Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Tomas Rosner | 01.02.2005
re:Zkrácení hracího tempa v KP II.

Diky Davide za obsahle vysvetleni. Mam se tedy smirit s tim, ze my v KP2 budeme takova pokusna laboratorni morcata? To po me nechtej. Stran domluvenych plichet 4:4, od te doby, co se postihuji pokutami a odebiranim bodu, jich velmi drasticky ubylo, viz nase KP2B. Ale budiz, je to zrejme plne ve vasi kompetenci, toto tempo na krajske urovni prosadit a zavest. Rozhodne by ale nebylo na skodu, aby pred tim, nez se tak stane, probehla obsirna diskuse. Mam totiz pocit, ze tato zalezitost se nebude zamlouvat daleko vetsimu poctu lidi, nejen mne. Rozhodne se ale budu snazit prosadit, aby Iljumzinovova zcestna filozofie zkracovani tempa nezasahla Znojemsko.
Tom Rosner

KLIMECKÝ TOMÁŠ | 31.01.2005 | sekce:Stránky JmŠS
OKRESNÍ PŘEBOR I VYŠKOVA 2004/2005

KDE JE MOŽNÉ NAJÍT VÝSLEDKY OP 1 A OP 2 VYŠKOVA V SEZONĚ 2004/2005 JAK HLEDÁM A HLEDÁM TAK NENACHÁZÍM.DĚKUJI,ODPOVĚD NA EMAIL.

KLIMECKÝ TOMÁŠ

David Ciprys | 31.01.2005
Zkrácení hracího tempa v KP II.

Návrh Konferenci předložil pan Plch. Jeho návrh s drobounkými formálnimi úpravami přikládám. V podstatě je součástí obecnější snahy zrychlit průběh soutěží a současně omezit nehrané nebo jen formálně hrané zápasy ("dáme 4:4 a jedem rychle domů").

Na jednání VV JmŠS (tuším v květnu či červnu) po skončení a před vypsáním krajských soutěží družstev jsem navrhoval (mimo jiné) zkrácení hracího tempa v KP2 na 2 hodiny pro každého hráče, tedy maximální délka partie 4 hodiny. Důvodem je to, že v soutěžích FIDE, v naší extralize a (snad i podle plánu) v 1. lize by mělo být tempo 90 minut + 30s za tah, což při délce 60 tahů (řekněme nadprůměrné) dává právě ty 2 hodiny pro hráče a tedy 4 hodiny na zápas. Považuji za nelogické, aby se nižší soutěže hrály delším tempem než vyšší. Znám sice argument, že u elektronických hodin "nehrozí" časová tíseň, ale domnívám se, že rozvržení času je věcí svéprávnosti každého hráče (ať se hraje 2x 5, 2x 15, 2x 20, 2x 60 či jakkoli), navíc by stačila prostá úvaha, že je k dispozici asi tak 2 minuty na tah - a čas si průběžně hlídat. V KP2 by to mohlo být "na zacvičení", po zavedení elektronických hodin do 2. ligy by pak toto tempo (4 hodiny celkem) mělo jít i do KP1, aby si všichni zvykli na svižnější tempo. Navrhuji, abychom se konference jen vyjádřila k záměru zkušebně dát toto tempo do KP2 a STK (VV) aby následně určila konkrétní podobu (např. 2x 120 nebo 25 tahů za 1 hodinu + 1 hodina na dohrávku nebo 40 tahů za 90 minut + 30 minut na dohrávku). I tak budeme na hony vzdáleni době, za niž se odehrají mistrovské zápasy ve fotbale, hokeji, košíkové, kuželkách či v jiném sportu, mezi něž šachy rádi počítáme.
V obou případech tehdy hlasování VV rozhodlo tuto záležitost přenechat na rozhodnutí konference.

