Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Diskuze

 
MSipek | 27.09.2013
Memoriál Oldřicha Šípka

V sobotu 28. 9. 2013 se v Brně uskuteční již osmý ročník Memoriálu Oldřicha Šípka. Turnaj se hraje švýcarským systémem na 9 kol s tempem 2x15 minut na partii. Tentokrát se bude turnaj konat pod záštitou nového šachového klubu Jezdci Jundrov a to v naší krásné nové hrací místnosti v Jundrově, kde se mimo jiné bude také konat letošní mistrovství republiky v bleskové hře. Hrací místnost se nachází v ASklubu na Veslařské 67. Nejlépe se sem dostanete autobusy 67 (který jede ze Zvonařky i z ulice Úzká u hlavního nádraží), 84 nebo 44 na zastávku Optátova, viz mapa http://www.mapy.cz/s/8wdh

Jako již tradičně je připraveno mnoho finančních a věcných cen (zatím pokaždé se dostalo na všechny). A letos na účastníky čeká také překvapení. Prezence je 8:30 až 9:00 hodin a startovné je 90 Kč. Pro ženy děti a důchodce 60 Kč, šachový materiál je zajištěn pořadatelem a v místě je také možnost široké škály občerstvení.Na turnaj vás srdečně zve Michal Šípek a Jezdci Jundrov

Jirka Majer | 26.09.2013
film Velmistr

David Ciprys: Hezké srovnání. F.K. jsem v mládí četl hodně, ale když mě nevím proč, začal přitahovat pevný trámek a kus konopného lana, tak jsem s četbou raději zavčas přestal.

David Ciprys | 24.09.2013
film Velmistr

Narodil se v Praze jeden útlý černovlasý klučina mající vzhled mladíčka i okolo třicítky. Nesmělý, introvertní, zcela propadlý své jediné intelektuální vášni a přitom neustále pochybující o sobě i smyslu svého konání. Křehké zdraví bylo viníkem velkých výkyvů výkonnosti, zdrojem mučivých vnitřních výčitek, že dělá méně než by mohl a měl a občas i těžkých depresí z dnů, které zcela promarnil. Byl nekuřák, převážně abstinent a vegetarián, ostýchavý, málomluvný a nemotorný v neznámém prostředí, kde na něm banalita života ležela jako balvan. Jen mezi nemnohými se dokázal uvolnit a stát se zábavným a vtipným společníkem odhalujícím záblesky svého kolosálního vnitřního žití. Génius, říkávali tito nemnozí, jak bolestně si člověk uvědomuje svou omezenou kapacitu ve srovnání s ním. Teprve později ocenili velikost i jiní, mající ho před tím bezmála za podivína. Pozvedli jej mezi nejvlivnější osobnosti svého věku a učinili symbolem staré Prahy a jejího génia loci...
Jistě jste od prvních řádků poznali, že nešlo o žádného současníka ani šachistu, dokonce ani Čecha (bereme-li za měřítko mateřskou řeč), ale o pána narozeného v Praze přesně před 130 lety. Doporučuji jeho Deníky 1913-1923. Krásné a strašné, mučivé a pravdivé.

Antonín Továrek | 24.09.2013
David Navara

Ať už autorka filmu Velmistr tápe v šachové problematice víc nebo míň, film je to pěkný. Má pohlédnout na Davida Navaru ne popisně, ale dostat se hlouběji: nahlédnout na to, jak uvažuje (hodně logicky a racionálně), jaké prožívá emoce, jakým způsobem používá fantazii, co pro něj znamenají mezilidské vztahy. A mně se zdá, že se autorce daří říct o Davidovi hodně a dělá to dobře. A vězte, že autorem je studentka, která se učí, nikoliv Miloš Forman se sbírkou Oscarů. Tak k ní prosím buďme trochu shovívaví. Souhlasím s Michalem Šípkem a ne snad proto, že je ze stejného oddílu jako já :-), ale proto, že se mi ten film taky líbí a považuji ho za dobrou propagaci šachu, i když to určitě nebyl důvod, proč vznikl. Kéž by takových filmů, které se nějak zabývají šachy či šachisty bylo víc.

Petr Krolop | 24.09.2013
Proti gustu žádný dišputát !

