Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010
Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.
Petře, já myslím, že nezáleží na vůli pořadatele, jestli uspořádá turnaj na sudý nebo lichý počet kol. Kdyby tomu tak bylo, byly počty turnajů zhruba stejné, tak jako koruna padá ze vzduchu v polovině případů hlavou dolů a v polovině nahoru. Musí to mít jiný, pro mě záhadný důvod. Já pouze tvrdím, že při lichém počtu kol je polovina startovního pole znevýhodněna vyšším počtem partií černými figurami. A pokud jsem na světě první, kdo na to poukazuje, nesmírně mi to lichotí. Uznávávám Davidův argumet, že při počtu hráčů nepatrně převyšujícím počet kol by byl sudý počet kol asi problém, ale takových turnajů je minumum..... Takže jak řekl Sokrates (nebo kdo) - vím, že nic nevím (proč pořadatelé volí lichý počet kol). Já osobně jsem uspořádal určitě přes sto turnajů a turnajíčků, ale ani jeden se sudým počtem kol, aniž bych věděl proč....
Pavle, dnes je jedno na kolik kol se hraje. Je to čistě na podmínkách pořadatelů a ve finále to losuje program.
Pěkně s pohledem do historie to popsal David Ciprys. Takže zase je to business.
Pořadatel si zvolí jaký turnaj chce udělat a do jakého času se musí dostat. Není to vůbec závislé na sudé a liché.
Zrychlené turnaje, jako třeba Dubňany a některé turnaje v Pardubicích se hrají na 7 kol. Chybí jim ta "šťáva" finále, protože se někdy nejlepší ani nesetkají. Taky si účastník zaplatí víc za partii (na startovném). Standard je 9 kol. Z vlastní zkušenosti můžu říct že 10.kolo ve S.Městě bývá náročné, ale já ten turnaj mám velmi rád.
Samozřejmě blicáky se hrají na 15, 17, 19 a více kol a počítač to umí dopočítat.
Jediné co se řeší jsou normy. Při vyšším počtu kol mají kandidáti norem více možností. To ale není vázáno na sudou a lichou.
Takže jen krátce od nekvalifikovaného organizátora a kvalifikovaného rozhodčího (dle Tvého požadavku I.tř.)
Jan Kalendovský mě upozornil na další zajímavý článek ohledně Strahova - čtěte zde.
Popis Švýcarského systému v češtině je tady.
Silnější požadavky na barvy by se daly uvažovat, ale je to něco za něco: zvlášť v turnajích o relativně malém počtu účastníků by se "kvůli barvám" utkávali hráči z rozdílných bodových skupin ve více případech, než je tomu teď.
Do technických rozborů švýcaru se rozhodně nechci pouštět. Nicméně na otázku proč ve Starém Městě hrajeme na 10 kol můžu odpovědět - protože jsme se tak kdysi dávno rozhodli :) Nebylo v tom žádné spekulování ohledně systému losování a výhodnosti barev, ale jednoduše jsme se chtěli odlišovat a nabídnout účastníkům něco, co jinde nemají. Pravda je, že někteří občas žehrají na nedělní dvoukolo, obzvláště takoví, kteří prohýří sobotní večer a noc a ráno pak musí brzy vstávat :)
Davide, to jenom konstatuješ fakt. To je přece evidentní, to ví každý. Já se ptám na důvod, proč je to právě takhle a ne jinak. Třeba tak, že by například tohle koncipování platilo, dejme tomu, jenom do 4. kola od 6. kola by musel být v každém sudém kole počet B a Č shodný a turnaje by se hrály na sudý počet kol. Bylo by to přece spravedlivější. Přece nemůže být problém takováhle změna algorytmu....Jinak se omlouvám, možná vysvětlení tohoto dotazu vyplývá z toho článku pro fajnšmekry. V nějakém jiném oficiálním jazyku FIDE než je ang. by nebyl?
ČSTV chce zbourat stadion na Strahově. Na jeho místě mají vyrůst luxusní byty
Českému sportu docházejí peníze, prodej pozemků na Strahově mu má pomoci z krize. (Ekonomika.iHNed.cz 4. 8. 2010 20:47)
Podle mě je současný Švýcarský systém schválený FIDE koncipován tak, že při lichém počtu kol musí být rozdíl mezi počtem partií sehraných s bílými a černými figurami roven 1. Při sudém počtu kol to může být 0 nebo 2.
Což se opravdu stává, ve 4. kole může mít hráč posloupnost B Č B B, a v případě, že se od pátého kola budou střídat černé a bílé, tak se každé další sudé kolo zachová rozdíl 2.
Pro fajnšmekry jsem našel tento článek (v pdf).
To je dobrý dotaz. Qualifikace od I. tř. nahoru mi sice chybí, ale přidám ještě jeden prehistorický důvod lichého počtu kol.
Kdysi v pravěku se losoval švýcar ručně. Dodnes mě fascinují vzpomínky na doslova taneční kreace rozhodčích přesunujících v neuvěřitelném tempu obouruč losovací kartičky zavěšené na špendlících zapíchaných do nástěnky. Namátkou z mistrů tohoto umění třeba pan Ludvíček na turnaji v Březolupech nebo pan Hájek v Zaječicích.
Aby se vše urychlilo, losovaly se jinak sudá a lichá kola. V lichých kolech se hráči skládali výhradně podle bodů bez ohledu na barvy. V sudých kolech se musely "vyrovnat barvy", aby počet bílých a černých byl 1:1. Žádná výjimka pro poslední kolo neexistovala. Proto turnaj musel končit lichým kolem, kde se střetávali ti nejlepší podle aktuálního pořadí.
Stejně jako Pavlovi ve mě hlodá červík pochybnosti, jestli by v dnešní době nebylo skutečně logičtější mít kol 8 nebo 10.
Nevite někdo, proč je turnaj ve SM jediný, který se hraje na sudý počet kol? Proč se turnaje vlastně hrají na lichý počet kol, kdy je jedna polovina starovního pole znevýhodněna větším počtem partií s černými figurami? V době uzavřených skupinových turnajů, to dá rozum, to jinak nešlo, že musel být lichý počet kol. Ale už 30 let hrajeme švýcaráky??? Je nějaká jiný důvod lichého počtu kol kromě zvyku-železné košile? Mně žádný racionální důvod nenapadá.... Žádám zdvořile nějakého rozhodčího s qalifikací od I. tř. nahoru, zda by mi to nemohl vysvětlit....