Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
David Ciprys | 14.04.2013
3 soupisky

Jako kolega Sudeťák (Valtice, kde jsem se narodil, i Břeclav, kde bydlím, byly za války v Reichu, nikoliv v Protektorátu, Valtice snad ani nejsou na Moravě, od nepaměti až roku 1920 patřily Dolnímu Rakousku :-) dlužím Zdeňku Jandovi odpověď na otázku z úvodu diskuse: Zatím není vůbec jasné, jaké bude definitivní znění Soutěžního řádu. Nejpravděpodobnější je, že kraje dostanou pravomoc (jako prevenci proti spekulacím se soupiskami) stanovit si počet povinných partií v soutěžích družstev podle místních podmínek. Určitě se ještě bude diskutovat o cizincích (logické by bylo rozšířit počet registrací ze dvou na tři) a volných hráčích (dnešní pravidlo max. počet volných hráčů = počet oddílových družstev bude výpomoc hráčů základních sestav v nižších družstvech limitovat více než dosud, ale možná je dobře).
Další dva "soupiskové" příspěvky ve mě vyvolaly dávnou vzpomínku.
Petr Krolop pěkně píše "Není přece důležité odkud jsi, ale kdo jsi a co jsi!" Když on někdy člověk neví, kdo vlastně je. Kolegyně z práce zažila šok před 20 lety při dělení Československa. Češka jako poleno a velká vlastenka zjistila v padesáti letech, že byla vlastně celý život Slovenka a o české občanství si musí úředně zažádat, jinak bude ve své zemi cizinkou (což ji děsně dopálilo a na úřad původně odmítala jít). Její maminka totiž nerodila doma v Hodoníně, ale v 5km vzdálené nemocnici ve slovenském Holíči.
Jan Kalendovský vzpomněl 3 soupisky povolené kdysi v Městském přeboru v Brně panem Látalem. To mělo tragikomickou dohru. Nové moravské svazové vedení zvolené na jaře 2000 nemělo benevolenci toho předchozího a ihned napařilo 6 hříšníkům pokutu 500Kč podle tehdy platných předpisů. Jedním z postižených byl ... pan Látal.
Výsledkem bylo nádherné dopisování plné (kromě pochopitelné hořkosti) úvah o potřebě rovnováhy mezi snahami "tech nahoře" o maximální centralizaci a "těch dole" o maximální autonomii, okořeněných vtipem a nadhledem a ze strany pana Látala i zcela charakteristickými duchaplně šroubovanými sentencemi.
Jednou dokonce začínal dopis tímto (pro příjemce jistě nikoliv lichotivým) veršováním:
Je nová doba! Práv a svobod máme dost,
neb výbor nový "mechanismů" starých prý je prost...
Zatím však?? Mnohého po staru přitiskne,
když jenom malinko si "po svém" pískne
jinak, než velí jeho Ctihodnost...!

Teprve postupně se vše uhladilo: Vážený příteli (bohdá nejen šachový), s prodlením nežádoucím, nicméně omluvitelným (snad?) přemírou osobních překážek v práci ozývám se tímto reakcí na Váš silvestrovský přípis, neb sluší se tak učinit...
Tento můj současný výplod budiž laskavě posuzován jako názor řadového člena posádky (ať nedím "galejníka") na lodi MŠS k některým průvodním jevům řízení její (té lodi) plavby. Zorný úhel hodnocení průběhu plavby je tedy jiný, než je tomu u kapitána (či celého osazenstva velitelského můstku?) daného plavidla...

Škoda, přeškoda, že už není s kým si takto krásně dopisovat, šroubovat své vlastní sentence, dávat je na papír, balit do obálky, čekat na odpověď...

Krolop Petr | 13.04.2013
Quo vadis, Domine ?

Pane MUDr. Jando ! Dost nerad, ale je zřejmé, že musím zvednout "hozenou rukavici." Neměl jsem v úmyslu do této diskuze vstupovat, neboť je zjevně nad moje chápání a hlavně si myslím, že je to marný !

Ano, je to marný a navíc mé vědomí ovládlo lidové rčení: Jména hloupých na všech sloupích. Tím ovšem nechci urazit, ba ani se nijak dotknout zdejších diskutérů ! Myslím tím pouze sebe samého, neboť bych nerad z nějaké pochybné setrvačnostim či tradice, zaplňoval veškeré diskuze.

Mně se příspěvek pana J. Papaye docela líbil. Pravda, narozdíl od něho, jak píše: ,,Jen tak jsem sem nahlédl a rozesmál se." Mám pocit, že je spíše vhodnější obrátit se a hořce zaplakat !

Dozvěděl jsem se zde jak se švindluje ve fotbale a tenise, tudíž jsme na tom v šachu relativně ještě dobře. Fakt se mně ulevilo !

Jinak má ovšem pan J. Papay pravdu v tom, pokud si chce někdo vybírat soupeře, tak ať radši vůbec nehraje ! Určitě to nebude žádná škoda. To neplatí jen pro šachy.