Tomas Rosner | 28.01.2005
Poznamka ke krajske konferenci

Ve zprave Davida Cipryse o krajske konferenci jsem narazil na pasaz, ktera me prekvapila. Jmenovite navrh zkraceni hraciho tempa v KP II. na 2x2 hodiny na partii. Proboha proc? Co je na soucasnem tempu 2/40+1h tak spatneho? Vysvetlete mi to prosim nekdo. Dekuji.

chessuss.com - admin | 21.01.2005
Ustecky Krajsky Sachovy Svaz

Dobry den, rad bych upozornil na to, ze uz konecne plne jedou stranky Usteckeho sachoveho svazu na adrese WWW.CHESSUSS.COM - prijdte se k nam podivat :)

Jan Dočekal | 24.11.2004
re:dlouhý rozpis

Musím konstatovat, že všechna pravidla a řády jsou na nic, když je uplaťňují rozhodčí "na baterky".
Nedávno jsem se byl podívat na 1.ligu v jednom pražském oddílu a pokud by vše probíhalo podle pravidel partie by zákonitě musela skončit asi o tři čtvrtě hodiny dřív (byť se stejným výsledkem) - jednalo se o to, že hráč mistrovské třídy nevěděl (?), že při novém tempu se musí zapisovat až do konce a nezapisoval, i když ho na to rozhočí upozornil.

Robert Kubicek | 17.11.2004
Dlouhý rozpis - krátké spory II

Dobry den,
jako rozhodci prazskych soutezi, ktery se chysta na come back do brnenskeho regionu musi jasne souhlasit s predchazejicim prispevkem. Musim uznat, ze pokud by nebyly rozpisy a pravidla pro zeme koruny ceske jasne ohraniceny, tak bychom pravidla "obcuravali" ze vsech moznych stran a je lepe myslet na vsemozne alternativy.
Dokonce jsem nebyl daleko okamziku, kdy jsem musel jako arbiter resit podobnou otazku jako rozhodci fotbalovi a mysli na rozhodciho v tomto smeru pravidla nebo rozpis?! Podle me zcela nedostatecne!
Souhlasim s tim, ze nema smysl v soutezi ani nekvalifikovany rozhodci, ale chci se dotknout jedne veci - jednoduchy vypocet mi rika, ze v praci vydelam za 1 hodinu tolik, kolik dostanu za rizeni jednoho utkani 1. NL. A ted mi reknete - kdo bude chtit ridit utkani za takove situace? Kdyz jsem byl na setkani rozhodcich nejvyssich soutezi, tak mi bylo uzko pri uvedomeni, ze jsem o deset let mladsi, nez dalsi arbiter. A ci je to chyba?
Na zaver maly inzerat - v prubehu unora se budu stehovat zpet. Hrani sachu me moc nebavi, ale stale chci pokracovat v duchu Lubomira Gillara. Pokud ma nekdo zajem o rozhodciho napr. v 2. NL, ozvete se. Rad vypomohu a podotykam, ze penize nejsou ten spravny muj motiv.
Robert Kubicek

