Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
Millbo | 20.09.2013
Správně, končíme :-D

Dobrá, dobrá, už končím, sám se přestávám v těch sestupech a postupech orientovat :-D.

Mně v zásadě vůbec nešlo o soutěže družstev, jako o to, zda jsem správně pochopil, že cokoli co schválí konference JmŠS vejde v platnost až za 1,5 roku. Např. když konference v lednu 2014 odhlasuje, že soupiska musí mít nejméně 2 cm okraje, aby s ní mohli vedoucí lépe manipulovat (já vím, hloupý příklad), projeví se toto nařízení již v následující sezóně 2014/15 nebo až 2015/16? Já získal dojem, že až v sezóně 2015/16 a proto jsem se ptal, zda to tak opravdu je (a proč), nebo jen blázním...

David Ciprys | 19.09.2013
Kyjovská oslava v televizi Slovácko

Změna tématu.
Na reportáž TV Slovácko z oslav 90.výročí šachového klubu v Kyjově se můžete podívat v souhrnu z 17.9.2013 od stopáže 1:53 do 4:22.

Miroslav Pakosta | 19.09.2013
změny v krajských soutěžích

Musím podpořit názory Davida Cipryse, Davida Hampela a Bronislava Chmelíčka. Pro Milba: Jen nedělejte bordel během rozehraných soutěží! To snad ani nemůžete myslet vážně. K počtu skupin KP2. Kdysi za Československa byla extraliga, pak národní liga, krajský přebor 1 a krajský přebor 2, dále byly okresy. Dnes máme navíc druhou ligu, momentálně téměř totožnou s někdejším krajským přeborem. Tedy nad okresními přebory jednu soutěž navíc. Šachistů ubylo, pojďme jednu soutěž zrušit a zkvalitnit a zmnožit okresní přebory na dřívější úroveň.

David Ciprys | 19.09.2013
Re Milbo a Pavel

Jsou jenom atomy a prázdno, vše ostatní je dohodou, říkával Démokritos. Dohodnout se můžeme na čemkoli. Mě vyhovuje systém, kdy se pravidla nemění v průběhu hry (tj. pokud se systém postupů a sestupů vyhlásí s rozpise, tak se podle něho na konci soutěže doopravdy postupuje), ale chápu, že pro někoho může být větší prioritou rychle opravit systém, který mu připadá nefunkční. Teď jde jen o to, jestli onen systém jako nefunkční vnímají jen jednotlivci, nebo jde o široký konsensus. V druhém případě se cesta ke změně určitě najde.

Millbo | 19.09.2013
re:

Příklad pana Cipryse mi není moc jasný - konference JmŠS se přece koná začátkem roku (tj. zhruba v polovině sezóny), takže jaké schvalování v červnu?

Dle mého by naznačený příklad měl probíhat jednoduše. V lednu konference schválí změnu v KPI na 8 družstev. Samu konferenci tvoří zástupci družstev, čili případné námitky se mohou řešit a schvalovat přímo (včetně návrhu na zavedení až přespříští sezónu). Družstva se o změně dozví nejpozději během února. Mají tedy dost času se nové situaci přizpůsobit a zohlednit ji v posledních zápasech v únoru – dubnu. Ohledně sestupů a postupů není třeba žádných změn, počet sestupujících je stejně proměnlivý, jen se přidají 4 sestupující navíc. STK řekněme do měsíce vydá zprávu, kde ještě jednou vysvětlí nový herní systém a zopakuje pravidla pro určení sestupujících/postupujících, třeba i včetně odhadu pro konec sezóny. Dle mého jednoduché a jasné, proč se s tím "patlat" rok a půl? Samozřejmě, může se stát (a je to také zmíněno výše), že změna je natolik zásadní, že je žádoucí odklad o sezónu. Jenže v příkladu výše si o změně rozhodují sami zástupci klubů v rámci schvalování návrhu na konferenci. Právě tito zástupci by měli přece nejlépe vědět, jak moc jim okamžitá změna vadí...

Jinými slovy, zásadní změny vycházejí ze snahy napravit nefunkční systém, případně fungující systém dále vylepšit a selský rozum mi říká, že v obou případech je žádoucí spíš rychlá změna :-D.

Ale to pořád probíráme zásadní změny. Pokud vše dobře chápu, pak na každou schválenou maličkost je třeba čekat cca 1,5 roku. A právě to mi připadá nejvíc podivné...

