Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Jan Kolařík | 10.07.2014
Je někde v pravidlech definováno, co vlastně mobil je?

Jako rozhodčí nejnižší třídy asi budu postaven před otázku, zda to, co uvidím v ruce hráče je / není mobil.
Když prohlásí hráč, že je to tabulka čokolády ve tvaru mobilu, když řekne, že je to dřevěná maketa mobilu, když řekne, že je to dětská plastová hračka - mám si snad pozvat soudního znalce? Co když i bez soudního znalce poznám, že je to věc, z které se elektronicky komunikovat nedá (protože to technicky nejde)? Krkolomným způsobem směřuji k tomu, jestli je mobil s vyjmutou baterií stále ještě tím zařízením, o kterém se v pravidlech píše. Dle mého názoru už tímto zařízením není - tudíž stačí požádat hráče před zahájením partií o vyjmutí baterií z mobilu. Mobil s nevyjmutou baterií lze nahlásit před zahájením hry rozhodčímu a uvést v zápise. Dále lze už postupovat tak, jak před změnou k datu 1.7.

Václav Budovec | 09.07.2014
Re: mobily

Nevím, ale co si tak čtu diskuse, pro hodně lidí to problém je. Pokud jede někdo rovnou z práce (kde mobil potřebuje ) hrát odpoledne městský přebor, těžko s Vámi bude souhlasit. Ani ten příklad se šatnou pro plavce, atlety,atd. nám moc nepomůže. Na rozdíl od šachu se tam sportovci převlékají, šachisté žádnou šatnu nemají a mobil není kam dát, když neprošla úschova u rozhodčího. Nechme se překvapit, jaká bude praxe. Není vyloučeno, že rozhodčí (který nebude chtít kontumovat partie) bude muset být nejen hluchý, ale i slepý.

MSipek | 09.07.2014
Mobily

Osobně jsem velmi rád, že je manuál jak v rámci nových pravidel k mobilům přistupovat.
Domnívám se také, že nebrat si sebou na partii mobil není žádný velký problém.
Předpokládám, že závodní plavci se nehádají o tom, že se musí před závodem převléct do plavek a mobil nechat v šatně :-)

Ladislav Palovský | 09.07.2014
re: David Hampel a ostatní

Já chápu, co David Hampel myslel svou větou a na co naráží. V pravidlech je napsáno "Rozhodčí dbá na přesné dodržování těchto Pravidel šachu" a takto by se měl chovat každý rozhodčí. A David to tak cítí a stejně to tak cítím i já. Já jsem celou tuto problematiku již vysvětloval na seminářích - můžete psát, tázat se na FIDE, ale oficiálního výkladu se v posledních měsících nedočkáte (naprosto respektuji, že pan Gijssen je již pán v letech, které začínají osmičkou a v posledních měsících přibývají zdravotní problémy, je to určitě osobnost, persona atd, ale v téhle pozici a zrovna v tak zlomovém roce, kdy vycházejí pravidla je potřeba komunikovat). Pak si musíte vyhledávat útržky, kde kdo co z členů RTRC FIDE (Pravidlová komise) napíše a musíte začít si skládat mozaiku samostatně. Ono je navíc těžké, když máte komisi RTRC a její názor stejně přebije skupina osob, která šachy nehraje (tím myslím Prezidentskou radu). Takže teď pomalu začíná vyplouvat na povrh, že náš výklad není asi tak daleko, jak si RTRC představuje, ale záměr a výklad dle pana prezidenta Iljumžinova a jeho týmu je jiný. Proto byl vydán tento výklad, za kterým si KR ŠSČR stojí (stálo nás to hodně práce a sil) a i když anglický originál se možná tváří jinak a "zákonodárce" původně chtěl něco jiného. Proto z toho cítíme pana Jekylla a Hyda, proto "co očí nevidí, to srdce nebolí" a vypadá to, že nakonec nebudeme s předloženým výkladem tak mimo - ne jako, ale naplno a v souladu.

