Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Miroslav Pakosta | 15.05.2009
re Janda a rozhodčí

Mýlíte se, jako téměř vždy. Hlasy proti zavádění instituce rozhodčích v soutěžích družstev tu jsou, i já si myslím, že v těchto soutěžích, možná až na extraligu, jsou zbyteční. Zápasy řídili kapitáni a až na výjimečné případy, které najdete ale i dnes, bylo vše v pořádku. A protože si myslím, že by se současný stav mohl změnit, rozhodl jsem se udělat anketu, abychom si mohli udělat představu o tom, jestli si většina šachistů myslí, zda-li jsou skutečně rozhodčí zapotřebí. A protože tento web navštíví více šachistů, než web Lokomotivy, tak jsem dal sem tu annonci. Opět všechno víte ze všech nejlépe; ještě že jsou mezi šachisty i lidé, kteří mají exotické názory. Tedy i Vy.

Janda Zdeněk MUDr. | 15.05.2009
ještě k rozhodčím

re.p.Pakosta - všiml jsem si,že po krátké době necháváte opět o něčem hlasovat na svých stránkách-no,nevím,dělá to na mě dojem umělého zvyšování zájmu o "své stránky",ale třeba se mýlím.V tomto případě je hlasování úplně zbytečné.Názory ,jakkoliv je respektuji, p.Veselého (a jeho knížky jsem četl rád,"Psychologický průvodce" je klasika),potažmo p.Kalendovského ( jeho exkurze do minulosti jsou neopakovatelné) na rozhodčí patří do oblasti exotiky,a s realitou nemají nic společného.A s nástupem moderních elektronických pomůcek bude pokušení vy(zne)užívat tyto prostředky narůstat.Již jsem se o tom přesvědčil u jednoho mládežníka na jedné jejich akci. Vynadal jsem mu,a zeptal se ho,zda-li je pro něj přednější podvádět,nebo se naučit šachy hrát? Snad to pomohlo.Ještě níže k Davidovi C. ohledně blicání do aleluja- ano,ted v Ustí při jejich Festivalu jsme hráli rapid s 3 sek.bonifikací (20+ 3sek),turnaj proběhl hladce,měl rychlejší spád než 25 min. rapid (skončili jsme asi o 30 min dříve), jednomu hráči např. umožnill vyhrát pozici : K : K,J a a-pěšec,při normálním rapidu by spadl na čas,takhle mu trvalo asi 2 min,než jezdce převedl na správné šachující pole před proměnou a-pěšce :-).Ale tohle tempo u 8 dětí ? To je nesmysl.Neškodilo by mnohokrát používat obyčejný selský rozum.

Miroslav Pakosta | 14.05.2009 | sekce:Soutěže družstev
Účelnost rozhodčích v soutěžích družstev

Každý má jiný názor na to, zda-li mají být rozhodčí v soutěžích družstev. Zkuste tedy hlasovat na webu Lokomotivy: http://lokomotivabrno.klenot.cz/. Na konci měsíce uvidíme...

