Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Vlastimil Rozumek | 24.03.2015
Jediná skupina (jediná soupiska)

Se zájmem jsem si přečetl (několikrát) příspěvek p. Stanislava Párala, který přišel s ideou jediné soupisky. Nápad snad nejoriginálnější, jaký jsem zde viděl. Podle mého názoru v současné době asi neproveditelný z důvodu svazové legislativy a z důvodu, které popsal p. Jan Kolařík a obává se o družstvo žáčků, které soutěží prochází na jedničku, ale v posledním kole jsou "sejmuti" staršími otřelými šachisty nějakého velkoklubu (pravděodobně by to byl brněnský klub).

Taky se neobávám, že by nastoupili 2 GM a 3 IM, ale našli by se (a to určitě ELO 2000 -2200), kteří by se v takovém důležitém posledním kole angažovali a dokázali by si sami sobě, jací jsou kabrňáci.

Tedy, co se týče jediné soupisky, zatím asi ne. Jde mi ale o něco jiného. Jde mi o to, nezavrhovat takové nápady a myšlenky, které jsou a mohou být přelomové a revoluční a to právě kvůli tomu, že jsou nečekané a působí jako blesk a mohou nám ukázat další směr a další možnosti v jiné dimenzi.

A teď další nápad, pro změnu můj. Co tak udělat z KP II jen jednu skupinu. V současné podobě z 30 družstev? A kolik hraných kol vyhovuje nejvíce většině? 11? tak se bude hrát na 11 kol.

Možností, jak rozpracovat herní systém jedné skupiny, je v tomto případě mnoho a fantazii se meze nekladou. Může tam být omezení, že týmy, které mají k sobě největší vzdálenosti, spolu hrát nebudou. Může být různý pohled na rozlosování, nebo hrát přebor švýcarským systémem. Problém vymyslet, jak budou týmy sestupovat do svých okresů, taky není neřešitelný...

Taková soutěž, si myslím, by byla velmi atraktivní a zajímavá napříč celým krajem.

Pepa | 24.03.2015
Re: JC a re jediná soupiska

Takový záchvat smíchu jsem nedostal hodně dlouho..Aneb pane Šťastný trefa do černého :-)...Dá se říct že na většině serveru používám nick tucnak64..věřím že jsem dost odtajnil moji identitu...
Jinak souhlasím s panem Hurtou, že si to nedovedu představit a je to dle mě neproveditelné..kdo chce hrát dost může být napsán na třech soupiskách a je to..stejně moc jiných volných termínů není..zdraví tučňák

Stanislav Páral | 24.03.2015 | sekce:Soutěže družstev
Re: Jediná soupiska

Pokusím se odpovědět na dosud položené dotazy a objasnit jaká je moje představa. Nejprve ad. pan Hurta:

1) Návrh je tak zásadní, že si nedovedu představit, že s tím přijde republikový orgán. Nejsem si přesně jist, jak to funguje ve svazu teď, ale podle mne s tím musí přijít šachová veřejnost, tj. my, přednést to na plénu, prodiskutovat a pak teprve, asi na sjezdu ŠS, pověřit republikovou STK vypracovat směrnici. Tedy nejdříve zdola nahoru a pak zhora dolu.
2) Ohledně Swissmanageru, to je technická záležitost vedoucího soutěže, nevidím v tom problém, DB dnes zvládají více než členskou základnu ŠS.
Pokud má oddíl více družstev v jedné soutěži, je jen na oddílu, jaké sestavy postaví do jednotlivýcch kol, všechny představitelné varianty jsou možné, ale hráč nemůže v jeden čas hrát 2 partie, tedy nelze ho napsat do sestavy Loko \"F\" a současně Loko \"G\" v zápase Loko \"F\" - Loko \"G\", tj. nelze nastoupit sám proti sobě. Ale v odvetě již může nastoupit na 2. družstvo. Je to na oddílu, ale podle mne to nepodporuje týmového ducha a asi se to moc nepoužije.
Pojem \"hostovat třeba z Durasu za Lokomotivu v II. lize\" se změní na \"hostování z Durasu za Lokomotivu\", tj. host může nastoupit za kterýkoliv tým Lokomotivy, od ligy po základní soutěž.
Pokud hráč odehraje utkání v lize, neznamená to, že nemůže hrát okresní přebor nebo třeba KP2A.
Tento návrh znamená konec pojmu \"základní sestava\" pro soutěž. Považuji to za zbytečné a omezující ustanovení soutěžního řádu. Potom z toho vznikají další divná pravidla, jako např. o 3 soupiskách.

