Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Jan Kolařík | 29.03.2018
Bude se polemizovat

Není třeba domnívat se. Je třeba si přečíst pravidla, viz http://www.chess.cz/wp-content/uploads/2018/01/Pravidla_sachu_FIDE_2018.pdf
Níže probírané příspěvky se týkají článků
11.3.2.1
11.3.2.2
11.6
12.8
12.9

Než budete pokračovat ve čtení mého komentáře, prosím, přečtěte si skutečně znění těchto článků.
Přečteno? Tak můžeme pokračovat. Určitě jste si všimli rozporu mezi závěrem 11.3.2.2 a nařízením v článku 11.6. Naštěstí, tento paskvil může korigovat řídící orgán soutěže již od příští sezóny tím, že uvede v propozicích, že trest dle článku 11.3.2.2 se řídí formulací dle článku 11.6

A proč nemá být určen trest konkrétně? To je pro změnu obsahem manuálu FIDE viz https://www.fide.com/fide/handbook.html?id=208&view=article, kde se říká:
The Laws assume that arbiters have the necessary competence, sound judgement and absolute objectivity. Too detailed a rule might deprive the arbiter of his freedom of judgement and thus prevent him from finding a solution to a problem dictated by fairness, logic and special factors. FIDE appeals to all chess players and federations to accept this view.

Výše uvedené řešení trestu odpovídá duchu pravidla. Těm, co preferují literu před duchem určitě neuniklo, že článek 11.3.2.2 nemluví o mobilu a tak umožňuje rozhodčímu zkontumovat partii například i při výskytu digitálek na ruce hráče.

No, a co má dělat rozhodčí který ctí ducha pravidla a řídící orgán neuvede upřesnění trestu dle 11.3.2.2? Článek 11.3.2.1 mu určitý prostor ještě dává. Jenom to musí stihnout před začátkem utkání.

Jiří Myšulka | 28.03.2018
Re: Odmítnutí výhry

Jistě - nesouhlasit lze. Ale hovoříme zde o pravidlech a ne o herních situacích. A zákaz mobilů je v pravidlech. Stejně jako je v nich možnost použití digitálních hodin, přidávání času za tah a použití hodin vůbec, což jsou věci, které historicky v pravidlech také nebyly. A různé variace remízy se také vyvíjí, jak se vyvíjí turnajová pravidla. Samotná pravidla hry šachy jsou téměř půl tisíciletí neměnná, ale sportovní a turnajová pravidla se prostě mění tak, jak se mění doba. Ale pořád jsou to pravidla. Stejně jako pravidlo, že hráč je povinen se do určité doby dostavit k partii, jinak prohraje. Se všemi těmito fakty nikdo již dnes nepolemizuje. A o mobilech a elektronice se za čas polemizovat nebude taky.

Krolop Petr | 28.03.2018
Re: Jiří Myšulka.

Už jsem fakt, nechtěl reagovat na toto téma, ale ještě to zkusím. Přispěvek Jirky Myšulky je věcný a naprosto srozumitelný. Argumentuje vcelku dobře, leč z mého pohledu poněkud nepřesně. A proto se pokusím o zpochybnění, či vyvrácení jednoho jeho argumentu:

1. Pokud pravidla připisují výhru při jisté situaci, tak je to prostě výhra.

S tímto argumentem bych souhlasil pokud by se jednalo o tzv. herní situaci. Což je třeba dále uvedené: Při matu, nebo soupeřově spadlé fangli, anebo při velké materiální nevýhodě kdy dojde k patu.

To všechno jsou herní situace k nimž dochází po předchozí hře obou aktérů. Dovolím si však tvrdit, že pípnutí mobilu znamenající okamžitou prohru, ačkoliv si mnohdy "provinilý" hráč ještě nestačil pořádně zasednout k šachovnici. To přece, není a nemůže být totéž.

Jiří Myšulka | 27.03.2018
Re: Odmítnutí výhry

Přátelé, Váš nápad s odmítnutím výhry, pokud je pravidly stanovena výhra, mi připadá poněkud úsměvný. Pokud pravidla připisují výhru při jisté situaci, tak je to prostě výhra. Je to stejné, jako bychom chtěli při matu nebo soupeřově spadlé fangli odmítnout galantně výhru, nebo při velké materiální nevýhodě docílili patu a pak soupeři rytířsky partii vzdali... Na gesta je prostoru dost mimo tyto krajní situace, kdy prostě pravidla hovoří jasně. Ano, striktní výklad mobilního pravidla je poněkud rázný, ale zdá se mi, že možností odmítnutí výhry rozhodně cesta nevede. To by byla šaškárna...

Krolop Petr | 27.03.2018
Jirkovi Kubíčkovi.

