Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Janda Zdeněk | 31.03.2018
mobil

zamykaly mobily - samozřejmě :-)

Janda Zdeněk | 31.03.2018 | sekce:Mládež
mobil

Přeji hezký den ze severních Čech. Pravda , po dlouhé době. Sem tam se podívám , co je zde aktuálního , a nestačím se někdy divit. Dlouho jste tu řešili digitální , nebo v nižších soutěžích , analogové hodiny , teď se tu znova objevuje „mobil“ . Někdy jsem si říkal , proč si schválně přiděláváme práci a starosti. Zatím co Němec disciplinovaně splní rozkaz (tuším, že uvažovali o zhotovení skříně, kam by se před partiemi zamykali mobily hráčů :-) , Čech je známý tím,že se snaží nesmyslný rozkaz obejít. Teď můj názor . U nás jsem na to šel jednoduše. Před cca 8 lety nabízím hostům , jako rozhodčí 2. ligy nebo KP , abychom 1 zazvonění mobilu tolerovali. Podmínkou je, že s tím musí souhlasit všichni. Za těch cca 8 let se nestalo , že by s tím někdo , byť jediný, nesouhlasil. A kuriózní je, že za těch 8 let se zazvonění mobilu nikdy neozvalo. Problematika mobilu vymizela – tedy zaklepejme na dřevo. A není nutné vypínat mobil – mně stačí dát režim letadlo. Pamatuji se , jak David Ciprys kdysi vyzýval k oživení oddílových stránek a dělal skvělé reporty ze soutěží. Velmi mě tím inspiroval – ukázka zde : https://bandicrash.webnode.cz/. Snímky , které text oživují, pořizuji mobilem – nový foťák si kvůli tomu „zákazu mobilu“ nebudu přeci kupovat. Naše zápasy provází přátelská atmosféra , přišli jsme si přeci zahrát . Hezké velikonoce všem.

Josef Plch | 30.03.2018
Blanensko

Zdravím,
jen stručně k našim okresním soutěžím (do krajských se nechci míchat). Od samého začátku jsme na okrese považovali "mobilní pravidlo" za věcný nesmysl kvůli (řekněme) nepřiměřené tvrdosti. A od samého začátku jsme do rozpisu přidávali ustanovení, že kontumace přichází až po případném druhém zazvonění mobilu dotyčného hráče. Osobně vždy před zápasem vyzývám všechny hráče, aby ti, co potřebují mít mobil zapnutý, si je přepnuli do módu pouhých vibrací a navíc to nahlásili, aby nebyly zbytečné spory. Nevím za všechna ta léta o jediném případu, že by se na okrese kontumovalo kvůli mobilu a ani nevím, že by se to stalo někomu z okresních hráčů v krajských soutěžích (ale zas tak detailně to nesleduji). Myslím, že ohledně toho ustanovení panuje v okresních soutěžích klid a mír. Jistě - doba mezitím pokročila, dnes už by mobil atd. vůbec neměl být v hrací místnosti (nechci řešit nuance). Ale mělo by platit, že je tu zákon pro člověka a ne člověk pro zákon.

