Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Bronislav Chmelíček | 26.08.2011
Anketa

Pokud sílí nespokojenost s hracím tempem, opravdu bude nejjednodušší když předseda STK vypíše anketu a bude klid. Oslovený kapitán by pak měl uvést, zda o zvoleném tempu rozhodlo hlasování hráčů, on sám nebo výbor klubu.

Libor Diviš | 26.08.2011 | sekce:Tempo hry v KPI
Hrací tempo

Vážení diskutující o hracím tempu,
vždycky jsem se bránil diskutovat touto formou o čemkoliv podstatném, ale po stále sílícím napadání našich hráčů jsem nucen se jich zastat. Náš klub (na rozdíl od většiny ostatních) není závislý na "finančních hrátkách", ale naším cílem je vytvořit podmínky pro šachové vyžití všech našich členů nehledě na jejich věk. Všichni naši hráči respektují, že jednotlivec se podřizuje pravidlům klubu a klub se podřizuje pravidlům soutěží. Schůzí, kde se většinou rozhoduje i o hracím tempu následující sezóny, se naši hráči nezúčastňují, a proto ani nemohou ovlivnit její průběh natož výsledek. Jako samostatná sportovní jednotka jsme nikdy s jakýmkoliv hracím tempem neměli sebemenší problém a vždy jsme se přizpůsobili. Proto prosím, aby jste již dále neargumentovali členy našeho klubu, ale využívali argumenty z vlastních řad. Z Vašich článků může neznalý čtenář nabýt dojmu, že za to, když Vás manželka pustí na šachy pouze do dvou odpoledne, může věk nějakého cizího hráče z úplně jiného oddílu. Tímto způsobem nevyřešíte problematiku optimalizace hracího tempa, ale pouze poštvete starší hráče proti mladším (nebylo by to v této společnosti v poslední době poprvé), a to doufám není Váš cíl.
Pokud nám opravdu jde o nastavení "optimálního" (nikdy se nezavděčíte všem) hracího tempa, navrhuji následující postup:
1. anketa na téma doporučené tempo vůči jednotlivým soutěžím (družstva jednotlivých soutěží)
2. vyhodnocení ankety a zohlednění výsledků v organizaci soutěže (organizátoři soutěže)
V dnešní době i tady platí pravidlo nabídky a poptávky. Kdo může a chce hrát, ten toho využije. Kdo ve skutečnosti nechce hrát, tak stejně přestane a dá se na jiný způsob využívání svého volného času (např. trávení s manželkou).
Možná, že se teď rozproudí veliká diskuse na téma rodina nebo šachy, ale já už se k ní nebudu vyjadřovat (cílem mého příspěvku nebylo diskutovat, pouze se ohradit proti účelovému zneužívání jména našeho klubu). Z tohoto důvodu už mě prosím neoslovujte a nechejte nás v klidu si užívat této královské hry. A pro odlehčení na závěr jedno pořekadlo:
Všichni chtějí Vaše dobro - nedejte si ho vzít.
Přeji Všem hodně úspěchů v osobním i šachovém životě.
Zdraví Vás Libor Diviš

Pavel Šťastný | 25.08.2011
ad. hrací tempo, p. Korcián

Vzpomínám si, že na Břeclavsku jsme v OP hrací tempo snížili asi před desíti roky (na pětihodinové partie). V KPII bych šestihodinové partie ještě možná pochopil. O něco se hraje, hodně partií se dostává až do stadia časové kontroly. Pět hodin je ovšem běžné turnajové tempo na prázdninových openech, takže nevidím důvod, proč by se, s ohledem na časové možnosti hostujících družstev, nemohlo hrát také pětihodinové partie i tam (o reptajících manželkách tu byla někde níže řeč). Argument Mirka Hurty "...většina partií v OP skončí stejně do čtyř hodin..." mi připadne stejný jako "...při většině letů raketoplán nevybuchne..." To je právě ten problém, že ne vždycky. Když jedu hrát "ven", chci mít jistotu, že budu, dejme tomu, do dvou hodin, doma. Nevím, proč hráči Střelic nebo Tetčic chtějí mít jistotu, že budou doma až ve čtyři. Tvrdím, že šestihodinové partie v OP jsou úplný nemysl a jejich jediné odůvodnění je zvyk, železná košile. A na tu je každá demokracie krátká. Namátkou mě napadají třeba dvoudení volby v Česku. Celý svět volí v jeden den, ovšem není síly, která by tento dvoudenní finanční luxus v Č. zkrátila... Příkladů jsou jistě stovky a tisíce. Čistě pragmaticky - kmenoví hráči Střelic a Tetčic nejsou jistě nesmrtelní a za takových 10 let na losovací schůzi OP Brno-venkov, protože tyto oddíly nepracují s mládeží, ubudou při demokratickém hlasování pro šestihodinové partie 2 hlasy. A to už zkrácení
hracího tempa, pevně tomu věřím, projde. Vůbec, etablování žáků z rapidů a maximálně čtyřhodinových partií na přeboru Moravy, do soutěží družstev dospělých, očividně některé oddíly vůbec netrápí. Přechod na šestihodinové tempo je pro školáky roven celodennímu vyučování, hrozná nuda a nepochybuji, že i z tohoto důvodu mnozí nadějní šachisté končí. Mně prošlo rukama za 30 let trenérské činnosti "baivoko" 200 dětí a u šachu nezůstal defacto nikdo. Příčiny byly různé. Šestihodinové hrací tempo v OP dospělých mezi ně rozhodně patří také. No, máme tady tu demokracii, co se dá dělat....