S těmi pravidly máš samozřejmě pravdu. Jenže, přeháním rád a snad i dobře. Chtěl jsem jen maximálně ukázat, kam až můžeme s mobily při jisté toleranci dojít. Vycházel jsem s lidového rčení: Podej čertu prst, a hned chce celou ruku ! Mobily musí být zakázány už jenom proto, že poměrně vysoké procento lidí nechce respektovat vůbec nic a slušnost už vůbec ne.

Asi jsem trošku idealista a proto si myslím a věřím na to, že slušný člověk - šachista, nechce vyhrát partii jen kvůli pípnutí mobilu. A proto takovou výhru odmítne. Je to z mého pohledu schůdnější, jednodušší a rychlejší řešení než čekat na nějakou změnu pravidel.

Jiří Kubíček | 26.03.2018
Stále ještě mobily

Stalo se, že „Znechucený šachista“ zvedl téma mobil a mrštil s ním na poklidnou hladinu šachového dění a:
„Vyvalily se vlny zdola, roztáhly se v širá kola; a u šachovnic kdejaký šachista zatleskal“.
Na toto téma už se zde diskutovalo několikrát. Obvykle se hladina zase rychle uklidnila. Zdá se mi ale, že odpor proti pravidlu „mobil“, v těch nižších soutěžích narůstá a ona rozbouřená hladina se tentokrát ne, a ne uklidnit.
Již jsem se této diskuze také zúčastnil, teď přidám pár reakcí na novější články:
David Ciprys - Ačkoliv mám na mobilní prohry v nižších soutěžích stejný názor jako pánové Řičica a Krolop, rozcházíme se v názoru na řešení. Oni navrhují pravidlo ignorovat, já změnit.
Davide, ano změnit pravidla by bylo ideální, jenže to je běh na dlouhou vzdálenost. Ale poptávka je, po co nejrychlejší změně. Jako první krok bych navrhoval, aby když mému soupeři zazvoní mobil a já odmítnu kontumační výhru, ať rozhodčí umožní v partii pokračovat. Setkávám se ale s tím, že rozhodčí mají strach, že když to připustí, budou nadřízenou složkou postiženi nějakou sankcí. Ale pozor, iniciativa nikdy nesmí přijít od hříšníka (to považuji za nemorální), ale od toho, kdo by ten bod získal. Mezi námi, ono to už takto funguje, já bych to nazval občanskou neposlušností, tak to legalizujme.
Petr Krolop - Bohužel, i na ty naše pitomé mobily musí být nějaké pravidlo… tak, stejně je jasné, že by se všude a vždy našel nějaký exot, který by právě u té vaší soutěžní, nedělní partie dlouze, hlučně a bezohledně řešil se svým mobilem i svojí manželkou dilema, zda k té nedělní kačeně bude lepší houskový knedlík, či snad bramborový. Ostatně, otázku typu a barvy zelí je též třeba důkladně v hrací místnosti probrat.
Petře, myslím, že buď já, nebo ty jsme zcela nepochopili, o čem je řeč. Já jsem dosud předpokládal, že se bavíme o zazvonění mobilu, a že když k němu dojde, tak dotyčný ho ihned vypne, aniž by hovor přijal. Já když si z termosky nalévám čaj, tak to klokotání je možná hlučnější, než zavrnění mobilu.
Na chování, jež popisuješ, nepotřebuješ „mobilní pravidlo“, to pravidla řeší:
11.5 Je zakázáno vyrušovat nebo obtěžovat soupeře jakýmkoli způsobem včetně neopodstatněných reklamací či nabídek remízy nebo také působením hluku v hrací místnosti.
11.6 Porušení pravidel uvedených v článcích 11.1 – 11.5 má za následek trest podle článku 12.9.

Krolop Petr | 24.03.2018
Ještě jednou k mobilu v Poštorné.

Zdá se, že můj předchozí (původně) "sentimentální" příspěvek zde zapůsobil jako nějaká kritika. To jsem, ale vůbec nechtěl. Samozřejmě, že se pan Chmelíček a pan Ciprys nedopustili žádného "zločinu." Naopak jednali v souladu s platnými pravidly. Ostatně, kritizovat pana Cipryse může jenom hlupák, který není schopen rozpoznat opravdovou profesionalitu a vysokou kvalitu. A to nejen psaného slova. Škoda, že pan Ciprys už nepíše a nedělá šachy" tak, jako před pár lety. Dokonce i pan Kalendovský (opravdová, neúnavná, žijící šachová legenda) se kamsi vytratil, a jakoby tu zůstala už jenom ta bída, bídoucí. Včetně mě, samozřejmě.

