Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Krolop Petr | 23.08.2011
Hrací tempo.

Gramatické chyby u příspěvků /od autora/ IGMihail jsou trošku úsměvné, přesto bych se raději zaměřil na jejich obsah, který je docela zajímavý a vážný !

Asi jsem věkem jedním z těch starých strejců jež hrají OP. Ano, docela mě těší když mám na hodinách dostatek času a mohu si dovolit ten přepych jež spočívá v zamyšlení, či spíše zasnění nad svou pozicí. Ale kupodivu se rád přikloním k názoru, že hraní šestihodinových partií v soutěžích typu OP je zbytečný přepych či nesmysl ! Já a většinou ani žádný jiný starý strýc stejně nic přínosného a kloudného nevymyslíme, spíše jen zdržujeme tu naši mladší okřídlenougeneraci v rozletu !

Ne, rozhodně nejsem příznivcem jakýchkoliv převratných změn, ale za tuto změnu bych se rád přimluvil !

Miroslav Hurta | 23.08.2011
Hrací tempo

Je dobře, že se můžeme shodnout na tom, že o hracím tempu (konkrétně na okrese Brno-venkov) tedy nerozhodují jakési zkostnatělé ústřední výbory ani – na rozdíl od Blanska – činovníci vyšších soutěží – ale jen a pouze družstva sama. A to je snad špatně? Co může být lepšího a demokratičtějšího, než když o podobě soutěže rozhodují účastníci sami. Až převáží zastánci kratšího tempa hry, tak se tempo zkrátí, no a co? Vody se kvůli tomu nevylijí a skály nerozlomí.
Mně osobně je otázka hracího tempa lhostejná a neviděl bych to až tak vyhroceně. Fanatickým zastáncům dlouhého tempa bych ale připomněl, že velká řada utkání v OP Brno-venkov stejně končí i při dlouhém tempu po čtyřech hodinách hry (soudě podle časů odeslání hlášení o utkání, které dostávám), stejně tak fanatikům krátkého tempa mohu namítnout, že žádná nuda při čekání nenastává, neboť a) čekání není až tak dlouhé, neboť stejně se jezdí dvěma auty, a tak prostě jedno auto obvykle s těmi dříve odehranými odjede rovněž dřív b) volný čas lze věnovat obědu v restauraci, rozborem sehrané partie nebo (nejčastěji) hraní volných partií. Navíc přece neexistuje jen okresní přebor družstev. Existují i jiné soutěže, třeba základní turnaj nebo základní soutěž, které se hrají tempem 2 x 1 hodina na celou partii. Ale před čím bych varoval, to je vykreslování starších hráčů jako nepřátel pokroku a mládí vůbec. Přece i hráči starší generace mají právo na to, aby se vyjádřili k tomu, v jaké podobě chtějí soutěž hrát, aniž by tím jakkoli vytěsňovali mladé (jedno družstvo starších = jeden hlas, jedno družstvo mladších = rovněž jeden hlas), neřkuli o tom, že preference tempa hry často není otázkou generační, jako mnohdy spíše osobních a volních vlastností každého hráče.

IGmihail | 23.08.2011
hrací tempo

Omlouvám se za gramatycké chyby. Tvrdím, že v nejnižších soutěžích je zbytečné hrát šestihodinové partie. V OP hrají především ti "strejci", kteří už nemají žádné výkonostní ambice, Elo mají už 20 let něco mezi 1300 a 1600. Kvůli těmhle hráčům, kteří jiné soutěže ani nehrají prostě nejede vlak. Šest hodin, ani o minutu méně. OP je ovšem i startovací soutěží
pro začínající talenty. Potom dochází k tomu, co popisuje p. Plch. Pro ty by čtyřhodinové partie bohatě stačili. Ovšem jako ve volbách, mládež do 18 roků nemá volební právo, tak politici dělají líbivou politiku pro především pro voliče, kteří je mají. Těch starších bude čím dál víc, takže rodiny s malými dětmi spláčou nad výdělkem. Je samozřejmé, že na losovací schůzi OP Brno-venkov nepřijde pan Hampl nebo kdo tam z Tetčic chodí, s tím, že jeho žáci na soupisce by chtěli kratší tempo. Řekne moji hráči (nejvíc partií v loňské sezóně odehráli "mladíci" Kočí, Karber, Heger, Prášek - čtu z OP Brno-venkov, který cituje p. Hurta), chtějí šest hodin. Takže kdo tedy rozhoduje o tom, že OP, se mnohde hraje stejným nebo pomalejším tempem jako KP a ligy?