Pohádka Tři oříšky pro Popelku a stejně tak román Tři mušketýři, obě díla přinesla sta miliónům lidí potěšení, pobavení a sobě zajistila nehynoucí slávu a nesmrtelnost.

Obávám se, že čerstvé dílko v podobě tří soupisek, nestihne stejný osud. Zjevně přinese potěšení minimálnímu procentu aktivních šachistů. Ale o to možná jde ! Žijeme v době kdy se nehledí na prospěch všech, ale jen těch vyvolených.

Pane Jando, skutečnost, že jste ze Sudet, konkrétně z Děčína / lhostejno zda Podmokel, či Bynova/ není žádným zločinem. Není přece důležité odkud jsi, ale kdo jsi a co jsi !

To, že máte obavu z vývoje naší společnosti, tomu se vůbec nedivím. Každý i slabý šachista si je dobře vědom, že bez dobře propracovaného systému a bez disciplíny těžko dosáhne nějakého významnějšího úspěchu. Neskutečný bordel v tomto státě, nesmyslně nám podsouvaný jako demokracie, neomylně a jasně předurčuje nevyhnutelné a bohužel i těžko předvídatelné změny.

Josef Plch | 13.04.2013
Různé

1. Ad Z. Janda: Osobně oceňuji Vaši trpělivost, s níž nám vše ještě jednou zkoušíte vysvětlit. Příspěvek p. Papaye jsem bral jako informaci, že se při čtení našeho fóra pobavil a pročetl jsem si jeho názory. Důvod reagovat jsem (sám za sebe) neviděl, protože bych musel jen opakovat, co jsem už napsal. Jen mi není jasné, zda do oněch příspěvků "níže dole" zahrnujete i právě příspěvek p. Papaye, který je v oněch místech lokalizován.
2. Ad M. Schwoob: Teď se omlouvám, opakuji de facto sám sebe. O 3 soupiskách nerozhodli "pánové ze ŠSČR", ale zvolení delegáti konference ŠSČR, kteří byli zvoleni delegáty okresů na krajských konferencích. A o tom tématu se mluvilo déle, mimo jiné ten návrh visel delší dobu na stránkách ŠSČR. Lze zpochybňovat argumenty pro přijetí, lze pochybovat o dopadech, ale nelze zpochybnit korektnost samotného přijetí.
3. Ad J. Kalendovský: Osobně jsem přesvědčen, že pokud jsme - dobrovolně - členy nějaké organizace (ŠSČR), měli bychom se - byť třeba neradi - řídit jejími závaznými dokumenty. Které se můžeme snažit změnit či si vyžádat výjimky - ale nepovažuji za vhodné závazné dokumenty porušovat. Pokud chci udělat např. soutěž nerespektující Soutěžní řád, je to jistě možné, ale neměl bych ji zároveň vydávat za regulérní postupovou mistrovskou.

Vlastimil Rozumek | 13.04.2013
To: Zdeněk Janda

Pane Jando (MUDr.), můžete být ze Sudet nebo třeba Judet, mně to určitě nevadí, ale neberte si název Jihomoravského kraje do svých úst nadarmo (řečeno slušně). S pozdravem z jižní Moravy V.R.

Luboš Ševčík | 13.04.2013
3 soupisky

Pane Šťastný, je snad všem jasné, že šachy jsou naprostá prkotina oproti tomu, co se kolem nás děje... Ale jak vy jste bojoval pro zkrácení tempa, tak podobně mnozí nechápou 3 soupisky. Třeba to nenastane a je to jen výplod mé fantazie, ale já si dokážu představit, jak velmi se tímto rozhodnutím mohou stát soutěže neobjektivní... Není to vůbec složité:-(

pavel šťastný | 13.04.2013
důležitost šachu

Ano, šachy jsou velmi, velmi důležitou intelektuální lidskou činností. Dokonce ani vypuknutí obou světových válek které zastihlo tehdejší šachové mistry na turnajích v Německu resp. na olympiádě v Argentině nebylo důvodem k přerušení zápolení za šachovnicí. Řešilo se sice, jak moc je válka důležitá - nakonec ale bylo konstatováno, že šachy jsou důležitější a hrálo se dál.... Já bych dokonce řekl, že tři šachové soupisky jsou důležitějším problémem, než kdyby na Česko dopadla Severokorejská atomová bomba....