Papay Jindřich | 14.05.2009
Rozhodčí

Po dlouhé době jsem si přečetl diskuzi a trochu se pobavil :-). Ve většině krajích mají oddíly své vlastní rozhodčí, které ničím vůbec neplatí :-). Takže pro oddíl žádná ztráta. Pokud si oddíl nedokáže vychovat a připravit alespoň jednoho rohodčího na své vlastní náklady s tím, že bude pískat zdarma (ono to není zdarma, je to forma oboustranné dohody), tak ať platí cizí rozhodčí. S postupem k vyšším soutěžím a profesionalizaci hráčů a snaze jednotlivých šachových oddílů postoupit či se udržet v soutěži od 2.ligy výše, je třeba aby u partie byl nezávislý člověk - "rozhodčí". Je málo tzv. vlastních rozhodčích, kteří by v případě pádu oddílu ze soutěže níže se chovali nezávisle ( a když by i v daném okamžiku rozhodli správně, určitě budou napadeni ze strany hráčů, že rozhodli špatně ať tak nebo tak). Proto když družstvo má několik desítek tisíc na to, aby hrálo ve vyšší soutěži, tak určitě si najde minimálně na šest domácích utkání oněch asi 6 tis. Kč na výplatu pro rozhodčího. Navíc oddíly ve 2.lize mohou navrhnou vlastní rozhodčí ( nejen z oddílu), s kterými většinou mají dohodu o úhradě i v jiných podobách. Potřeba rozhodčích stoupá především v době technických pomůcek - je samozřejmě pravda, že v roce 1948 ještě nikdo k dispozici neměl tak silnou dostupnou techniku, aby si během 5 minut nechal zhodnit a ocenit pozici. Až budou všichni hrát šachy pro zábavu a nebudou se snažit využít všech dospuných metod k výhře nad soupeřem, tak nebudou rozhodčí :-).

Šípek | 14.05.2009
Rozhočí ano nebo ne?

Myslím, že rozhodčí je třeba a to zejména proto, že povědomí většiny hráčů o pravidlech je ne vždy dostatečné a často vznikají naprosto zbytečné vášně. V těchto případech je pak autorita rozhodčího a jeho nepopiratelné právo rozhodnout nejlepší řešení.

Petr Galuška | 13.05.2009
Rozhodčí : pan Kalendovský

Pane Kalendovský, mám rád Váš humor a čtu i Vaše články. Otázka zní : "Máte rád sám sebe???" Tím myslím šachově. Pokud se nemýlím, tak jste školený rozhodčí 2.třídy.
Docela si dovedu představit Vaši odpověď, ale rád bych trochu odlehčil tématu.

Jen malou poznámku nakonec. V soutěžích družstev od kraje včetně dolů neznám rozhodčího, který by ždímal klubové pokladny. No a když se jednou za pár sezon objeví nějaká horká hlava, je dobré nepoužívat násilí, ale instituci arbitra.

David Hampel | 13.05.2009
Potřebujeme rozhodčí?

Můj názor (snad nebudu považován za potrefenou husu :-)): Pokud budou všichni hráči znát a ctít pravidla, tak se bez rozhodčích obejdeme. Jinak ne.

Jan Kalendovský | 13.05.2009 | sekce:Soutěže družstev
Potřebujeme rozhodčí?

Vážený pane doktore Jando. Zdá se mi, že Váš dotaz je irelevantní. Vámi popsanou situaci by jistě zvládli i kapitáni, v nejhorším za pomoci silného zřízence se svěrací kazajkou. Je mi líto, že mezi Vašimi soupeři a kolegy jsou tak příliš horkokrevní borci. Pokud bych takovou situaci měl rozhodnout jako ne(delegovaný) rozhodčí, jistě bych to zvládl a konec konců - vždy je tu možnost protestu, odvolání, dovolání. Srdečně zdraví "nepřítel" rozhodčích v šachu Jan Kalendovský

Janda Zdeněk MUDr. | 12.05.2009
potřebujeme rozhodčí ?

re p.Kalendovský - měl bych na Vás jednu praktickou otázku: byl jsem svědkem prudké hádky dvou hráčů,kdy jeden hráč měl provést 40. tah,myslel,že má na hodinách 1,59\'53\'\' hod,tak si \"nechal\" 4 sec. na poslední tah před kontrolou,ale najednou překročil čas. Ta hádka-onen hráč tvrdil,že ze 1,59\'53\'\' to \"skočilo\" rovnou na 2,00\'01\'\' (reklamoval vadné hodiny) .Druhý hráč tvrdil,že to proběhlo \"normálně\" ,ale že to časově ohrožený hráč nezaregistroval. Čili tvrzení proti tvrzení. Jak byste toto rozhodl (kdo měl pravdu ?) ,když byste hrál na vzdálenější šachovnici ? (P.S. samozřejmě pamatuji situace na klasických hodinách,kdy spadl praporek,i když očividně nebyl na 12 tce, a hráč prohrál na čas.Ovšem tohle šlo předem snadno zkontrolovat,u digitálek to nejde)

Jan Kalendovský | 12.05.2009 | sekce:Stránky JmŠS
Rozhodčí - k čemu vlastně?

