Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010
Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.
Omlouvám se za gramatycké chyby. Tvrdím, že v nejnižších soutěžích je zbytečné hrát šestihodinové partie. V OP hrají především ti "strejci", kteří už nemají žádné výkonostní ambice, Elo mají už 20 let něco mezi 1300 a 1600. Kvůli těmhle hráčům, kteří jiné soutěže ani nehrají prostě nejede vlak. Šest hodin, ani o minutu méně. OP je ovšem i startovací soutěží
pro začínající talenty. Potom dochází k tomu, co popisuje p. Plch. Pro ty by čtyřhodinové partie bohatě stačili. Ovšem jako ve volbách, mládež do 18 roků nemá volební právo, tak politici dělají líbivou politiku pro především pro voliče, kteří je mají. Těch starších bude čím dál víc, takže rodiny s malými dětmi spláčou nad výdělkem. Je samozřejmé, že na losovací schůzi OP Brno-venkov nepřijde pan Hampl nebo kdo tam z Tetčic chodí, s tím, že jeho žáci na soupisce by chtěli kratší tempo. Řekne moji hráči (nejvíc partií v loňské sezóně odehráli "mladíci" Kočí, Karber, Heger, Prášek - čtu z OP Brno-venkov, který cituje p. Hurta), chtějí šest hodin. Takže kdo tedy rozhoduje o tom, že OP, se mnohde hraje stejným nebo pomalejším tempem jako KP a ligy?
Základní soutěž na okrese Blansko hrají pětičlenná družstva, hrací tempo bylo (a zase je) 40 tahů za 2 hodiny + 30 minut do konce. Je nepostupová a nesestupová. Potíž byla (a je) v tom, že hráči na prvních šachovnicích hráli velmi dlouho, zatímco na posledních bývalo do hodiny hotovo - domácí mohl odejít na oběd, host se další 3-4 hodiny nudil. Druhou potíží bylo, že hrálo 8 i méně družstev, partií tedy za rok moc nebylo a těch započitatelných (proti elistům) ještě méně. Jednu sezónu jsem navrhl řešení (které prošlo) - parti se hrály na 2x 60 minut (nejkratší čas pro zápočet na Elo) a po skončení zápasu následovala po krátké přestávce odveta opačnými barvami. Počet partií se tím zdvojnásobil, ubyly hluché prostoje, družstva mohla prostřídat, zápasy byly dramatičtější... Pro další sezónu se ovšem vše vrátilo ke starému dobrému dlouhému tempu - pro zachování novinky byla většinově družstva, která hrála jen ZS, proti byli většinově vedoucí oddílů, které hrály krajské soutěže (přičemž i tito vedoucí hráli krajské soutěže, ne ZS). Dělalo to na mne dojem, že ti, kdo tu soutěž hráli, dávali přednost hře pro pobavení, ti kdo tuto soutěž nehráli, preferovali (podle svého přesvědčení) kvalitu.
Pravopisné chyby u autora "IGMihail" by mi ještě tolik nevadily (holt někdo nedával ve škole pozor, něco mohou zase způsobit i prstové chyby při ťukání textu na klávesnici) jako spíše to, že není schopen si ověřit ani jednoduché informace, které jsou snadno dostupné. Tak například předseda ŠSČR Viktor Novotný je stár 33 let, předseda Jihomoravského šachového svazu David Hampel rovněž 33 let. Kde tedy jsou ti "nehybní starci v ústředních výborech", na které IGMihail rádoby vtipně naráží?
Kdo se pohybuje v šachu aspoň pár let, ví, že o tempu v soutěžích družstvech se rozhoduje na základě ankety, kterou šachový svaz (resp. STK) čas od času vyhlašuje a ke které se může vyjádřit každý účastník dané soutěže (každé družstvo má jeden hlas). No a je to ta většina, která pak rozhoduje...
Tím nechci říci, že i většina se nemůže mýlit. Ale pak je potřeba o tomto omylu onu většinu přesvědčit (o tom by mohl mnohé vypovědět třeba Pavel Šťastný, který se rok co rok snaží o zkrácení hracího tempa na okrese Brno-venkov), a ne se neinformovaně navážet na jakési neidentifikovatelné zkostnatělé starce v ústředních výborech.
