Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Miroslav Pakosta | 24.10.2008
Re: Jan Kalendovský

Těm, kdo spěchají a nemohou se dočkat pěkného úvodu od Davida Cipryse, připojuji odkaz na web Lokomotivy, kde fejeton Jana Kalendovského už nějakou dobu je a kde také bývá uveřejňován: http://lokomotivabrno.klenot.cz/. Kdo hledá, najde... :-)

David Voborný | 24.10.2008
Jan Kalendovský

Zdravím, diskuze je sice zajímavá. Otázka, zda pít či nepít? Já zastávám názor pít, bez tekutin člověk dlouho nevydrží(to je dokázaný) Ale spíš by mě zajímalo co je s panem Kalendovským? Čekám na jeho pravidelný příspěvek ohledně zápasu. Vím, že hrál toto kole v kp-1 a uhrál cenou remízu v Hustopečích. Tak jsem doufal, že budou nějaké partie a střípky ze zápasu. Nevíte co se děje?

Josef Plch | 23.10.2008
Tolerance a změny pravidel

Jen poznámku úvodem - pokud soupeř (jako družstvo) není na místě včas, hodiny se mu přece nepouštějí - vím, že se tak občas děje, ale to svědčí o neznalosti soutěžního řádu.
Pokud jde o ta rigidní pravidla - osobně se rovněž snažím být tolerantní - na to je příklad se zapisováním tahů dobrý. Rigidně vzato - pokud někdo opakovaně napřed zapíše tah a pak ho zahraje, může ho rozhodčí napomenout až zkontumovat (protože se hráč opakovaně odmítl řídit pravidly). Ovšem - sám jsem to léta učil svoje svěřence, sám jsem to vzorně dělal - a teď mi změna bere část soustředění. Potíž je v tom, že ta hranice rigidity je pro každého jiná - někdo by mávnul rukou nad tím, že hráči nezapisují, že odcházejí na chodbu za kolegou byvše na tahu, někdo to pivo u partie...

Petr Galuška | 22.10.2008
RE: Tak jak

Tak jak??? Tak tedy tak :
S panem Rösnerem nesouhlasím. Stále si myslím, že pravidla a řády jsou dány a svou podstatou mají vytvořit pevný základ pro rovné podmínky všem.
Abych nebyl takový puritán. Rozhodčího jsem dělal už od roku asi 1978 a nikdy jsem nebazíroval na nějaké minutě v začátku utkání v okresní i krajské soutěži. Myslím tím královskou čtvrthodinku.
To samé je i se zapisováním tahů, které není v platnosti tak dlouho a některým starším pánům se těžko vysvětluje. Opačný případ je o něco horší.
Moje připomínka k "dobrému moku v míře únosné" se nevztahuje v žádném případě na průběh jakékoliv oficiální soutěže, nebo zápasu. Jen jsem chtěl dát najevo, že nepatřím k tvrdému jádru odpůrců jakéhokoliv alkoholu. Přesto si stojím za tím, že k partii to nepatří. Naopak než začnu analýzu, určitě si pro jedno zajdu.
Pokud si v neděli přijedete zahrát rapid do Vnorov, věřte tomu, že Vám rozhodčí při zahájení oznámí, že alkohol k šachovnici nepatří. Mezi koly si užívejte dle chuti.....

parnas | 21.10.2008
Tak jak?

Pokud tomu dobře rozumím, tak s panem Rösnerem nesouhlasíte. Napíšete-li však, že méně oponujete "dobrému moku, i když v míře únosné", pak mu ale dáváte zase spíš za pravdu.
A obecně: opravdu je takové tabu, že se v nižších soutěžích netrvá rigidně na některých pravidlech? Příklady, které uvedl pan Rösner mi přijdou typické a zcela běžné:
"Když k nám do Hrušovan soupeři přijedou pozdě, nikdy jim nepouštíme hodiny..."
"Stejně tak nešikanujeme starší šachisty, kteří jsou celý život zvyklí tah nejprve zapsat a až poté zahrát..."
Takových příkladů je fůra a je na rozhodčím, aby zajistil důstojný průběh zápasu. A my prostí hrráči si máme vždy možnost přes kapitána postěžovat do zápisu utkání, pokud se nám něco nelíbí, ne?

Petr Galuška | 21.10.2008
Nekonečný příběh - nebo snad diskuse???