Josef Plch | 23.08.2011
Hrací tempo - jeden experiment

Základní soutěž na okrese Blansko hrají pětičlenná družstva, hrací tempo bylo (a zase je) 40 tahů za 2 hodiny + 30 minut do konce. Je nepostupová a nesestupová. Potíž byla (a je) v tom, že hráči na prvních šachovnicích hráli velmi dlouho, zatímco na posledních bývalo do hodiny hotovo - domácí mohl odejít na oběd, host se další 3-4 hodiny nudil. Druhou potíží bylo, že hrálo 8 i méně družstev, partií tedy za rok moc nebylo a těch započitatelných (proti elistům) ještě méně. Jednu sezónu jsem navrhl řešení (které prošlo) - parti se hrály na 2x 60 minut (nejkratší čas pro zápočet na Elo) a po skončení zápasu následovala po krátké přestávce odveta opačnými barvami. Počet partií se tím zdvojnásobil, ubyly hluché prostoje, družstva mohla prostřídat, zápasy byly dramatičtější... Pro další sezónu se ovšem vše vrátilo ke starému dobrému dlouhému tempu - pro zachování novinky byla většinově družstva, která hrála jen ZS, proti byli většinově vedoucí oddílů, které hrály krajské soutěže (přičemž i tito vedoucí hráli krajské soutěže, ne ZS). Dělalo to na mne dojem, že ti, kdo tu soutěž hráli, dávali přednost hře pro pobavení, ti kdo tuto soutěž nehráli, preferovali (podle svého přesvědčení) kvalitu.

Miroslav Hurta | 23.08.2011
Hrací tempo

Pravopisné chyby u autora "IGMihail" by mi ještě tolik nevadily (holt někdo nedával ve škole pozor, něco mohou zase způsobit i prstové chyby při ťukání textu na klávesnici) jako spíše to, že není schopen si ověřit ani jednoduché informace, které jsou snadno dostupné. Tak například předseda ŠSČR Viktor Novotný je stár 33 let, předseda Jihomoravského šachového svazu David Hampel rovněž 33 let. Kde tedy jsou ti "nehybní starci v ústředních výborech", na které IGMihail rádoby vtipně naráží?

Kdo se pohybuje v šachu aspoň pár let, ví, že o tempu v soutěžích družstvech se rozhoduje na základě ankety, kterou šachový svaz (resp. STK) čas od času vyhlašuje a ke které se může vyjádřit každý účastník dané soutěže (každé družstvo má jeden hlas). No a je to ta většina, která pak rozhoduje...

Tím nechci říci, že i většina se nemůže mýlit. Ale pak je potřeba o tomto omylu onu většinu přesvědčit (o tom by mohl mnohé vypovědět třeba Pavel Šťastný, který se rok co rok snaží o zkrácení hracího tempa na okrese Brno-venkov), a ne se neinformovaně navážet na jakési neidentifikovatelné zkostnatělé starce v ústředních výborech.

Mimochodem, všimli jste si, že (zpravidla sobotní) jednodenní soutěže v rapidšachu a bleskovém šachu jsou koncipovány vyjma maratónů tak, aby trvaly 4 - 7 hodin? Alespoň já jsem o žádném dvouhodinovém bleskovém turnaji neslyšel a u rapidu si to ani nedokáži představit. A přesto se mládež těchto „ tzv. dlouhých turnajů“ účastní.