Jiří Kubíček | 29.03.2018
odpověď Jirkovi a Honzovi

Tento článek jsem se snažil odeslat již včera, ale stránky byly nedostupné. Takže Jan mě předešel a trochu se překrýváme. Honzo, přečti si znovu toto: Petr Harasimovič | 31.01.2018. V podstatě jsem tvrdil to co ty, on se nám to snaží vyvrátit. V podstatě nadřazuje výklad pravidel jejich znění, což je podle mě nepřípustné. Pokud je výklad v rozporu, musí platit „PRAVIDLA“.
Ahoj Jiří
Pokud sleduješ tuto diskuzi od začátku, tak jsem již jednou napsal, cituji: „Bezpodmínečně musíme všichni respektovat základní herní pravidla, ale mezi ty určitě nepatří Pravidlo mobily“. Zdůrazňuji, že mám na mysli, nechtěné opomenutí vypnout mobil, nikoliv zavrženíhodnou nápovědu, pomocí jakéhokoliv elektronického přístroje, tedy i mobilu.
Zde máš přesné znění onoho pravidla: 11.3.2.1 Hráčům je zakázáno mít v průběhu partie v hracím prostoru jakýkoli elektronický přístroj, který není výslovně schválený rozhodčím.
Pokud chceš důsledně toto pravidlo dodržovat, tak každý, kdo chce mít na ruce elektronické hodinky, musí mu je schválit rozhodčí. Dříve v pravidlech bylo „Elektronický komunikační přístroj“, dnes miniaturizace pokročila tak daleko, že zřejmě i hodinky mohou ukrývat kde co. Pokud chceš opravdu důsledně horovat pro striktní dodržování pravidel, prosaď i kontrolu hodinek. Pravidla také nehovoří o zazvonění mobilu, ale o nevypnutém, i když je podle pokynu schován v zavazadle, takže rozhodčí by ty mobily měl zkontrolovat.
Ne přátelé, nemyslím to vážně, jen chci ukázat, jak je někdy nesmyslné doslova a do písmene pravidla dodržovat, právě tohle bych nazval šaškárnou.
Jirko, to co ty jsi vyjmenoval, to jsou právě ta základní herní pravidla, to že je musíme bezpodmínečně dodržovat, s tebou souhlasím. Ale že máme rušit již rozehranou, a třeba i velmi zajímavou partii, pro tak malicherný důvod? Ať vyhraji, či prohraji, je to pro mne zbytečně ztracená neděle (hraji pouze družstva).
Já jsem byl, zatím zkontumován za mobil pouze jednou, ale už nejméně pětkrát jsem po partii zjistil, ho že mám zapnutý. A teď posuď tuto situaci, která se mi přihodila, a vezmi do úvahy, že už nejsem úplně mladý (pokud tomu pánovi, co jste se tady o něm bavili, bylo 70 let, tak jsem o ždibínek starší).
Před partii za mnou přišel spoluhráč, zda nemám náhradní propisku. Vytáhl jsem jich asi pět, ať si vybere. Těsně před zahájením utkání přišel jeden ze soupeřů, a také začal shánět něco na psaní. Já jsem zrovna v ruce držel mobil, který jsem chtěl vypnout, ale zaslechl jsem, jak někdo říká: Běž za Jurou, ten má propisek plno. Položil jsem mobil, šel pro batůžek, našel propisku a podal mu ji. Přišel jsem k šachovnici, schoval mobil v domnění, že už jsem ho vypnul. Až po partii jsem zjistil, že ho mám zapnutý.
Jirko, co je v takových případech důležitější, právo, či spravedlnost?
Krásně tento rozpor vyřešil soudce ve filmu „Půlpenny:
Soud nakonec rozhodl ve prospěch žalujícího, to je podle práva. Pokud se však týká výše částky, ohodnocující "újmu na jeho cti", zvolil jednu půlpenny - minci nejnižší hodnoty.

Jan Kolařík | 29.03.2018
Bude se polemizovat

Není třeba domnívat se. Je třeba si přečíst pravidla, viz http://www.chess.cz/wp-content/uploads/2018/01/Pravidla_sachu_FIDE_2018.pdf
Níže probírané příspěvky se týkají článků
11.3.2.1
11.3.2.2
11.6
12.8
12.9

Než budete pokračovat ve čtení mého komentáře, prosím, přečtěte si skutečně znění těchto článků.
Přečteno? Tak můžeme pokračovat. Určitě jste si všimli rozporu mezi závěrem 11.3.2.2 a nařízením v článku 11.6. Naštěstí, tento paskvil může korigovat řídící orgán soutěže již od příští sezóny tím, že uvede v propozicích, že trest dle článku 11.3.2.2 se řídí formulací dle článku 11.6

A proč nemá být určen trest konkrétně? To je pro změnu obsahem manuálu FIDE viz https://www.fide.com/fide/handbook.html?id=208&view=article, kde se říká:
The Laws assume that arbiters have the necessary competence, sound judgement and absolute objectivity. Too detailed a rule might deprive the arbiter of his freedom of judgement and thus prevent him from finding a solution to a problem dictated by fairness, logic and special factors. FIDE appeals to all chess players and federations to accept this view.