Pavel Šťastný | 18.09.2013
rychlost změn

Davide, na výsledek reorganizačních změn JM kr. svazu st. tenisu, o nichž jsem psal, se můžeš podívat zde:
http://stis.ping-pong.cz/htm/soutez.php?rocnik=2013&id=700&oblast=420704
Vše proběhlo následně: Loni touhle dobou se zjistilo, že se do soutěží na nejnižším stupni přihlásilo nečekaně hodně družstev. Směrem k STK začaly oddíly vysílat signály, že by na to svaz měl zareagovat. Někdy v lednu se už začínalo "proslýchat", že VV (nebo jak se to jmenuje), navrhne zvýšít počet skupin KPII ze dvou na tři. Tedy přesně ta samá situace, která byla v JMŠS někdy před 12 roky (nebo od kdy jsme tu sk. C ustanovili?) Po skončení soutěží družstev někdy koncem dubna nebo začátkem května se to skutečně schválilo s tím, že od října přibude jedna skupina a pro 12 družstev KPII ("lavina" postupů a nesestupů se samozřejmě sesunula i směrem dolů) to tedy znamenalo "nečekaný postup" či "nečekanou záchranu". V průběhu celého jara o tom hráči pochopitelně intenzivně diskutovali
a měli to za bernou minci. Nikoho ani nenapadlo argumentovat, že je potřeba za každou cenu dodržet počet postupujících a sestupujících daný rozpisem. Vysvětluji si to tak, že st. tenisti asi nebudou tak kverulantští a jejich VV nedává tolik průchodu neplodnému tlachání a anketám, nýbrž občas bouchne do stolu a řekne "bude to takhle". A všichni to uznají, protože si ty lidi tam sami zvolili... Z psychologického hlediska byla tedy ta jarní nejistota pro zainteresovaná družstva mimo střed tabulky spíše "kladná" - když to schválí, tak "se možná zachráníme (postoupíme)". Obráceně (snížení počtu skupin o jednu) by to asi bylo pochopitelně psychologicky problematičtější (možná nesestoupíme), ale st. tenis je asi o něco rychlejší hra než šachy, takže lze předpokládat, že by to proběhlo stejně rychle (v souladu se SŘ). Náš SŘ takový postup z nějakého (podle mě z čistě psychologického) důvodu neumožňuje a proto nikomu z VV ani delegátům na krajské konferenci nepřijde divné, že se vlastně vždycky zbrojí na minulou válku. Přirovnal bych to k provinění a trestu. Ten má následovat ihned. V opačném případě se s prodlužující dobou jeho význam snižuje. Tím, že se ŠS "jistí" ročním zpožděním svých reorganizačních opatření proti jakýmsi imaginárním protestům, dostává se do permanentního vleku událostí - změny konečně vejdou v platnost, ale situace v soutěžích družstev je už zase o něco jiná a stokrát přetřesená změna už nemá punc toho "pravého ořechového". Příklad, který uvádíš, se mi nezdá jako nejvhodnější.....

Roučková Eva | 18.09.2013
Ztracená karta

Dobrý den,
snažím se najít kontakt na pana Pavla Kopkana, který na autobusové zastávce č. 52 nejspíš ztratil platební kartu, mohli byste mu prosím říct, at zavolá na telefonní číslo 547 107 801. Děkuji Roučková - vedoucí recepce Hotelu Myslivna

Antonín Továrek | 18.09.2013 | sekce:Soutěže družstev
KP II jinak a lépe

A co takhle snížit počet soutěží KP II pouze na 2 a zvýšit počet účastníků na 12 v 1 soutěži, když je neustálý nedostatek zájemců o hru v této soutěži? Tedy celkem místo 30 týmů v KPII pouze 24.
Znamenalo by to (povětšinou) sestup pouze 2 týmů z KP1 a větší počet sestupujících z KP2. Ale nemuseli bychom nikoho přemlouvat, aby KP2 hrál.
A vůbec nevadí, pokud změna nastane až za rok nebo za dva, pokud povede k dlouhodobé stabilizaci systému.