Mimochodem, všimli jste si, že (zpravidla sobotní) jednodenní soutěže v rapidšachu a bleskovém šachu jsou koncipovány vyjma maratónů tak, aby trvaly 4 - 7 hodin? Alespoň já jsem o žádném dvouhodinovém bleskovém turnaji neslyšel a u rapidu si to ani nedokáži představit. A přesto se mládež těchto „ tzv. dlouhých turnajů“ účastní.
Hystorie, analogye...
Hmmmmm
S menším zpožděním (omluva) jsem zprovoznil informační stránku k bleskovému turnaji "O putovní pohár Makkabi". K dispozici je i předběžná startovní listina s možností filtrování a řazení ;-)
P.S. Ke gratulaci panu Kalendovskému k "plné šachovnici" se samozřejmě připojuji. Zvlášť, když své šachové jubileum oslavil jediným možným způsobem - výbornou hrou na turnaji ;-)
Též jsem chtěl pogratulovat věhlasnému šachovému historikovi panu Janu Kalendovskému k jeho narozeninám ! Omlouvám se za opožděnou gratulaci a protože nejsem nikterak originální připojuji to obligátní - Štěstí, zdraví, dlouhá léta !
ad p. Korcián.
Oklikou k hracímu tempu. Zítřejší datum si hystorie pamatuje jako 20. výročí pokusu o puč v bývalém SSSR (SNS). Skupina idiotů (tak ty pučisty předvčírem na tiskové konferenci nazval sám Michail Gorbačov) se pokusila vrátit kolo dějin zpět. Neuspěli a hystorický vývoj po té nabral nevídané tempo. Co bylo před tím si pamatují nejlépe ti, kteří si zároveň pamatují
i sedmihodinové partie v soutěžích družstev. Naprostá nehybnost starců v ústředních výborech, status quo, žádná ochota k změnám. Další odbočka - celý fotbalový svět volá po změnách, zavedení techniky do pravidel. A co se děje v sídle FIFA? Něco podobného jako jako za Černěnka v ÚV - nehybnost a neochota ke změnám. Ty nepochybně přijdou, až starý pán Blatter, který myslí pouze peněženkou, odjede. Analogye s neochotou zavést do mistrovských partií soutěží družstev rychlejší tempo se, podle mého názoru, přímo nabízí. Pokud pláčeme, že ubývá hráčů a družstev, měli bysme zároveň i konstatovat, že šestihodinové partie jsou zajisté silným podpůrným faktorem tohoto trendu. Doba nabitých okresních přeborů první třídy je nenávratně pryč. Čas je čím dál tím vzácnější zboží. Kdo je dnes v Zástrkově ochoten v neděli ráno odjet do Lhoty a vrátit se ve tři hodiny a poslouchat reptání manželky? Který základní škole odrostlý dorostenec je dnes ochoten pravidelně dělat totéž? Argumenty starých strejců jsou známé - kvalita partií je úměrná délce přemýšlení (v OP, pravda, trochu směšný) a když už nějak jedu, tak si chci zahrát a ne jet za tři hodiny zpátky. Chudáci fotbalisti, ti musí domů po dvou hodinách. Myslím, že před hystorickým vývojem není úniku. Strejdové, co si chtějí pořádně zahrát postupně umřou a ti mladší, pokud nezběhnou od šachu k něčemu akčnějšímu, si zavedou hrací tempo úměrné době, "poptávce" a časovým možnostem hráčů. Staré generace tu prostě z principu nejsou od toho, a dostávám se opět na začátek svého příspěvku, aby určovali vývoj. Ty jsou tu ze svojí přirozenosti od toho, aby jej brzdili.
Omlouvám se.O hodinu jsem se spletl.Čas na jednu partii je 6 hodin,ale i tak je to nejvíc.
V KP II/C je ze všech soutěží nejdelší doba na partii.Proč???
Možná by stálo za úvahu snížit počet družstev v KPII na 10 s tím, že by se KPI rozšířil na 16 družstev a hrál by se podobným systémem jako extraliga dorostu. Zápor, že jedna skupina KPI by byla o něco slabší nebo silnější by, podle mého názoru, převážil klad rovnoměrnějšího vytížení hráčů, kteří chtějí hrát každou neděli a úspora cestovních nákladů.