,,Proti gustu žádný dišputát !" Říkávaly naše babičky a myslím i prababičky. Kupodivu, film Velmistr se líbí panu M. Šípkovi, budiž. Já se zase ztotožňuji s panem Pavlem Chrzem, který píše o pitomým filmu. Nemohu se zbavit dojmu, že divák - nešachista či divačka - nešachistka po zhlédnutí tohoto uměleckého dílka jen stěží zahoří touhou státi se šachovým velmistrem, anebo vůbec šachistou ! Z pohledu propagace šachu to vidím dost mínusově a to ještě pomíjím fakt, že zmíněná mladá režisérka /z mého pohledu/ využila až zneužila neobyčejné slušnosti Davida Navary ke své podivné manipulaci. Já osobně bych jí přál jako "herce" /šachového velmistra/ nějakého týpka povahově podobnému Robertovi Fischerovi.

Panu MUDr Zdeňkovi Jandovi děkuji za slušný, pěkný a vysvětlující příspěvek. Myslím, že s tím absolutní soudem má asi bohužel /pro mě/ pravdu.

Janda Zdeněk MUDr. | 24.09.2013
ještě ad Petr Krolop

Ještě jednou zdravím Petra Krolopa. Smajlík na konci mého příspěvku měl napovědět , jak jsem to myslel. Když už jste to vzal za opačný konec, tak jen pár nešachových poznámek:
Pane Krolope, pracuji od r.1976. na své práci mám rád i to, že se člověk setkává s mnoha osudy , ošetřuji lidi , co pamatují válku, i ty mladé,co jim nic neříká 17.listopad . Znal jsem jednoho,co prožil oba druhy koncentračních táborů , a říkal mi,že hůř se choval Čech k Čechovi. Během války bylo oblíbené udávání, že nepohodlný člověk poslouchá „Londýn“ , a ten následně končil v koncentráku. To udávání se stalo naší národní tradicí, jak se stalo např.jednomu našemu šachistovi,který zde kdysi hojně přispíval. On o inteligenci šachistů ztratil veškeré iluze.Proto jsem psal p.Šťasnému,aby neplísnil toho,kdo se bojí pod svůj příspěvek podepsat. Obdiv těm,co se toho nebojí . Samozřejmě,já nepamatuji válku , ale tehdejší generace musela vydržet daleko více,jak ta dnešní. To si troufnu po 40 letech praxe konstatovat. Možná Vám říká něco p.Seliger, známý a už zemřelý ve 92 letech , teplický šachista. Prošel válku s gen.Svobodou od Buzuluku až do Prahy , a ani si neumíme představit , čím prošel. Měl jistě obdivuhodný tuhý kořínek. Na jinou stranu říkali mi někteří, že pro ně byla složitější doba,kdy byla provedena měnová reforma (tuším r.53) , kdy přišli o své veškeré úspory. Mnoho lidí si vzalo život,jen se o tom nesmělo tenkrát mluvit.
Netrpěl jsem pod komunistickým jhem, horší bylo např. dýchat v ústeckém kraji vzduch s 2500 mikrog SO2 (to jste na Moravě neznali) . Komunisté byli varování , že výstavbou dalších uhelných elektráren (Prunéřov II a Tušimice II , k dosavadním 4řem ) dojde k výraznému zhoršení zdravotního stavu obyvatelstva.Kašlali na to. Divíte se,že dnešní severočeské děti masivně polykají prášky na alergie a na podporu imunity?
Komunisté nebyli „zlí“, jen na VŠ přednostně vybírali ty kádrově správné lidi . Přeji dnešní mladé generaci,že při současných přijímačkách rozhodují znalosti,a ne ten správný třídní původ. Dneska by se tomu říkala „diskriminace“.
I já jsem kdysi dělal (a udělal) podobné absolutní soudy , jako Vy. Ale poznal jsem, že ta „pravda“ je daleko složitější, než jsem mohl tenkrát domyslet. No,nechci zcela zahltit váš šachový server podobnými úvahami. Třeba se najde příležitost podebatit u skleničky dobrého moravského vínečka :-))…Tak,a teď se věnujte svým soutěžím :-). Přeji všem hezký den.

Pavel Chrz | 24.09.2013
ještě jednou k filmu

Smysl mého příspěvku bylo moje upřesnění příspěvku Petra Krolopa, který se domníval, že to točila dáma, která neví, jak dáma táhne:)). To se domnívá k tomuto filmu asi více lidí, krom zasvědcených (já bych si na ni také nevzpomněl, kdyby na to tenkrát v odborné diskusi jiní nepoukázali).

