Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
pavel šťastný | 19.12.2012
L.

Stále se nemohu ubránit dojmu, že toto je diskusní fórum "rodinného typu". Šachová komunita je malá, většinou se známe... Davidova "pohrůžka" "....jestli budeš, tak cenzor bude...." se mi nezdá moc praktická. Nejlepší cenzurní práci
vykoná sám autor příspěvku tím, že příspěvek podepíše svým celým jménem. Kdo jsou tihle různí Honzové, Liborové, Mildové...? Pane kolego Libore, kdo jste, že nám tady zavádíte diskusní žumpu? Děkuji za představení.

David Ciprys | 18.12.2012
Velký bratr tě sleduje!

"Se vám to nějak rozjelo, pane řidiči...", pravil nedávno policista umazávaje body.
"Se vám to nějak rozjelo, pane diskutující...", pravil cenzor umazávaje diskusní příspěvek.
Už k tomu velmi dlouho nedošlo, nikdo nechce cenzurovat názory ani nutit přispěvatele k hyperkorektním a tedy nudným a nicneříkajícím sentencím, ale každý cítí, že v posledním příspěvku se to Liborovi opravdu rozjelo. Příště bude podobný příspěvěk smazán, autor jej může vložit znovu, slušněji. Pokud se do do diskuse vloudí invektivy, mění se v bohapusté nadávání a k tomu není toto fórum určeno.

Libor | 18.12.2012 | sekce:Soutěže družstev
RE: Zvonění mobilu

Pro někoho to může být nepříjemné, ale proč kontumovat partii stačí od rozhodčího upozornit. Pokud např. 5x dojde k napomínání tak teprve bych to napsal do zápisu.
V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ VŠAK NEKONTUMOVAT KVŮLI TOMU PARTII ! ! !
JE TO VÝMYSL CHORÝCH MOZKŮ A DEMENTŮ FIDE ! ! !
Během partie dochází k různým pazvukům - když někdo ,,žere" během partie cokoliv, mlaská, kašle, prská, mluví, posunuje židlou, otevírá dveře, vrže židlou, chodí bezmyšlenkovitě a dělá randál, na dovršení si dá alkohol a pak vede ty ,,ožralé" žvásty o všem možném atd.
To by jsme museli kontumovat pak všechny, ale to nejde to víme všichni. Takže ty ,,kundy" co to vymysleli, že zazvonění se bude kontumovat by jim patřilo nakopat do prdele. Ať se FIDE více zabývá jinými prohřešky, jako je nápověda hrajícím hráčům a ne mobily tohle není vůbec ošetřeno natvrdo distanc a basta včetně kontumace partie bez nároku se odvolat. Jednou si kamaráde porušil morální kodex tak budeš pykat. Alespoń ubude družstev a bude méně šachistů. Dejme si ruku na srdce kolikrát jsme poradili svým spoluhráčům alespoń každý to jednou udělal. Většinou to dělají silnější šachisté. Ale to jsme odbočili stejně to nikdo řešit nebude takže laskavě ZRUŠTE KONTUMACI ZA ZAZVONĚNÍ MOBILU MILÍ PÁNOVÉ Z FIDE, nebo raději dělejte pravidla na hraní kuliček za Pákistán.

Josef Plch | 18.12.2012
RE: Zazvonil zvonec

Nějak si nerozumíme.
Nikdo přece netvrdí, že zvonění mobilu při partii neruší a že by mělo být tolerováno.
Rušení řeší Pravidla 12.6. Pokud je přijatelným trestem za zazvonění či zavrnění mobilu kontumace partie, pak třeba za převrácení a pád židle by mělo být vyloučení ze soutěže?
Pokud jde o nápovědu, tu řeší 12.1., 12.2., 12.3.a. Ve všech případech se nechává na rozhodčím, jaký udělí případný trest dle 13.4.
A z toho všeho jsou vytrženy \"mobily\", kde se jednoznačně mluví o kontumaci. Proč?
Mimochodem - český překlad antimobilového 12.3.b obsahuje sporné termíny \"zcela vypnutý\" (protože i vypnuté mobily mohou pípat upomínky, buzení...) a \"jakýkoliv zvuk\" (co třeba pád vypnutého mobilu z kapsy na zem?).

