Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Miroslav Pakosta | 29.10.2008
Re: Kontumace partie za mluvení

Děkuji za vyjádření pana rozhodčího, tedy je to skutečně tak, že v ten den Hošek vůbec napomenut nebyl a byl ihned zkontumován, tedy nikoliv, jak tvrdil Jiřím Novák, citace: Martin Hošek byl ještě jednou před kontumací partie rozhodčím vyzván, aby nediskutoval a věnoval se partii. Takže prostě hráč tvrdí něco jiného a rozhodčí nezávisle na sobě se také neshodují. Navíc celou situaci popsal jinak, než rozhodčí.
Děkuji pani Ciprysovi za příspěvek, s jeho závěrem naprosto souhlasím.

Jiří Kopta | 29.10.2008
Vyjádření rozhodčího

Aby nedocházelo k nesrovnalostem, připojuji zde své vyjádření jako rozhodčí, jenž zmíněnou partii prohlásil za prohranou: Po již zmíněných excesech hráčů a diváků se kolektiv rozhodčích, organizátorů a některých zástupců hráčů samotných rozhodl zpřísnit opatření proti hluku v hracím sále, nesportovnímu chováni vůči soupeři, nebo popřípadě případným podvodům tak, že se před sedmým kolem (konrétně den před vzniklou situací) řekl hráčům a jejich doprovodu jasný postup, jakým se bude v obdobných případech jednat: pokud se hráč bude bavit v hrací místnosti s jiným hráčem či divákem bez vědomí organizátora nebo rozhodčího(pro případ nutnosti), bude napomenut. Pokud se incident bude opakovat, bude jeho partie prohlášena za prohranou. Během sedmého kola bylo napomenuto 21 z 122 hráčů, včetně zmíněného Hoška a jeho soupeře z 9. kola,Svobody. V průběhu osmého kola bylo napomenuto dalších pět hráčů, z předchozích napomenutých se nikdo vážným způsobem neprovinil. Nicméně mnoho situací bylo vyřešeno citem. V devátém kole byla partie Hoška prohlášena za prohranou a jeden hráč byl napomenut(zúčastněný při incidentu). Důvod: Hošek vstal od své partie a přišel k partii Zámečníka. Začal na něj mluvit za přítomnosti soupeře a konverzace poté trvala cca 10s. Poté se zvedl i Zámečník a oba dva za hovoru opouštěli místnost přímo pod zraky rozhodčích. V tom momentu jsem jako rozhodčí zasáhl a prohlásil Hoškovu partii za prohranou. Zámečník byl důrazně napomenut, jelikož vzniklou situaci neinicioval a dříve u něj prohřešek nebyl. Pokud by měl ještě někdo nějaké dotazy či připomínky, rád odpovím. S pozdravem Jiří Kopta.

Ladislav Palovský | 29.10.2008
Re: Kontumace partie za mluvení

Nechtěl jsem už reagovat, ale musím :-)). "Tady se pravděpodobně nejedná o "kontumaci partie za mluvení", ale když se někdo promenaduje, zastaví se u kolegy Zámečníka, vesele debatuje nad jeho probíhající partií v době, kdy sám hraje partii, před zraky rozhodčích.... (v době, kdy se na to několikrát důrazně upozorňovalo) tak to už je čistá provokace, nezávisle na tom, zda-li se jedná o první desku nebo o nejvyšší kategorii. I kolega Svoboda pochopil, že legrace už skončila." Konec citace rozhodčího, který partii prohlásil za prohranou...

Tomáš Lamser | 29.10.2008
Re: Kontumace partie za mluvení

Dát článku nadpis "Arogance rozhodčího..." je dost neetické a i kdyby ho rozhodčí vyloučil z turnaje za jednu větu v sále, tak se mi takový nadpis vůbec nelíbí, ale k věci: Na turnajích mládeže klid většinou nebývá a rozhodčí se s tím více či méně snaží nějak bojovat. Jestliže byl v sále už opravdu nesnesitelný hluk, nedivím se, že se rozhodčí jali uchýlit i ke kontumacím, a pokud byl za tento prohřešek Martin opakovaně napomínán, pak bylo na místě nějaké přísnější potrestání, ale tady podle mě rozhodčí udělal chybu. Bylo by lepší hráči nejprve odebrat čas(či přidat soupeři, to je věc vkusu), díky čemuž by při dalším prohřešku již byla kontumace zcela bez debat správná. Pokud měla být tato kontumace exemplární potrestání, pak se nemůžu ubránit smíchu nad tím, že se tak stalo v posledním kole a navíc na první šachovnici "nejvyšší" kategorie. A na závěr musím dát trochu za pravdu panu parnasovi: Martin by si z tohoto incidentu měl vzít hlavně ponaučení. Pravidla porušil a trest si zasluhoval a i když ve výši trestu rozhodčí přestřelil, tak už je pozdě plakat nad rozlitým mlékem a měl na to myslet dřív(může být upřímně rád, že i přesto postoupil).

