Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Millbo | 26.03.2015
KPII

Ohledně síly soutěže jsem reagoval spíše na pana Krolopa.

Před časem (před konferencí, která změnila počet družstev v KPII) vznikl docela podrobný materiál s různými náměty na reorganizaci soutěže. Řekl bych, že stále může sloužit jako základ všech dalších návrhů (jen ho najít :-D). Škoda, že tato debata nezačala o pár měsíců dříve, konference mohla rychle zjistit, jaká je všeobecná nálada a vůle po změně (a jaká cena je akceptovatelná).

Zdeněk Uřičář | 26.03.2015
KP-2

Padají zde zajímavé nápady na další ročníky KP-2 a dovoluji si připojit se do debaty. Navrhoval bych vytvořit tři nebo čtyři skupiny po osmi družstvech, takové oblastní přebory, kde by se odehrálo 7 kol a zbývající 4 kola postupně dolosovat ze spojení všech skupin. Tak se hraje například u mládeže.
Co by to přineslo?
Hrálo by se 11 kol. Prvních sedm kol by se jezdily ty nejkratší vzdálenosti a z posledních čtyř kol by každý hrál 2x doma a 2x venku, což by znamenalo jen 2 delší výjezdy. Naopak pozitivní by byla přímá konfrontace všech skupin. Do KP jedničky by postupovaly nejsilnější týmy a o poslední místa by bojovaly ti nejslabší. Sem tam by se utkala družstva, která spolu nikdy nehrála, ale to by bylo taky atraktivní.
Jediným problémem by bylo losování posledních 4 kol.

Jaroslav Hejný | 26.03.2015
re: Milbo

Pokud to je reakce na mě... Já nikde netvrdím, že KP2 bude silnější (nebo to aspoň nevidím), naopak tvrdím, že z ní bude lehčí postoupit.
13 hracích termínů je jasných. A myslím, že začít týden před KP1 a skončit týden po KP1 není žádnej extra problém.
Stejně tak si myslím, že víc mančaftů v jedné skupině bude znamenat, že v soutěži si každej najde toho svýho soupeře, nebude jeden vyloženě slabej mančaft, týmy budou vyrovnanější, bude o co bojovat..
A dojezdové vzdálenosti.. Nejmenší budou pokud budou dvoučlené skupiny (přeháním), čím víc účastníků, tím větší dojezdová vzdálenost, naopak je to vykoupeno větším počtem partií. Pokud bude o 3-4 partie, to tak to znamená 2 výjezdy navíc, pokud uvážím vzdálenost +- 50km (jedním směrem), 5kč/km a 2 auta na mančaft, tak to je 2000kč na cesťáku navíc, náklady na domácí zápasy zanedbám... Můj klub za to sehraje 24-32 partií, tak myslím, že to není tak hrozná částka...
Bohužel, můj návrh je další redukce týmů v KP2 a samozřejmě netvrdím, že je to správnej (a už vůbec ne jedinej správnej) návrh..

Millbo | 26.03.2015
Dvě skupiny KPII

Pokud jsem vše správně pochopil, upozornil bych, že ve skupině s 13 nebo 14 družstvy se vždy bude hrát 13 kol (v případě 13 družstev bude mít v každém kole vždy jedno volno). Znamenalo by to najít další dva vhodné termíny (což v přetékajícím kalendáři nebude nejspíš úplně snadné) a samozřejmě je tu další potíž s výrazným zvýšením dojezdových vzdáleností (ta byla vysvětlena již mnohokrát).

Vůbec pak nerozumím tomu, proč by měla být KPII silnější. Dle mého je dnes přesně mezi OP a KPI, což je naprosto ideální stav. Posílením soutěže se přece "slabších" nezbavíte, ti mohou z OP postupovat tak jako tak. V silnější soutěži bude naopak jejich "slabost" více vidět. Nemluvě o tom, že pro slabší hráče může být nabraná zkušenost proti silnějším soupeřům odrazovým můstkem k dalšímu výkonnostnímu růstu.

Teoreticky - pokud bude KPII silnější, co se stane s družstvy, která sestoupí? Dokáží si své hráče udržet a "donutit" je hrát se soupeři o 1-2 třídy slabšími? Pokud se nepletu, dnes taková situace nehrozí a rozdíl mezi OP a KPII je maximálně třída.

Petr Krolop | 26.03.2015
Počet družstev v KP2.

Mně osobně se nevíce (a vlastně jenom) líbí návrh, který zde předložil pan Jaroslav Hejný. Týmů je málo, tak nač lpět na třech skupinách. Tradice těchto tří skupin je taková, že jeden tým (poslední) plní pouze roli tzv. týmu do počtu. Dvě skupiny po 13 - 14 týmech jsou tím nejlepším a nejjednodušším řešením.

