Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
MSipek | 23.02.2015
Mládež

Mirek Hurta to napsal moc hezky a ještě bych dodal, že téměř všichni dospělí šachysté začali jako děti v kroužku :-)

Miroslav Hurta | 22.02.2015
Do diskuse

Nemínil jsem se do diskuse zapojit, ale když už jsem byl vyzván… Statistiku si žádnou nevedu, počet mých odchovanců, kteří se v dospělosti věnují šachu, se pohybuje v řádu desítek. Ovšem jaksi mi uniká smysl této statistiky. Pokud Pavel naznačuje, že výchova dětí nemá smysl, pak bych rád podotkl, že není prvořadým cílem mládežnického trenéra, aby svou úspěšnost poměřoval tím, kolik řádně registrovaných dospělých šachistů z jeho adeptů vyroste, ale spíš v tom, jak rozvíjel jejich myšlení a morálku, kolik zábavy a pěkných zážitků si děti ze šachů do života odnesly. Když naučím svého syna jezdit na kole, nebudu plakat nad tím, že to bylo k ničemu, neboť se syn odmítl přihlásit do oddílu závodní cyklistiky. Stejně tak když někoho naučím plavat, nebyla má činnost zbytečná jen proto, že se z něj nestal závodní plavec. Jinak budu připomínat vedoucího skautského oddílu, který by po deseti letech zkonstatoval, že jeho činnost byla marná, neboť žádný ze svěřenců v dospělosti neodjel ani na Aljašku, ani do Kanady, kde by žil zálesáckým životem…

Pavel Šťastný | 22.02.2015
Tempo doby.

Dva velmi inspirativní předcházející příspěvky. Osobně mám stejný problém jako kolega Krolop - často musím potlačovat svoje grafomanské sklony a snažit se nepsat. Nejde mi do hlavy, že JMŠS má 1320 aktivních členů, díval jsem se na návštěvnost webu - od 1.2. do 22.2 do 14.00 hod. 6037 návštěv a "diskutujících" nepoměrně méně k těmto číslům. Proč "nikdo nepíše"? To občasné anonymní chrstnutí žumpy pochopitelně nepočítám. Že by to bylo jako v tom vtipu? - Pepíček je němý a najednou někdy v 15 letech u oběda prohlásí, že polévka je přesolená. A na otázku, proč do té doby nepromluvil suše odpoví, že doposud bylo vše v pořádku. Mně tedy šachovém hnutí v ČR příliš v pořádku nepřipadá, ze všeho nejvíc mi připomíná to autíčko na setrvačník, co sice ještě jede, ale co nevidět (až "staří hráči" pomřou) se víceméně zastaví. Dovolím si povzbudit Mirka Hurtu k odpovědi na dotaz kolegy J.K., kolik že procent dětských talentů vydrželo za šachovnicí i v dospělosti? Moje statistika je tristní. Za 32 roků svojí trenérské práce mi "prošlo rukama" cca 200-300 dětí. Některé se v kroužku jenom ohřály, jiné jezdily po turnajích roky. Ale po dovršení 18i let hraje aktivně slovy jedna "moje" hráčka a lze předpokládat, že po založení rodiny i ta odloží šachy na vedlejší kolej. Čili jedna velká nula. Jistě, dělal jsem asi "všechno špatně", ale nula je přece jenom množství menší, než malé. Hlavně z tohoto důvodu jsem šachy zcela "odepsal". Možná je to jenom můj subjektivní názor a šachy spějí k světlým zítřkům. Podle mého skalního přesvědčení pokud ale šachy "nezrychlí" a nepřizpůsobí se hektickému tempu doby ke kterému jsou děti odmala vedeny, jsou odsouzeny k živoření.

Petr Krolop | 22.02.2015
Poděkování.

Děkuji panu Kalendovskému za pěkný příspěvek, který má nejen hlavu a patu, ale i pořádný kus pravdy. Tedy, určitě se zde nejedná o nějaké žvatlání nerudného staříka.