Výše uvedené řešení trestu odpovídá duchu pravidla. Těm, co preferují literu před duchem určitě neuniklo, že článek 11.3.2.2 nemluví o mobilu a tak umožňuje rozhodčímu zkontumovat partii například i při výskytu digitálek na ruce hráče.

No, a co má dělat rozhodčí který ctí ducha pravidla a řídící orgán neuvede upřesnění trestu dle 11.3.2.2? Článek 11.3.2.1 mu určitý prostor ještě dává. Jenom to musí stihnout před začátkem utkání.

Jiří Myšulka | 28.03.2018
Re: Odmítnutí výhry

Jistě - nesouhlasit lze. Ale hovoříme zde o pravidlech a ne o herních situacích. A zákaz mobilů je v pravidlech. Stejně jako je v nich možnost použití digitálních hodin, přidávání času za tah a použití hodin vůbec, což jsou věci, které historicky v pravidlech také nebyly. A různé variace remízy se také vyvíjí, jak se vyvíjí turnajová pravidla. Samotná pravidla hry šachy jsou téměř půl tisíciletí neměnná, ale sportovní a turnajová pravidla se prostě mění tak, jak se mění doba. Ale pořád jsou to pravidla. Stejně jako pravidlo, že hráč je povinen se do určité doby dostavit k partii, jinak prohraje. Se všemi těmito fakty nikdo již dnes nepolemizuje. A o mobilech a elektronice se za čas polemizovat nebude taky.

Krolop Petr | 28.03.2018
Re: Jiří Myšulka.

Už jsem fakt, nechtěl reagovat na toto téma, ale ještě to zkusím. Přispěvek Jirky Myšulky je věcný a naprosto srozumitelný. Argumentuje vcelku dobře, leč z mého pohledu poněkud nepřesně. A proto se pokusím o zpochybnění, či vyvrácení jednoho jeho argumentu:

1. Pokud pravidla připisují výhru při jisté situaci, tak je to prostě výhra.

S tímto argumentem bych souhlasil pokud by se jednalo o tzv. herní situaci. Což je třeba dále uvedené: Při matu, nebo soupeřově spadlé fangli, anebo při velké materiální nevýhodě kdy dojde k patu.

To všechno jsou herní situace k nimž dochází po předchozí hře obou aktérů. Dovolím si však tvrdit, že pípnutí mobilu znamenající okamžitou prohru, ačkoliv si mnohdy "provinilý" hráč ještě nestačil pořádně zasednout k šachovnici. To přece, není a nemůže být totéž.

Jiří Myšulka | 27.03.2018
Re: Odmítnutí výhry

Přátelé, Váš nápad s odmítnutím výhry, pokud je pravidly stanovena výhra, mi připadá poněkud úsměvný. Pokud pravidla připisují výhru při jisté situaci, tak je to prostě výhra. Je to stejné, jako bychom chtěli při matu nebo soupeřově spadlé fangli odmítnout galantně výhru, nebo při velké materiální nevýhodě docílili patu a pak soupeři rytířsky partii vzdali... Na gesta je prostoru dost mimo tyto krajní situace, kdy prostě pravidla hovoří jasně. Ano, striktní výklad mobilního pravidla je poněkud rázný, ale zdá se mi, že možností odmítnutí výhry rozhodně cesta nevede. To by byla šaškárna...