Jaroslav Hejný | 26.03.2015
Počet družstev v KPII

Pokud můžu přidat i svůj návrh tak navrhuji 2 skupiny po 13 nebo 14 účastnících. Z KP1 sestup vždy 2 poslední, z KP2 postup týmy na 1. a 2. místě (z KP1 víc sestupů v případě pádu mančaftů z 2.ligy z JmK). A sestupujících z KP2 bude tak jako teď - 5 (z KP2 víc sestupů v případě pádu týmu z 2.ligy z JmK). Odehraje se 12 nebo 13 kol, což dá šanci napravit pár zaváhání, KP1 bude zajímavější, protože vždy přijdou 4 nové mančafty a postup z KP2 bude (podle mě) o něco lehčí. V KP2 bude 26 nebo 28 týmů, místo stávajících 30, což si myslím, že je taky OK.

Millbo | 26.03.2015
Copak družstva, ale jmelí...

Když vidím, jak se nám diskuse krásně rozproudila, nedá mi to a také se přidám :-D.

Reorganizace KPII jistě není nemožná, ale je třeba přejít na systém, který bude opravdu lepší (nebo aspoň vyřeší zásadní problémy stávajícího). Opravdu je absence dvou partií tak zásadním problémem, aby ospravedlnila zásadní změnu zavedeného a celkem fungujícího systému? Sám jsem v posledních letech vynechal v KPII jen pár zápasů, jsem rád za každou partii, ale hrát za cenu výrazně vyšších dojezdových vzdáleností, složitých soupisek s desítkami/stovkami jmen nebo nejistoty, kde budeme hrát příští zápas? Konečně, průměrný počet partií na hráče byl letos v KPIIA asi 5,9 a pouze 25 hráčů (aspoň jednou hrálo 120 hráčů) odehrálo všech 9 partií... Sám jsem po důkladném rozvážení hlasoval pro 10 členné skupiny KPII, jako nejmenší z možných zel a zatím mě nic nepřesvědčilo, že to byla chyba.

Dle mého není důležité kolik kol se v soutěži hraje, spíš bych se zaměřil na to, aby každý kdo hrát chce, hrát opravdu mohl a nestáli mu v cestě zbytečné administrativní překážky. Sám jsem se letos musel vzdát účasti v Okresním přeboru, protože náš klub vyčerpal limit volných hráčů. Podobný osud pravidelně potkává více spoluhráčů, ačkoli letos výrazně pomohlo uvolnění na tři soupisky. Přiznám se, že každoročně zvažuji, zda nenapsat do soupisek několik „černých duší“ abych si uvolnil hráče. Nikdy přitom nejde o uvolnění posil, které zajistí postup nebo udržení, snahou dosud vždy bylo jen prosté umožnění hráčům hrát. Podpořil bych proto myšlenku, která uvolní předpisy a umožní klubům mít například libovolný počet volných hráčů a k zápasu nemuseli nastoupit (v osmičlenných družstvech) s maximálně 3 „písmenky“, ale aspoň čtyřmi. Pokud vím, tyto přísné předpisy se drží snad jen kvůli teoretickým možnostem vzniku několika zcela shodných „virtuálních“ družstev, která by mohla hrát v různých soutěžích. Nemyslím, že by to přineslo tak výrazná negativa (navíc nemluvím o úplném zrušení, jen uvolnění, takže vznik zcela shodných družstev by byl maximálně o trošku snazší než dnes). Kromě toho je zřejmé, že k obcházení pravidel dochází tak jako tak („mrtvé duše“, přestupy hráčů z klubů s „málo písmenky“ do klubů s „mnoha písmenky“ s cílem „vyrovnat“ sestavy, atp.).

Vlastimil Rozumek | 24.03.2015
Jediná skupina (jediná soupiska)

Se zájmem jsem si přečetl (několikrát) příspěvek p. Stanislava Párala, který přišel s ideou jediné soupisky. Nápad snad nejoriginálnější, jaký jsem zde viděl. Podle mého názoru v současné době asi neproveditelný z důvodu svazové legislativy a z důvodu, které popsal p. Jan Kolařík a obává se o družstvo žáčků, které soutěží prochází na jedničku, ale v posledním kole jsou "sejmuti" staršími otřelými šachisty nějakého velkoklubu (pravděodobně by to byl brněnský klub).