David Ciprys | 18.09.2013
Re Milbo konference x praxe

Konkrétní příklad:
V letošním KP I. se tvrdě do posledního kola bojovalo o záchranu a podobně i v KP II. o postup.
Družstva záchranu i postupy patřičně oslavila, po čase vyšly závěrečné zprávy oficiálně potvrzující výsledky.
Koncem června se krajští funkcionáři na schůzi dohodnou, že v KP I. zavedou levnější, spravedlivější a divácky atraktivnější systém pro 8 družstev, která sehrají základní část na 7 kol a pak první čtveřice velké finále na jednom místě o postup a druhá čtveřice stejným systémem o záchranu. Zůstane 11 kol, vypadnou slabá družstva, ušetří se na jízdném a těm čtyřem týmům, které musí dodatečně sestoupit nebo nepostoupit, se řekne, že mají přece šanci příště, o co jde, chceme si zahrát a ne se hádat, no ne...?
Otázka pro Milba, Pavla Šťastného atd.: budou se po obdržení takového rozpisu družstva hádat nebo ne?
Jasně, pokud rozšiřuju soutěž, je to trochu něco jiného a dá se to urychlit (jak jsem psal minule). Rozhodně však buďme rádi, že podrobný manuál pro všechny možné změny nikde v řádech nenajdeme. Čím více práva, tím méně spravedlnosti. Soutěžní řád vyžaduje, aby všechny změny byly vyhlášeny v dostatečném předstihu a zbytek už nechává na každé STK, ať si to udělá podle místních podmínek a zvyklostí.
Ten náš příklad z úvodu by "podle zvyklostí" pokračoval takto: STK v roce 2013 napíše do rozpisu, že má v úmyslu změnit systém od roku 2014/2015 (tj. cca za rok a půl), proto v letošní sezóně 2013/2014 musí sestoupit více družstev (nebo se snížit počet postupů). Všichni ještě před přihláškou budou vědět, do čeho jdou a v nejhorším případě není pozdě tento "skvělý nápad" korigovat řádnou nebo mimořádnou konferencí.
Mě se takový postup líbí, ale možná jsem jen stará konzerva, jak by řekl Pavel Šťastný :-) Obecně by se změny měly dělat pomalu a opatrně tam, kde to dobře funguje. Rychlé změny jsou na místě v situacích, kdy dosavadní systém selhává.

Millbo | 18.09.2013
konference x praxe

Tak mě napadá, že jsem si nevybral dobré příklady :-D Já měl svou otázkou na mysli především \"dlouhou čekací dobu\" mezi schválením a uvedením do praxe. Původně
jsem předpokládal, že je prodleva nařízena nějakým předpisem, ale právě rychlé zavedení 3 soupisek ukázalo, že je možné věc schválenou v průběhu jedné sezóny,
používat hned v sezóně následující. Právě proto mi není jasné, proč (pokud to správně chápu) jakákoli věc schválená konferencí JmŠS vejde do praxe až 2. sezónu po schválení (tj. za cca 1,5 roku).
Čistě subjektivně mi to připadá zbytečné, nepružné a (zdá se) není k tomu ani legislativní důvod.

V konečném důsledku tak může dojít třeba (já doplňuji populární téma KPII, samozřejmě se ale může jednat o cokoli jiného!) k situaci, že krajská konference 2014 schválí návrat k systému \"KPII 3x12\" pro sezónu 2015/16, ale hned další konference 2015 zjistí, že číslo je opravdu přehnané a odhlasuje návrat k KPII 3x10 od sezóny 2016/17. Dojde tak k paradoxní situaci, kdy bude zrušena soutěž, která se začne hrát až za půl roku. Mně podobný (a dle současných postupů možný) scénář připadá dost podivný.

Abych se trochu vrátil k počtu družstev v KPII - nemohu si pomoci, ale dle mého mu nejvíc škodí právě \"dlouhá čekací doba\". Vždyť dotazů na sestupy a postupy, snahy o zvrácení rozhodnutí na letošní konferenci,
atp. (pan Vémola by mohl povídat :-D) bylo tolik... Zavést nový systém hned od nové sezóny, mohl být myslím klid. Nebyl by prostě čas rozvíjet teorie \"když se tak ještě nehraje, třeba by šlo...\".

Byl zde zmíněn i rozdíl mezi \"velkou\" změnou (např. KPII) a \"malou\" změnou (3 soupisky) a z toho vycházející různé doby zavedení, ale kdo vlastně určuje co je velká změna? Třeba pro mě byly 3 soupisky daleko
důležitější než změna systému v KPII (jen doplním, že jsem kapitánem jednoho z družstev v KPII).

Ze všeho nejraději bych odpovědi na výše uvedené našel v přehledné, jasné, snadno pochopitelné formě v nějakých předpisech na webu, samozřejmě umístěné tak, aby šly snadno najít. Kdoví, třeba momentálně jen špatně hledám ;-).

Dodatečně se ještě omlouvám za šťouravé otázky a myšlenky, ale zase na druhou stranu - jak se ta diskuse pěkně rozjela :-D.

Zobrazeno 901 až 910, celkem 2917
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009