Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Ladislav Palovský | 31.10.2008
Resumé

Dovolím si zde připsat několik vlastních názorů, které lemují tuto diskuzi. Nebyl jsem přímým účastníkem posledních kol, ale úvodní dva víkendové dny jsem byl na místě.
1. Jak jsem již psal dříve, legislativně partie prohlásit za prohranou lze. Je to přehnané a tvrdé (pokud se jedná o okamžitý trest), pokud ovšem byly již předem vyhlášeny nějaké podmínky, kteří někteří pravděpodobně nerespektovali, akceptuji rozhodutí rozhodčího! Podle všeho to vypadá, že jedna strana bude tvrdit to a ono, druhá pravý opak. Tvrzení proti tvrzení (50 na 50) - kdo je bez viny ať hodí kamenem. Chtělo by to opravdu někoho nestranného, který celou situaci viděl a mohl ji regulérně popsat, abychom se mohli dobrat pravdy. Pak je to jen boj v diskuzi jedné skupiny proti druhé.
2. Upozorňuji, že to pak samozřejmě svědčí, že organizátor není bez viny a situaci nezvládl. Nedokázal si zajistit ať už respekt nebo autoritu, sjednat si pořádek a zachovat klid v hrací místosti. Musel pak přistoupit k radikálním řešením (vstup jen pro hráče, hrozba trestu ukončení partie), které se bohužel už vyskytují všude v sousedních zemích na mládežnických přeborech. Tam už právě ta vojenská doktrína či režim je! To tady chceme taky??
3. Podjatost komise je druhý bod diskuze. Nechce se mi věřit (asi jsem stále trochu naivní a věřím v myšlenku fair-play, i když v šachu jsem už zažil a slyšel spoustu podivných historek a rozhodnutí), že komise rozhodla na základě postupových ambic svých svěřenců a dalších okolností. Tato fabulace se mi naprosto příčí, na druhou stranu objektivně jedním dechem dodávám, že pokud tomu tak bylo, tak je to samozřejmě špatně.
4. Naprosto souhlasím s níže uvedeným vyjádřením Jaroslava Kořínka. Tohle nebylo Druhé úterý, klubový rapid, ale jak zde v článku pan Hurta píše - PŘEBOR MORAVY a SLEZSKA je druhá nejvyšší soutěž mládeže jednotlivců. Já zcela chápu, že zde vstupují faktory jako puberta, party kamarádů a další, ale kdy jindy se mají mladí hráči naučit, jak se při partii chovat. A opět jedním dechem dodávám nejen oni...
5. Czech OPEN Pardubice je specifický turnaj, přes tisícovka lidí v aréně, moc dobře se tam udržet klid nedá a to samozřejmě ví moc dobře všichni účastníci. Je však na rozhodčích a organizátorech, aby v rámci možností se snažili ten relativní klid zachovat a zajistit všem podmínky pro hru. Neporovnávejte zde neporovnatelné!
6. To co tady čtu od p. Miroslava Pláta a Vojty Pláta, mě opravdu velmi mrzí, tady už se nejedná o výpady na rozhodčího, ale i na trenéry, organizátory, Frýdek-Místek. Ačkoli se snažím se všemi vycházet vstříc (bez arogance a férově), objektivně a nestranně, tohle jsou ty momenty, kdy už do diskuze nemá cenu zasahovat. Vojto, přeju Ti hodně úspěchu (jseš obrovský talent), ale níže uvedené řádky Ti jenom ubližují. Toto byl opravdu můj poslední příspěvek do této diskuze k tématu MMaS 2008.

Jaroslav Kořínek - hlavní rozhodčí | 31.10.2008
K zamyšlení

Velice pozorně jsem si přečetl vyjádření diskutujících k problematice dění na MMaS v Havířově. Když pominu to,že se vyjadřují k problému který znají z doslechu, nemohu zůstat lhostéjny k tomu, že nikdo zde nezmiňuje Pravidla FIDE, konkrétně čl.12 Chování hráčů a čl.13 Úloha rozhodčího
Pokud tedy chceme hrát šachy, a já věřím že ano, snažme se tedy dodržovat tato pravidla a vychovávat mládež k tomu,aby se jimi řídila.
Připadá mi to tak, že je jen učíme hrát šachy ,ale o chování hráče při hře, po skončení partie atd. toho se asi od trenérů,funkcionářů oddílů a kroužku asi moc nedoví. Potom se stává to, že na turnajích dospělých jsou celkem "normální" již zažité návyky. Nikdo přece nechce trestat hráče,že prohodí pár slov, ale musí si uvědomit,že tím může rušit soupeře.
O chování diváků je rovněž zbytečně se zmiňovat, ten který se chová jak má nemá a nebude mít z rozhodčími nikdy problém.

