Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Petr Galuška | 06.01.2009
A zase ty peníze.

Diskuse se točí a to znamená že nás to zajímá. To je dobré znamení na cestě k cíli. Já jsem před několika lety seděl před začátkem kola openu a na kuráž jsem si dal malé pivo. Jeden ze známých IM (profesionál) posedával u minerálky a bylo vidět že už se chystá na partii. Tak jsem jen tak řekl : "Víte jaký je rozdíl mezi mnou amatérem a Vámi, profíkem?" Chvilku bylo ticho..... Tak jsem dodal : "Já když sedám k šachovnici, tak už mám vyděláno....". Tím chci říci, že obdivuji všechny kdo má šachy jako zdroj obživy. Já bych do toho nešel ani s 2600+.
Nekamenujme tedy profíky. Nemají to lehké.
Na druhou stranu musím ale dodat, že by to měli být oni (určitě většina), kdo budou pomáhat s propagací. Kdo chce dostávat, musí něco investovat. To neplatí jen u šachu. Nemám na mysli zrovna ty blicky.
Teď něco k nám amatérům.
Pavla Šťastného znám jako rovného a pohodového chlapa. Přesto nesouhlasím, že by kluby musely padat na základě zvýšení poplatků. Možná některý klub padne, ale šachisti kteří mají hru rádi a hrají pro ten správný pocit se dohodnou kudy kam a kde penízky seskládat. Ono to stojí všude stejně. Takže to chce sednout u něčeho dobrého (to ve Vranovicích určitě máte). Spočítat to třeba dle návodu pana Papaye a najít cestičku.

Janda Zdeněk MUDr. | 06.01.2009
doplnění Jindry Papaye

Ano,však to bylo zde i na Novoborském charakteristické: Jak hrozilo některému člověku,že by dělal svazovou funkci,rychle od tématu odběhl.Ono je přece daleko jednodušší kritizovat,radit či "rejpat",jak pro Svaz cokoliv dělat.A re p.Šťastný(poslední příspěvek)-myslím,že debata má zcela správný směr (ale nechci Vám svůj názor vnucovat) :1) buď někteří jednotlivci několik let budou zkoumat : tu složení dozorčí rady Sazky,tu složení ČSTV,tu v čem jezdí generální šéf Sazky-a šachy půjdou "zu grund" , anebo 2) se ihned postavíme na vlastní nohy a nebudeme v rolích prosebníčků,co budou čekat na almužničku,co spadne od stolu Sazky,potažmo od ČSTV. Re reprezentanti-ono je hezké jim doporučovat,že by měli mistrovství Česka hrát "zadarmo,pro čest",ale předpokládám,že i oni musí zaplatit třeba nájem,a na ten je potřeba si vydělat.

