Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Pavel Šišma | 19.01.2014
Vyškovská rošáda

Pane Majere, dva komentáře k sobotnímu turnaji ve Vyškově jsou i na stránkách Lokomotivy Brno.

Jirka Majer | 18.01.2014
Vyškovská rošáda.

Děkuji Davidu Ciprysovi za skvělou ( jak jinak ) reportáž. Jako bych tam byl. Jenom nevím, který z rodičů byl tak výřečný, ale to není podstatné. :-)

Petr Krolop | 18.01.2014
Na každém šprochu pravdy trochu.

Děkuji pánům - Čapkovi, Šťastnému a MUDr. Jandovi za slušné, velmi dobré i mnoho vysvětlující reakce. Ano, jsem sice proti nápovědám v šachu, ale je pravdou to, že přespřílišná lidská přecitlivělost a úzkostlivost na to co kdo, kde a kdy řekl, či špitl, škodí a nadělá zle nejen v běžném lidském životě, ale i v našich tzv. HM a HP.

P.S.

Pane Čapku, mé příklady jsou opravdu poněkud přehnané /ačkoliv, já tomu i věřím/. Skutečnost, že se čas od času dostane člověk ve zdejší diskuzi tzv. mimo mísu, to bych neviděl a nevnímal nijak tragicky. Ovšem, daleko horší situace nastává pokud se člověk dostane mimo mísu třeba doma. Hm, dost nepříjemná situace.

Janda Zdeněk MUDr. | 18.01.2014 | sekce:Soutěže družstev
re P.Krolop

Po delší „okurkové“, pauze téma,co vyvolává vášně a webmaster se tetelí blahem :-) .Ad p.Krolop. I já mám pocit,že jsme si s p.Krolopem neporozuměli. Jeho názor,že můj příspěvek byl mimo mísu mu nebudu vyvracet,má na něj jistě právo. Můj příspěvek nebyl ,ani se nesnažil být, „akční“ , ale pokusil se být odlehčený.Jen pár poznámek, v rychlosti bez ladu a skladu: 1) hraji mnoho let 2.ligu a náš KP. Asi minimálně 15 let jsem se nikde nesetkal s tím,že by rozhodčí vymezoval HM a HP. 2) s těmi zákazy má pravdu p.Šťastný ,je to bouře ve sklenici vody (např. ve školách je zakázáno kouřit,tak se kouří na školním WC či za školou). 3) S těmi „nápovědy“ – chtěl bych upozornit na jednu věc,všimněte si ,že to vadí lidem,co mají v životě psychické problémy. Normální lidé si toho nevšimnou. Já to nedělám,protože by to toho dotyčného spíše rozhodilo (sleduje svůj plán,a já bych do jeho plánu vnesl spíše zmatek), Jednou ,kdysi dávno, mě pobavilo,když jsem se kamaráda na WC zeptal ,když měl po časovce (40.tah) ,proč v 15.tahu nezahrál oběť kvality,tak na mě vylítnul jeden hostující hráč, že kamarádovi napovídám :-). Snažil jsem se mu vysvětlit , že se jedná o zcela odlišné pozice,marně. Prostě ,jak se říká, kandidát dr.Chocholouška. 4) Takže já se snažím hrát tak , aby soupeři nepomohlo nic ,a podobnými hloupostmi se nezabývám :-). Je nutné rozlišovat mezi pravidly : např.že se jezdí vpravo. To je dúležité. Nevymýšlejme si ptákoviny ( mobily atd,atd)

Pavel Šťastný | 18.01.2014
Pouze pro ženaté.