Miroslav Pakosta | 31.10.2008
Ještě k situaci

Na novoborském webu píše autor F, citace: Mne to pride jako naprosto nesmyslny rozhodnuti..To by se pak napriklad v Pardubicich museli kontumovat partie minimalne 50ti procentum hracu... A navic hluk k dnesnim sachum proste patri, ve vyse zminenych Pardubicich je jak na trzisti. Jak rika Radjabov v rozhovoru, dulezity je soustredit se na vlastni partii...A navic pochybuju ze by si nejaky rozhodci dovolil kontumovat partii dospelemu hraci, takze mi to proste pride jako naprosto zbytecna buzerace...
S tím naprosto souhlasím.

Miroslav Pakosta | 31.10.2008
Lapčík, Hošek a rozhodčí

Z toho, co tu čtu, je mně opravdu smutno. Na rozdíl od mého oddílového kolegy - a budoucího rozhodčího si ovšem za svým "titulkem" stojím. To, že je někdo rozhodčím, neznamená, že se nechová arogantně. Škoda, že rozhodčí znechucují dětem jejich snažení něčeho v šachu dosáhnout prohlašováním partie za prohrané příp. nenasazením do dalšího kola. Berou jim chuť do další hry. Jen tak mimochodem, děti ze severní Moravy byly ukázněné a hrály potichu bez řečí?

Jiří Kopta | 31.10.2008
re Plat

Pane Pláte, vystupujete jako arogantní blbec, který je přesvědčen o svém názoru, i když velmi chatrném. Mimochodem Vojta u incidentu nebyl, dostavil se až po něm. Ještě jednou podotýkám, máte-li nějaký problém, ozvěte se mi přímo mi na mejl(kopta.jiri@centrum.cz) a netapetujte toto fórum nesmysly. S pozdravem Jiří Kopta.

Radim Stuchlý | 31.10.2008
K incidentu Vaška Lapčíka

Nechtěl jsem vstupovat do diskuse, cítím však povinnost zastat se Vaška Lapčíka, který je zde nazýván LHÁŘEM. Předem podotýkám, že jsem taktéž u incidentu nebyl (jelikož pan Kopta také ne, jsme si v tomto kvit). Vaška celkem dobře znám a nemohu uvěřit tomu, že by vědomně lhal za účelem setrvání v hrací místnosti. Účastnil jsem se podání odvolání proti rozhodnutí nenasadit Vaška na 7. kolo a vyslechl jsem výpovědi obou stran (vesměs hodně emotivní) a na jejich základě bych popsal situaci takto:

Vašek je velmi roztržitý člověk a neustále někde něco zapomíná a pak to zase hledá. Po odehrání partie mu bylo sděleno, ať opustí hrací místnost. Z toho, co jsem vyslechl, Vašek velmi NESLUŠNĚ odpověděl, že si ještě zkontroluje, jestli nenechal v sále nějaké věci. Hrál až na druhém konci sálu, tudíž ke svému místu prošel kolem několika rozehraných partií. Během cesty sálem mu to nedalo a ještě se u nějakých partií zastavil a prohodil s dalším přihlížejícím pár slov. Poté zkontroloval své místo, nenašel nic co by zapomněl a odcházel z hrací místnosti (při té příležitosti se zřejmě zase zastavil u nějaké partie). Ještě než sál opustil, byl však zastaven pořadatelem na kterého byl předtím DRZÝ - ten viděl, že nenese žádnou zapomenutou věc a už byl oheň na střeše. A tomu se ani nelze divit, za to si Vašek může sám a nechci zde jeho chování obhajovat, za drzost si trest rozhodně zasloužil. Trest v podobě nenasazení do dalšího kola se nám však zdál být velmi tvrdý, proto jsme podali protest - a bylo nám vyhověno.

Prosím proto diskutující, aby lépe volili slova. Mluvíme zde přece jen o dětech (přestože jsou to někdy drzouni a zasloužili by co se do nich vejde).