Docela jsem se zdráhal i váhal s napsáním tohoto příspěvku. Ne, že by se mně snad špatně reagovalo na skvělý textík - příspěvek pana Kalendovského. Anebo, že bych měl mít problém s reakcí na včasnou a vcelku optimistickou zprávu o činnosti Okresního šachového svazu Hodonína v roce 2014. Ne, ani jedno, ani druhé. Jenom mám nepříjemný pocit, že těch příspěvků na zdejším fóru mám už poměrně dost. Z toho se pak odvíjí mé obavy, že tento web až příliš přesycuji a zahlcuji svými poměrně dosti neučesanými myšlenkami. Ostatně, znáte to trefné rčení: Jména hloupých na všech sloupích.
Co se tedy týče zprávy o činnosti šachistů na Hodonínsku, tak mě asi nejvíce "udeřilo do očí" to, že mezi vyjmenovanými soutěžemi kterých se týmy z Hodonínska účastní (II.liga, KP II., OP I. a. OP II.) postrádám soutěž KP1, které se účastní Veselí nad Moravou. No, paradoxně se této soutěže účastní i Petr Trávníček, jenž právě v této soutěži hostuje za áčko Veselanů. Ale to je jen taková snad malá, byť pro mě docela kuriózní nepřesnost, či chybička.

Jan Kalendovský | 21.02.2015 | sekce:Soutěže družstev
Optimismus pesimisty

Vznikají nové kluby a vstávají z mrtvých staré (O. Šípek). Pravda. Ty nové často na troskách starých - pravda (Krolop). Možnost hrát za tři družstva - být na 3 soupiskách (Dobrá věc) Ale tím spíš potlačuji, než zvyšuji konkurenceschopnost, ne?! I když se díky mně(?!) snad nakonec utvoří tým, který by jinak nehrál (Šípek). Obecná vzdělanost velmi poklesla a možná proto se lidé bojí diskutovat, aby se neprokázalo, jak jsou nevzdělaní (Šťastný) Možná. Já nejsem takový optimista, jako přítel Olin Šípek. Neuč se, živoť tě naučí - viděl jsem mnohé, jak to chodí. Na které rapidy chodí v Brně 70 lidí - možná na ty, které pořádá nějaký klub 1 za rok. To je pak svátek. Na těch pravidelných periodických turnajích účast spíše výrazně klesá (viz Třetí sobota, Blitz grand Prix, turnaj U Pásků - v únoru nás bylo rekordních sedm). Každé pro má své proti. Kolik klubů zde v Brně má vlastní místnost, resp. ji během posledních let ztratilo (ŠK 64 Brno, Moravská Slavia, teď Vinohrady). Do Lokálky nebo Jundrova se všichni nevejdou. Je to důvod k optimismu? A pak v nemalé míře ta různá omezení a změny pravidel z FIDE, která začíná připomínat bruselské byrokraty. To přece musí normální šachisty odrazovat od účasti v tak absurdně regulovaných soutěžích. Také bych vzal v úvahu, kolik z účastníků dětských soutěží vydrží u šachu do dospělosti. Má pan Hurta nebo jiní odborníci z KM k dispozici statistiku? Podle toho, kdo hrává v týmech dospělých Loko Brno z dětí (odchovanců), tipl bych tak jedna desetina. No - mohl bych na Vaše vtipné a věcné diskusní příspěvky reagovat do nekonečna. Ale koho by bavilo žvatlání nerudného staříka. Tak zatím končím.í

Tom Rösner | 19.02.2015
Re: Zpráva o činnosti...

Naší hlavní zbraní je překvapení... Překvapení a strach, strach a překvapení... Našimi dvěma hlavními zbraněmi jsou strach a překvapení... A nemilosrdná výkonnost... Našimi třemi hlavními zbraněmi jsou strach, překvapení a nemilosrdná výkonnost... A téměř fanatická oddanost Papeži. Našimi čtyřmi... Ne... Do naší hlavní výzbroje... Mezi naše zbraně... patří takové prvky jako strach, překvapení...