Papay Jindřich | 06.01.2009 | sekce:Členské příspěvky a poplatky
Odměny

Přečetl jsem si povídání Pavla Šimáčka, k tomu porovnal povídání obyčejných šachistů ( neprofesionálů) a dospěl k jedné věci - všichni chceme peníze. Profesionálové ke své obživě, řadoví šachisté k možnosti dělat svého koníčka. A při tom všichni chtějí hrát podle stejných přijatých pravidel platných pro všechny. O tom, že šachy nejsou na výsluní ani ve světě svědčí jedna historická událost, jejíž účastníkem byl Kasparov. Vytvořil profesionální unii šachistů, která nakonec, jak všichni víte, zkrachovala – a zůstala FIDE. Velice krásně to napsal Honza Kalendovský – je to poptávka a nabídka. Již jednou jsem řekl na jedné schůzce s našimi velmistry, kteří mě tvrdili, že když skončí, nebude žádných hráčů ( a já to už slyším čtvrtou generaci). Má odpověď zněla – tož nevadí, přijdou jiní. A na to - nebudou kvalitní. A já jim na to odpověděl – ale budou -i o Vás, když jste nastupovali a brali peníze těm odcházejícím, hovořili předchozí špičkoví hráči o Vás, že nebudete tak dobří jako oni. Ale chtěl jsem něco jiného. Jestli má velmistr dostat nějaké odměny za výkon, musí se ty peníze někde získat. Pokud je nedostane od sponzora ( a ti většinou peníze nedávají na odměny – dávají na přímé náklady), musím je získat od těch, kteří jejich hru budou sledovat – tož znamená od „řaďáků“. Jenže Ti zase křičí – proč mám něco někam dávat, když zpátky nic nedostanu!  ( nepovažují výkon vm na přeboru ČR za něco pikantního, aby za to platili). Zažil někdo z Vás, aby na turnaj pro Ty co nehrají, se platilo vstupné, které by pokrylo náklady pořadatele??? Kdyby se mělo platit vstupné na naše akce – zely by hrací místnosti prázdnotou – jen by tam seděli hráči, rozhodčí a pořadatel  - popřípadě pozvaní hosté. Zakopaný pes je v tom, že chceme neustále peníze - ale nechceme je od člena ( oddíl je za něj zaplatí). Chceme, aby je někdo sehnal - jenže takhle se neřeší poptávka a nabídka. Když mám něco zadarmo - proč bych tam nechodil? Je to správné poskytovat něco zadarmo? V našem oddíle se peníze vždy sehnaly. A když mi jednou členové vyčetli, proč jim neplatím diety ( chtěl jsem, aby peníze vydržely co nejdéle), jsem se rozhodl pro radikální věc - spočítal jsem kolik nás stojí sezona na jízdném, dietách a rozhodčích za všechna družstva a dal jim nabídku. Budou se platit diety, jízdné podle zákona - dobře - členský příspěvek do oddílu bude 900,- Kč pro aktivního a 700 pro neakativního. Nebudeme si platit stravné - příspěvek bude 750,- a 550,-. Nebudeme si platit auta podle zákona jen na pokrytí benzinu - 300 a 100 Kč + členský příspěvek svazu. A ejhle - odsouhlaseno bylo, že nám stačí 3,- Kč na km a že diety stejně nemá cenu vyplácet, protože se to stejně vrátí.
V oddíle je to jednoduché na spočítání - ale u ŠSČR to není jednoduché - prtože se tu pohybuje od nadšence až profesionála - a každý má na to jiný pohled :-). A k panu Šťastnému - ne nenaštval jsem se. Ale líbí se mi, jak píšete o tom jak se dělá politika - ano, je to tak... Co se upeče uvnitř několika jedinců s určitou silou, tak se to udělá - ale platí tu stále stejné pravidlo - pokud tomu, kdo chce změnu, řeknete, že i on musí do toho dát svůj čas a um ( popřípadě peníze, když nic nechce dělat) - v tu ránu je po revoluci a aktivitě:-). Přeji příjemný večer.

Miroslav Pakosta | 06.01.2009
Krize + mistrovství republiky

Nevím, možná jsem v tomto staromódní. Hrát Mistrovství České republiky by mělo být ctí i zadarmo (třeba s refundací dopravy a stravy). Účast na těchto akcích a odpovídající umístění by mělo být podmínkou pro reprezentaci České republiky na odpovídajících soutěžích. Na těch už by mělo také dojít k finačnímu ohodnocení. Mládež si musí vybojovat postupy na ME či MS na domácím mistrovství, podobný postup by měl být i u reprezentace dospělých.

Kalendovský Jan | 06.01.2009 | sekce:Stránky JmŠS
krize

Otevřu noviny a čtu: „Firmy propouštějí stovky lidí. Nezaměstnaní zaplavují úřady práce. Vedení firmy vyjednává s odbory o snížení mezd a dalším omezení úvazků. Finanční krize ničí zavedené podniky i banky. Lidé si utahují opasky...“ A pak na webu JMŠS čtu (parafrázuji) v interview s jedním sympatickým brněnským velmistrem: „Musím hájit svoji stavovskou čest. Nebudu hrát finále přeboru republiky (v bleskové hře), když mi pořadatelé nabídnou sotva polovinu loňského startovného a sníží ceny...“. Všichni víme, že nabídka a poptávka musejí být v rovnováze, jinak na to někdo doplatí. Sponzoři dnes musejí šetřit a na šachy se (stejně jako na fotbal, hokej, tenis, atletiku a já nevím co ještě) dostává méně peněz než dříve. Někteří prvoligoví fotbalisté snad budou muset i pracovat! Ale velmistři hájí svoji stavovskou čest a nechtějí slevit. No – nepřeji našemu sympatickému velmistrovi, aby jednou musel stát ve frontě na úřadu práce. Ale když krize postihuje všechny, proč si myslí, že jeho se to netýká? Šachové turnaje jistě budou i nadále, Budou i rapidy, blicáky, simultánky, bude se trénovat, budou se psát a vydávat šachové knihy. Ale bude se jich méně prodávat, budou menší honoráře, budou menší odměny. Zaniknou kdysi bohaté šachové kluby, nabídka velmistrů překročí výrazně poptávku po jejich výkonech. Nic proti sympatickým, pracovitým, vítězným, charismatickým brněnským velmistrům – to v žádném případě. Ale – nikdo není dokonalý, nikdo není nepostradatelný, a tak mi promiňte, že jsem si dovolil tuto malou poznámku na okraj zajímavého rozhovoru Davida Cipryse s Tomášem Polákem...