Pavel Čapek | 22.08.2011
IGMihail

Hystorie, analogye...

Hmmmmm

Millbo | 22.08.2011
O putovní pohár Makkabi

S menším zpožděním (omluva) jsem zprovoznil informační stránku k bleskovému turnaji "O putovní pohár Makkabi". K dispozici je i předběžná startovní listina s možností filtrování a řazení ;-)

P.S. Ke gratulaci panu Kalendovskému k "plné šachovnici" se samozřejmě připojuji. Zvlášť, když své šachové jubileum oslavil jediným možným způsobem - výbornou hrou na turnaji ;-)

Krolop Petr | 21.08.2011
Gratulace.

Též jsem chtěl pogratulovat věhlasnému šachovému historikovi panu Janu Kalendovskému k jeho narozeninám ! Omlouvám se za opožděnou gratulaci a protože nejsem nikterak originální připojuji to obligátní - Štěstí, zdraví, dlouhá léta !

IGMihail | 18.08.2011
ad p. Korcián

ad p. Korcián.
Oklikou k hracímu tempu. Zítřejší datum si hystorie pamatuje jako 20. výročí pokusu o puč v bývalém SSSR (SNS). Skupina idiotů (tak ty pučisty předvčírem na tiskové konferenci nazval sám Michail Gorbačov) se pokusila vrátit kolo dějin zpět. Neuspěli a hystorický vývoj po té nabral nevídané tempo. Co bylo před tím si pamatují nejlépe ti, kteří si zároveň pamatují
i sedmihodinové partie v soutěžích družstev. Naprostá nehybnost starců v ústředních výborech, status quo, žádná ochota k změnám. Další odbočka - celý fotbalový svět volá po změnách, zavedení techniky do pravidel. A co se děje v sídle FIFA? Něco podobného jako jako za Černěnka v ÚV - nehybnost a neochota ke změnám. Ty nepochybně přijdou, až starý pán Blatter, který myslí pouze peněženkou, odjede. Analogye s neochotou zavést do mistrovských partií soutěží družstev rychlejší tempo se, podle mého názoru, přímo nabízí. Pokud pláčeme, že ubývá hráčů a družstev, měli bysme zároveň i konstatovat, že šestihodinové partie jsou zajisté silným podpůrným faktorem tohoto trendu. Doba nabitých okresních přeborů první třídy je nenávratně pryč. Čas je čím dál tím vzácnější zboží. Kdo je dnes v Zástrkově ochoten v neděli ráno odjet do Lhoty a vrátit se ve tři hodiny a poslouchat reptání manželky? Který základní škole odrostlý dorostenec je dnes ochoten pravidelně dělat totéž? Argumenty starých strejců jsou známé - kvalita partií je úměrná délce přemýšlení (v OP, pravda, trochu směšný) a když už nějak jedu, tak si chci zahrát a ne jet za tři hodiny zpátky. Chudáci fotbalisti, ti musí domů po dvou hodinách. Myslím, že před hystorickým vývojem není úniku. Strejdové, co si chtějí pořádně zahrát postupně umřou a ti mladší, pokud nezběhnou od šachu k něčemu akčnějšímu, si zavedou hrací tempo úměrné době, "poptávce" a časovým možnostem hráčů. Staré generace tu prostě z principu nejsou od toho, a dostávám se opět na začátek svého příspěvku, aby určovali vývoj. Ty jsou tu ze svojí přirozenosti od toho, aby jej brzdili.

Jan Korcián | 18.08.2011 | sekce:Soutěže družstev
Oprava

Omlouvám se.O hodinu jsem se spletl.Čas na jednu partii je 6 hodin,ale i tak je to nejvíc.

Zobrazeno 1691 až 1700, celkem 2918
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009