David ciprys | 22.03.2018
Mobil v Poštorné

Diskuse o mobilech jde špatným směrem. Aby nakonec hráč, který zazvoněním mobilu vyhrál, nebyl více zahanben a otráven než ten, který prohrál...
Přitom na to neměl žádný vliv. O jeho výhře rozhodl rozhodčí a tím jsem byl já. K už popsaným událostem musím přidat, že první a snad i druhé tiché pípnutí jsem "přeslechl" a k "místu incidentu" se vydal až po opakovaných zvucích a slovech jednoho z přihlížejících, "Pane rozhodčí, sedí vám tam jeden hráč s puštěným mobilem v ruce..."V předvelikonoční čas pokání udělám radost i kritikům: kromě hluboce zakořeněného pocitu, že pravidla se mají dodržovat, hrála v konečném rozhodnutí určitě roli i obyčejná lidská pýcha. Obava, co řeknou ostatní. Dlouholetý rozhodčí a školitel rozhodčích, a sám, když jeho týmu teče do bot, nepískne jasný faul na soupeře, který vidí a slyší všichni okolo.
Ačkoliv mám na mobilní prohry v nižších soutěžích stejný názor jako pánové Řičica a Krolop, rozcházíme se v názoru na řešení. Oni navrhují pravidlo ignorovat, já změnit.
Zdá se mi, že k tomu nebyla nikdy lepší příležitost.

znechucený šachista | 22.03.2018 | sekce:Soutěže družstev
Máte pravdu, ale...

Z většinou toho, co jste, pane Krolope, napsal, souhlasím, snad až na jednu věc. Mně se nikdy nestalo, že bych vyhrál zásluhou soupeřova mobilu. Ale kdyby k tomu došlo, nepociťoval bych hanbu. Prostě bych to viděl jako při kontumačním bodu, sice výhra, ovšem žádná radost z vítězství. Podle mě by hanbu měl cítit jen ten, kdo získá výhru porušením pravidel ( doping, nafilmovaná penalta ). Což zde chybí. Jistě, kdybych měl možnost nějak zasáhnout, aby rozhodčí protentokrát zvuk mobilu " přeslechl " tak bych to udělal ( i když v družstvech by záleželo, jak je pro nás zápas důležítý, ale s největší pravděpodobností ano ), ale pokud ten je nesmlouvavý, nedá se nic dělat. Prostě žádná radost, ale vyčítat si nemám co, pravidla jsem neporušil.

Krolop Petr | 22.03.2018
Panu Chmelíčkovi.

Jelikož, pan Řičica zatím na váš příspěvek neodpovídá a je velice pravděpodobné, že netráví na webu JmŠS toliko času jako, svého času pověstný pan Hliník v Humpolci. Dovolím si tedy, tzv. "přijít se svojí troškou do mlýna."

Víte, pane Chmelíčku, ona taková výhra díky pípnutí mobilu je dle platných pravidel naprosto legitimní. Jo, ale zároveň též trapná až hanebná. Já hraji šachy bohužel, dost hanebně, leč naštěstí mě dosud taková hanba nepotkala, abych si jen kvůli blbému zvuku mobilu nějakého nešťastníka musel zapsat bod za výhru. Myslím, že by se taková epizoda stala pro mě tou pravou noční můrou na hodně dlouhou dobu.

Šachová hra má samozřejmě, svá nutná pravidla, které je nutno ctít i porušovat. Porušujeme je občas proto, protože jsme lidé, či jenom lidé. A též, nelze nevzpomenout na skvělé Drdovo "hledisko vyššího principu mravního."

Bohužel, i na ty naše pitomé mobily musí být nějaké pravidlo, byť třeba toto pitomé, které zrovna máme v platnosti. Pominu-li údajné sci-fi nápovědy po telefonu (v bezvýznamné okresní, či krajské soutěži) tak, stejně je jasné, že by se všude a vždy našel nějaký exot, který by právě u té vaší soutěžní, nedělní partie dlouze, hlučně a bezohledně řešil se svým mobilem i svojí manželkou dilema, zda k té nedělní kačeně bude lepší houskový knedlík, či snad bramborový. Ostatně, otázku typu a barvy zelí je též třeba důkladně v hrací místnosti probrat.

Prostě, vyhrál jste dle platných pravidel, takže není co řešit. "Psi štěkají, karavana kráčí dál."

Ještě, k té vaší úvaze: ,,V případě že by Mikulov vyhrál a díky pokračování v této partii by vyhrála i Poštorná, mohla by být spuštěna vlna protestů."

To jistě ano. Ale, jsou to hlavně především, kdyby... V tomto případě nešlo ani tak, o nějaký šachově bezvýznamný Mikulov. Nešlo ani, o šachově stále více upadající a chřadnoucí Poštornou. Snad pominu i těch celých sedm statečných šachistů z Jundrova a jejich jistě obětavou a dalekou cestu z Brna, nemohu však opominout a odpustit smutný fakt, že se v hracím sále nenašli džentlmeni, kteří by nechali staršího, zasloužilého, místního šachistu důstojně dohrát poslední soutěžní partii. Možná je trošku škoda, že se v tomto zápase sešli jenom ti šachisté pravidel znalí, dokonale a nekompromisně je je dodržující.

Zobrazeno 51 až 60, celkem 2914
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009