Jsem pravidelný a horlivý čtenář webu JMŠS, přesto se k diskusnímu fóru dostávám jen sporadicky. No a psát příspěvky jsem zatím nezvládl, takže premiéra.
Zaujaly mě sáhodlouhé argumentace nejen pana Rösnera a jeho náhled na \"demokratické modifikace pravidel\". Okamžitě se mi do hlavy vnukla vcelku komická představa malé vesnice, kde k nedělnímu fotbalovému utkání \"nejvyšší horské ligy\" musí nastoupit všichni chlapi, aby postavili jedenáctku. O jedné takové vesnici vím a není daleko od Brna. Na zápas jim tam přijedou tři rozhodčí (delegovaní) a oni jim musí zaplatit za cestu i za pískání a je tradice i nějakého malého pohoštění.
Nedovedu si představit, že by se hráči \"demokraticky\" domluvili že se dnes nehraje na \"ofsajdy\" a že včera bylo v hospodě veselo, tak se dnes hraje jen na šířku hřiště aby to nebylo tak daleko.......
My šachisté to máme docela fajn. Oproti třem fotbalovým rozhodčím na 22 hráčů, máme jednoho na 16 šachistů a ten je ještě hrající.
Jen je potřeba dodržovat nějaké ty základní pravidla které znají všichni a jsou dána rozpisem soutěže, kterou hrajeme a do které jsme se dobrovolně přihlásili.
Znám atmosféru malého oddílu hrajícího okresní soutěž. Tady se dějí občas demokratické modifikace. Pokud ale hrajete nějaký kraj, hraje soutěž KP2 36 družstev x moc hráčů. A tady pokud nebudou jasná pravidla nikdo to nemůže udržet a to fair play se v globálu vytratí včetně regulérnosti výsledků.
Pokud si někdo zkusil cokoliv zorganizovat, ví co to obnáší práce. Za řízení soutěží není žádná odměna (nepočítám tu malou almužničku), je to tudíž hobby.
Nekomplikujme tedy život těm pánům Palovským, Ciprysům, Hampelům, Hurtům a mnoha dalším, kteří místo toho, aby si sedli k šachovnici, což je cíl nás všech šachistů, sedí nad pravidly a řády a tvoří podmínky k tomu, abychom si my mohli v neděli zahrát jasně specifikovanou soutěž družstev.
Vzhledem k tomu, že jsem znám svým vyhraněným vztahem ke kuřákům (méně oponuji dobrému moku, i když v míře únosné), dovolím si poslední myšlenku.
Do herny, která je plná kouře a kolem šachovnic jsou lihoviny všeho druhu bych své děti nikdy hrát nepustil. A to může být docela problém. Před víc jak třiceti lety jsem začal hrát šachy a věřím že moji rodiče by mě asi šachy rozmluvili. Určitě bývalo mnoho \"demokratických\" oddílů a dnes se na ně jen vzpomíná (nebo taky ne).

docmen | 19.10.2008 | sekce:Stránky JmŠS
skript

doporučoval bych se trochu zabývat zdrojovým kódem stránek JMŠS, neboť v prohlížeči opera, který používám nejsou zcela regulérně zobrazeny odkazy na konci článků - resp. v případě článku s tabulkou od pana Hladíka jsou tyto odkazy vedle tabulky a zcela přehlédnutelné, jinak co se týče diskuze okolo přístupu pana Rösnera k rozhodčím měl jsem v mysli připraveno spoustu argumentů proti němu, ale nechám si je pro sebe

Tom Rösner | 18.10.2008
Re: Když se demokraticky domluví...

Abyste mi rozuměl, jsou samozřejmě předpisy, které se musí dodržet. Nehrajeme bez pěšců, věže táhnou po horizontále a vertikále, nezakazujeme rošádu ani sicilskou obranu. Ale některá pravidla je mozné "obejít", podobně jako ve filmu Matrix. Když k nám do Hrušovan soupeři přijedou pozdě, nikdy jim nepouštíme hodiny, fair play je pro nás důležitější než soutěžní řád. Stejně tak nešikanujeme starší šachisty, kteří jsou celý život zvyklí tah nejprve zapsat a až poté zahrát, aby nejprve táhli a až poté zapisovali....

Josef Plch | 18.10.2008
Když se demokraticky domluví...