David Ciprys | 27.06.2004
Dlouhý rozpis - krátké spory

Jako "vedoucí autorského kolektivu" Rozpisu soutěží musím přiznat, že i mě se zdá trochu dlouhý. Ovšem po zkušenostech s několika soudními přemi, které vedl několik let nejmenovaný pražský oddíl se šachovým svazem a vedoucím extraligy (vedoucího žaloval o pakatel, 200,000Kč), si nejen JmŠS dává dobrý pozor, aby si za formulacemi ve svých předpisech mohl stát a nebyl soudem a žalobcem roznesen na kopytech. Odtud tedy pocházejí některé delší a šroubovanější formulace.
Požadavek na kvalifikované rozhodčí je logickým důsledkem toho, že se konečně rozjely školení a semináře rozhodčích. Každý sportovní svaz si dodržování pravidel a udržování kvalifikace rozhodčích pečlivě hlídá. Kdo někdy zažil hádku hráčů nebo vedoucích družstev (kteří na sebe pak několik let nemluvili), a která se rozhořela jen a jen proto, že v inkriminovaném okamžiku nebyl na místě nikdo, kdo by autoritativně vyložil Pravidla nebo Soutěžní řád, ten mi dá za pravdu, že dobrých rozhodčí je u nás jako šafránu. V KP I. a KP II. by měli převážně pískat hrající rozhodčí, tedy žádní strejdové, kteří přijeli jen proto, aby si přečetli noviny a shrábli odměnu.
Finančních pokut je Rozpisu skutečně hodně, ale rozhodně jsme ještě daleko od kdejaké okresní fotbalové disciplinárky, která zasedá 1-2x týdně a pořád má co řešit. Přiznám se, že i já bych některé poplatky oželel, ale je-li povinnost udělit pokutu přímo v Soutěžním řádu a rozpis vyšších soutěží se tím striktně řídí, je cílem JmŠS maximálně sladit pravidla v navazujících soutěžích. Jinou věcí jsou pokuty za pozdní hlášení výsledků, odeslání přihlášek, nesehrání utkání apod., kde si hříšníci narušující celou soutěž plně zaslouží přibít na pranýř. Jen tak pro zajímavost - v celém letošním KP I. nebyla uložena jediná pokuta.
Doping v šachu je vděčné téma vtípků, že šachisté sportují opravdu jen když potřebují odběhnout na onu místnost a odpustit tam část z vypitých půllitrů. Pokud však chceme, aby kredit šachu rostl (a bez toho nebudou ani noví příznivci ani noví sponzoři), musíme jej neúnavně prezentovat jako standardní součást sportovní rodiny, k čemuž patří i to, že se v něm bojuje s plným nasazením na všech výkonnostních úrovních. Jinak jsme na úrovni mariáše nebo taroků, což jsou sice ušlechtilé zábavy, ale každý si tam hezky platí vše ze svého a o mnohastupňové pyramidě pravidelných soutěží s přesně danými pravidly si mohou nechat jenom zdát. V nejvyšších soutěžích už dopingoví komisaři byli, hráči si museli ulevit a nechat si udělat analýzu. Pokud by výsledky byly pozitivní a svaz dopingovou problematiku nijak neřešil, mohl by těžce tratit na státních dotacích i příjmech z ČSTV. Na druhé straně doufám, že dopingových kontrol v krajském nebo okresním přeboru se naše generace snad už nedožije.

Tomas Rosner | 18.06.2004
Muj nazor na dokument Rozpis soutezi družstev

V dobe, kdy jsem byl predsedou KM OSS Znojmo jsem jen velmi nerad studoval dokumenty podobneho rozsahu, kdo nekdy cetl blaboly, ktere psal nechvalne prosluly Ladislav I, zvany Dobrovolsky, da mi urcite zapravdu. Proto se pokusim byt strucny.
Proc se i v tak nizke soutezi zavadi povinna instituce delegovaneho kvalifikovaneho rozhodciho? Roky to bezproblemu fungovalo i bez nej. Z vlastni zkusenosti mohu rict, ze nejvic protestu a problemu je v soutezich, kterym vladne samoliby bezohledny diktator s odznackem na hrudi. Musim proto doufat, ze budu mit stesti a podobnym panum sudim se oklikou vyhnu, protoze jinak bych mel zkazenou celou nedeli.
Druhou veci, ktera mne zaujala, je obrovsky rozsah pokut. Zakonodarce myslel opravdu na vsechno, financni postihy jsou i tam, kde bych je urcite necekal. Jen pro zajimavost, zkuste si spocitat, jakou castku by JMSS inkasoval, pokud by vsechny oddily ve vsech krajskych soutezich porusily vsechny predpisy. V praci byla nuda, tak jsem si vzal kalkulacku a pocital. Vyslo mi nejakych 330 000 Kc.
Treti vec, ve ktere je ovsem JMSS nevinne, je povinnost respektovat antidopingove smernice. Sam za sebe prohlasuji, ze na ne kaslu. Nebudu prece kontrolovat nasi mladez, jestli den pred zapasem na diskotece nahodou nekouri travu po vzoru Tomase Engeho. Pred partii (a klidne i v jejim prubehu) si dam tolik piva a kafe, kolik snesu a doporucuji tentyz postup i ostatnim. Nesportuju totiz pro prachy, ale proto, ze mne to bavi, necitim se zavazany respektovat nejaky antidopingovy kodex.
S pozdravem,
Tomas Rosner

Michal Sysel | 30.05.2004
K clanku p Hurty 3

OK

Zobrazeno 2901 až 2910, celkem 2918
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009