Neberu nikomu jeho názor, já ve filmové kritice jsem samozřejmě úplný laik. Neříkám, že má film vykreslit osobnost jen v těch nejkrásnějších barvách, ale přišel mi film takový prázdný, bez hlubší myšlenky, bez vtipu, bez pointy. Takový David rozhodně není, ty Davidovi myšlenky, vtip, to tam prostě není, spíše hledání dle mne hloupé senzachtivostio šachistech a vycházející v jakési prázdno. Kdybych neznal Davida od žákovských soutěžích, tak po pár minutách \"přepnu\" pro nezajímavost. Dodíval jsem jen z odborné zvědavosti.
Navíc jsem slyšel Davida na živo, který měl z něj, slušně řečeno, dost smíšené pocity. Následná diskuse šachistů/ek tehdá nechala film autorce (právě že šachistce, kdyby laikovi, tak mávnou rukou) hodně \"sežrat\". Ale každý může mít svůj pohled.

MSipek | 24.09.2013
film velmistr

Mně osobně se film VELMISTR http://vimeo.com/4146577
dost líbí a i o Davidovi něco říká. Vy tu hodnotíte, že autorka Davida někam něco??? ale v tom filmu je dle mně zachyceno právě naopak to, že David se nikam tlačit nenechá a já se domnívám, že to tam právě autorka chtěla.

Pavel Chrz | 24.09.2013
úplně záměrně pitomý film

Re Krolop (22.9.). Když již jste to nakousl, uvedu skutečnost.
Nejsmutnější na tom studenském filmu byla skutečnost, že autorka byla žákovskou mistryní ČR, snad i ve stejné kategorii a roce jak David.
Nejspíš, aby zaujala "nešachovou porotu" ve škole, snažila se zmanévrovat Davida a tím šachisty do role lidí z jiného světa. Viz (přibližně si pamatuji), když z ní omrzelý David, snaží se slušně nesouhlasit: "Mne se ta hra, kdy se mne ptáš, zda když procházím zahradou, každý stromek připomíná nějakou šachovou figuru, opravdu nebaví, protože v ním nevidím hlubší smysl". Prostě od autorky tak, aby (odborník se klidně divil), šachový laik ve škole žasl. Přesto si myslím, že film nemohl dostat kladné hodnocení a být v porotě někdo, kdo má k šachistům blízko, musel skončit nedostatečnou. To již studenský film neříká.

Petr Krolop | 23.09.2013
Nechme kočkopsa pojít !

Mám dojem, že je zde poněkud překočkopsováno ! Proč jsem vůbec sáhl po tak podivném a nepěkném názvu svého prvního příspěvku ? Nevím. V pátek se mě to zdálo jako dost dobrý nápad, zatímco v pondělí to vidím úplně jinak.

Setsakramenský pivo !

Ačkoliv s příspěvky pana MUDr Jandy většinou souhlasím tak tento jeho poslední je dle mého soudu naprostá krávovina, či skutečný kočkopes.

Možná Vám pane doktore Jando poněkud unikla skutečnost, že v roce 1955 tehdejší šestatřicátník prožil 2. světovou válku. Mnohý z nich prošel i koncentračním táborem. Ano, teď můžete novodobě a kapitalisticky namítat jak Vy jste trpěl pod komunistickým jhem. Jak Vám "zlí" komunisti bránili ve Vašem vysokoškolském studiu. A jak kolem Vás neustále kroužili nejméně dva estébáci. A jak jste jako mladý člověk dlouze a marně snil, alespoň o jednom banánu !

Srovnávat nesrovnatelné je dle mého soudu blbost a brát toto pofiderní srovnání jako bernou minci je ještě něco horšího.

Zobrazeno 881 až 890, celkem 2918
««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  91  92  93  94  95  96  97  98  99  100  101  102  103  104  105  106  107  108  109  110  111  112  113  114  115  116  117  118  119  120  121  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131  132  133  134  135  136  137  138  139  140  141  142  143  144  145  146  147  148  149  150  151  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161  162  163  164  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  176  177  178  179  180  181  182  183  184  185  186  187  188  189  190  191  192  193  194  195  196  197  198  199  200  201  202  203  204  205  206  207  208  209  210  211  212  213  214  215  216  217  218  219  220  221  222  223  224  225  226  227  228  229  230  231  232  233  234  235  236  237  238  239  240  241  242  243  244  245  246  247  248  249  250  251  252  253  254  255  256  257  258  259  260  261  262  263  264  265  266  267  268  269  270  271  272  273  274  275  276  277  278  279  280  281  282  283  284  285  286  287  288  289  290  291  292  »» 

Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009