Radim Stuchlý (ŠK Staré Město)

Plát M. | 31.10.2008
o tom o čem nic nevím

Pane Kopto, nic proti Vám - Vaše svědomí je čisté... Já u toho opravdu nebyl, ale byl u toho Vojta. Proč se tak chabě obhajujete. Prostě jste to jako rozhodčí nezvládl. Známkovat Vás nemá kdo a taky proč? Ublížil jste človíčku, který si to nezasloužil a nevíte, jak se z toho vymluvit. Jedno je pravda - rozhodčí, i když podvádí má vždy pravdu. Kéž byste byl takto spravedlivý ve všech Vašich rozhodnutích. Věřím, že jste si tímto svým rozhodnutím získal přízeň pana Nováka a další přízeň i pana Jasného . Smutný pohled na zkorumpovaného činovníka.

Jiří Kopta | 31.10.2008
Konec

Rozhodnutí o prohrání partie nevydal pan Kořínek, nikdo z organizátorů, nýbrž já. A za tím si taky stojím. Pro vyvrácení výpovědi o tom, že má slova se nezakládala na pravdě, jak pravil Hošek, uvádím, že v námitce předložené komisi uvedl, že ho zámečník vyprovokoval k tomu, aby k němu šel. Což bylo nemožné, jelikož k němu seděl zády a Zámečník má slova před komisí dosvědčil. Nešlo jen o to, že by mluvil v hrací místnosti, mluvil nad rozehranou partií, když Zámečník seděl a byl na tahu. Podotýkám, že se nejednalo jen o prohození dvou slov. Teprve až Zámečník provedl tah, zvedl se a oba za hovoru odcházeli. Jestli toto není pánové hrubé porušení Pravidel FIDE a Etického kodexu, tak už opravdu nevím co. Co se týče námitkové komise, proti jejímu složení nikdo na místě neprotestoval a nebylo taky proč. Ohledně Lapčíka: u incidentu jsem nebyl, nicméně Lapčík byl opakovaně vykázán ze sálu, poté řekl pořadateli, že se jde podívat, jestli si nezapomněl věci, žádné neměl a začal v sále diskutovat s několika dalšími účastníky, čímž obelhal pořadatele. Pokud by měl někdo připomínky či dotazy, na e-mail rád odpovím. Na závěr se omlouvám Vojtovi P. za svá následující slova. Pane Pláte starší, je od Vás pokrytecké mluvit emotivně a hloupě o něčem, u čeho jste sám nebyl a hodnotit lidi, které neznáte. Zamyslete se nad sebou. S pozdravem Jiří Kopta.

docmen | 30.10.2008
re:Havířov

já to pořád ještě nechápu, za našich mladých let jsme taky celkem dělali nepořádek, ale nikdy kvůli tomu žádné cedulky nevyvěšovali, ani nikoho nekontumovali, prostě rozhodčí měli takovou autoritu, že když řekli buďte zticha tak jsme byli zticha, byl jsem na posledních dvou MMS a tam žádný problém s hlukem nebyl, sice jako nezúčastněný nemůžu na věc objektivně nahlížet, ale mám takový pocit, že problém bude spíš v organizátorech a rozhodčích než v hráčích, krom toho jsem měl chuť se zúčastnit i letos, ale proti tomu byly dva fakty: bylo to daleko a nebyl open

Plát M. | 30.10.2008
zase ti Plátovci...

Vyvěšení cedulek je geniální trik. A ten domácím vyšel. Kde není šachová kvalita a pouze lakotní trenéři nelze očekávat více. Co znamená pro smečku cedulka ? Pokud má mít mitrovství Moravy, Čech a ČR nějakou úrověň musí být rodiče, trenéři a diváci veřejno-právních televizí a rozhlasů vykázání minimálně po 10-ti minutách od zahájení ze sálu, tak jak je tomu v celém šachově civilizovaném světě. Pokud tak tomu není, není možné si vybrat notabene nepopulárního jedince k sejmutí hlavy. V případě Martina se stala křivda a není o tom pochyb. Martin to však jako silný jedinec, kterých v tomto národě opravdu moc není, překoná. Mučedníka z něho určitě nedělá Vojta a ani já. Popravdě řečeno má Martin do mučedníka hodně a moc daleko. Martine, co Ty na to ? Chceš být ve svých 15- letech na nebesích ? Je pravda, že jsem Ti tam předplatil šachový stoleček, ale musíš se toho ještě moc naučit, aby byl ten stoleček jen Tvůj.

Zobrazeno 2561 až 2570, celkem 2918
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009