Taky se neobávám, že by nastoupili 2 GM a 3 IM, ale našli by se (a to určitě ELO 2000 -2200), kteří by se v takovém důležitém posledním kole angažovali a dokázali by si sami sobě, jací jsou kabrňáci.

Tedy, co se týče jediné soupisky, zatím asi ne. Jde mi ale o něco jiného. Jde mi o to, nezavrhovat takové nápady a myšlenky, které jsou a mohou být přelomové a revoluční a to právě kvůli tomu, že jsou nečekané a působí jako blesk a mohou nám ukázat další směr a další možnosti v jiné dimenzi.

A teď další nápad, pro změnu můj. Co tak udělat z KP II jen jednu skupinu. V současné podobě z 30 družstev? A kolik hraných kol vyhovuje nejvíce většině? 11? tak se bude hrát na 11 kol.

Možností, jak rozpracovat herní systém jedné skupiny, je v tomto případě mnoho a fantazii se meze nekladou. Může tam být omezení, že týmy, které mají k sobě největší vzdálenosti, spolu hrát nebudou. Může být různý pohled na rozlosování, nebo hrát přebor švýcarským systémem. Problém vymyslet, jak budou týmy sestupovat do svých okresů, taky není neřešitelný...

Taková soutěž, si myslím, by byla velmi atraktivní a zajímavá napříč celým krajem.

Pepa | 24.03.2015
Re: JC a re jediná soupiska

Takový záchvat smíchu jsem nedostal hodně dlouho..Aneb pane Šťastný trefa do černého :-)...Dá se říct že na většině serveru používám nick tucnak64..věřím že jsem dost odtajnil moji identitu...
Jinak souhlasím s panem Hurtou, že si to nedovedu představit a je to dle mě neproveditelné..kdo chce hrát dost může být napsán na třech soupiskách a je to..stejně moc jiných volných termínů není..zdraví tučňák

Stanislav Páral | 24.03.2015 | sekce:Soutěže družstev
Re: Jediná soupiska

Pokusím se odpovědět na dosud položené dotazy a objasnit jaká je moje představa. Nejprve ad. pan Hurta:

1) Návrh je tak zásadní, že si nedovedu představit, že s tím přijde republikový orgán. Nejsem si přesně jist, jak to funguje ve svazu teď, ale podle mne s tím musí přijít šachová veřejnost, tj. my, přednést to na plénu, prodiskutovat a pak teprve, asi na sjezdu ŠS, pověřit republikovou STK vypracovat směrnici. Tedy nejdříve zdola nahoru a pak zhora dolu.
2) Ohledně Swissmanageru, to je technická záležitost vedoucího soutěže, nevidím v tom problém, DB dnes zvládají více než členskou základnu ŠS.
Pokud má oddíl více družstev v jedné soutěži, je jen na oddílu, jaké sestavy postaví do jednotlivýcch kol, všechny představitelné varianty jsou možné, ale hráč nemůže v jeden čas hrát 2 partie, tedy nelze ho napsat do sestavy Loko \"F\" a současně Loko \"G\" v zápase Loko \"F\" - Loko \"G\", tj. nelze nastoupit sám proti sobě. Ale v odvetě již může nastoupit na 2. družstvo. Je to na oddílu, ale podle mne to nepodporuje týmového ducha a asi se to moc nepoužije.
Pojem \"hostovat třeba z Durasu za Lokomotivu v II. lize\" se změní na \"hostování z Durasu za Lokomotivu\", tj. host může nastoupit za kterýkoliv tým Lokomotivy, od ligy po základní soutěž.
Pokud hráč odehraje utkání v lize, neznamená to, že nemůže hrát okresní přebor nebo třeba KP2A.
Tento návrh znamená konec pojmu \"základní sestava\" pro soutěž. Považuji to za zbytečné a omezující ustanovení soutěžního řádu. Potom z toho vznikají další divná pravidla, jako např. o 3 soupiskách.

Ještě k připomínce o manipulacích od pana Kolaříka:
Včera, dnes i zítra se i na soutěžních šachovnicích dějí divné věci, občas se to kritizuje, občas i řeší, ale je to tu stále. Jediná soupiska je návrh pro odstranění několika soutěžních omezení, nebojím se toho, že nějaký blázen přeplatí 8 GM aby hráli pralesní ligu.
Byl jsem u toho, že GM nastoupil v KP, pro soutěž to mělo své plus i mínus.

Pro odlehčení doporučují přečíst:
http://sport.lidovky.cz/nejvetsi-sportovni-debakly-historie-ds8-/ostatni-sporty.aspx?c=A150213_221319_ln-sport-ostatni_makr

Zobrazeno 401 až 410, celkem 2918
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009