Pavel Šťastný | 02.01.2009
příspěvky

Velmi se omlouvám, že mě \"velmi baví\" diskutovat o financování tělovýchovy. Jenom poznámka k příspěvku pana Jandy - jsem si jist, že pokud se zvednou příspěvky
na 300 Kč v JM ubude minimálně jeden oddíl (Sokol Vranovice). Nemohu se ale zbavit dojmu, že celá diskuse se pořád ubírá nesprávným směrem - totiž řešení
důsledků nikoliv příčin současného tristního stavu. Může někdo úspěšně vyvrátit tvrzení, že kdyby se podařilo do vedení ČSTV navolit \"svoje lidi\", rozprášit současné vedení Sazky a její dozorčí radu a dosadit tam lidi, kteří chápou Sazku jako hlavního garanta financování české tělovýchovy, že by bylo po problému? Teď jde jenom o tu maličkost, jak toho dosáhnout. Jako bývalý \"komunální politik\" bych doporučoval nepopulární postup \"technologie moci\", detailně rozpracovaný v přítmí stranických sekretariátů. Asi není jiné cesty, než \"pragmaticky se dohodnout\". T.j. jednotlivé svazy si musí přestat přesypávat pouze svůj vlastní píseček, jednat spolu o společných postupech a hledat nějakého \"charismatického kompetentního vůdce\", který by tuhle bitvu vedl. Jinou cestu zatím nevidím.