J.Korcián | 25.08.2011 | sekce:Soutěže družstev
Hrací tempo.

OP na břeclavsku se hraje tempem 2 hod. na 40 tahů a půl hod. do konce partie.To je podle mne optimální doba na kvalitní partii i pro KP II.
Myslím,že hrací tempo není generační problém (mám 75 roků).Domnívám se však,že hlasování ved.družstev není
konsultováno s hráči.Dodal bych ještě ,že někteří šachisté
by se dostávali do časových tísní i při 8 hodinové hrací době.Skutečností je,že 75% partií končí do konce 5.hodiny a všichni hostující musí čekat na poslední dvě partie.Ne každé družstvo jezdí dvěma auty.

Krolop Petr | 24.08.2011
Festivalové dny.

Co je císařovo, dejte císaři...! Tento údajný a veleslavný Ježíšův výrok se mně automaticky vybaví při čtení článků, či příspěvků pana Davida Cipryse. Já, ač výchovou a životní zkušeností starý ateista - bezvěrec /bezvěrec - strašný výraz/ mám k Ježíšovi jistou úctu. No, člověk nikdy neví...! Oproti tomu přesně vím, že každý příspěvek pana Davida Cipryse obsahuje pěkně zpracovanou informaci ve které nelze přehlédnout prvky poezie a akčnosti současně ! Jen houšt a větší kapky !!!

Krolop Petr | 23.08.2011
Hrací tempo.

Gramatické chyby u příspěvků /od autora/ IGMihail jsou trošku úsměvné, přesto bych se raději zaměřil na jejich obsah, který je docela zajímavý a vážný !

Asi jsem věkem jedním z těch starých strejců jež hrají OP. Ano, docela mě těší když mám na hodinách dostatek času a mohu si dovolit ten přepych jež spočívá v zamyšlení, či spíše zasnění nad svou pozicí. Ale kupodivu se rád přikloním k názoru, že hraní šestihodinových partií v soutěžích typu OP je zbytečný přepych či nesmysl ! Já a většinou ani žádný jiný starý strýc stejně nic přínosného a kloudného nevymyslíme, spíše jen zdržujeme tu naši mladší okřídlenougeneraci v rozletu !

Ne, rozhodně nejsem příznivcem jakýchkoliv převratných změn, ale za tuto změnu bych se rád přimluvil !

Miroslav Hurta | 23.08.2011
Hrací tempo

Je dobře, že se můžeme shodnout na tom, že o hracím tempu (konkrétně na okrese Brno-venkov) tedy nerozhodují jakési zkostnatělé ústřední výbory ani – na rozdíl od Blanska – činovníci vyšších soutěží – ale jen a pouze družstva sama. A to je snad špatně? Co může být lepšího a demokratičtějšího, než když o podobě soutěže rozhodují účastníci sami. Až převáží zastánci kratšího tempa hry, tak se tempo zkrátí, no a co? Vody se kvůli tomu nevylijí a skály nerozlomí.
Mně osobně je otázka hracího tempa lhostejná a neviděl bych to až tak vyhroceně. Fanatickým zastáncům dlouhého tempa bych ale připomněl, že velká řada utkání v OP Brno-venkov stejně končí i při dlouhém tempu po čtyřech hodinách hry (soudě podle časů odeslání hlášení o utkání, které dostávám), stejně tak fanatikům krátkého tempa mohu namítnout, že žádná nuda při čekání nenastává, neboť a) čekání není až tak dlouhé, neboť stejně se jezdí dvěma auty, a tak prostě jedno auto obvykle s těmi dříve odehranými odjede rovněž dřív b) volný čas lze věnovat obědu v restauraci, rozborem sehrané partie nebo (nejčastěji) hraní volných partií. Navíc přece neexistuje jen okresní přebor družstev. Existují i jiné soutěže, třeba základní turnaj nebo základní soutěž, které se hrají tempem 2 x 1 hodina na celou partii. Ale před čím bych varoval, to je vykreslování starších hráčů jako nepřátel pokroku a mládí vůbec. Přece i hráči starší generace mají právo na to, aby se vyjádřili k tomu, v jaké podobě chtějí soutěž hrát, aniž by tím jakkoli vytěsňovali mladé (jedno družstvo starších = jeden hlas, jedno družstvo mladších = rovněž jeden hlas), neřkuli o tom, že preference tempa hry často není otázkou generační, jako mnohdy spíše osobních a volních vlastností každého hráče.