Ještě bych dodal, že ŠK Hrušovany se již nějakou dobu jmenují úplně jinak, ale nikdo tu přece nečeká Španělskou inkvizici :)

Petr Krolop | 19.02.2015
Zprávy o činnosti z okresních šachových svazů.

Zatím byly zveřejněny pouze zprávy o činnostech Okresních šachových svazů Znojma a Brna - venkova za rok 2014. První vlašťovička prý žádné jaro neudělá a tak možná proto se ta Znojemská zpráva setkala s okamžitou kritikou. Doufejme, že zbylé zprávy už nebudou mít ani tu maličkou nepřesnost, natožpak chybičku. Vyhotovení a zveřejnění zprávy o činnosti Okresního šachového svazu Hodonína bude zřejmě trvat o dost déle. Jednak, času do 28. 2. 2015 je ještě dost a hlavně zde je ta činnost jistě intenzivnější, obsáhlejší a tudíž i náročnější. Inu, všechno má svůj čas a plody této činnosti je třeba nechat náležitě dozrát.

Miroslav Hurta | 18.02.2015
Zprávy o činnosti

Byl jsem pověřen zprávy z okresních šachových svazů na tomto webu pouze zveřejnit. Pochopte prosím, že do nich nemohu zasahovat. Otázku, jak to tedy se znojemskými oddíly je, by měl zodpovědět někdo z vedení OŠS Znojmo.

Zápisem z krajské konference byl pověřen pan Trávníček, ověřovatelem zápisu je pan Chmelíček. Jakmile mi bude ověřený zápis doručen, bude na tomto webu příslušná zpráva. Nedočkavcům mohu zatím mailem zaslat přijatá usnesení konference

příznivec kuřimské kavárny | 18.02.2015
Dvojitá partie

Chyba nastala u zápasu v Opavě, nehrál Luděk Fuchs, ale Michael Věžník, na db.chess již¨opraveno. Co by mě ale zajímalo víc, je alespoň stručná zpráva z konference JmŠS, měla se konat minulé pondělí. Bude ?

pavel šťastný | 18.02.2015
Generace degenerace

Mně osobně se nechce ani věřit, že vůbec nikdo neprojevil zájem a nezeptal se zde, kdo vlastně hrál za ten Duras ve Vyškově a v Opavě? Odbočím k docela trefnému povzdechnutí překladatele Jana Mattuše v LN pod názvem Generace degenerace. Cit.: Během jednoho dne mi přišly do rukou dva různé texty. Nejprve rukopis od jednoho známého, kterému bude za chvíli 60, vyučil se kdysi ve fabrice. V jeho písemnosti jsem našel jednu pravopisnou chybu. To druhé byl odborný článek k překladu do cizího jazyka od člověka, který je mnohem mladší, ale před jménem i za ním je metr titulů. V úvodu jeho práce, srovnatelně dlouhém s prvním textem, bylo 8 pravopisných chyb včetně některých dosti příšerných..... Možná má tenhle postřeh s tou naší vadnoucí diskusí větší spojitost, než si myslíme. Šachisté by možná i chtěli diskutovat, ale zejména ti mladší velmi dobře vědí, že toho v životě moc nepřečetli a hrubkami v textu či nějakými kostrbatými a neohrabanými formulacemi by na sebe poukázali jako na "nenapravitelné nedouky". Jistě, když někdo napíše nějakou anonymní žumpu, tak na pravopis příliš nehledí, ale (a slyšel jsem to už od jednoho šachisty) malá ochota jít se svým názorem "na písemný trh" může opravdu souviset s jazykovou degenerací naší generace....

Zobrazeno 471 až 480, celkem 2918
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009