Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
docmen | 30.12.2009
propad členské základny

u nás (SPgŠ + G Znojmo) je propad členské základny po zavedení členských příspěvků, které jsme nikdy nevybírali, a které jsme zavedli z důvodu zvyšování svazových příspěvků, 24%

Miroslav Hurta | 30.12.2009
A zase ty peníze...

Omlouvám se za možná poněkud ostřejší vyjádření, ale diskuse, do níž ten či onen přispěvatel promítá pouze své subjektivní dojmy, na základě kterých prohlašuje, nakolik je či není ochoten akceptovat navýšení příspěvjů pro šachový svaz, je podle mě k ničemu. U peněz je totiž nutno oprostit se od emocí, zachovat chladnou hlavu a nechat mluvit spíše strohou řeč čísel. Od funkcionářů šachových klubů bych tady čekal fundovaný odhad, kolik členů jejich klubů je vůbec ochotno vyšší příspěvky zaplatit.

Letošní rok se poprvé projeví vliv navýšených členských příspěvků. U nás v Lokomotivě kvůli tomu očekávám propad členské základny až o třetinu. A jak tomu bude u vás? Bude vám členská základna také ubývat? Jestliže ne, můžeme o plošném zvýšení příspěvků uvažovat. Jestliže však tomu bude stejně (a bohužel čísla alespoň u mládeže v našem kraji tomu nasvědčují), zjistíme, že paušálním navyšováním příspěvků cesta nevede. Neboť jestliže se stovkou členou vyberu pro svaz 100 x 200 Kč = 20.000 Kč, s dvěma třetinami členské základny navýšení o další stovku bude činit jen 66 x 300 = 19 800 Kč. To jen aby si někteří uvědomili, že navýšením příspěvků nemusí svaz získat více, ale v konečném důsledku dokonce méně peněz.

Pokud široká členská základna nebude s to akceptovat navyšování členských příspěvků, je nutno příspěvky vybírat podle míry, s jakou daný člen využívá svazových služeb. Tzn. malé poplatky od těch, kteří sehrají jen několik partií v okresním přeboru, daleko větší poplatky od těch, kteří hrají vyšší soutěže řízené přímo ŠSČR (nejen u družstev, ale třeba i různá polofinále a finále republiky).

Dále by se mělo zprůhlednit a zjednodušit hospodaření svazu. Z peněz za příspěvky financovat sekretariát a mzdy, ze startovného financovat řízení soutěží, školení rozhodčích a trenérů financovat z poplatků účastníků atd. atd., takže nikdo by neměl pocit, že na někoho doplácí nebo že je diksriminován.

A konečně - výkřiky šílenců (tady to ale myslím v kladném slova smyslu), že jsou schopni odvádět svazu příspěvky ve výši 1.000 Kč či vyšší vzít konečně vážně a pro tyto nadšence zřídit jakousi gold kartu ŠSČR, za kterou by získávali třeba zdarma svazovou ročenku, či účast jako VIP diváci na republikovém mistrovství mužů s účastí na besedě s reprezentanty či předsedou svazu či jiné drobné výhody. Jen 100 takových přispěvatelů a máme pro svaz 100.000 Kč. Tato myšlenka ostatně není nová, zazněla už na Konferenci ŠSČR, ale výkonný výbor se jí dosud nechopil, aby tuto ideu přetavil do nějaké patřičné legislativní podoby, kteoru by nadcházející republiková konference potom mohla schválit.