Janda Zdeněk MUDr. | 02.01.2009
re článek Davida Cipryse,příspěvky apod

Nejdříve bych chtěl popřát vše nejlepší v roce 2009 nejen Davidovi C,ale i všem moravským šachistům.K Davidovu článečku bych si dovolil několik poznámek či doplnění. ad1-4) ekonomika,Sazka,ČSTV-to ponechám Vlastovi Sejkorovi na objasnění ad6) k šetření -není potřeba šetřit za každou cenu.Důsledky se již projevují ( a u některých škrtech jsem byl náhodně u toho).Škrtla se Mitropa ( to je správné? Kde tedy mají nadějní junioři získávat ostruhy? ).Snižují se dotace na cenové fondy turnajů,tu rapidů,tu bleskáčů-tudíž tyto turnaje budou neatraktivní pro titulované hráče.To je dobře? To chcete hrát pouze mezi sebou? Re 8) ano ,je to o solidaritě. Je to podobné jako ve zdravotnictví.Zde jsou solidární zdraví s nemocnými, já jsem naštěstí 20 let zdráv,do systému jsem odvedl statisíce,ale \"odebral\" několik tisíc za prevence.A je to tak správné,nikdo nevíme,co a kdy nás postihne.Pravda-zdravotní daň je POVINNÁ,ale šachové příspěvky jsou DOBROVOLNÉ. Já to vidím tak,že svým příspěvkem chci zvýšit kvalitu soutěží a turnajů,kterých se chci zúčastnit.A málo platné,cenový fond je jednou z hlavních lákadel.Mimochodem-já jsem se zůčastnil turnaje bowlingu,a vstup do tohoto krátkého zápolení (30minut)vysoko překračoval celoroční příspěvek na šachy. ad 9) a)I já bych dal klidně více,ale to bych musel vidět i ochotu široké členské základny se na výdajích Svazu podílet.Ať se na mě nezlobí ti,co mají jen nataženou ruku,těch já si nevážím. b) Svaz má možnost různých příjmů ze soutěží,ale pamatujete na příspěvek Jindry Papaye,kdy vám uvedl příklad,jak se oddílům \"vyplácí\" švindlovat kvůli 10 Kč,jenom aby ho,proboha,nemuseli posílat Svazu? Na to jste mu nikdo nedokázali odpovědět ( z toho by se dalo usuzovat,že to je všeobecná praxe?),jako ostatně na žádnou jeho otázku. ad10) i když to není moje priorita,chci mít fungující Svaz,a já se nebojím názoru:mít \"bohatý Svaz\".Pamatuji ostudné vybavení naší Svazové kanceláře,kde p.Herejk pracoval v nedůstojných podmínkách,chci mít fungující soutěže (to nejsou 100% ní služby ?),chci mít svazový aparát,který nebude pracovat za \"žebráckou\" odměnu. ad11) nerozumím mnohadenním diskuzím,zda-li má být příspěvek 200 nebo 300 Kč. Ústecký kraj ,a zvláště některé jeho části ,má takovou míru nezaměstnanosti,o které se moravským krajům ani nezdá.Přesto nezanikl žádný vesnický oddíl při pořizování tak nákladného vybavení,jako byly digitální hodiny.Není rozdíl mezi bohatými městskými kluby kluby,a vesnickými kluby,to si jen namlouváte.Je jen rozdíl v tom něco svému koníčku obětovat. A ten plat manažerovi,který bude shánět peníze pro Svaz-jste si opravdu vědomi,že to budou peníze vyhozené oknem? K těm poznámkám,že by \"vysoké\" poplatky odradily některé šachisty..Ŕeknu kacířskou myšlenku: šachovému hnutí by to jen prospělo.Možná by jeden rok bylo cca 8 tis. registrovaných šachistů,ale netrvalo by 2 roky,a bylo by jich minim. 14 tis. A měli bychom členskou základnu,která má zájem na fungujícím Svazu.O tom by nám všem,co se zúčastníme Konfrence,mělo jít. Přeji všem ještě jednou šťastný rok 2009,budeme se v něm potýkat s důsledky finanční krize.nevyvolávejme proto zbytečně ještě šachové krize :-).

Pavel Šťastný | 01.01.2009
Příspěvky

Omlouvám se svazovému hospodáři panu Papayovi - z jeho reakce jsem vyrozumněl, že se ho můj diskusní příspěvek dotkl. To nebylo mým úmyslem - formulaci jsem myslel čistě ironicky jako výraz čirého zoufalství
ze stávající finanční situace. Pochopitelně nehodlám hledat zvonek se jmenovkou Hušák...
Ve svém článku David Ciprys nechtěně otevřel skříň s jedním kostlivcem, který když byl ještě při životě, byl častým terčem mých kritických připomínek. Proč vlastně platíme příspěvky k poslednímu únoru? Pro mě, jako \"majitele\" vesnického kubu, to znamená, že v únoru zaplatím ze svého za většinu hráčů jakousi \"zálohu\", napíšu jakýsi přibližný seznam členů, v září zjistím, kdo všechno (ne)bude hrát a potom v průběhu sezóny se snažím dostat ten zbytek peněz \"nějak\" (různými \"zápočty\", falešnými cesťáky a pod.) zpět. Mohl by mně vlastně někdo říct, jak letos vybíral od hráčů, kterým se moc nechce hrávat těch 150,- korun? To se jako přijde za hráčem, řekne se mu dej peníze a je to? Taky by mě celkem zajímalo, \"jak se vybírají příspěvky\" od GM a IM... Když se kdysi vybíraly příspěvky po prázdninách, měl jsem \"v tom\" vlastní peníze podstatně kratší dobu a \"odhad\", kdo bude po prázdninách ochoten odehrát soutěž byl podstatně přesnější. Neocenitelnou radou by pro mě pochopitelně bylo něco jako \"kdo Ti nezaplatí, tak ho neregistruj\" - to pro mě znamená rovnítko pro ukončení činnosti klubu. Ptám se tedy, co nám brání v tom, stanovit pozdější termín pro odeslání čl. příspěvků?
Předpokládám, pouze zoufalá finanční situace a snaha mít peníze na účtech co nejdříve. Domnívám se, že by se to mohlo změnit. V tomto smyslu mají naše rozhodnutí na valných hromadách \"velký časový předstih\", když změněné částky se vybírají až příští rok. Možná by stálo za úvahu vrátit se podzimnímu termínu, změnit dosavadní praxi, že začátkem roku vybíráme částky schválené před rokem a toto období zkrátit na půl roku...