Ještě k připomínce o manipulacích od pana Kolaříka:
Včera, dnes i zítra se i na soutěžních šachovnicích dějí divné věci, občas se to kritizuje, občas i řeší, ale je to tu stále. Jediná soupiska je návrh pro odstranění několika soutěžních omezení, nebojím se toho, že nějaký blázen přeplatí 8 GM aby hráli pralesní ligu.
Byl jsem u toho, že GM nastoupil v KP, pro soutěž to mělo své plus i mínus.

Pro odlehčení doporučují přečíst:
http://sport.lidovky.cz/nejvetsi-sportovni-debakly-historie-ds8-/ostatni-sporty.aspx?c=A150213_221319_ln-sport-ostatni_makr

Miroslav Hurta | 24.03.2015
Jediná soupiska

1) Návrh pana Párala přesahuje kompetence našeho krajského šachového svazu, vše, co se týká Soutěžního řádu a jeho úprav spadá do sféry působnosti republikových orgánů.
2) Návrh si dost dobře nedovedu představit v praxi. To skutečně u jednoho družstva v městském přeboru u každého družstva Lokomotivy bude vedoucí soutěže zadávat do Swissmanageru místo maximálních dvaceti hráčů všech 120 členů Lokomotivy? Vždyť to bude nepřehledné. A jak to bude, když při jedné oddílové soupisce bude mít jeden oddíl v jedné soutěži více družstev? To bude moci nastupovat kdokoli za jakékoli družstvo? Vždyť pak bude skutečně reálně hrozit, že se budou potkávat v jedné soutěži titíž soupeři několikrát (ale za různá družstva).
Nezabije se tím hostování? Vždyť pokud bude někdo hostovat třeba z Durasu za Lokomotivu v II. lize a bude tak figurovat na jednotné soupisce Lokomotivy, znamená to pak, že za svůj mateřský klub Duras už vůbec nebude moci hrát ani v nižší soutěži (když je jen jedna soupiska)??? Vůbec tomuto návrhu nerozumím, prosím o vysvětlení.

MSipek | 23.03.2015
stránky

Asi se začalo moc diskutovat a stránky proto zase padají. Je zajímavé, že novinky se nezobrazují, ale forum ano, tak jako minule při problémech se stránkami.

pavel šťastný | 22.03.2015
JC

....Frištěnský, tučňáci přece žijí na jižním pólu, tolikrát jsme to brali.... (Cimrman - Dobytí severního pólu). Pepo a tolikrát jsme tu psali, že když napíšeš něco nadprůměrně inteligentního, že se máš přestavit jménem a příjmením, abychom si nemysleli, že jsi doopravdy tučňák.....

Pepa | 22.03.2015
Re:Jediná oddílová soupiska

Uplná blbost!

Jan Kolařík | 22.03.2015 | sekce:Soutěže družstev
AD jediná soupiska

Minule (v roce 2013) jsem v reakci na tento návrh psal, že by to snad mohlo i fungovat. Jak čas plyne, tak jsem svůj názor přehodnotil. Ve skutečnosti by to vneslo velikou nespravedlnost v jednotlivých soutěžích. Představte si např. situaci v okresním přeboru, kde družstvo složené ze žáků celou sezónu poctivě usiluje o postup do vyšší soutěže. Konkurenční družstvo na jediné a poslední kolo nasadí ten nejtěžší kalibr, co na své takto koncipované soupisce má a tak se proti sobě postaví žáci a dvoulitři. Výsledek: zcela znehodnocená soutěž okresního přeboru, smutek a neskutečné roztrpčení hráčů. O soutěži družstev by snad už ani nešlo hovořit.
Shrnutí: návrh je to zajímavý s originální a překvapivou myšlenkou, ale za sebe říkám "ne".