Petr Galuška | 29.12.2009
Zvůle mocných i těch ostatních

Vážím si pana Plcha, který má jistě zasluhy a jizvy z boje, který z pohledu dneška sváděl v době již nereálné.
Z velké části souhlasím i s Pavlem Šťastným, kterého si navíc vážím jako kamaráda. Jen tu politiku bych do toho netahal. Pavle nevěř tomu, že nějaký politik půjde proti zaběhlým tokům peněz a jiných nešvarů. Prostě zapomeňme na SAZKU a částečně i ČSTV, které je ve stresu co nimi bez peněz bude. Oni totiž moc (pokud ji kdy měli) ztratili před mnoha lety.
Dámy a pánové, jdu li na 2 hodiny do divadla a zaplatím 300,-, jdu prostě proto že mě to baví. Jdu li si zahrát šachy na OPEN a jako průměrný okresní hráč zaplatím 700,-, dám je proto že chci hrát šachy. Věřte tomu, že pokud nám to budou organizovat profíci a ne parta bláznů (tak jako třeba v Dubňanech) bude nás každý tah stát víc než nějakou tu korunu. A to budou sumy to budete koukat! Tak se zamyslete nad sebou, o co v této chvíli jde. Přirovnejme soutěž družstev k openu a zaplaťme to. Myslím že 500,- / rok není zas takový peníz. Ono totiž nic jiného nezbyde.
Podle reakcí které tady občas čtu, tak se pohybuji někde v oblacích. Opak je pravdou, ti brblouni žijí o 20 a víc let zpátky. Ti se mají, jsou mladší......
Jen pro názornost : mě jako okresního šachistu stojí tato má radost každý rok několik tisíc. Platím si vše co musím, miluji knížky, tak kupuji vše co vyjde i když nemám čas je číst a nakrmit počítač dobrým SW taky něco stojí i když to nevyužiji. Tak co je to nějaký poplatek za to abych mohl sednout k šachovnici.
Tak se sakra vzpamatujte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jinak budememe brzy vzpomínat, jak to bylo fajn, že jsme mohli v neděli jet na mistrák.
Jen pro upřesnění, šachy hraji od roku 1975, takže i ty staré časy si dobře pamatuji.

Jen na závěr, nepodporuji zbytečné rozhazování, ale bez peněz a lidí (kteří něco stojí) to nepůjde.

Tak a teď se do mě pusťte. S tím jsem to psal. No a 1.2.2010 si to můžeme rozdat v Brně na konferenci osobně.

Zdraví Vás jeden blázen, který je přesvědčen, že šachy jsou jeden z nejlevněších koníčků....

Pavel Šťastný | 28.12.2009
Peníze a vrchnost

Chápu pohnutky bývalých funkcionářů MSŠS – vše bylo podle nich kdysi skvělé. Já osobně jsem přesvědčen, že idea tří šachových svazů – jednoho, toho reprezentujícího české šachy navenek, druhého, toho zlého se sídlem v Praze a třetího, toho hodného se sídlem v Ostravě, nijak dnes nesouvisí s financováním, resp. nefinancováním české tělovýchovy, potažmo tedy rozpočtovou nulou v kolonce platby od Sazky. Jednou nula je nula, stejně jako by bylo třikrát nula je nula. Myslím si, že pan kolega Plch nás s notnou dávkou černého humoru (sobě tak vlastním) dráždí a posouvá nás do role nečinně přihlížejících, jak se to v ČSTV a v Sazce semele.... Myslím si, že takto dnes věci nestojí. Konečně budou padat hlavy a šachový svaz určitě přispěje svou trochou do mlýna.... Takže žádný všemohoucí Bůh, ale už i volební programy parlamentních stran se budou zabývat problémem, jak přesměrovat tok peněz
ze Sazka arény a záplavy obskurních „občanských sdružení“ zpět do tělovýchovy......