Josef Plch | 09.07.2014
Rozum do hrsti

1. Pan David Hampel je - pokud se nemýlím - bývalý předseda STK JmŠS a současný předseda JmŠS. Už to, že v těchto funkcích působil a že byl zvolen konferencí, by mělo nabádat k jisté obezřetnosti při výkladu a komentování jeho (domnělých) názorů. Tou obezřetností myslím uvážení, zda mám (jako diskutující) srovnatelnou kvalifikaci a zkušenosti.
2. Vzdáleně mi to připomíná situaci, kdy jsme se na tomto diskusním fóru mohli dočíst, že - ohledně sestupů z KP2 - neplatí výklad STK, ale že jedině správný výklad je možno najít na webu vyškovských šachistů.
3. Protože prvotním impulsem k tomuto tématu byl můj příspěvek, rád bych dodal, že výklad KR ŠSČR považuji za snahu o rozumný kompromis, otázkou je, jak se bude situace vyvíjet dál.
4. Nerozumím občasným útokům na rozhodčí (jejich samotnou existenci). Z vlastní zkušenosti vím, že občas stačí hráč neznalý pravidel k tomu, aby se bez zlého úmyslu rozhořel prudký spor či byl ovlivněn výsledek zápasu (a tedy i snahy kolektivů).

Re: Vlastimil Rozumek

Můj předchozí příspěvek nebyl kritikou výkladu Komise rozhodčích ohledně mobilů (zaplať pánbůh za něj) - nikde jsem nepsala, že s ním nesouhlasím nebo že jej nepodporuji. Pouze jsem - podobně jako David Hampel - upozornila na to, že by tento postup mohl být do budoucna napadnut třeba právě ze strany FIDE. V případě, že by FIDE vyslala signál, že takovýto postup je neakceptovatelný, bychom měli de facto jen jednu možnost - přestat započítávat soutěže na FIDE (výstup z FIDE považuji za utopiii a absolutní podřízení se zákazu mobilu v hracím prostoru neprojde u hráčské základny a troufám si tvrdit, že nebude podporováno ani shora).

Zájemcům o "žhavé téma" mobilů doporučuji také článek na Novoborském šachovém serveru s příznačným názvem "Co Češi nevidí, to FIDE nebolí" - diskuse pod článkem je poměrně bohatá a těch hlasů pro zrušení zápočtu soutěží na FIDE tam není zrovna málo...

K dodatku Rozpisu soutěží: Když se v pravidlech objeví nové články odkazující na Rozpis soutěží, tak na ně Rozpis prostě nějak zareagovat musí, takže nevím čeho se už dopředu hrozíte. V dodatku Rozpisu zkrátka bude to, na co by měl reagovat nejen Rozpis krajských soutěží, ale všechny rozpisy - tudíž například i Rozpis OP Vyškov.

Vlastimil Rozumek | 09.07.2014
re: Vladimíra Nováková

- z Vašich slov: ne kontumace, ale prohra partie. Prostě bude mít nulu, o tom tady nemusíme polemizovat. Vy si to do zápisu napište terminologicky správně a hráč ví, že má nulu, ok.
- výklad může někdo napadat, ale co to bude za lidi....prodloužené ruky poturčených turků...
- už se těším a hrozím, co v dodatku Rozpisu soutěží družstev pro Jm kraj bude za výpotky... (abych si hledal jiný kraj pro svůj dlouholetý koníček a zábavu - pro své šachové vyžití).
-už se formují nové spravedlivé a ještě spravedlivější šiky za větší křišťálovou čistotu šachu v krajských soutěžích

Ale nemyslím si, že jsem ve svém názoru osamocen. Plně podporuji výklad komise rozhodčích a dovoluji si skromně vyzvat i ostatní, aby vyjádřili svůj názor, ať se nedočkáme šachového Kocourkova.

a) podporuji výklad komise rozhodčích
b) podporuji názor p. Hampla a pí Novákové
c) zatím nemám jasno

Já preferuji a)

Re: Vlastimil Rozumek

Pokud hráč poruší zákaz mít v hracím prostoru mobil či jiný EKP, bude potrestán nikoliv kontumací, nýbrž prohrou partie - to abychom byli terminologicky přesní.