Ladislav Palovský | 29.10.2008
Re: Kontumace partie za mluvení

Při svých komentářích jsem vycházel s informace, že Martin Hošek byl již v průběhu kola napomínán (a bohužel v předešlých kolech taky), pokud tak tomu bylo a hráči (nejen Martin Hošek) byli již na možná rizika upozorněni, tak mi nezbývá než respektovat rozhodnutí rozhodčího, se kterým jsem mimochodem ještě večer telefonicky hovořil o celé události (pro dychtivé senzačních informací - nebyl to kolega Kořínek). Samozřejmě, že rád si poslechnu i verzi druhé strany. Nešvar chování některých mládežníků a jejich chování netřeba zde komentovat (moc dobře vím, o čem zde píšu). Nechtějme se dopracovat momentu, kdy takovéto turnaje budou uzavřené v průběhu kola trenérům, divákům a hráčům, kteří své partie ukončili ... připadá mi, že se tato chvíle bohužel již blíží. Níže jsem popisoval extrémní případ, že rozhodčí okamžitě prohlásí partii za prohranou z důvodů "přilišného mluvení" (s tím samozřejmě nesouhlasím), pokud ovšem se tak děje opakovaně s upozorněním organizátorů a rozhodčích na rizika z toho vyplývající ... je to rozhodnutí správné. Ani v Pardubicích při Áčku, v rakouském Oberwartu, si nikdo po předchozím upozornění nedovolil opakovat své prohřešky. Myslíte si, že při MS a ME mládeže jednotlivců by se takové chování tolerovalo??

parnas | 29.10.2008
Re: Kontumace partie za mluvení

Těžko se k tomu vyjádřit, když přesně nevíme, jak se to seběhlo. Pokud rozhodčí partii ihned kontumoval, i rozhodcovskému laikovi je jasné, že to asi nebylo dobře. Pokud to bylo naopak po napomenutí, tak s tím plně souhlasím. Zejména na mládežnických soutěžích je porušování pravidel často k vidění ("vždyť to jsou děcka...") a zhusta jsou v tom podporováni svými rádobytrenéry (tímto se omlouvám všem slušným mladým hráčům a jejich trenérům - naštěstí jsou tito stále ve většině!). Šachová etiketa je docela složitá a kdy jindy se jí mají naučit, když ne v mládí. Díval jsem se na Váš článek "Arogance rozhodčího na Mistrovství Moravy + podjatost námitkové komise". Mladý pan Hošek může být po přečtení spokojen - byl na něm spáchán atentát a on za nic rozhodně nemůže! Škoda - mohlo to být pro něj poučení (ač kruté), takhle se jen utvrdí v tom, jak jsou všichni na něj a na Lokomotivu zlí. To je pak opravdu radost s takovými lidmi hrát.

David Ciprys | 29.10.2008
Re: Kontumace partie za mluvení

To je zajímavé, možná jsme na jihu o něco ukecanější než na severu. Já už jsem něco podobného zažil jako člen odvolací komise. Šlo také o přebor Moravy mládeže, také o hráče stejného oddílu (dnes už má i normu IM a iniciály BV) a tím, kdo žádal kontumaci, byl rovněž pán ze severu. Pravda, tehdá nejmenovaného BV obviňovali, že si na svých četných procházkách nechává radit. Po "předvedení" dotčených osob se odvolací komisi podařilo přesvědčit žadatele o kontumaci o tom, že BV nemá žádné razení zapotřebí a že šachistovi jeho úrovně ani nikdo v sále poradit nemůže. BV zase pochopil, co na jeho chování soupeři vadilo a zavázal se, že se bude snažit nevstávat od partie tak často (trochu to připomíná i "klozetovou" aféru v zápase Kramnik - Topalov). Kontumaci za "přijímání nápovědy hovorem se spoluhráči nebo trenéry" si dovedu představit, byť se to těžko dokazuje. Ovšem kontumaci za prosté (byť rušivé) mluvení... To by tam snad musel hlasitě (a ještě neslušně) vykřikovat. Hráčů i diváků tam určitě mluvila spousta. Zjednat si pořádek exemplárním vytaháním za uši jediného z nich ("Však oni už si ostatní dají pozor!") je možná účinné, ale z mého pohledu se to jen těžko dá označit za spravedlivý trest.

Miroslav Pakosta | 29.10.2008
Re: Kontumace partie za mluvení

Zajímalo by mě, co si o tom myslí ostatní. Každý z nás, když hraje partii, vždy s někým mluví nebo promluví...

Miroslav Pakosta | 29.10.2008
Re:Kontumace partie za mluvení

Chtěl bych podotknout, že zatímco pan Hurta se férově za podjatého označil (vedoucí výpravy Lokomotivy, jehož hráčů se kontumace různým způsobem dotkla), tak ostatní členové Komise nikoliv. Děkuji panu Palovskému za jeho odpovědi a příspěvky k uvedenému problému.

Ladislav Palovský | 29.10.2008
Re:Kontumace partie za mluvení

Pokud nahlédneme do Odvolacího řádu, tak námitky se podávají námitkové komisi, ustanovené před zahájením soutěže. Předsedou námitkové komise je ředitel soutěže, členy komise jsou zástupce rozhodčích a tři zúčastnění hráči starší 18 let, v soutěžích mládeže do 18 let tři přítomní vedoucí. Komise je maximálně pětičlenná a pro případ, že by některý z členů komise mohl být ve vzniklém sporu osobně zainteresován, stanoví se za každého člena z řad hráčů komise jeho náhradník, který je stejně jako komise ustanoven před zahájením soutěže. Rozhodčí, proti jehož rozhodnutí je podána námitka, nemůže o námitce rozhodovat. Z výše uvedeného je zřejmé, že to lze provést, pokud jsou známi náhradníci. Pokud vím, komise byla 5členná, nechci zde zabřednout do legislativy odvolacího řádu, ale opravdu mi zde chybí, že je možné vyměnit členy NK i bez známých náhradníků. Z logiky věci by to snad mělo jít, pokud ne, pak nezbývá než se odvolat.

Zobrazeno 2581 až 2590, celkem 2918
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009