Millbo | 18.12.2012
Zazvonil zvonec a partie je konec

Nevím jak ostatní, ale mě osobně při partii zvonění mobilního telefonu rozhodně ruší. Nemluvě o situaci, kdy soupeř během partie například posílá sms (těsně před zavedením pravidla jsem podobnou situaci opravdu zažil)... Beru proto jako samozřejmost mobil před partií vypnout. Co například přirovnat šachový zápas k návštěvě divadla - jak vypadá ten, komu začnou uprostřed představení zvonit kalhoty? Bohužel ne každý šachista má podobný názor a právě pro tyto případy bylo pravděpodobně pravidlo zavedeno (a aby se dosáhlo požadovaného účinku, bylo také logické zavést přísné sankce). Pravidlo samo navíc příliš neobtěžuje - vypnout mobil zabere jen několik sekund. V čem je tedy tak velký problém? Pravidla navíc připouštějí výjimku v případě nutnosti (očekávání důležitého hovoru) a pokud máte zrovna nový telefon a \"nejste si jím jisti\", není přece problém zajít za rozhodčím, vysvětlit a ukázat \"snad\" vypnutý přístroj. Mám dojem, že v případě \"nečekaného oživení\" by rozhodčí byl rozhodně tolerantnější (aspoň já ano). Navíc, máte-li v telefonu nastavena nějaká upozrnění/budíky, není snad problém si je ještě před zápasem/turnajem zkontrolovat a případně vypnout/posunout, či se ještě doma přesvědčit, zda \"zvoní\" i při vypnutém/ztlumeném telefonu. Snad pouze zmíněná situace \"náhodné zapnutí\" je poněkud problematická, nicméně pravděpodobnost podobného jevu je extrémně malá a neumím si představit její časté opakování.
K partii /Pikal - Hosnedl/ bych snad podotkl pouze to, že použití mobilního telefonu během partie byla od hráče při nejmenším hloupost (nebál bych se říci ani drzost), kterou následoval zasloužený trest. Nejednalo se o žádného začátečníka, který nezná pravidla. Vědomě je porušil a s následky musel počítat. Jako trenér bych mu především pořádně vynadal (a hned následně vysvětlil, jak měl správně postupovat - nebyl snad problém domluvit se s rozhodčím/požádat trenéra). Tím by měla také celá věc skončit.

Libor | 18.12.2012
Zvonění mobilu

Myslím, že celé to pravidlo kontumace za zazvonění mobilu je výmysl ,,chorých mozků.\" pánů z FIDE. Hned každý šachista bude radit svému spoluhráči z domova od počítače nejlepší tahy opravdu fascinujicí důvod. Pravděpodobnost asi tak jedno procento. Pokud nebudeme delegovat správné členy za zrušení tohoto hloupého pravidla tak šachová hra přestane mít svůj význam. Mnohem horší než nějaké zvonění mobilu je nápověda hrajícímu hráči, kterou třeba nikdo nevidí. Tam si myslím, že pokud bude někdo takhle přistižen, že radí,tak by mu měl udělit svaz 3 letý distanc od veškerého hraní na turnajích a v soutěží družstev a hráči, kterému poradil tak jeho partie by skončila v jeho neprospěch díky jeho spoluhráči. Pak budou šachy spravedlivé.

Pavel Chrz | 18.12.2012
Re: třetí ("B") poloha

Určitě máte pravdu Josefe Plchu, jen bych si dovolili jako příznicec matematiky a logiky poupravit. Ne 1., 2., 3. Ale já mluvím o současných pravidlech, tedy třeba A 1., 2. A Vy o návrzích změn; jiná kapitola, tedy třeba "B".
--
"B" Souhlas, můžeme o tom diskutovat, absurdních případů bylo již dost. Velmistru v posledním kole o 1.místo opnu při vypnutém mobilu zazvoní upoutávka, že za 24 hodin má schůzku; Na MČR ml.ž. jsme cestovali přes celou republiku a v klíčovém předposledním kole se ve vyhrané pozici žák natáhl přes stůl k poli e1 a v kapse se mu tím zapnul vypnutý mobil a ozvala se uvítací melodie operátora. V neděli v KP poté co dom. rozhodčí prohlásil partii hosta za prohranou, protože si hraje na mobilu (dospělý), hned musel učinit to samé u svého za "zazvonění". Hráč však nepřišel na to co se stalo (vypnuto, nic nenařízeno). Já si raději "chytrý" telefon, který mi "vnutili" s prodloužením paušálu a ze kterého jsem i tak nešťastný, schovávám doma mimo hrací místnost, venku je problém, v Pardubickém opnu si platím 500 Kč za týden (ne u pořadatelů), abych nemusel mít u sebe. A mnoho žáků v družstvech mi vnutí mobily před partií. Prostě mít ho u sebe v kapse je jak mít granát, když nemáte jsitotu, zda je/není odjištěný.
--
Jasně, že FIDE musí vyžadovat na TOP turanjích. Je tam profík a mobil ho jen rozptyluje, může ho mít na hotelu nebo jistě pořadatel s milionovými rozpočty zaplatí "šatnářku mobilů" za pár Euro na hodinu.
V amatérském šachu, kdy nebydlíte u hrací místnosti, dopjíždíte, běžíte po práci, je to problém. Rád bych ho u někoho uschoval mimo, ale to jsou zase omezené možnosti pořadatele/domácích.
--
FIDE prý již nějak řeší, zkuste tedy navrhnout, jak by mělo být řešeno. Zase si představte, že hrajete důležitou partii za tým, o cenu, o titul a nebo jen tak krásnou pětihodinovou. A najednou v kisně mobil zprava zvoní, hráč se to snaží nerózně vypnout, pak přímo soupeř, pak o 2 stoly vedle. A pak si stěžujete na servrech, jak jste přišel o krásný výsledek a že by se s tím mělo něco dělat. Zažil jsem to jako divák na opnu v posledním kole (vyrušení hráče v časovce, pokažení pozice), když ještě zakázáno nebylo a mobil měl každý dvacátý a volal s ním max. třikrát za den. Bylo to nepříjemné a hráč se cítil poškozen. Vždy říkám, nepište jak ne, ale jak ano.