Přestože výklad Komise rozhodčích je z mého pohledu poměrně rozumným kompromisem mezi absolutním zákazem mobilů v hracím prostoru a absolutní anarchií ve smyslu kašleme na Pravidla, ať si hráči k partii klidně nosí mobily i notebooky, nedá se jednoznačně říci, že by byl nenapadnutelný. Sám pan Palovský ve svém úvodníku naznačuje, že jde o řešení ve smyslu "aby se vlk nažral a koza zůstala celá" - tímto výkladem totiž vlastně tolerujeme přítomnost mobilů v hracím prostoru (přestože Pravidla ji zakazují), pokud mobil neslyšíme nebo nevídíme. Myslím, že právě tímto směrem se ubíral i příspěvek Davida Hampela.

Dodatku k Rozpisu soutěží se letos opravdu nejspíš nevyhneme - nejen kvůli mobilům, ale také mj. kvůli platnosti přílohy G Pravidel (rychlé zakončení partie, dříve článek 10.2.).

Vlastimil Rozumek | 08.07.2014
re: David Hampel

Komise rozhodčích strávila asi dlouhé chvíle nad tím, jak vyřešit nové pravidlo FIDE, týkající se mobilů a EKP.
Vydala výklad, s kterým seznámila šachovou veřejnost.
Podle mého názoru se soustředila na cíl, aby nikdo z hráčů nepoužíval mobily EKP k podvádění při hře (jednoduše řečeno) a pokud toto poruší, bude potrestán kontumací.

Proto nerozumím názoru p. Hampela: "Situace, kdy rozhodčí jakože nevidí, podle mě není únosná; pravidla je třeba dodržovat ne jako, ale naplno - ovšem rozumná pravidla."

Rozhodčí jakože nevidí...dodržovat ne jako, ale naplno...

Co to je? Stanovisko a výklad KR je jasný:

Zákaz je porušen, jestliže nastane kterýkoliv z těchto případů:
1. rozhodčí vidí, že hráč má u sebe mobil nebo jiný elektronický komunikační prostředek
(např. v ruce, na hracím stole nebo v kapsách oblečení, které má na sobě)
2. mobil nebo jiný elektronický komunikační prostředek vydá zvuk
3. hráč použije mobil nebo jiný elektronický komunikační prostředek.

KR rozhodčích to napsala jasně, pokud možno stručně a zabraňuje to používání mobilů a EKP v podvádění.
Její výklad naplňuje požadovaný cílový stav.

Takže opravdu nerozumím p. Hampelovi jeho šťourání se v hromádce h....

Děkuji komisi rozhodčích za vydané jasné stanovisko a výklad, určitě to neměla jednoduché, ale zhostila se úkolu na výbornou.

David Hampel | 08.07.2014
Mobily a jihomoravské soutěže

Na nastalou situaci budeme muset reagovat. U soutěží nezapočítávaných na FIDE ELO si můžeme dovolit nepoužít nová Pravidla šachu FIDE. U KPI je situace jiná. Jednak jde soutěž na FIDE ELO, jednak je to postupová soutěž na republiku, takže je třeba zajistit, aby obojí bylo nenapadnutelné.

U soutěží jednotlivců bude na zvážení upravit pravidla pro rapid.

Situace, kdy rozhodčí jakože nevidí, podle mě není únosná; pravidla je třeba dodržovat ne jako, ale naplno - ovšem rozumná pravidla.

V každém případě lze očekávat dodatek Rozpisu soutěží družstev řízených JmŠS.

Zobrazeno 601 až 610, celkem 2918
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009