Definice manželky: To je žena, která pomáhá řešit problémy, do kterých by se nebyla bývala dostala, kdyby si nás bývala byla kdysi nevzala... Momentálně řešíme pidiproblém s nápovědou a jako vždy se analogie s civilním životem přímo nabízejí. Jenom mi stále není jasné, proč se v diskusích jako klíště držíme půl metru čtverečního kostkované plochy a nejsme schopni povznést se nad stereotypní myšlenková schémata. Pan kolega Čapek zmínil kardinální, snad nejtrapnější omyl v historii lidstva něco zakázat - americkou alkoholovou prohibici na konci dvacátých a počátku třicátých let minulého století . Princip jejího vyhlášení byl úplně stejný, jako v milionech jiných zákazů. Nejprve určíme pravidlo (ve svatém nadšení pro věc a bez domyšlení důsledků) a potom si teprve lámeme hlavu, jak je vynutit. Napřed na problém zaděláme a potom ho řešíme. Tak je to se vším. S manželčinými problémy - kdyby si nás nevzala, žádné by neměla, se zákony, vyhláškami, šachovými pravidly. Daleko lepší je se do těch problémů vůbec nedostat. Nevdávat se a nepsat nevynutitelná pravidla. "Někdo" sepíše pravidla (pan kolega Zachariáš se domnívá, že by to měl být nějaký silný, turnajovými boji protřelý šachista, tak jsem to pochopil), ale nerespektuje reálný stav věcí. Já se domnívám, že autor pravidel by měl být především při zdravém rozumu. Jistě si lze například představit, že by do pravidel nějaký "odborník" v rámci svatého boje proti nápovědě zakomponoval nulovou toleranci - hráči by byli při hře, v HM i mimo ni, povinni mlčet, kdo promluví, bude bez milosti kontumován. Pravda, poněkud přehnaná bizarní představa, ve světle některých ustanovení EU však nic nepředstavitelného. Současná definice nápovědy však od ní nemá až tak daleko a je navíc (jak jinak) tak trochu gumová. Co ještě není a co už je nápověda? Já si také nevzpomínám jako pan kolega Krolop, že bych byl někdy přítomen partii, jejíž výsledek by ovlivnila nápověda. Přesto někdo někde na dvorku utrousí "postavím věž c3" a světová aféra je na světě. Proč definici nápovědy nerozvolnit (legalizovat), aby člověk z masa a kostí mohl při hře alespoň trochu ventilovat svoje emoce? Už slyším argumenty typu - to by to potom na jedničce dali hned za remis a po zbytek zápasu by na sedmi zbývajících šachovnicích radili.... Úplně stejné argumenty zaznívají proti jakékoliv jiné "legalizaci" - dopingu, marihuany, prostituce... - nikde to ještě nikdo nezkusil (pravda, v Uruguay už ten průlomový krok s marihuanou učinili), ale už dopředu každý ví, že by "to nešlo". Ale ono by to šlo - tak jako před časem proběhl jeden mládežnický fotbalový šampionát pokusně bez pravidla o ofsajdu (tuším, že se to neosvědčilo), klidně by mohl nějaký (regionální) svaz zkušebně zavést nějaké rozvolněnější (legalizační) pravidlo o "nápovědě". Nevidím na tom nic originálního a nenapodobitelného....

Pavel Capek | 18.01.2014
Re pan Krolop

Asi jsme si úplně neporozuměli. Nějaká základní pravidla musí být samozřejmě nastavena. V určitých oblastech je to ale hodně na hraně.

V USA se kdysi pokoušeli pomocí plošné prohibice vymýtit alkoholismus a výsledkem byl paradoxně obrovský rozmach organizovaného zločinu, který ve výrobě nelegálního alkoholu správně ucítil obrovský kšeft ( viz současná kauza lihové mafie u nás - i bez prohibice ).

Nějak se mi prostě zdá, že plošným zákazem hazardu se může i v ČR stát něco podobného...

To jsem se ale dostal trošku dál od původního tématu, kdy se někdo při cigárku zeptá kolegy z týmu : Jak stojíš ? a hned je z toho "obrovská" aféra :)

PS: Ty příklady, které jste uváděl ( cyklisti na dálnici atp. ) jsou IMHO tak trochu mimo mísu - neboli silně přehnané...

Petr Krolop | 18.01.2014
Re: Zákazy.

Zákazy jsou sice často problematické, ale také nutné a nezbytné. Zákazem sice stoprocentně nevyřešíme daný problém, ale nezanedbatelnou měrou jej alespoň zmenšujeme, snižujeme, omezujeme a regulujeme.

Například: Zrušíme-li jistá pravidla, či zákazy ohledně provozu naší "proslulé" dálnice D1. Pak věřte tomu, že na cestě z Brna do Prahy budete potkávat rodinky i skupinky, či celé pelotony "pobouchaných" cyklistů. Traktoristů s traktory nevyjímaje. Zatímco dnes jisté a zřejmě nemalé procento řidičů překročuje povolenou 130 km/hod. Pak potom pojede zběsile každé auto, tedy pokud bude té zběsilé jízdy schopno.