Zvláštní - někteří šachisté jsou nedemokraticky netolerantní. A když se šestnáct dospělých, svobodných a svéprávných lidí demokraticky domluví předem na výsledku zápasu, tak jim do toho kecají a trestají je. A kdyby soutěžní zápas hráli třeba po demokratické domluvě na 2x 5 minut, také by asi narazili.

Jen je otázkou, proč se těch šestnáct dospělých, svobodných a svépravných lidí demokraticky zapsáním se na soupisku a přihlášením se do soutěže zavazuje plnit nějaká pravidla, která pak neplní. Jen to mi nějak uniká....

Tom Rösner | 17.10.2008
Re: Formáty, delegace a různé

  1. PDF - díky!
  2. "příjde mi, že to už jste trošku přestřelil". Uznávám, přestřelil. A to tím, že jsem to ponechal bez vysvětlení. To nyní napravím. Před každým utkáním se pléna zeptám, jestli někdo nemá nic proti, že se nebudeme důsledně řídit zákazem konzumace v hrací místnosti. Pokud to někomu vadí, ať se ozve, řády jsou na jeho straně a konzumaci nepovolím. Ještě se mi nestalo, aby se někdo ozval. Takže to shrnu následovně: když se šestnáct dospělých, svobodných a svéprávných lidí demokraticky domluví, nikomu do toho nic není. Pokud se kolektiv domluví, že u partie budou všichni dělat kliky a z reproduktorů bude hrát hlasitý death metal, je to věc kolektivu, funkcionářům je po tom ... bobek :-D . Doplním ještě, že netoleruji konzumaci u partie, všechny nápoje stojí na vyhrazeném místě v dostatečné vzdálenosti od šachovnic a tato amnestie se týká nápojů, které nespadají do kategorie "tvrdý alkohol". Stejně by to bylo možné aplikovat i na tabákové výrobky, pokud jsou všichni hráči kuřáci a domluví se, že jim kouř v hrací místnosti nevadí, ať si klidně zapálí, je to jejich věc. Pokud by ale byl mezi hráči i jediný nekuřák, kouřit se nebude. Hotovo. Za další, toleruji zapnuté mobily. Nejsem policie, abych vyšetřoval, kdo musí mít mobil zapnutý (pracovní důvody, rodinné důvody...) a kdo ne, jen hráče požádám, aby si ti, kteří telefon potřebují mít zapnutý, přepnou do nějakého tichého režimu, ať ta krabička nikoho neruší. Toto pravidlo (kontumace po zazvonění mobilu) upřímně nenávidím. Před rokem jsem musel zkontumovat sám sebe (přestože kamarád rozhodčí i galantní soupeřka chtěli, abych hrál dál) poté, co mě přítel ze soupeřova družstva zkusil ve mé vyhrané pozici prozvonit a ono mu to vyšlo! Stálo ho to nějaká piva, takže jsem mu pochopitelně odpustil :-) , ale bylo mi trapně před mančaftem, protože moje prohra zbylé spoluhráče demoralizovala a ostudná porážka byla na světě. Nechci, aby někdo musel zažít totéž! Šachová utkání mají rozhodovat figurky, ne mobily.
  3. "jakožto kvalifikovaný rozhodčí zde prezentujete názor, který nebudu a nemůžu tolerovat". Ano, jsem kvalifikovaný rozhodčí (nejnižší třídy), ale to jen proto, že jsem musel. Klub rozhodčího nutně potřebuje a volba padla na mě. Jsem rozhodčím z donucení, nikoliv z přesvědčení a takových jste nás možná vyrobili víc. Tohle je druhá strana mince průmyslové velkovýroby rozhodčích ;-)
  4. Vím, mé názory jsou v tomto ohledu hodně radikální, ale nechte nás to dělat po svém, tak jak to baví nás, venkovany. Když je burčáková sezona, dáme si na Znojemsku burčák a basta. Přítel Honza Martínek z Hodonic by mohl vyprávět, kolik vína už mu vypili šachisté z moravské metropole, když zavítají do Hodonic. Ano Honzo Kalendovský, to je ten pán, co vám v loňském zápase Hodonice - Bystrc naléval jeden kalíšek za druhým. Že to utkání bylo fajn? ;-)

Zobrazeno 2601 až 2610, celkem 2914
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009