IGmihail | 23.08.2011
hrací tempo

Omlouvám se za gramatycké chyby. Tvrdím, že v nejnižších soutěžích je zbytečné hrát šestihodinové partie. V OP hrají především ti "strejci", kteří už nemají žádné výkonostní ambice, Elo mají už 20 let něco mezi 1300 a 1600. Kvůli těmhle hráčům, kteří jiné soutěže ani nehrají prostě nejede vlak. Šest hodin, ani o minutu méně. OP je ovšem i startovací soutěží
pro začínající talenty. Potom dochází k tomu, co popisuje p. Plch. Pro ty by čtyřhodinové partie bohatě stačili. Ovšem jako ve volbách, mládež do 18 roků nemá volební právo, tak politici dělají líbivou politiku pro především pro voliče, kteří je mají. Těch starších bude čím dál víc, takže rodiny s malými dětmi spláčou nad výdělkem. Je samozřejmé, že na losovací schůzi OP Brno-venkov nepřijde pan Hampl nebo kdo tam z Tetčic chodí, s tím, že jeho žáci na soupisce by chtěli kratší tempo. Řekne moji hráči (nejvíc partií v loňské sezóně odehráli "mladíci" Kočí, Karber, Heger, Prášek - čtu z OP Brno-venkov, který cituje p. Hurta), chtějí šest hodin. Takže kdo tedy rozhoduje o tom, že OP, se mnohde hraje stejným nebo pomalejším tempem jako KP a ligy?

Josef Plch | 23.08.2011
Hrací tempo - jeden experiment

Základní soutěž na okrese Blansko hrají pětičlenná družstva, hrací tempo bylo (a zase je) 40 tahů za 2 hodiny + 30 minut do konce. Je nepostupová a nesestupová. Potíž byla (a je) v tom, že hráči na prvních šachovnicích hráli velmi dlouho, zatímco na posledních bývalo do hodiny hotovo - domácí mohl odejít na oběd, host se další 3-4 hodiny nudil. Druhou potíží bylo, že hrálo 8 i méně družstev, partií tedy za rok moc nebylo a těch započitatelných (proti elistům) ještě méně. Jednu sezónu jsem navrhl řešení (které prošlo) - parti se hrály na 2x 60 minut (nejkratší čas pro zápočet na Elo) a po skončení zápasu následovala po krátké přestávce odveta opačnými barvami. Počet partií se tím zdvojnásobil, ubyly hluché prostoje, družstva mohla prostřídat, zápasy byly dramatičtější... Pro další sezónu se ovšem vše vrátilo ke starému dobrému dlouhému tempu - pro zachování novinky byla většinově družstva, která hrála jen ZS, proti byli většinově vedoucí oddílů, které hrály krajské soutěže (přičemž i tito vedoucí hráli krajské soutěže, ne ZS). Dělalo to na mne dojem, že ti, kdo tu soutěž hráli, dávali přednost hře pro pobavení, ti kdo tuto soutěž nehráli, preferovali (podle svého přesvědčení) kvalitu.

Miroslav Hurta | 23.08.2011
Hrací tempo

Pravopisné chyby u autora "IGMihail" by mi ještě tolik nevadily (holt někdo nedával ve škole pozor, něco mohou zase způsobit i prstové chyby při ťukání textu na klávesnici) jako spíše to, že není schopen si ověřit ani jednoduché informace, které jsou snadno dostupné. Tak například předseda ŠSČR Viktor Novotný je stár 33 let, předseda Jihomoravského šachového svazu David Hampel rovněž 33 let. Kde tedy jsou ti "nehybní starci v ústředních výborech", na které IGMihail rádoby vtipně naráží?

Kdo se pohybuje v šachu aspoň pár let, ví, že o tempu v soutěžích družstvech se rozhoduje na základě ankety, kterou šachový svaz (resp. STK) čas od času vyhlašuje a ke které se může vyjádřit každý účastník dané soutěže (každé družstvo má jeden hlas). No a je to ta většina, která pak rozhoduje...

Tím nechci říci, že i většina se nemůže mýlit. Ale pak je potřeba o tomto omylu onu většinu přesvědčit (o tom by mohl mnohé vypovědět třeba Pavel Šťastný, který se rok co rok snaží o zkrácení hracího tempa na okrese Brno-venkov), a ne se neinformovaně navážet na jakési neidentifikovatelné zkostnatělé starce v ústředních výborech.

Mimochodem, všimli jste si, že (zpravidla sobotní) jednodenní soutěže v rapidšachu a bleskovém šachu jsou koncipovány vyjma maratónů tak, aby trvaly 4 - 7 hodin? Alespoň já jsem o žádném dvouhodinovém bleskovém turnaji neslyšel a u rapidu si to ani nedokáži představit. A přesto se mládež těchto „ tzv. dlouhých turnajů“ účastní.

Zobrazeno 1671 až 1680, celkem 2903
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  »» 

Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009