč, když i za takovou výhru dostane slušně zaplaceno).
2) Pravidla nám výslovně umožňují toto změkčení.
3) Toto změkčení má právo uplatnit vždy ten, kdo danou soutěž pořádá nebo řídí. Před zahájením, s ním musí být seznámeni všichni účastníci pomocí propozic nebo soutěžního řádu. Toto pravidlo se může uplatnit i v soutěžích jednotlivců.
4) I takto hrané soutěže musí být započítány do ELA, protože tím žádné pravidlo FIDE neporušuji.
5) Pravidlo o mobilu řeší dvě rozdílné věci, jednak rušení soupeře při hře, a pak nápovědu. Změkčit chceme jen to první, to je když si někdo zapomene vypnout mobil. To druhé naopak musíme tvrdě trestat (v kuoláru jsem zaslechl pěknou nadsázku: Takového člověka bych na místě zastřelil).
Resumé:
Pokud souhlasíte s mým shrnutím, zbývá jediné: Aby se našel někdo, kdo sepíše pravidla jak při přestupku postupovat a jaké sankce uplatnit. Může to být přímo STK, ale může to být také kdokoliv z vás, který podá svůj návrh příslušné, to je buď okresní, pokud to chcete prosadit v rámci okresu, nebo krajské STK, která ho vyhodnotí a vždy bude mít poslední slovo.

Josef Plch | 23.01.2018
Mobily a různé věci

Zdravím všechny, kdož rozvířili stojaté vody diskuse. Mám několik osobních poznámek: To, že různí rozhodčí někdy posuzují stejné věci různě, je normální a v souladu s pravidly. Protože rozhodčí některé věci udělat může, ale nemusí. Formulace "rozhodčí může" je použita v aktuálních pravidlech 6x. Dále - pravidla nemohou popsat všechny situace, rozhodčí pak nutně rozhoduje bez jasného návodu. Když třeba hráč práskne dveřmi (a možná nechtěně) - jak se má rozhodčí zachovat?
Pokud jde o mobilní pravidlo, od počátku mi vadí démonizace mobilů. Jsou "podezřelejší" věci - když hráč na tahu opustí hrací místnost. Když hráč bez souhlasu rozhodčího opustí hrací prostor. Když se hráč baví o probíhající partii v hrací místnosti. Bude za to vždy ihned kontumován? Jsou daleko rušivější věci: kašlání, vrzání zavíraných dveří, procházení se po místnosti, cinkání lžičkou o šálek - proč to není kontumováno?
Ale když si hráč uvědomí, že si nevypnul mobil a ještě před prvním tahem ho vypne, mobil při tom zavrní - tak to kontumován byl - a všichni krčili rameny - to my nic, to FIDE to tak chce...
Na Blanensku jsem hned při zavedení onoho mobilního pravidla navrhl do rozpisu okresních soutěží formulaci, která znamenala, že se nekontumovalo. A žijeme a hrajeme s tím už roky.

Zobrazeno 81 až 90, celkem 2918
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009