Josef Plch | 25.12.2009
Peníze aneb Vrchnost je dána od Boha

Ještě musím zareagovat na příspěvek Petra Galušky. Jelikož jsem jezdil po konferencích (a radách) MŠS, ŠSČR, JmŠS někdy od r. 1994, nemůžu souhlasit s tezí, která (mám pocit) se tak nějak line z onoho příspěvku - i když nelze vyloučit, že je racionální. Kdysi se kuloárně vyčítalo vedení MŠS, že koketuje s převodem MŠS z ČSTV pod Orla (ani nevím, zda to byla pravda). Jako úžasná vize se líčilo sjednocení územních svazů, jak budeme tím ne-směšným partnerem pro ČSTV, MŠMT, ČOV... a zatím čtu (i tady) opakované stesky, co ti orlové všechno mají... a zjišťuji, že ČSTV (ohledně Sazka Arény) nehájil zájmy sportovních svazů, ale - zdá se mi - zřejmě spíše stavebních firem. Cítím se z porovnání těch vizí a reality poněkud podveden. Způsob, jak ŠSČR nakládal s penězi, byl pro mne také nepříjemným překvapením. A tak se nemůžu ztotožnit s tím, že co bylo - bylo, je třeba hledět vpřed, je třeba zapomenout na to, co bylo, stejně jde o navýšení členských příspěvků o pár korun, ČSTV ani Sazku nezměníme (jsou dány od Boha), všechno se zdražuje... atd.

Josef Plch | 25.12.2009
Počet družstev v krajských soutěžích

Jelikož jsem byl u zrodu struktury krajských soutěží, vím, že to tehdy podléhalo velké debatě a zvažovaly se nejrůznější argumenty, takže je zkusím zopakovat:
1. Podstatný je Soutěžní řád, čl. 3.4.2.a: "Vítěz soutěže nižší postupuje přímo do soutěže vyšší. Rozpis soutěže může stanovit vyšší počet postupujících z nižší soutěže do soutěže vyšší." To velmi omezuje úvahy o 2 skupinách KP1 - protože by museli postupovat oba vítězové - a pokud by se změnil klíč postupu do 2. ligy a JmK přišel o 2 postupová místa, musel by JmŠS zredukovat 2 skupiny KP1 na jedinou. S tím souvisí i článek 3.4.5, který určuje, že jakékoliv změny musí být známy na počátku sezóny - takže pokud by se změnila (s okamžitou platností) kriteria pro 2. ligu, JmŠS by ani neměl možnost zareagovat. Proto (i s ohledem na kvalitu) bylo zvoleno řešení s 1 skupinou KP1, které vidím jako jasně nejlepší i dnes.
2. Pokud jde o KP2, začalo se se 2 skupinami, pak se přešlo na 3 slupiny. Potíž je v tom, že při účasti družstev z Břeclavska i Znojemska neexistuje úsporné řešení se 2 skupinami, při 3 družstvech je úroveň diskutabilní, protože skoro nikdo nesestupuje - zkrátka "nejsou lidi". Zredukování na 10 družstev by mohlo možná napomoci...
3. Pak by ještě stála za úvahu změna systému. SŘ v článku 3.4.1. mluví jen o systému každý s každým jedno- či dvoukolovém nebo o finálové play-off nástavbě. Myslím, že by byly i jiné vhodné systémy, ale nyní jsou mimo SŘ.
4. Souhlasím s tím, že by ale redukce družstev v KP2 asi okresy moc neposílila, protože už teď sestavy v okresech jsou dost podobné těm v KP2 - tedy v okresech by asi hráli ti samí hráči, z B družstev by se stala sestoupivší A družstva...

David Hampel | 25.12.2009
Krajské soutěže družstev

Poslední tři roky jsem v rámci JmŠS řešil "kompletaci" krajských přeborů. Před dvěma lety se 36. družstvo našlo na poslední chvíli, loni bylo mnohem více zájemců než uvolněných míst, letos se poprvé jedno uvolněné místo nezaplnilo.

Podle mého názoru by o budoucnosti zejména KPII měl rozhodnou zájem družstev tuto soutěž hrát. Měl by se stanovit limit, pod který nepůjdeme (30 družstev?), kdy by se jedna skupina KPII opravdu zrušila.

Další možností by bylo vytvořit 2 skupiny KPI a 2 skupiny KPII. Možná by se zvýšila motivace družstev a mezi KPI a KPII by mohl zafungovat podobný efekt jako mezi KPII a okresními přebory. Těžko říct.