Luboš Ševčík | 13.04.2013
3 soupisky

Pane Janda, po Vašem arogantním příspěvku se nedivte, že možná budou přibývat názory proti 3 soupiskám:-(

Janda Zdeněk MUDr. | 12.04.2013 | sekce:Soutěže družstev
hráči na 3 soupiskách

Kolegové,ještě jednou a naposledy. Zaregistrovali jsme s Jindrou Papayem (pravda, jsme z jiné destinace, a vůbec se za to nestydíme, ze Sudet :-)), na rozdíl od JM kraje) , že nikdo z vašich končin není ochoten (nebo schopen?) reagovat na jeho příspěvek. Připadá nám někdy,že se snažíme oslovit hluché (a možná) i slepé. Já se nedivím,že jeden "vedoucí" 15 km za našimi hranicemi charakterizoval před mnoha lety demokracii jako spolek "žvanilů". Když se na to objektivně podíváte,a pročtete příspěvky níže dole, musíte mu (nechtíc) dát za pravdu. Já mám docela obavu z vývoje naší společnosti,když by se objevil nějaký charismatický "vůdce". Možná bychom se nestačili divit ...

Marcel Schwoob | 12.04.2013
Jasný nesouhlas

Páni z šachového svazu České republiky jsou moc chytří, když zavádějí takové novoty. Chtěl bych vědět jména co hlasovali pro přijetí tohoto nesmyslného nápadu, že hráč může být na 3 soupiskách. Kdo byl autorem tohoto nápadu? Od někoho musel přijít návrh. Kolik berou průměrně ti hráči co hrají za peníze, proč to nikdo nezveřejní ty příjmy. Opravdu mě to připomíná situaci našich dementních a tupých politiků co jsou ve vládě ať jsou levicoví, středopravicoví anebo pravicoví. O nás bez nás. Hyenismus na 3 soupisky mohl vymyslet jen ten co ždímá peníze po funkcionáři klubu za odehrání své partie, jako by to byla placená ......... . Raději nebudu říkat co to ať si každý doplní sám.

Papay Jindřich | 12.04.2013 | sekce:Soutěže družstev
Tři soupisky

Dobrý den.
Jen tak jsem sem nahlédl a rozesmál se. Samozřejmě jako vždy konference něco schválila, aniž by o tom někdo přemýšlel a doplnil to o další údaje. Tři soupisky - ano proč ne. Chce ten člověk hrát a hrát? Ať hraje. Já například zase už na svém umístění v základní sestavě družstev netrvám, ale jsem ochoten vždy zaskočit, když někdo chybí. Tak proč se cpát do základní sestavy? A jsme u toho - měla nastat jedna věc - počet nutných odehraných partií základní sestavou. To se neudělalo - a tak se dostáváme do onoho problému pouhých 2 partií :-)). Někdo tu plácá ohledně fotbalu nebo tenisu - ano ten má omezení - a podívejte se kolik hráčů hraje na jinou registračku :-D - a je to především v nižších fotbalových soutěží, když se ví, že Ti druzí neví, kdo to je. A ve fotbale v mládežnických soutěží se fixluje tak, že se o tom nikomu ani nezdá :-DDDD. Mohu o tom vyprávět ;-). To přímo šachové soutěže jsou soutěže fair play s tímto do porovnání. Proto bych se nesoustředil na jiné sporty, ale přímo na šachy. Kolikrát družstvo mládežníků v nižších soutěží nechce nikdo vést. Doma mu to nevadí, to je doma. Ale kdo pak s nimi má jet? Kolik dospělých si chce vzít odpovědnost? Tak ať ten člověk hraje u nich první desku a v dalších dvou soupiskách je náhradník. Že by byl strach hráče, že dostane silného hráče a dostane do "držky"? To se už nechce poučit? To chce uhnívat ve své malosti vyrovnaného souboje dvou "šachových blbečků", jak je označují silnější hráči? Neuvěřitelná lenost lidské nátury :-DDDD. Já slyšel hlášky - ježíš, my starší hráči musíme hrát v kraji proti mladým? No to je hrůza? Slyšel jsem i obráceně - ježíši já hraji proti km :-( - to nemůžou tam dát slabšího nebo, hele ať proti němu hraje Franta, já půjdu raději o desku níže či výše? Tak co vlastně chceme? Chceme hrát nebo skuhrat? Je mi jedno proti komu hraji - jdu si přece zahrát šachy a pobavit se. Obzvláště od kraje níže - potkám známe kamarády, poznám nové tváře a máme si o čem povídat. Jenže jestli jsem šachový "bubák", tak mi bude všechno vadit :-D. Protože neumím komunikovat a myslím si, že všichni dělají všechno proti mému egu, hází mi klacky pod nohy, abych nemohl stoupat do závratných výšin MS v šachu :-DDDDDD. A pořád musím hrát tu "pralesní ligu" - lotři jedni. Každý rok někdo něco vymyslí, aby mi neumožnil stoupat po schodech glorioly slávy. :-DDDDD Mějte se príma a těm, kteří to berou sportovně a optimisticky přeju hodně nových kamarádů a zábavy u šachu A těm, kterým ta první parta všechno kazí, tak ať si udělají své soutěže, kde se každý stane tím mistrem světa.
Papay Jindřich

Zobrazeno 1021 až 1030, celkem 2881
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  »» 

Aktuální akce

» 
» 
» 
26.8.-2.9.2018

Veletržní turnaj

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009