Tadeáš | 18.12.2012 | sekce:Soutěže družstev
zpráva z KP2 - 5. kolo

Dotaz - proč ještě není zpráva z KP2A z 5.kola

Josef Plch | 17.12.2012
Třetí poloha

Domnívám se (v intencích svého níže uvedeného příspěvku), že existuje i třetí poloha - a to je tázání se po smyslu onoho antimobilového pravidla. (Nikterak ale nemíním zpochybňovat správnost rozhodnutí p. Hurty de jure - tam bylo - myslím - vše v pořádku.) Protože - kdyby onen hoch řekl svým rodičům z očí do očí, ať pro něj přijedou, bylo by vše OK. Není, protože jim to řekl skrze mobil. Kdyby řekl někomu z diváků, ať na chodbě zavolá z mobilu jeho rodičům, bylo by vše OK. Není, protože zavolal on osobně. Proto považuji ono pravidlo za pochybné.

S tím souvisí i to, co níže umiňuje P. Chrz - v "přátelské" soutěži se tomu všichni zasmáli, soupeř nepožadoval kontumaci. Zatímco u pravidla dotknuto-bráno, u povinnosti zapisovat či u pádu praporku by se asi nikdo nesmál a věc by vzali vážně. Podle mne ta historka vypovídá mj. o tom, že se s oním antimobilovým pravidlem hráčská veřejnost patrně moc neztotožňuje. A je tedy otázkou, zda neprosazovat u FIDE nějakou lidsky pochopitelnější variantu tohoto pravidla.

Pavel Chrz | 17.12.2012
mobil

Koukám jak živě diskutujete.
Doporučuji rozdělit do dvou poloh.
První, jak by se obecně rozhodlo, kdyby hráč volal z mobilu a v tu chvíli měl na šachovnici soupeř materiál, kterým nelze dát mat.
A pak jak proběhl danný případ.

U prvního je dobře, když dojde k obecné známosti výkladu legislativy. Pak ještě rozdělit případ, kdy je zcela jisté (dle všech - rozhodčí, soupeř), že nepoužil mobil k nápovědě (tento případ), kdy to jisté není.
U druhého nemám(e) kompletní informace. Kdyby řešila naše komise, vyžádala by si doplňující informace, pokud by je v námitce a odpovědi námitky (soupeř, rozhodčí) nenašla.
Tak jsme učinili před rokem veznámém případu extraligy dospělých; Přitom se živě diskutovalo na servrech s "jasnými" závěry bez znalosti diskutujících nám zaslaných odpovědí.
Tedy, příliš tenký led, se vyjadřovat k tomu, jak proběhlo.

Nicméně, vše špatné je k něčemu dobré. Žák již nikdy stejnou chybu neudělá. A všichni kdo o tom vědí, čtou, včetně mládeže, již také bezpečně vědí.
Na jednom turnaji do ela hraným po večerech mezi několika kluby hráči přijdoucímu z práce zazvonil mobil (věděl co ho má čekat). Všichni se zasmáli, soupeř také, rozhodčí - šéf turnaje, nic nenamítal a soupeř řekl hrajeme dále. Že proti pravidlům, nikoho nezajímalo, kde není žalobce, není soudce. Ovšem tomuto hráči za 2 měsíce zazvonil mobil v důležité partii družstev. Stalo by se mu to, kdyby se postupovalo na turnaji dle pravidel?

Zobrazeno 1241 až 1250, celkem 2903
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  »» 

Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009