Krolop Petr | 27.03.2018
Jirkovi Kubíčkovi.

S těmi pravidly máš samozřejmě pravdu. Jenže, přeháním rád a snad i dobře. Chtěl jsem jen maximálně ukázat, kam až můžeme s mobily při jisté toleranci dojít. Vycházel jsem s lidového rčení: Podej čertu prst, a hned chce celou ruku ! Mobily musí být zakázány už jenom proto, že poměrně vysoké procento lidí nechce respektovat vůbec nic a slušnost už vůbec ne.

Asi jsem trošku idealista a proto si myslím a věřím na to, že slušný člověk - šachista, nechce vyhrát partii jen kvůli pípnutí mobilu. A proto takovou výhru odmítne. Je to z mého pohledu schůdnější, jednodušší a rychlejší řešení než čekat na nějakou změnu pravidel.

Jiří Kubíček | 26.03.2018
Stále ještě mobily

Stalo se, že „Znechucený šachista“ zvedl téma mobil a mrštil s ním na poklidnou hladinu šachového dění a:
„Vyvalily se vlny zdola, roztáhly se v širá kola; a u šachovnic kdejaký šachista zatleskal“.
Na toto téma už se zde diskutovalo několikrát. Obvykle se hladina zase rychle uklidnila. Zdá se mi ale, že odpor proti pravidlu „mobil“, v těch nižších soutěžích narůstá a ona rozbouřená hladina se tentokrát ne, a ne uklidnit.
Již jsem se této diskuze také zúčastnil, teď přidám pár reakcí na novější články:
David Ciprys - Ačkoliv mám na mobilní prohry v nižších soutěžích stejný názor jako pánové Řičica a Krolop, rozcházíme se v názoru na řešení. Oni navrhují pravidlo ignorovat, já změnit.
Davide, ano změnit pravidla by bylo ideální, jenže to je běh na dlouhou vzdálenost. Ale poptávka je, po co nejrychlejší změně. Jako první krok bych navrhoval, aby když mému soupeři zazvoní mobil a já odmítnu kontumační výhru, ať rozhodčí umožní v partii pokračovat. Setkávám se ale s tím, že rozhodčí mají strach, že když to připustí, budou nadřízenou složkou postiženi nějakou sankcí. Ale pozor, iniciativa nikdy nesmí přijít od hříšníka (to považuji za nemorální), ale od toho, kdo by ten bod získal. Mezi námi, ono to už takto funguje, já bych to nazval občanskou neposlušností, tak to legalizujme.
Petr Krolop - Bohužel, i na ty naše pitomé mobily musí být nějaké pravidlo… tak, stejně je jasné, že by se všude a vždy našel nějaký exot, který by právě u té vaší soutěžní, nedělní partie dlouze, hlučně a bezohledně řešil se svým mobilem i svojí manželkou dilema, zda k té nedělní kačeně bude lepší houskový knedlík, či snad bramborový. Ostatně, otázku typu a barvy zelí je též třeba důkladně v hrací místnosti probrat.
Petře, myslím, že buď já, nebo ty jsme zcela nepochopili, o čem je řeč. Já jsem dosud předpokládal, že se bavíme o zazvonění mobilu, a že když k němu dojde, tak dotyčný ho ihned vypne, aniž by hovor přijal. Já když si z termosky nalévám čaj, tak to klokotání je možná hlučnější, než zavrnění mobilu.
Na chování, jež popisuješ, nepotřebuješ „mobilní pravidlo“, to pravidla řeší:
11.5 Je zakázáno vyrušovat nebo obtěžovat soupeře jakýmkoli způsobem včetně neopodstatněných reklamací či nabídek remízy nebo také působením hluku v hrací místnosti.
11.6 Porušení pravidel uvedených v článcích 11.1 – 11.5 má za následek trest podle článku 12.9.

Zobrazeno 51 až 60, celkem 2918
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009