Úvaha, kterou prezentoval Mirek Hurta - tedy že zrušením skupiny KPII se příliš nezvýší počet družstev hrajících OP - je podle mě reálná. Nutno také podotknout, že by se v rámci KPII zvýšily dojezdnosti a tedy i náklady na soutěž.

Petr Galuška | 25.12.2009
... a co dál

Lepší 2 x 12 vyrovnaných družstev a silnější okresy, než spousta naštvaných že si nezahrají a navíc zaplatí víc. Což nás nemine.

Pavel Šťastný | 25.12.2009
ad....a co dál

Petře, co se týče KPII, já osobně bych zatím upřednostnil snížení počtu družstev o 6 (resp. o pět)
- 3 skupiny po 10. Myslím si stejně jako Ty, že čas už rozhodně nazrál a na konferenci bychom si něco v tomto smyslu už měli odhlasovat. Už vidím ale například Mirka Hurtu, jak bude proti a argumentovat, že tím poklesne počet "B" družstev....

Petr Galuška | 24.12.2009
Konference a co dál??

Občas zabrousím na různé diskuse a jasné i nejasné zvěsti. Máme zhruba něco přes měsíc do konference a myslím si, že by bylo dobré začít diskutovat.
Já bych měl témata dvě.
Tím prvním jsou samozřejmě peníze. Myslím, že nejsem starý, ale už něco pamatuji. Ač jsem nekuřák a snad nejsem závislý na alkoholu, desítky let poslouchám o tom, jak nám zase zdražili pivo a cigarety a že se s tím končí. Podívejte se do hospod. Stále plno, stále plno....
Tak nějak to bude i s našimi šachovými aktivitami. Holt máme to v krvi a hrát se bude s penězi, nebo bez nich.
Určitě je potřeba do toho říznout, protože doba darů a dotací je dávno pryč. Pokud od Nového roku zdraží pivo o kačku a cigarety o dvě pade, určitě se nebude pít a kouřit míň. Prostě se to po krátké době vrátí do starých kolejí. Udělejme to taky. Prostě kdo chce hrát, nechť přidá. Věřte že dají všichni, nebo většina hned a ostatní později. Nedá se nic dělat. Nevidím to v tisících, ale nějaká ta stovečka to asi bude muset být.....

Druhá věc, která mě trochu trápí a kterou jsem otevřel několik roků po sobě na konferenci JMŠS jsou krajské soutěže. Mám na mysli KP2. Nebylo by dobré přistoupit na dvě skupiny??? Podívejte se na tu žalost a trápení některých družstev, které by si v okresních soutěžích zahráli s elánem a chutí a v kraji dostávají nakládačky???
Další jsou ti, kteří jezdí docela pravidelně nekompletní a minimálně jednomu šachistovi od soupeřů zkazí neděli, protože tam sedí a čeká aniž by si zatáhl. Mám dojem a statistika by to dokázala, že docela svižně upadá okresní kvalita. Věřím, a snad mě někdo podpoří, že je potřeba udržet co nejvíce okresních soutěží. Ty tvoří ten základ na kterém se to staví až po ligu.

Na závěr bych chtěl poznamenat, že by někteří lidé, po dvaceti letech od změny režimu, mohli pochopit, že socialistický systém dotací a podpory skončil. Možná bohužel, protože byl pohodlný až lenivý. Zkusme udělat odvážnou čáru a najít zásadní nový pohled na věc a případnou novou cestu. Levnější to nebude, ale asi to jinak nepůjde. Pokud chcete po nedělích jezdit na "mistráky", tak jak to děláte dlouhé roky......
PG

Zobrazeno 2001 až 2010, celkem 2881
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  »» 

Aktuální akce

» 
» 
» 
26.8.-2.9.2018

Veletržní turnaj

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009