Rozhodčí! - K čemu vlastně? Poprvé jsem zázrak šachových turnajů aktivně prožil v roce 1948, když mi bylo šestnáct. Do Chocně se sjížděla šachová mládež. Šedesát nevycválaných kluků se objevilo v choceňské obchodní akademii, ano, v tělocvičně, řada stolů vedle sebe a za sebou, rachot, neklid, trochu hlasitého hovoru, a když se hrálo, uprostřed toho, vlastně jen tak nenápadně u dveří, seděl pan centrální inspektor Zdeněk Martínek (1883-1959). Tak tomu bylo rok co rok. Dnes by kolem takové akce pobíhalo nejméně pět rozhodčích, možná domýšlivých až na půdu, s ohyzdnou plackou na klopě, to aby každý viděl, dále pak několik pořadatelů, kteří by důležitě zapisovali výsledky do nejrůznějších tabulek, atd., atd., tehdy tam byl všeho všudy jenom pan centrální a ten míval někoho k ruce. Jednoho. Býval to Míla Eret, v osmačtyřicátém to byla paní Jiráková, rok nato Pavel Šimoník, pak ostravský Augustin Ryppel (nar. 1929). - Ti stavěli a sklízeli figurky a zajišťovali běžný průběh. Nu ano, průběh třiceti partií, které hrálo šedesát, v drtivé většině pubertálních kluků. Pan centrální na to všechno stačil sám. Kdybych byl dnes - z božího dopuštění - rozhodčím, bylo by mi při vzpomínce na to trapně. - Až do slavného sjednocení tělovýchovy nebylo také třeba rozhodčích u zápasů družstev, snadno to zvládli oba kapitáni. A to se mne jeden z prominentních rozhodčích nedávno docela vážně zeptal, jak že bych si to vůbec představoval: soutěže bez rozhodčích, to je prý nemyslitelné! A já bych si to tedy představoval dnes právě takhle. Tak, jak to šlo do oné neblahé chvíle, než nám Vítězný únor, sakra, zabouřil nad hlavami. Než se z šachů stala součást naší socialistické tělovýchovy. - Teprve ta totiž zavedla instituci rozhodčích i pro všechny šachové soutěže pomalu bez rozdílu. Když musí mít rozhodčího fotbal, házená, gorodky nebo krasobruslení, pak přece samozřejmě i šachy. Ti šachoví rozhodčí vědí velmi dobře, že při běžných soutěžích jsou přece dočista k ničemu, ale protože za to pobárají pár korun, snaží se často za každou cenu prokázat neprokazatelné, totiž že bez nich se to neobejde. Hlavně z toho pak plynou nejrůznější konflikty mezi rozhodčími a hráči, hlavně z toho pak plynou trapasy, jejichž smutnými hrdiny bývají právě rozhodčí, kteří se chtějí náležitě zviditelnit, aby byla jejich nepostradatelnost prokázána. Nemám je rád. - Vlastně to tak docela není, nemám rád instituci rozhodčích. Jinak bych mohl jmenovat dlouhou řadu těch, kdo se jako rozhodčí tváří, kdo však zůstali lidmi a byli či jsou mými dobrými přáteli."
To je příspěvek do aktuální místní diskuse, který pochází z "Bíločerného vzpomínání" (Praha 2008)od nedávno zemřelého šachového mistra a publicisty Jiřího Veselého a který já podepisuji rovněž. Jeho stať ještě pokračuje, nejenom o rozhodčích, tak si prosím tu veselosmutnou knihu kupte, nebo aspoň přečtěte...

Zobrazeno 2201 až 2210, celkem 2917
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009