richard | 01.01.2009
SAZKA

Článek pana Cipryse mě přivedl k napsání tohoto příspěvku.Je nutné si uvědomit,jací lidé sedí ve vedení Sazky a ČSTV.Nelze pochopitelně paušalizovat a je nutné věřit,že i v těchto organizacích jsou i slušní lidé.

Nejsem obdivovatelem Petra Cibulky,ale některá fakta prostě mluví sama za sebe,ať už je publikuje kdokoli.
A možná že se najdou lidé,kteří neví kdo je JUDr.Aleš Hušák, dvojnásobný agent komunistické StB (krycí jména „Chapman“ a „Krakonoš“) a generální ředitel Sazka, a.s. s platem přes 1 milion Kč měsíčně.

Právě jim jsou určeny následující odkazy:

http://www.cibulka.net/nnoviny/nn2000/nn2300/obsah/21.htm
http://www.cibulka.net/nnoviny/nn2001/nn05_2001/obsah/04.htm

richard | 30.12.2008
Olexův memoriál

Zaujala mě otázka v článku pana Kalendovského - proč Olexův memoriál hraje stále méně hráčů ?Odpověď je těžká a přiznám se,že nevím proč tomu tak je.

Pamětníci možná vzpomenou na doby dávno minulé,kdy se hrálo v klubu Vlněny na Přízové ulici.Tehdy byly běžné 3 kandidátské turnaje o 12 hráčích,minimálně stejný počet turnajů o 1.výkonostní třídu a 2.výkonostní třídu.
Jenže v té době se třeba hrále II.etapa ve třech uzavřených skupinách rovněž o 12 hráčích.O mistrovství Brna ( Gargulákův memoriál ) ani radši nepíšu.

Peníze ? Možná.
Kdyby se našel sponzor a cenový fond byl nesmyslně vysoký,určitě by se našlo dost profesionálů a poloprofesionálů,kteří by si přijeli vydělat.Mimochodem,dnes potkáte velmistry na turnajích,o které by v dobách minulých ( o kterých jsem psal výše ) ani okem nezavadili.

A tady bych právě viděl i důvod nízké účasti.Podle mě je tím důvodem celkový pozvolný úpadek šachové hry jako takové a hlavně její prestiže.Prosím nekamenovat - je to pouze můj názor a nemusí být správný,ale tak se mi to jeví.

Těch příznaků je víc.Totální nezájem tištěných médií - které noviny dnes mají stálou šachovou rubriku ( věc dlouhá léta naprosto běžná) ?
I naprostý laik si může koupit ( to v lepším případě ) nebo zkopírovat ( to v jiném případě ) šachové programy,jejichž poslední verze dosahují na slušném hardware hravě velmistrovskou úroveň.Proč potom hrát proti živému soupeři,který je prakticky vždy horší než šachový motor ?

Zkrátka šachy podle mě už nejsou co bývaly a zaplať pánbůh za to,že se je daří díky několika nadšencům a stále celkem početné základně hráčů,kteří tuto hru mají rádi ( počítám se mezi ně) držet alespoň na té úrovni,na které momentálně jsou.

A tak bych chtěl závěrem poděkovat panu Kalendovskému,Ciprysovi a dalším,kteří se svými články starají o to,aby šachová klání nebyly jen suchou řečí čísel.
Každým svým článkem totiž připomínají,že nejde jen o výsledky,body,tituly a peníze,ale především o setkání přátel,kteří mají společnou celoživotní lásku ( alespoň většinou a u někoho ).

Zobrazeno 2411 až 2420, celkem 2881
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  »» 

Aktuální akce

» 
» 
» 
26.8.-2.9.2018

Veletržní turnaj

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009