Zrušíme-li zákaz prodávání a podávání alkoholu dětem, pak nepochybuji, že nezanedbatelná část dětí ZŠ se o veliké přestávce, či při cestě domů zastaví v té své hospůdce /někde naproti/ na jedno, či rovnou na dvě piva. Ostatně, kdo má furt pít tu nechutnou a drahou americkou Coca-colu !

Zlegalizujeme-li drogy. Nepochybuji o tom, že přímo na školních chodbách vyrostou stánky a celé tržnice vybavené s velmi kvalitním sortimentem i obsluhou.

Nedáme-li na dětské hřiště, či pískoviště ceduli se zákazem vstupu pro psy. Je jasné, že tam bude větší návštěvnost milovaných psů než již zřejmě, méně milovaných dětí. Atd.

Pavel Capek | 17.01.2014
Zákazy

Ono to je s těmi zákazy vždy problematické...

Jeden příklad ze současnosti : Podle vyhlášky z roku 2011 je v Brně nulová tolerance hazardu, která se pomalu naplňuje a herny z města mizí.
Hmm, vyhláška se naplňuje opravdu velmi pomalu a mizení heren a "výherních" automatů jsem moc nezaznamenal...

Jiná otázka je, jestli by ten plošný zákaz problém opravdu vyřešil. Nějak se mi na mysl vkrádá známý výsledek prohibice v USA...

Petr Krolop | 17.01.2014
Slovo do pranice.

Původně jsem zamýšlel nazvat svůj příspěvek - Slovem do diskuze. Jenže zdá se mně, že tato diskuze je poněkud zbytečně vyhrocená až agresivní. A proto tedy - Slovo do pranice.

Pan Antonín Továrek nám do diskuze "nahodil" dobré a vcelku stále aktuální téma, které se týká v šachu jistě nežádoucí nápovědy.

Mohlo se zdát, že pan Jaroslav Hejný ve své reakci ledacos objasnil a uvedl tak na kýženou správnou míru.

Pak nám "akčně" vstoupil do diskuze pan MUDr. Zd. Janda. Ovšem, tentokráte příspěvkem takříkajíc "mimo mísu."

Na svou otázku: ,, Zda už se perou ?" Nedostal kupodivu pan Vl. Rozumek vůbec žádnou odpověď.

Dobré a řekl bych trefné odpovědi se však dočkal pan MUDr. Janda a to od pana Pavla Kubíčka.

Pak velmi razantně vstupuje do diskuze /mně zcela neznámý/ pan dr. Zachariáš. Dost možná, že útočné příspěvky budou charakteristické pro všechny doktory vyskytující se v šachovém prostředí.

Na závěr tomu všemu nasadil korunu pan Pavel Štastný. Nutno dodat, že svým originálním a nenapodobitelným pohledem na daný problém.

Já jsem sice věkem již dost starý a možná zkušený. Nicméně, mé zkušenosti ze šachových soutěží jsou ve srovnání s předchozími pány, zcela jistě zanedbatelné až nedostatečné.

Přesto, i já jsem se /pravda/ nemnohokrát setkal s obdobnou, či podobnou situací jakou popisuje pan Továrek. Nikdy však, pokud si dobře pamatuji žádná ta drobná konzultace, či chcete-li nápověda, nevedla k nespravedlivému výsledku dané partie. To však na věci nic nemění. Stejně tak i já zastávám názor, že žádné nápovědy a žádní "sekundanti" do šachové partie nepatří.

S panem Štastným se shodnu snad jen na té legalizované prostituci. Já vím, to už jsem dost mimo mísu. Víte, mně by se třeba líbilo kdyby prostitutky, stejně jako krabičky cigaret, byly opatřeny nápisem: Ministerstvo zdravotnictví varuje: Kouření i jiné způsoby použití jsou nebezpečné pro Vaše zdraví !!

pavel šťastný | 16.01.2014
zakázat po milionprvní

Zakázat, potrestat, vynutit.... Milionkrát řečené, milionkrát neosvědčené a zase s tím někdo přichází po milionprvní. Zakázat prostituci, drogy, homosexualitu a já nevím co všechno ještě. Co je šach šachem a lidé lidmi, existuje tzv. "nápověda". Od sofistikovaných elektronických metod po nevinné prohození u pisoáru "tak jak si tu pozici ceníš"? Jako příznivec různých legalizací bych "debatní kroužky" mimo hrací místnost rozhodně legalizoval a bylo by rázem po problému....

Zobrazeno 751 až 760, celkem 2916
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009