Stanislav Páral | 22.03.2015 | sekce:Soutěže družstev
Jediná oddílová soupiska

Jsem rád, že se do této diskuse se stále více zapojují i funkcionáři. Pokusím se tedy opět připomenout svůj příspěvek z 10.04.2013: "Jedna a jen jedna oddílová soupiska".
Jedna soupiska na oddíl by podle mne výrazně zjednodušila práci STK a také by ovlivnila zájem oddílů o některé problémové soutěže (např. JmKP2).
Svaz již nebude omezovat oddíly nadbytečnými pravidly a oddíly se jasně vyhraní v zájmech, zda hrát o postup do vyšší soutěže nebo minimalizovat náklady na družstvo. A diskuze o KP2 se, podle mne, dostane do úplně jiné, jednodušší (tedy rovnější) roviny.

Pro ty, kdo netuší o čem píši, zopakuji:

Šachový oddíl bude mít jen jednu jedinou soupisku. Tato soupiska bude sloužit pro všechny soutěže, které má oddíl právo hrát.

Všichni hráči oddílu budou jednoznačně seřazeni v pořadí, jak se to v oddíle sestaví, soupiska bude jediná, platná pro celou sezónu. Hráč bude mít právo hrát kteroukoliv soutěž, kterou jeho oddíl hraje. Status volného hráče zanikne, hostování zůstává, zůstane omezení nehrát více partií ve stejném čase, tj. hráč tedy nebude moci nastoupit sám proti sobě. Také zanikne termín "základní sestava" a povinnost odehrát nějaký počet utkání.
Bude-li hráč chtít hrát vše, co stihne, a oddíl mu to umožní, ať tedy hraje třeba X partií do měsíce.

Re: p. Továrek

Stejný problém jako jihomoravská STK řeší i STK ŠSČR při rozdělování pražských družstev do jednotlivých skupin 2. ligy. STK ŠSČR tento problém řeší losem - pražská družstva jsou před každou sezónou rozlosována do jednotlivých skupin. Přestože los může působit jako objektivní řešení daného problému, nezajistí to, aby se brněnská družstva v jednotlivých skupinách. Naopak snadno může dojít k tomu, že některé brněnské družstvo stráví několik poklidných sezón v - pro Brňáky dojezdově nejvýhodnější - skupině B, zatímco jiné družstvo bude několik sezón po sobě absolvovat výlety na Hodonínsko a Břeclavsko. Protože se tomuto chci vyhnout, nejsem příznivcem losu.

Další možností je - jak navrhujete - vytvoření nějaké směrnice, která by obsahovala pravidla pro dělení brněnských týmů do skupin. Zde je ale třeba vzít v úvahu několik věcí: Ve všech skupinách KPII hraje každý rok jiný počet brněnských družstev a jedná se pokaždé o trochu jiná družstva - v jednom ročníku mají větší zastoupení velké kluby (Lokomotiva, Duras), v dalším ročníku se zase účast rozprostře mezi více menších klubů. Už toto je tolik různých proměnných, že se obávám, že vytvoření směrnice, která by se všemi těmito proměnnými počítala a obsahovala by opravdu univerzální pravidla, podle kterých by bylo možné postupovat, je prakticky nemožné. Nicméně pokud by například Jezdci Jundrov s návrhem nějakých univerzálně použitelných pravidel přišli, pak můžu veřejně slíbit, že se takovým návrhem bude STK zabývat. Protože ale nejsem příznivkyní losování a lepší řešení zatím nemáme, zůstává rozdělení družstev zatím v kompetenci VV, který družstva do skupin rozděluje sice z pohledu některých subjektivně, ale tak, aby ve skupinách pravidelně rotovala a tudíž se spravedlivě střídala.

Zobrazeno 371 až 380, celkem 2881
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  »» 

Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009